Wycieczka do Olsztyna i Gietrzwałdu

Kategoria: Wydarzenia Opublikowano: poniedziałek, 16, październik 2017 Administrator

Dnia 13 września 2017 r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie uczestniczyli w wycieczce do Olsztyna i Gietrzwałdu, którą zorganizowała p. Janina Drabot – nauczyciel religii. Uczniowie pod jej opieką oraz p. Krystyny Zacharek, p. Edyty Furmaniuk i p. Anny Kaczmarczyk wyruszyli do Olsztyna. W Planetarium obejrzeli film pt.: „Ziemia, Księżyc i Słońce”. Potem udali się na przerwę obiadową do Mc’ Donalds. Następnie wyruszyli do Gietrzwałdu – miejsca Objawień Matki Bożej, które trwały od 27 czerwca do 16 września 1877 roku, a głównymi wizjonerkami były: trzynastoletnia Justyna Szafryńska i dwunastoletnia Barbara Samulowska. Obie przygotowywały się do I Komunii Świętej. Dzieci zobaczyły miejsce objawień, widziały kawałek drzewa, na którym odbywały się spotkania Matki Bożej z dziewczynkami, zaczerpnęły ze źródełka wodę, spacerowały alejką, gdzie odbywa się Droga Krzyżowa. W powrotnej drodze wstąpili do Bazyliki kolegiackiej Trójcy Przenajświętszej w Myszyńcu. Zwiedzili pojezuicką murowaną dzwonnicę z XVIII wieku. Przy wejściu do bazyliki poznały dwie kuny żelazne (obroże), w które zamykano przestępców. Każdy chciał poczuć się w roli przestępcy i zakładał ją na szyję.

Anna Kaczmarczyk