Dzień Zdrowia

Kategoria: Informacje Opublikowano: czwartek, 08, kwiecień 2021 Administrator

Śmiej się na zdrowie!

Jeden z tematów marcowej lekcji języka polskiego w klasie 7b brzmiał: Zarażamy śmiechem. Celem tej lekcji była edukacja zdrowotna i uświadomienie uczniom, że śmiech daje zdrowie oraz ćwiczenia redakcyjne z wierszem o tej tematyce. Przypomniałam młodym ludziom w tak ciężkim dla wszystkich czasie nauki zdalnej, że jednym z najlepszych lekarstw na świecie jest śmiech. Podczas uśmiechania się nabieramy trzy razy więcej powietrza do płuc, dzięki czemu dotleniamy organizm, który szybciej produkuje walczące z wirusami limfocyty. Czyż to nie wspaniałe lekarstwo na obecne czasy? Śmiejmy się więc na zdrowie!
Na "śmiesznej lekcji polskiego" uczniowie określali przymiotnikami jaki może być śmiech, mówili o tym, co ich rozśmiesza, wyszukiwali przysłowia związane ze śmiechem oraz poznali wiersz "Śmieszek" Wiktora Woroszylskiego. Ich zadaniem było między innymi odnalezienie środków stylistycznych w tym utworze oraz nagranie swojej interpretacji tego lub innego wiersza związanego ze zdrowiem. Oto efekty pracy dwóch śmiałków: Artura Mateusiaka oraz Kacpra Jankowskiego.

Ewa Lubiak

"Szlachetne zdrowie..."
Temat zdrowia, jakże ważny, szczególnie w dzisiejszej rzeczywistości, został poruszony na lekcjach języka polskiego w dniu 25 marca 2021 r. w trzech klasach: 4a, 6c i 7c. Skupiliśmy się wokół utworów wybitnych twórców polskiej literatury i omówiliśmy bajkę Ignacego Krasickiego "Człowiek i zdrowie" oraz fraszkę Jana Kochanowskiego "Na zdrowie". Obydwa utwory podkreślają ważny aspekt dbania o swoje zdrowie od najmłodszych lat, gdyż lekceważenie i zaniedbania mogą doprowadzić do poważnych kłopotów w dorosłym życiu. Aby zachęcić uczniów do aktywności fizycznej oraz przestrzegania zasad zdrowego żywienia, na zakończenie, przypomnieliśmy - znaną wszystkim dobrze z dzieciństwa - piosenkę zespołu Fasolki pt.: "Witaminki". Chętni uczniowie mogli wybrać sobie dowolny wierszyk o zdrowiu i nagrać jego recytację, która, za ich zgodą, zostanie opublikowana na stronie szkoły. Zadanie to wykonał Dominik Ciskowski z klasy 6c, dla którego należą się serdeczne podziękowania i gromkie brawa wraz z dodatkową oceną za aktywność.

Barbara Grabowska

Agnieszka Dudziec