Aktualności

Filtr

Zajęcia warsztatowe online w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie

27 października na godzinie wychowawczej, uczniowie klas piątych mieli okazję uczestniczyć w fascynującej lekcji online w Muzeum Polin. Tematem zajęć była historia i kultura Żydów w Polsce, a spotkanie odbyło się w formie wirtualnego zwiedzania muzeum.
Na początek, nasz przewodnik zaprezentował nam krótką prezentację wprowadzającą do tematu. Uczniowie dowiedzieli się, że muzeum Polin jest jednym z najważniejszych muzeów żydowskich na świecie i gromadzi wiele cennych eksponatów związanych z historią i kulturą Żydów w Polsce. W dalszej części poznali ciekawostki o życiu codziennym Żydów w Polsce, ich tradycjach, zwyczajach i historii. Z zaciekawieniem słuchali o licznych obrzędach związanych z kuchnią, religią oraz kulturą.
Lekcja online w Muzeum Polin była wyjątkowym doświadczeniem edukacyjnym, które pozwoliło naszym piątoklasistom na zrozumienie i docenienie kulturowego dziedzictwa Żydów w Polsce. Wsparcie i profesjonalizm przewodnika sprawiły, że lekcja była atrakcyjna i angażująca. Dzięki temu doświadczeniu nasi uczniowie mieli okazję zrozumieć znaczenie różnorodności kulturowej i zachęcać do tolerancji.
Wychowawcy klas V: Agnieszka Dąbrowska, Adam Dąbrowski

Event na warszawskim Torwarze

W środę 11 października 2023 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w evencie na warszawskim Torwarze zatytułowanym "Sportowa przygoda z Detektywem Zdrówko". Była to akcja edukacyjna programu Szkolny Klub Sportowy, która została przygotowana przez zespół projektów i zakład żywienia Instytutu Sportu – Państwowego Instytutu Badawczego.
W wydarzeniu wziął udział Minister Sportu i Turystyki Kamil Bortniczuk oraz wspaniali sportowcy tacy jak: Iga Baugmart-Witan, Maria Andrzejczyk, Ilona Zaishliuk, Kuba Stankiewicz, Maciej Serafin, Mariusz Szarawara, Michał Podlaski, Kinga Grzyb, Kinga Jakubowska, Kacper Zahorski i Krystian Zagożdzyn.
SKS- siaki z naszej szkoły świetnie się bawili, brali udział w różnych konkurencjach sportowych. Były konkursy, zdjęcia i autografy. Uczniowie wykazali się dużym zaangażowaniem, a na koniec każdy z nich otrzymał drobny, pamiątkowy upominek.
Wydarzenie koordynował p. Mariusz Rembowski przy współpracy z p. Michałem Burzyńskim i p. Joanną Olszewską.
Po zakończonych zmaganiach sportowych uczniowie obejrzeli film przygodowy „Kompas szkieletora”, a potem zadowoleni wrócili do swoich domów.

Elżbieta Bieniecka

W poszukiwaniu złotej polskiej jesieni


Wycieczka jest lekcją patrzenia, słuchania i przeżywania. Zajęcia terenowe stanowią podstawę właściwej realizacji treści przyrodniczych. W czasie takich zajęć uczniowie dokonują bezpośrednich obserwacji i badań w naturalnych warunkach życia żywych organizmów, całych biocenoz, różnych procesów i zjawisk przyrodniczych zachodzących
w środowisku.
Na takie spotkanie z przyrodą wybrali się uczniowie z klas II-III z Filii w Szczawinie. Celem wyprawy była obserwacja oznak złotej polskiej jesieni. Poszukiwania odbywały się w parku, na polu, a przede wszystkim w lesie. Dzieci przyniosły do klasy wiele darów jesieni, ale najcenniejsze były piękne kolorowe liście. Bezpośrednie obserwacje dostarczyły wielu niesamowitych wrażeń i wzbogaciły wiedzę uczniów na temat jesiennych zmian w przyrodzie.

Barbara Rutkowska

Zapraszamy do głosowania na naszych Wolontariuszy. Instrukcję można przeczytać poniżej.

Święto Dyni

„Okrągła, pękata, rumiana jak słońce.
W środku chowa pestki, jak grosze w skarbonce”.

 

Dynia to warzywo, o którym warto dowiedzieć się wielu ważnych rzeczy. Zawiera mnóstwo witamin i minerałów. Korzystnie wpływa na naszą odporność, wzrok, serce i skórę. Pomaga w utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Występuje w wielu barwach, jednak my najczęściej kojarzymy ją z kolorem pomarańczowym. Ma swoje święto, które obchodzone jest w październiku. Postanowiliśmy przyłączyć się do obchodów Dnia Dyni, organizując w naszej szkole różne atrakcje.

Na zajęciach Koła Zdrowego Żywienia powstały dania z dynią w roli głównej, m. in. zupa dyniowa, muffinki i ciasto dyniowe, przygotowane pod czujnym okiem p. E. Lubiak i p. A. Dąbrowskiej. W ramach tegorocznej akcji czytelniczej „Popołudnia z książką” realizowanej przez opiekuna świetlicy p. E. Skrzecz-Witkowską i opiekuna biblioteki p. A. Podleś uczniowie wysłuchali opowiadania „Franklin i wielka dynia”. Następnie wykonywali dyniowe bukiety, które zostały umieszczone na szkolnej wystawie. Na koniec wszyscy uczestnicy zajęć otrzymali pamiątkowe medale z wizerunkiem dyni. Mogli również skosztować przepysznych wypieków. Zwieńczeniem dnia było wykonanie wspólnego zdjęcia.

Organizatorzy

#LaboratoriaPrzyszłości

Jesienny las

Dzieci z grupy „ Misie” wybrały się na wycieczkę do lasu. Głównym celem wizyty było przybliżenie przedszkolakom środowiska przyrodniczego, jakim jest las. Dzieci poszukiwały domków leśnych zwierząt.  Poznały drzewa iglaste, liściaste i runo leśne. Słuchały odgłosów lasu. Przedszkolaki z Filii w Szczawinie spędziły miło czas na świeżym powietrzu.

M. Gałązka

Turniej o Puchar Prezesa LZS w piłkę siatkową chłopców

 
1 października 2023 r. w naszej szkole został rozegrany turniej siatkarski chłopców o Puchar Prezesa Ludowych Zespołów Sportowych.
Po bardzo dobrej grze  nasza reprezentacja chłopców zajęła pierwsze miejsce w turnieju .
Drużynę reprezentowali: Mateusz Dąbrowski, Szymon Gąsior, Cezary Rybaczyk, Michał Twardziak,  Szymon Walczak, Igor Zięba, Daniel Ciborowski, Aleksander Lendzioszek, Bartosz Zięba, Stanisław Milewski.
Najlepszym zawodnikiem turnieju został - Szymon Walczak
 
Dorota Ciskowska

Chcesz dowiedzieć się, jak skutecznie uczyć się do egzaminu? Do czego warto się przyłożyć? Jak zabierać się za poszczególne typy zadań?

Weź udział w bezpłatnym webinarze! Dowiesz się, jak ogarnąć Egzamin Ośmioklasisty bez wkuwania całej matmy. Portal edukacyjny Zday zaprasza w czwartek26 października, o 19:00. Zapisz się na stronie:

https://zday.pl/egzamin-osmoklasisty/

W trakcie webinaru:

  • poznasz techniki rozwiązywania zadań;
  • wspólnie z prowadzącym rozwiążesz przykładowe zadania;
  • poznasz budowę arkusza egzaminacyjnego i rodzaje zadań;
  • będziesz mieć możliwość zadawania pytań.

Na webinar zaprasza Karol Wilczyński, twórca systemu Szybka Matma. Ekspert od bezstresowego i skutecznego nauczania.

Nasz webinar stanowi kontynuację działań, które w poprzednim roku szkolnym zgromadziły 21 tysięcy uczestników.

Na tym wydarzeniu znajdziesz coś dla siebie - bez względu na to, na jakim jesteś etapie przygotowań. Już teraz zapisz się na webinar: https://zday.pl/egzamin-osmoklasisty/

Zapraszamy!


Z poważaniem,
Zespół Zday.pl

W świecie teatru

W dniu 28 września 2023 roku klasy VI c, V a i V b udały się w podróż „przez wieki”. Teatr wrocławski ARTENES na scenie Ostrołęckiego Centrum Kultury zaprezentował spektakl pt.: „Skąd nasz ród?”. Młodzież miała okazję zobaczyć namiastkę teatru i sztuki teatralnej, jak również historię kształtowania się polskiej państwowości.

Agnieszka Kosiorek

Przerwa na czytanie – bicie rekordu

#przerwanaczytanie
"Książka i możliwość czytania, to jeden
z największych cudów ludzkiej cywilizacji".

Po raz kolejny Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Goworowie wraz z Filią w Szczawinie przyłączyły się do ogólnopolskiej akcji "Przerwa na czytanie – bicie rekordu w czytaniu na przerwie". To już VIII edycja realizowana w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej "Cała Polska czyta dzieciom" organizowana przez Bibliotekę Pedagogiczną Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim.
Głównym celem wydarzenia jest przede wszystkim promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży szkolnej, integracja środowiska a także pobicie zeszłorocznego rekordu. W naszych placówkach akcja odbyła się 19 października 2023 roku. Tego dnia można było spotkać osoby czytające na korytarzu, w salach lekcyjnych, bibliotece, świetlicy a nawet w kuchni, sklepiku, sekretariacie i gabinecie dyrektora.


W młodszych klasach wychowawcy stworzyli strefy czytania, w których dzieciom czytali chętni nauczyciele oraz starsze koleżanki i koledzy. Prawie wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły przynieśli z domu swoje ulubione książki. Tylko nieliczni wypożyczyli je z biblioteki. Każdy czytał to, na co miał ochotę.
Dziękujemy wszystkim za aktywny udział w tym przedsięwzięciu i zachęcamy do sięgania po książkę każdego dnia.

A. Podleś, T. Leśniewska

 

"Poetycko o szkole"


Uczniowie w naszej szkolnej świetlicy przystąpili do Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego dla uczniów klas I-III pod tytułem "Poetycko o szkole" zorganizowanego przez Szkołę Podstawową im. Jarosława Dąbrowskiego w Lublinie z okazji obchodów
250-lecia powołania Komisji Edukacji Narodowej.
Jury konkursu przyznało wyróżnienia dla Cezarego Oleksiaka z klasy I oraz Filipa Wasilewskiego z klasy II.
Wszystkim autorom serdecznie gratulujemy i dziękujemy za piękne, ujmujące wiersze, zaangażowanie oraz włożony wysiłek.
Napisane wiersze zostały wzbogacone o zdjęcia i w ten sposób powstał album o Filii w Szczawinie.

Bogumiła Archacka

Jesienny Turniej Trójek w Piłkę Siatkową Dziewcząt

15 października nasze siatkarki z roczników 2011, 2012, 2013 uczestniczyły w Jesiennym Turnieju Trójek w piłkę siatkową. W turnieju zorganizowanym przez OTPS NIKE Ostrołęka wzięły udział: SP 2, SP5, SP6, SP Czerwin, SP Goworowo, SP Rzekuń
Kolejność drużyn w turnieju:
Rocznik 2012/2013
1. SP Czerwin(1)
2. SP5(1)
3. SP2(1)
4. SP6(2)
5. SP6(1)
6. SPCzerwin(2)
7. SP5(3)
8. SP5(2)
9. SPGoworowo(2)Samsel Lena, Aurelia Bloch, Lena Dmochowska
10. SP6(3)
11. SP5(4)
12. SPCzerwin(3)
13. SP2(2)
14. SP2(3)
15. SP5(5)
16. SPGoworowo(1) - Stachacz Oliwia, Milewska Róża, Zuzanna Twardziak

„Mali ogrodnicy”

 

Dzieci z grup 0a, 0b i 0c wykorzystując ostatnie ciepłe dni października  wybrali się na szkolną rabatę,  na której przy pomocy nauczycieli  religii posadziły cebulki wiosennych kwiatów. Dzieci z  uśmiechem na twarzach i dużym zaangażowaniem wsadzały do ziemi cebulki krokusów, narcyzów i żonkili. Była to niezapomniana  lekcja religii na świeżym powietrzu. Rezultaty ich działań zobaczymy wczesną wiosną.

Lewicka – Mróz,  K. Bochenek

 

Zbiórka mydła dla mieszkańców Afryki

Drodzy Uczniowie! Koleżanki i Koledzy! Przyjaciele Szkoły!
Szkolni Wolontariusze zapraszają do wzięcia udziału w pierwszej w tym roku akcji charytatywnej!
Dur brzuszny, cholera, czerwonka, ostre biegunki to tylko niektóre z chorób, na które zapadają mieszkańcy krajów tropikalnych. Bywa, że choroby te kończą się śmiercią . Co je łączy? Wszystkie należą do chorób brudnych rąk. Można ich łatwo uniknąć, po prostu myjąc ręce. Niektórzy z mieszkańców naszego świata nigdy nie myli rąk. Wolontariusze pracujący w misyjnych przychodniach czasem uczą tej czynności dorosłe już osoby. Aby dobre nawyki mogły trwać, potrzebne jest mydło. W Kamerunie kostka mydła kosztuje równowartość 4 zł, a czasem tyle wynosi dzienny zarobek Kameruńczyka!
Apelujemy zatem - KUP ZWYKŁĄ KOSTKĘ MYDŁA, wrzuć ją do kartonu – a my przekażemy ją dalej!
Akcja trwa do 30 października.

Szkolny Klub Wolontariusza

Powrót OK zeszytu

Uczniowie klasy 1a, od początku roku szkolnego 2023/2024, rozpoczęli pracę z OK zeszytem.
Pierwsze OK zeszyty prowadzone były przez uczniów klasy Ic (obecnej klasy 6c) do ukończenia pierwszego etapu edukacyjnego.
OK zeszyt różni się od zwykłego zeszytu tym, że wykorzystuje zasady oceniania kształtującego.
Czym OK zeszyt jest dla ucznia?
Jest jego własną książką, zapisem procesu uczenia się, który ma mu pomóc się uczyć. Pokazuje uczniowi jego rozwój, wskazuje, czego już się nauczył oraz jaką wiedzę i umiejętności chciałby zdobyć w przyszłości.
Czym OK zeszyt jest dla nauczyciela?
To skarbnica wiedzy o procesie uczenia się jego uczniów. Poza tym porządkuje nauczanie poprzez planowanie pracy z OK zeszytem.
Dzięki OK zeszytowi uczeń się uczy, a nie jest nauczany i to jest sedno idei OK zeszytu.

Anna Kaczmarczyk

ŚLUBUJĘ  UROCZYŚCIE…

13 października 2023 r. w naszej szkole w Szczawinie odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Po części oficjalnej nastąpiła część artystyczna, którą pięknie zaprezentowały przedszkolaki i uczniowie klasy II i III. Wierszem i piosenką podziękowali nauczycielom za trud włożony w edukację i wychowanie. W tym wyjątkowym dniu, w podniosłej atmosferze,  uczniowie klasy pierwszej w  obecności Pana Wójta, Pani Dyrektor, społeczności szkolnej i rodziców złożyli ślubowanie i zostali pasowani na uczniów. Pierwszacy ślubowali „…być dobrymi uczniami i Polakami, a swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom…”. To była bardzo uroczysta chwila. Po ceremonii pasowania pierwszoklasiści zaprezentowali krótki program artystyczny, w którym wykazali się umiejętnościami śpiewu i recytacji.

Wszystkim pierwszoklasistom życzymy wielu sukcesów w nauce oraz odnalezienia i rozwijania swoich pasji.

Danuta Rurka

13-go w piątek o 13.00 uczniowie uczcili swoich belfrów i pracowników szkoły…

(czyli Dzień Nauczyciela w naszej szkole)

W tym szczególnym dniu uczniowie podziękowali nauczycielom, pracownikom szkoły i emerytom za trud włożony w ich edukację i wychowanie. Pani Dyrektor Barbara Grabowska oraz pan Piotr Kosiorek – wójt gminy Goworowo wręczyli nagrody nauczycielom oraz pracownikom obsługi i administracji. Piękne wiersze, piosenki oraz życzenia wprawiły wszystkich w dobry nastrój, który (mamy nadzieję) zostanie z nami na długo…

Opiekun S.U.

Dbamy  o bezpieczeństwo dzieci

Teatr Profilaktyczny Edukacja i Animacja „Magik” z Białegostoku wystawił w Filii w Szczawinie przedstawienie  „Miś w krainie bezpieczeństwa”.
Była to opowieść o losach małego Misia, który przeprowadził się do dużego miasta. Bohater opowiadał o  dodatkowych  przeżyciach  w związku z pobytem w grupie rówieśników w nowym przedszkolu. Podczas występu dzieci przypomniały sobie również zasady bezpiecznego poruszania się po drogach. Utrwaliły numery alarmowe oraz dowiedziały się, jak prawidłowo przechodzić przez przejście dla pieszych.
Aktorzy w bardzo interesujący  sposób przybliżyli dzieciom tematykę bezpiecznego zachowania się w szkole i na drodze.

Barbara Rutkowska

Dzień Edukacji Narodowej

IX powiatowy konkurs piosenki uczniowskiej "Nutka"

5 października 2023 r. w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie odbył się IX Powiatowy Konkurs Piosenki Uczniowskiej "NUTKA". W konkursie udział wzięło 19 solistów ze szkół z: Kunina, Rzekunia, Pasiek, Łęgu Starościńskiego, Wykrotu, Olszewa Borek, Łysych i Goworowa .
Organizatorami tegorocznego konkursu byli: Szkoła Podstawowa w Goworowie i Starostwo Powiatowe w Ostrołęce,
Uczestnicy wystąpili w 4 kategoriach wiekowych: O-I, II-III, IV-VI oraz VII-VIII.
Wokalistów oceniała komisja w składzie: Henryk Gadomski - nauczyciel muzyki, dyrygent Ostrołęckiego Chóru Nauczycielskiego oraz młodzieżowego Chóru „Cantilena”. Tomasz Grześkowicz – nauczyciel muzyki, muzyk zespołu NIXON oraz orkiestry dętej The Orkiestr Rose, Artur Grześkowicz – muzyk zespołu NIXON oraz orkiestry dętej The Orkiestr Rose
Jury zwracało uwagę na: wartość artystyczną utworu, warunki głosowe wykonawcy, dobór repertuaru, ogólny wyraz artystyczny.

Laureaci:
Kategoria klas 0-I
I miejsce – Łucja Czarnecka SP Rzekuń
II miejsce – Julian Ostrowski SP Goworowo
III miejsce – Maria Głażewska SP Kunin

Kategoria klas II-III
I miejsce – Lilia Bakiera SP Łęg Starościński
II miejsce – Oliwia Drabot SP Kunin
III miejsce – Apolonia Stepnowska SP Olszewo - Borki

Kategoria klas IV-VI
I miejsce – Amelia Kobus SP Wykrot
II miejsce – Aleksandra Sówka SP Pasieki
III miejsce – Olga Strzałkowska SP Goworowo

Kategoria klas VII - VIII
I miejsce – Julia Mikulska SP Łyse
II miejsce – Aleksander Lendzioszek SP Goworowo
III miejsce – Natalia Brodzik SP Rzekuń

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody ufundowane przez: Starostwo Powiatowe w Ostrołęce, Gminną Bibliotekę Publiczną w Goworowie oraz Radę Rodziców Szkoły Podstawowej w Goworowie.

Drzewa wokół nas


10 października w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Drzewa. W ramach tego święta dzieci z klas 0-III wzięły udział w szkolnym konkursie plastycznym pod hasłem „Drzewa wokół nas”, zorganizowanym przez opiekuna Samorządu Uczniowskiego.
Na konkurs wpłynęło aż 21 prac, do których wykonania większość uczniów wykorzystała materiały przyrodnicze, które o tej porze roku nie trudno jest znaleźć. Najbardziej popularne okazały się drzewa liściaste m. in. brzozy, dęby i jarzębiny.
Spośród dostarczonych prac wyłoniono laureatów:
I miejsce: Paweł Ziemek – kl. I
II miejsce: Antoni Pazik – kl. II
III miejsce: Jakub Wasilewski – kl. 0
wyróżnienia: Szymon Rurka – kl. I, Jakub Parzych – kl. I, Amelia Parzych – kl. III.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody ufundowane przez organizatora w postaci krzewów ozdobnych do swoich ogrodów.
Po wręczeniu nagród udaliśmy się na plac szkolny, gdzie posadziliśmy młode drzewka przekazane przez Nadleśnictwo Pułtusk na ręce p. kierownik Barbary Rutkowskiej.
Pamiętajmy, że drzewa pełnią bardzo ważną rolę w naszym życiu, dlatego należy o nie dbać, otoczyć opieką i ochroną.

Agnieszka Podleś

Noc Bibliotek 2023

#NocBibliotek2023 #nocbibliotek #absurdnieczytać #LaboratoriaPrzyszłości
Biblioteka szkolna przyłączyła się do IX edycji ogólnopolskiej akcji Nocy Bibliotek, która w tym roku przebiegała pod hasłem „Absurd nie czytać”.
Spotkanie uczestników akcji rozpoczęło się 6 października o godz. 18.00 i zakończyło 7 października o godz. 7.00. Brali w nim udział członkowie Koła Zdrowego Żywienia razem z opiekunem panią Ewą Lubiak, opiekunowie biblioteki szkolnej, dyrekcja szkoły, chętni nauczyciele oraz zaproszeni goście.
Podczas tegorocznej Nocy Bibliotek nie sposób było się nudzić. Odbyły się pogadanki na temat przeczytanych książek i nie tylko. Oglądaliśmy jeden z dwóch filmów nadesłanych specjalnie na tę okazję przez fundację Centrum Edukacji Obywatelskiej pod tytułem „Moja mama Gorylica”. Skosztowaliśmy przygotowanych przez członków Koła Zdrowego Żywienia przepysznych naleśników z domowymi powidłami, kolorowych kanapek, zdrowych, owocowych szaszłyków, a także potraw kuchni orientalnej – sushi z sosem sojowym i marynowanym imbirem. Ochotnicy mogli pograć w piłkę siatkową w sali gimnastycznej i w gry planszowe. Godziny wieczorne spędziliśmy na wspólnych pogawędkach, rozwiązywaniu krzyżówek i zabawach.
Mamy nadzieję, że to spotkanie podobało się wszystkim uczestnikom, a przygotowane zadania utwierdziły uczniów w przekonaniu, że nasza biblioteka jest miejscem atrakcyjnym. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie w Noc Bibliotek i zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach.

T. Leśniewska, A. Podleś, E. Lubiak

UWAGA

Dnia 13 października 2023 r. zmianie ulega rozkład odwozów uczniów – kursy o 15.30 zostają odwołane.

Kursy o godzinie 13.40

  1. Goworowo – Rębisze Kolonia – Rębisze Parcele – Rębisze Działy – Pokrzywnica Górki – Żabin (szkoła) – Żabin II – Grabowo – Damięty – Nogawki – Struniawy – Pokrzywnica wieś – Goworowo
  2. Goworowo – Daniłowo – Rębisze Kolonia (p. Pawlik) – Jawory Wielkopole - Smólnik – Ludwinowo – Szczawin

odjeżdżają bez zmian

Kursy o godzinie 13.40

  1. Goworowo – Wólka Brzezińska – Brzeźno – Brzeźno (pod Suchcicami) – Brzeźno Kolonia – Czernie – Czernie (stawy)
  2. Goworowo – Pokrzywnica (p. Drabot) – Żabin (Paśniki) – Cisk – Lipianka – Jawory Podmaście II – Jawory Podmaście I – Kruszewo Wieś – (Jawory Stare), (ewentualnie Jawory Wielkopole, Smólnik, Ludwinowo, Szczawin, Daniłowo)

zostają przesunięte na 14.10 (14.15),  uczniowie pozostają na uroczystości w sali gimnastycznej.

Uczniowie z kierunków Daniłowo, Szczawin, Ludwinowo, Smólnik, Jawory Wielkopole oraz Pokrzywnica, Nogawki, Damięty, Żabin II, Rębisze Kolonia, Działy, Parcele (z p. K. Bielarczykiem) odjeżdżają autobusami o 13.40.

Świetlica tego dnia czynna do odjazdu autobusów – do godziny 14.10.

Harmonogram odjazdów autobusów w dn. 13.10.2023 r.

 

"I kudłate, i łaciate, pręgowane i skrzydlate…"


Oczywiście chodzi o zwierzęta, które 4 października obchodzą swoje święto- Światowy Dzień Zwierząt! To doskonała okazja, by wykorzystać je do utrwalania wyrazów dźwiękonaśladowczych oraz ćwiczenia sprawności aparatu artykulacyjnego. Podczas zajęć dzieci kodowały portrety zwierząt, ćwiczyły motorykę małą obrysowując, bez odrywania ręki, kontury zwierząt. Rozwijały słownictwo określając wygląd oraz poznając nazwy egzotycznych zwierząt, a także opowiadały o swoich pupilach. Na zakończenie zajęć wykonały motylki, które wykorzystaliśmy do ćwiczeń oddechowych, zaśpiewały i zatańczyły piosenkę "Jedziemy do Zoo". To był dzień pełen wrażeń!

Żanetta Korczakowska Ewa Lubiak

Czytamy z sercem

W dniach 29.09 – 5.10.2023 roku nauczyciele i uczniowie z naszej szkoły przyłączyli się do III Ogólnopolskiej Akcji Czytelniczej „Czytamy z Sercem”, w ramach Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania i Światowego Dnia Serca. To była wspaniała okazja, aby promować literaturę i czytelnictwo, a także zdrowy styl życia. Nasi podopieczni mogli zapoznać się z nowościami książkowymi zakupionymi do biblioteki szkolnej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2021-2025, a także wysłuchać czytanych im przez nauczycieli opowieści o tym, co w życiu ważne. Przypomnieliśmy również dzieciom jakie są zalety czytania książek i poszerzyliśmy ich wiedzę na temat serca. Uczniowie byli zgodni, co do tego, że czytanie rozwija wyobraźnię, wzbogaca język i słownictwo, rozwija umiejętności pisarskie, dostarcza wiedzy a także informacji, pobudza kreatywność, ćwiczy koncentrację i skupienie, poprawia humor i jest dobrym lekarstwem na stres.

Dziękujemy wszystkim za udział w akcji i zapraszamy do kolejnych działań.

A. Podleś, T. Leśniewska

Gdy dorosnę, będę strażakiem!

27 września 2023 r. uczniowie klasy 1a odwiedzili Państwową Straż Pożarną w Ostrołęce. Celem tej wizyty było zapoznanie się z zawodem strażaka, zadaniami jakie wykonują strażacy oraz wykorzystywanym w czasie akcji sprzętem. Uczniom zostały przypomniane sytuacje, które mogą przyczynić się do niebezpieczeństwa i konieczności wezwania Straży Pożarnej.

Każdy chłopiec otrzymał dyplom „Super Chłopak” z okazji Dnia Chłopaka. Bardzo dziękujemy strażakom za miłe spotkanie i cenne wskazówki, a rodzicom za pomoc w zorganizowaniu wycieczki.

 Anna Kaczmarczyk

Turniej małych gier

 

27 września 2023 ruszyła Liga Małych Gier. Jest to cykl turniejów piłki siatkowej dla dziewcząt z klas 5. Uczennice z klasy 5b z naszej szkoły uczestniczyły w tych rozgrywkach. Turniej rozstawieniowy rozegrałyśmy w Szkole Podstawowej nr 5 w Ostrołęce, przed dziewczętami jeszcze 3 turnieje ligowe, w których będą zbierać punkty rankingowe, a na koniec zostanie rozegrany WIELKI FINAŁ LIGI MAŁYCH GIER.

Elżbieta Bieniecka

"Jabłuszko, jabłuszko, jabłuszko pełne snów…"


Światowy Dzień Jabłka to najlepsza sposobność do pokazania ludziom jak wiele ten owoc ma im do zaoferowania. Jabłka są pełne witamin oraz błonnika. Ich jedzenie wpływa pozytywnie na odporność oraz zmniejsza ilość cholesterolu. Dlatego warto zachęcać wszystkich, aby jedli jabłka nie tylko od święta. Na zajęciach logopedycznych dzieci ćwiczyły buzie, kodowały oraz odkrywały jabłka wszystkimi zmysłami: wzrokiem i węchem i smakiem. Dzieci lubią takie zadania i chętnie w nich uczestniczą.

Ewa Lubiak i Żanetta Korczakowska

Podziękowanie

Mistrzostwa Powiatu w Mini Piłkę Nożną Chłopców Klas IV - VI


30 września 2023 r. w Szkole Podstawowej w Baranowie odbyły się Powiatowe Zawody w Mini Piłkę Nożną Chłopców rocznika 2011 i młodsi. Do rozgrywek przystąpiło 8 zespołów: SP Wolkowe, SP Goworowo, SP Myszyniec, SP Baranowo, SP Nowa Wieś, SP Łęg Starościński, SP Nasiadki, SP Piski.
Drużyny zostały podzielone na dwie grupy podczas losowania:
Grupa A – Goworowo, Nasiadki, Wolkowe, Piski
Grupa B – Baranowo, Myszyniec, Łęg Starościński, Nowa Wieś

Wyniki naszej grupy po grze każdy z każdym wyglądały następująco:
1. Piski – Goworowo 0 : 11
2. Nasiadki – Wolkowe 3 : 1
3. Goworowo – Wolkowe 9 : 0
4. Piski – Nasiadki 4 : 1
5. Goworowo – Nasiadki 8 : 0
6. Piski – Wolkowe 2 : 4
Jak widać po wynikach nasi chłopcy z SP Goworowo wyszli z grupy na pierwszym miejscu zachowując komplet 9 punktów ze wszystkich rozegranych meczów w swojej grupie i jednocześnie zameldowali się do półfinału na pierwszym miejscu.

Do półfinału zakwalifikowały się następujące szkoły:
Grupa A
1. SP Goworowo
2. SP Wolkowe
Grupa B
1. Nowa Wieś
2. Baranowo
Po rozegranym półfinale, meczu o trzecie miejsce oraz meczu finałowym zespoły uplasował się na następujących miejscach:
I miejsce – SP Baranowo
II miejsce – SP Nowa Wieś
III miejsce – SP Goworowo

Naszą szkołę reprezentowali: Ksawery Dudziec, Mateusz Galarski, Kacper Samoraj, Karol Świąder, Aleksander Witkowski, Jakub Wysocki, Dawid Kordasz, Kornel Ciskowski, Adam Wojtalewski, Oskar Dudziec, Kacper Kaczyński, Alan Zięba.
Bardzo dziękuje chłopcom, którzy dzielnie walczyli i godnie reprezentowali naszą szkołę.

Jarosław Karpiński

 

Zawody Gminne Dziewcząt i Chłopców w Mini Piłkę Nożną Klas 4 – 6 oraz w Piłkę Nożną Klas 7–8.


20 września 2023 r. w Szkole Podstawowej im. Mikołaj Kopernika w Goworowie odbyły się gminne zawody w piłkę nożną dziewcząt i chłopców. Do rozgrywek zgłosiło się trzy szkoły: Szkoła Podstawowa w Goworowie, Szkoła Podstawowa w Kuninie, Szkoła Podstawowa w Pasiekach.
Drużyny, które przystąpiły do rywalizacji grały systemem każdy z każdym. Po losowaniu kolejność spotkań oraz wyniki wyglądały następująco:
Chłopcy klasa 4 – 6
SP Goworowo – SP Pasieki 12 : 0
SP Kunin – SP Pasieki 0 : 5
SP Kunin – SP Goworowo 0 : 16
Chłopcy klasa 7 – 8
SP Pasieki – SP Goworowo 0 : 6
SP Kunin – SP Goworowo 0 : 11
SP Pasieki – SP Kunin 6 : 2

Po zakończeniu rozgrywek drużyny uplasowały się na następujących miejscach oraz zdobyły określoną liczbę punktów:
Dziewczęta klasa 4 – 6
I miejsce – Szkoła Podstawowa w Goworowie (walkower)
II miejsce - -
III miejsce - -
Dziewczęta klasa 7 – 8
I miejsce – Szkoła Podstawowa w Goworowie (walkower)
II miejsce - -
III miejsce - -

Chłopcy klasa 4 – 6
I miejsce – Szkoła Podstawowa w Goworowie (6 pkt.)
II miejsce – Szkoła Podstawowa w Pasiekach (3pkt.)
III miejsce – Szkoła Podstawowa w Kuninie (0pkt.)

Chłopcy klasa 7 – 8
I miejsce – Szkoła Podstawowa w Goworowie (6pkt.)
II miejsce – Szkoła Podstawowa w Pasiekach (3pkt.)
III miejsce – Szkoła Podstawowa w Kuninie (0pkt.)

Awans do zawodów powiatowych we wszystkich czterech kategoriach wiekowych dziewczęta, chłopcy uzyskała Szkoła Podstawowa w Goworowie oraz w dwóch kategoriach wiekowych chłopców uzyskała Szkoła Podstawowa w Pasiekach.
Naszą szkołę reprezentowali: Mateusz Dąbrowski, Igor Zięba, Bartłomiej Subzda, Szymon Walczak, Cezary Rybaczyk, Jakub Wysocki, Oskar Dudziec, Jakub Kowalczyk, Szymon Gąsior, Michał Twardziak, Filip Kaczmarczyk, Daniel Ciborowski, Ksawery Dudziec, Mateusz Galarski, Kacper Samoraj, Tomasz Gołębiewski, Karol Świąder, Aleksander Witkowski, Aleksander Lendzioszek, Stanisław Milewski.
Bardzo dziękuje chłopcom, którzy dzielnie walczyli i godnie reprezentowali naszą szkołę.

Jarosław Karpiński

Dzień Jabłka w oddziałach przedszkolnych

28 września dzieci z oddziałów przedszkolnych obchodziły Dzień Jabłka. Tego dnia nasze przedszkolaki dowiedziały się m.in. dlaczego należy spożywać te owoce,  a także co można z nich przygotować. W klasach wykonały piękne prace plastyczne w postaci opasek oraz plakatów, skosztowały słodkich jabłuszek, soku oraz zdrowej wersji chipsów, czyli jabłek w formie suszonej. Ponadto, dzieci obejrzały wystawę poświęconą temu wspaniałemu owocowi, którą przygotowało  szkolne Koło Zdrowego Żywienia.

 Wychowawcy klas ,,0”

Akcja bicia rekordu w czytaniu na przerwie

#przerwanaczytanie

"Czytania nadszedł czas,
niech czyta każdy z Was!"

Opiekunowie biblioteki szkolnej po raz pierwszy zgłosili Szkołę Podstawową im. Mikołaja Kopernika w Goworowie oraz Filię w Szczawinie do III Międzynarodowej edycji VII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie, której organizatorem jest Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim. Wydarzenie to realizowane jest w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej ,,Cała Polska czyta dzieciom”.

W obydwu placówkach akcja odbyła się 21 października 2022 roku. Udział w niej wzięli uczniowie, nauczyciele, pracownicy oraz rodzice. Wszyscy przynieśli z domu swoje ulubione książki. Czytano je wszędzie gdzie tylko się dało, m.in. na szkolnych korytarzach, w salach lekcyjnych, gabinecie dyrektora, sekretariacie, kuchni, świetlicy i w bibliotece. Nasze przedszkolaki, ponieważ nie potrafią jeszcze czytać, słuchały bajek czytanych im przez wychowawców, rodziców, a także starsze koleżanki i kolegów.


Łącznie w tym wydarzeniu wzięło udział 290 osób.
Akcja ta pokazuje, że po książkę można sięgnąć w każdej sytuacji i w każdym miejscu. Dziękujemy wszystkim za aktywny udział w tym przedsięwzięciu i pomoc w promowaniu czytelnictwa.

A. Podleś, T. Leśniewska

 

DRODZY RODZICE I UCZNIOWIE,

31 października 2022 r.(poniedziałek) i 2 listopada 2022 r.(środa) są w naszej szkole dniami wolnymi od zajęć dydaktyczno-wychowawczych.
W te dni szkoła organizuje zajęcia opiekuńczo-wychowawcze w godzinach 8:30 – 12:30, lecz nie zapewnia dowozu i dożywiania uczniów.

Z poważaniem,
Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie
Barbara Grabowska

Dzień Edukacji Narodowej

W tym szczególnym dniu uczniowie podziękowali nauczycielom, pracownikom szkoły i emerytom za trud włożony w ich edukację i wychowanie. Pani Dyrektor Barbara Grabowska oraz pan Piotr Kosiorek – wójt gminy Goworowo wręczyli nagrody nauczycielom oraz pracownikom obsługi i administracji. Piękne wiersze, piosenki, życzenia oraz humorystyczny pokaz mody wprawiły wszystkich w dobry nastrój, który (mamy nadzieję) zostanie z nami na długo…

Opiekun S.U.

Śladami bohaterów „Kamieni na szaniec”


#PoznajPolske
11 października klasy ósme wzięły udział w niezwykłej wycieczce do miejsc, gdzie czytana lektura staje się bliższa i bardziej zrozumiała dla młodego czytelnika.
„Kamienie na szaniec” to książka – legenda. To historia młodych ludzi, brutalnie rzuconych w wir wojny, których bohaterskie czyny poznają kolejne pokolenia młodzieży. Wycieczka śladami bohaterów lektury „Kamienie na szaniec”, czyli Zośki, Rudego i Alka, przybliżyła uczestnikom miejsca, wydarzenia i postacie opisane przez Aleksandra Kamińskiego, jak również pozwoliła poznać historię okupowanej Warszawy i jej mieszkańców.

Na trasie zwiedzania z przewodnikiem zobaczyliśmy miejsca związane z akcjami Małego Sabotażu: Plac Unii Lubelskiej – słynna namalowana przez Rudego kotwica na Pomniku Lotnika, Krakowskie Przedmieście – najgłośniejsza akcja Małego Sabotażu, czyli usunięcie niemieckiej tablicy z pomnika Mikołaja Kopernika, Plac Marszałka Piłsudskiego, Ogród Saski, Plac Małachowskiego – zerwanie hitlerowskich flag z Gmachu „Zachęty”. Przypomnieliśmy sobie plan i przebieg akcji pod Arsenałem, czyli brawurowej akcji odbicia z niemieckiego transportu więźniów z Pawiaka, w tym Janka Bytnara „Rudego”. Zwiedziliśmy muzea: Mauzoleum Walki i Męczeństwa przy Alei Szucha, dawną siedzibę Gestapo, gdzie przesłuchiwany był Jan Bytnar „Rudy”, Muzeum Więzienia na Pawiaku, gdzie przetrzymywano Rudego. Zwiedziliśmy stałą ekspozycję Muzeum Powstania Warszawskiego, która mieści się w piwnicach dawnego Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego w Alejach Ujazdowskich, gdzie w latach 1945-1954 więzieni byli działacze podziemia niepodległościowego – między innymi Jan Rodowicz „Anoda”. Odwiedziliśmy miejsca pamięci: Cmentarz Powązki Wojskowe, gdzie w kwaterze białych brzozowych krzyży znajdują się miejsca wiecznego spoczynku Zośki, Alka i Rudego oraz autora książki – Aleksandra Kamińskiego. Dodatkowym, a zapewne bardzo sentymentalnym, aspektem wycieczki był dla naszej pani Bożeny Drabot – nauczycielki historii – znicz zapalony na grobie dziadka śp. Bolesława Budelewskiego, pseudonim „Pług” – żołnierza AK, który zginął w 1948 r.
Wycieczka odbyła się w ramach przedsięwzięcia Ministerstwa Edukacji i Nauki z programu „Poznaj Polskę”.

opiekunowie wycieczki

 

Dary jesieni

Uczniowie z klasy III a na lekcjach wzbogacają swoją wiedzę na temat otaczającej przyrody. Poznają nazwy, wygląd i zwyczaje zwierząt, poszerzają swoją wiedzę na temat roślin oraz ich wykorzystania przez człowieka. Obserwują i dostrzegają zmiany zachodzące w przyrodzie w różnych porach roku. Uczą się szacunku do świata fauny i flory. W październiku dzieci miały okazję wykorzystać dary przyrody do wykonania zabawnych zwierząt. Uczniowie wykazali się dużym zaangażowaniem i wyobraźnią, zadanie dostarczyło im satysfakcji i pozytywnych emocji. Przestawiamy krótki fotoreportaż z lekcji.

Ewa Mirowska, Małgorzata Zacharek

Zbieramy kasztany, robimy w nich dziurki,
a wtedy je można nawlekać na sznurki.
Tak robi się lejce, naszyjnik z korali.
Kasztany, kasztany będziemy zbierali.

                                             W. Broniewski

„Bezpieczeństwa uczę się z Kolejowym ABC”

W roku szkolnym 2022/2023 uczniowie Filii w Szczawinie przystąpili do drugiej edycji programu edukacyjnego Kampanii Kolejowe ABC II z zakresu bezpieczeństwa na terenach kolejowych zainicjowanej przez Urząd Transportu Kolejowego.
Celem inicjatywy jest uwrażliwienie dzieci i młodzieży oraz ich rodziców, nauczycieli i wychowawców na zasady bezpieczeństwa obowiązujące na przejazdach kolejowych, dworcach, peronach i w pociągach oraz promowanie wzorców odpowiedzialnego zachowania się w pobliżu torów. Nasi uczniowie z klas I i II zainspirowani przygodami Nosorożca Rogatka oraz jego przyjaciół stworzyli własną makietę Peronowa, przystępując do konkursu plastycznego pod hasłem „ Bezpieczeństwa uczę się z Kolejowym ABC”.
Wspólna praca dostarczyła nam wielu pozytywnych emocji, mogliśmy się wykazać swoimi umiejętnościami, kreatywnością oraz wyobraźnią w atmosferze współpracy i współdziałania. Teraz
z niecierpliwością czekamy na wyniki a także na spotkanie z Nosorożcem Rogatkiem, który w ramach programu zagości oraz przeprowadzi zajęcia edukacyjne w naszej szkole.

Barbara Rutkowska, Bogumiła Archacka

Nasze jesienne wyprawy…

W październiku korzystamy z pięknej pogody i wyruszamy na jesienne wędrówki w ramach edukacji przyrodniczej. Wychodząc ze szkoły w Szczawinie w plener uczestnicy wypraw szepczą sobie słowa znanego wiersza I. Kwintowej: