Kategoria: Informacje Opublikowano: czwartek, 27, kwiecień 2023 Administrator

Szanowni Państwo,
informuję, że przed wjazdem na teren Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie zostały postawione nowe znaki drogowe:

ZAKAZ WJAZDU,
który
NIE DOTYCZY AUTOBUSÓW, PRACOWNIKÓW ORAZ ZAOPATRZENIA
STREFA RUCHU

Ponadto przypominam, że na placu szkolnym znajdują się wyznaczone miejsca parkingowe (jest ich niestety tylko 14):

Nie trudno zapewne ocenić, że nie zapewniają one wystarczającej ilości miejsc nawet dla pracowników szkoły. Jednocześnie przypominam, że teren ten jest również placem manewrowym dla autobusów dowożących dzieci do szkoły. Zastanówmy się, czy wjeżdżając na plac szkoły i zajmując miejsce na 5 minut w tych najbardziej zatłoczonych godzinach, nie stwarzamy zagrożenia, czy nie pozbawiamy miejsca uprawnionego pracownika, który może zaparkować samochód na cały dzień, czy też nie utrudniamy manewrowania autobusom, które zwykle mają ograniczony czas na dowóz i nie mogą czekać aż załatwimy swoją sprawę i odjedziemy.
Bardzo proszę o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego i respektowanie umieszczonych przed wjazdem na teren szkoły znaków drogowych, przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo dzieci oraz sprawny przebieg dowozów do szkoły.

Jakie zasady obowiązują w strefie ruchu?
Zasady obowiązujące w strefie ruchu nie należą do skomplikowanych. Są one bowiem identyczne jak… na drodze publicznej. Znak oznacza, że mamy do czynienia z drogą prywatną, gdzie konieczne jest stosowanie się do ogólnych przepisów Kodeku drogowego. Pozwala to w łatwy sposób unormować ruch aut i pieszych oraz wymóc na kierowcach bezpieczną jazdę. W strefie ruchu:
- obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h;
- parkowanie samochodów odbywa się zgodnie z zasadami panującymi na drogach publicznych;
- należy stosować się do znaków pionowych i poziomych;
- piesi są zobowiązani do korzystania z chodników i przejść.
Należy również dodać, że w strefie ruchu interwencję na tych samych zasadach co na drodze publicznej może przeprowadzić policja. Mowa nie tylko o rozstrzyganiu sporów w przypadku stłuczki. Za nieprzepisowe parkowanie, przekroczenie prędkości lub inne wykroczenie funkcjonariusz ma prawo wystawić nam mandat zgodny z obowiązującym taryfikatorem. Wyjeżdżając ze strefy ruchu na drogę publiczną mamy ponadto obowiązek zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa wszystkim pozostałym pojazdom. Warto o tym pamiętać, aby przypadkiem nie stać się sprawcą groźnej kolizji.
Ponieważ utrudnienia są również związane z przebudową ulicy Strażackiej, liczymy wszyscy, że remont wkrótce się zakończy i w znacznej mierze ułatwi wszystkim funkcjonowanie.
Dziękujemy Państwu za zrozumienie.

Z poważaniem,
Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie