Maj – rocznica wielkich myśli...

Kategoria: Informacje Opublikowano: piątek, 30, kwiecień 2021 Administrator

Dziś, 30 kwietnia 2021 roku, chcemy w naszej szkole uczcić Święta Majowe, na które składają się trzy ważne daty: 1 maja – Święto Pracy, 2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz 3 maja – 230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W trosce o to, aby w tym trudnym dla wszystkich czasie, uroczystość miała jednak tradycyjny, ale też podniosły charakter, nie może zabraknąć Hymnu państwowego na wstępie oraz sztandarowej piosenki związanej z rocznicą – Witaj majowa jutrzenko. Nauczyciele krótko wprowadzają wszystkich w tematykę każdego ze świąt. Wiersze zaprezentowane przez uczniów przypominają, jak ważna jest odpowiedzialność za losy naszej Ojczyzny. Utwór Wisławy Szymborskiej kończy patriotyczna puenta: Można nie kochać cię - i żyć, ale nie można owocować. Słowa piosenki Zbigniewa Wodeckiego natomiast przypominają trudne czasy zaborów i nawołują do obrony naszego kraju:

Senna zmora o zaborach - won z łapami!
Żaden Prus, Austriak, Rus o parę staj.
Kiedy trzeba - potrafimy się rozebrać sami.
Bo, to nasz kraj!

Wszystko to ma utrwalić u uczniów wiadomości na temat tych ważnych świąt narodowych, przypomnieć losy własnego kraju i narodu, kształtować postawy patriotyczne oraz uczyć szacunku dla symboli narodowych.

Przygotowaniem uroczystości w tej wyjątkowej formie zajął się pan Adam Dąbrowski na podstawie scenariusza opracowanego przez: Barbarę Grabowską, Agnieszkę Kosiorek i Michała Niechodę, przy oprawie muzycznej zaproponowanej przez panią Beatę Ciepierską. Teksty poetyckie przedstawili uczniowie klas: 7c: Natalia Ciepierska i Andrzej Pietras, 8b: Zuzanna Piechocka i Julia Kruk oraz 8c: Aleksandra Rybaczyk i Agata Dobrowolska.

Hasłem końcowym – pięknymi słowami J. U. Niemcewicza: Niech każdy […] miłość własną – kraju miłości poświęci!, zachęcamy wszystkich do refleksji nad tym, jakie znaczenie w życiu każdego z nas odgrywają wartości patriotyczne.

Barbara Grabowska