Gimnastyka korekcyjna

Kategoria: Informacje Opublikowano: wtorek, 20, kwiecień 2021 Administrator

Rozwijający się szkielet dziecka jest szczególnie wrażliwy na przybieranie niewłaściwej postawy. W sytuacji braku ruchu i niewłaściwej profilaktyki, w połączeniu z wielogodzinnym siedzeniem przed komputerem, telewizorem, czy za ławką szkolną, wady postawy są niemal niemożliwe do uniknięcia.
Warto zauważyć, że w dobie pandemii i nauki zdalnej dzieci coraz więcej czasu spędzają przed monitorem czy z smartfonem w kontaktach pomiędzy sobą, a nie wychodząc na świeże powietrze.
Przyczyn wad postawy jest u nich bardzo wiele. Na pewno jedną z nich jest niedostateczna aktywność fizyczna.
„Ruch to zdrowie” - głosi myśl i nie ma w niej żadnej przesady. Aktywność fizyczna jest bardzo ważnym elementem życia i istotną potrzebą biologiczną każdego z nas, a szczególnie dzieci. Pozwala bowiem na prawidłowy ich rozwój nie tylko fizyczny, ale także i psychiczny. Odpowiednia dawka ruchu jest kluczowym czynnikiem wpływającym na prawidłowość procesów rozwojowych dzieci, gdyż wtedy tych procesów przebiega najwięcej i toczą się one bardzo szybko.
Ruch ma istotny wpływ na zdrowie naszych pociech, a nawet na długość ich życia!
Siedzący tryb życia może być niebezpieczny, ponieważ zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia wielu poważnych chorób. Nieelastyczne mięśnie mogą prowadzić do bólów stawów i kręgosłupa, a słabsze kości zwiększają ryzyko powstawania złamań i urazów.
Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia dzieci powinny mieć zapewnioną minimum jedną godzinę umiarkowanej aktywności fizycznej dziennie. Oczywiście formy aktywności mogą być różne: spacer, bieganie, uprawianie sportu, gimnastyka i wiele innych. Należy jednak pamiętać, że każda forma aktywności, powinna być dostosowana do możliwości dzieci i jest lepsza niż bezczynność. Nie bez znaczenia jest fakt, że podczas aktywności wytwarzają się endorfiny, a więc hormony szczęścia, odpowiedzialne za dobre samopoczucie.
Badania pokazują, że dzieci, które są sprawniejsze fizycznie, w sytuacji stresu psychospołecznego (tak dzisiaj widocznego) wydzielają mniej kortyzolu (hormon stresu) niż dzieci nie wykonujące regularnie ćwiczeń.
„W zdrowym ciele, zdrowy duch”. Trzymajcie się zdrowo no i oczywiście prosto!

Elżbieta Reluga- Grabowska

Odsłony: 16251