Wiersze Aleksandra Fredry widziane oczami dzieci

Kategoria: Informacje Opublikowano: niedziela, 04, czerwiec 2023 Administrator

Dnia 22 lipca 2022 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił patronów roku 2023. Wśród najwybitniejszych polskich postaci znalazł się Aleksander Fredro, w związku ze zbliżającymi się obchodami 230. rocznicy urodzin pisarza. Aby uczcić pamięć, a także pogłębić wiedzę na temat twórczości poety, w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie został zorganizowany Gminny konkurs plastyczny pod hasłem: „Ilustracja do wiersza Aleksandra Fredry”.
Uczestnikami konkursu były dzieci z klas 0-III z terenu gminy Goworowo. Wykonały one przepiękne prace plastyczne do znanych nam wierszy, m. in.: „Osiołkowi w żłoby dano”, „Paweł i Gaweł”, „Koguty”, „Sowa” i „Czyżyk i zięba”.
Najpopularniejszym utworem zilustrowanym przez młodych artystów okazał się jednak wiersz „Małpa w kąpieli”, którego treść przypomniała nam p. Ewa Wyrębek – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Goworowie, podczas uroczystego podsumowania konkursu dnia 30 maja 2023 roku.

Spośród dostarczonych prac wyłoniono laureatów w poszczególnych kategoriach wiekowych:
klasy 0-I:
I miejsce – Nadia Skierkowska – SP w Kuninie
II miejsce – Paweł Ziemek – SP w Goworowie – Filia w Szczawinie
III miejsce – Rozalia Kozłowska – SP w Goworowie
wyróżnienie – Natan Idzikowski – SP w Pasiekach, Wiktoria Dudziec – SP w Kuninie

klasy II-III:
I miejsce – Amelia Parzych – SP w Goworowie – Filia w Szczawinie
II miejsce – Daria Lubiak – SP w Pasiekach
III miejsce – Lena Błaszczak – SP w Goworowie
wyróżnienie – Liliana Rydzewska – SP w Kuninie.
Organizatorzy, którymi byli pracownicy biblioteki szkolnej oraz gminnej, wręczyli wszystkim uczestnikom konkursu nagrody książkowe i pamiątkowe dyplomy. Słowa podziękowania skierowali także do rodziców i nauczycieli, przygotowujących dzieci do konkursu.

Agnieszka Podleś