Aktualności

Filtr

Ekologiczny pokaz mody

Z okazji Światowego Dnia Ziemi w Szkole Podstawowej im. M. Kopernika w Goworowie – Filia w Szczawinie odbył się Szkolny Konkurs „Ekologiczny pokaz mody”.
Głównym celem konkursu było: popularyzowanie wiedzy dotyczącej segregacji i recyklingu, zagospodarowanie odpadów przydatnych do ponownego wykorzystania lub przetworzenia, poszerzanie świadomości dzieci o ochronie środowiska, wykorzystanie surowców wtórnych do projektów strojów ekologicznych. Podczas wspólnego spotkania w sali dzieci obejrzały prezentację multimedialną dotyczącą dbania o nasze środowisko. Punktem kulminacyjnym był Ekologiczny Pokaz Mody. Dzieci wraz z rodzicami wykonały eko - kreacje z różnorodnych materiałów przeznaczonych do recyklingu, takich jak: butelki, zakrętki, folia, gazety czy worki na śmieci. Kolejnym zadaniem było zaprezentowanie swojego stroju. Stroje były wyjątkowe, a dzieci w roli modelek i modeli sprawdziły się doskonale.
Pokaz mody ekologicznej to nie tylko świetna zabawa, lecz również rozwijanie pomysłowości, kreatywności do przedstawienia własnego pomysłu na czyste środowisko poprzez wykonanie stroju z materiałów przeznaczonych do recyklingu. Dzieci udowodniły, że moda i ekologia idą w parze.
Serdecznie dziękujemy dzieciom i ich rodzicom za zaprojektowanie i wykonanie przepięknych ekologicznych strojów.

Katarzyna Gałązka

Dzień Książki

Uczniowie Fili w Szczawinie wzięli udział w obchodach Światowego Dnia Książki. To coroczne międzynarodowe święto na cześć książek i czytelnictwa zastało ustanowione w 1995 roku przez UNESCO.
W naszej szkole obchody tego ważnego dnia rozpoczęły się od wysłuchania wiersza pt. "Smutna książka". Na podstawie utworu dzieci sformułowały zasady właściwego korzystania z książek i wzbogaciły swoją wiedzę na temat literatury dziecięcej.
Uczniowie wzięli aktywny udział w quizie dotyczącym czytelnictwa. Na zakończenie spotkania uczestnicy wykonali opaski na głowę - "Dzień Książki".

Arleta Samorajska

Gminny Konkurs Piosenki Uczniowskiej

18 kwietnia 2023 r. w Szkole Podstawowej w Pasiekach miało miejsce ważne wydarzenie artystyczne – „Gminny Konkurs Piosenki Uczniowskiej”. Naszą szkołę reprezentowali finaliści „Szkolnego Konkursu Piosenki”. Dzieci miały możliwość zaprezentowania swoich umiejętności wokalnych. Uczniowie wykonywali utwory z repertuaru piosenki dziecięcej i młodzieżowej w trzech kategoriach:
1 kategoria: klasy 0 -I
2 kategoria: klasy II – III
3 kategoria: klasy IV – VIII.
Komisja konkursowa oceniała możliwości wokalne dzieci, ogólny wyraz artystyczny oraz dobór repertuaru.
A oto lista laureatów reprezentujących naszą szkołę:
kategoria: klasy 0 - I
I miejsce: Julian Ostrowski
III miejsce: Franciszek Bednarczyk
kategoria: klasy II – III
I miejsce: Oliwia Kowalczyk
Wyróżnienie: Paulina Dmochowska
kategoria: klasy IV – VIII
II miejsce: Olga Strzałkowska
III miejsce: Zuzanna Gałecka i Zuzanna Twardziak
Uczniowie prezentowali wysoki poziom i przygotowali się doskonale do swoich występów. Występy dostarczyły wielu emocji i wzruszeń. Wszyscy młodzi artyści otrzymali dyplomy i nagrody. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Beata Ciepierska

Komunikat

Szanowni Państwo,
informuję, że przed wjazdem na teren Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie zostały postawione nowe znaki drogowe:

ZAKAZ WJAZDU,
który
NIE DOTYCZY AUTOBUSÓW, PRACOWNIKÓW ORAZ ZAOPATRZENIA
oraz
STREFA RUCHU

Ponadto przypominam, że na placu szkolnym znajdują się wyznaczone miejsca parkingowe (jest ich niestety tylko 14):

 

 

 

Nie trudno zapewne ocenić, że nie zapewniają one wystarczającej ilości miejsc nawet dla pracowników szkoły. Jednocześnie przypominam, że teren ten jest również placem manewrowym dla autobusów dowożących dzieci do szkoły. Zastanówmy się, czy wjeżdżając na plac szkoły i zajmując miejsce na 5 minut w tych najbardziej zatłoczonych godzinach, nie stwarzamy zagrożenia, czy nie pozbawiamy miejsca uprawnionego pracownika, który może zaparkować samochód na cały dzień, czy też nie utrudniamy manewrowania autobusom, które zwykle mają ograniczony czas na dowóz i nie mogą czekać aż załatwimy swoją sprawę i odjedziemy.
Bardzo proszę o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego i respektowanie umieszczonych przed wjazdem na teren szkoły znaków drogowych, przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo dzieci oraz sprawny przebieg dowozów do szkoły.


Jakie zasady obowiązują w strefie ruchu?
Zasady obowiązujące w strefie ruchu nie należą do skomplikowanych. Są one bowiem identyczne jak… na drodze publicznej. Znak oznacza, że mamy do czynienia z drogą prywatną, gdzie konieczne jest stosowanie się do ogólnych przepisów Kodeku drogowego. Pozwala to w łatwy sposób unormować ruch aut i pieszych oraz wymóc na kierowcach bezpieczną jazdę. W strefie ruchu:
- obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h;
- parkowanie samochodów odbywa się zgodnie z zasadami panującymi na drogach publicznych;
- należy stosować się do znaków pionowych i poziomych;
- piesi są zobowiązani do korzystania z chodników i przejść.
Należy również dodać, że w strefie ruchu interwencję na tych samych zasadach co na drodze publicznej może przeprowadzić policja. Mowa nie tylko o rozstrzyganiu sporów w przypadku stłuczki. Za nieprzepisowe parkowanie, przekroczenie prędkości lub inne wykroczenie funkcjonariusz ma prawo wystawić nam mandat zgodny z obowiązującym taryfikatorem. Wyjeżdżając ze strefy ruchu na drogę publiczną mamy ponadto obowiązek zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa wszystkim pozostałym pojazdom. Warto o tym pamiętać, aby przypadkiem nie stać się sprawcą groźnej kolizji.
Ponieważ utrudnienia są również związane z przebudową ulicy Strażackiej, liczymy wszyscy, że remont wkrótce się zakończy i w znacznej mierze ułatwi wszystkim funkcjonowanie.
Dziękujemy Państwu za zrozumienie.

Z poważaniem,
Dyrektor
Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie
Barbara Grabowska

Gwiazdy sportu w Goworowie

Hala sportowa Zespołu Szkół Powiatowych w Goworowie  17 kwietnia 2023 roku była sceną konkurencji i treningów ze znakomitymi sportowcami. Wszystko za sprawą uczniowskich zmagań sportowych pod hasłem: „Spotkanie z gwiazdami sportu” organizowanej przez Szkołę Podstawową im. Mikołaja Kopernika w Goworowie, Urząd Gminy w Goworowie, Instytut Sportu w Warszawie, Szkolny Klub Sportowy. W wydarzeniu wzięli udział gospodarze - uczniowie ze Szkoły Podstawowej z Goworowa i zaproszeni goście ze Szkoły Podstawowej z Pasiek, Szkoły Podstawowej z Kunina, Szkoły Podstawowej z Czerwina, oraz Szkoły Podstawowej z Lelisa. Obecni byli: sekretarz stanu w MSiT Arkadiusz Czartoryski , zastępca dyrektora w Departamencie Sportu Wyczynowego MSiT Robert Juchniewicz,  Urszula  Włodarczyk Dyrektor Instytutu Sportu Państwowego Instytutu Badawczego, trzykrotna olimpijka, dwukrotna medalistka Mistrzostw Świata, Agnieszka Kobus-Zawojska- polska wioślarka, srebrna i brązowa medalistka igrzysk olimpijskich, mistrzyni świata i Europy, zawodniczka AZS-AWF Warszawa. Maciej Kęsicki- taekwondo olimpijskie, AZS AWF Warszawa, Emilia Ankiewicz-Obukowicz- polska lekkoatletka specjalizująca się w biegu na 400 metrów przez płotki, olimpijka z Rio de Janeiro 2016. Podczas eventu nie brakowało sportowych wyzwań, dyskusji o aktywnym stylu życia, sportowych pasjach oraz treningu z zawodowcami. Uczestnicy wydarzenia mogli sprawdzić się w różnych aktywnościach fizycznych m.in. w łucznictwie, taekwondo czy wioślarstwie. Uczniowie byli dumni, że mogli współzawodniczyć z zawodnikami, którzy stawali na olimpijskim podium. Podziwiali ich dokonania i umiejętności. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że byliśmy gospodarzami wielkiego, sportowego wydarzenia.

Koordynator Evnetu
Programu Szkolnego Klubu Sportowego
Dorota Ciskowska

 

Lista kandydatów przyjętych i nieprzyjętych w postępowaniu uzupełniającym

POMAGAMY i PAMIĘTAMY


17 i 18 marca 2023 roku harcerze z 7 Goworowskiej Drużyny Harcerskiej i zuchy z 6 Goworowskiej Gromady Zuchowej przed Świętami Wielkanocnymi włączyli się w akcję CARITAS. W piątek w godzinach 16:00-18:00 oraz sobotę w godzinach 10:00-18:00 harcerze zachęcali w supermarkecie do przekazywania produktów spożywczych na rzecz potrzebujących.
Druhny i druhowie wzięli też udział w Drodze Krzyżowej ulicami Goworowa. Krzyż harcerski, który nosimy jest wzorowany na krzyżu Chrystusa, dlatego harcerze maszerując uświadomili sobie, że niosąc ten krzyż idą drogą doskonałości.
„ŁĄCZY NAS PAMIĘĆ” pod tym hasłem harcerze włączyli się w akcję społeczno-edukacyjną Żonkile w Obchody 80. Rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim. Wykonali piękne żonkile, które symbolizują pamięć o tym wydarzeniu.

dh. Drużynowa7GDH”Zorza”

Wycieczka do teatru

4 kwietnia 2023 r. uczniowie z klas 4 i 5 pod opieką p. Agnieszki Dąbrowskiej, p. Anety Gąsior, p. Ewy Lubiak, p. Elżbiety Relugi – Grabowskiej, p. Elżbiety Bienieckiej udali się do Teatru Lalki i Aktora w Łomży na spektakl „Jaś i Małgosia 2.0”, który przeniósł akcję klasycznej baśni braci Grimm w świat nie tak odległej przyszłości. Planeta Ziemia na zawsze została zmieniona przez katastrofę klimatyczną. Wieloletnia susza i panujący głód zmusza ludzi do walki o przetrwanie. Różnice pomiędzy biednymi a bogatymi wyznacza dostęp do wody. Większość populacji żyje w megamiastach zarządzanych przez Sztuczną Inteligencję, która kontroluje każdy aspekt życia istot ludzkich. Tymczasem w resztkach zniszczonej Natury, na granicy prawa żyją ostatni outsiderzy…
Bliźniacze rodzeństwo Jaś i Małgosia wychowywane przez Ojca i Macochę, która wżenia się w rodzinę tuż po śmierci matki dzieci. Ich rodzinę, podobnie jak innych outsiderów, coraz mocniej dotyka susza, głód i wciąż rosnące podatki. Macocha, skupiona na przetrwaniu, chce jak najszybciej pozbyć się dzieci z domu. Jaś i Małgosia zostają porzuceni w lesie, gdzie muszą zmierzyć się z dziką naturą, głodem i wzajemnymi uprzedzeniami do siebie. Zagubione dzieci zostają zwabione do ukrytej w głębi lasu Chatki Cudów, w której wszystko jest możliwe…
Po spektaklu mogliśmy skorzystać z zajęć edukacyjnych w formie lekcji teatralnej. Dzieci miały okazję zajrzeć za kulisy teatralnej sceny, dowiedziały się, jak powstaje przedstawienie i poznały magiczny język teatru.
Głównym celem edukacji teatralnej, było pobudzenie wyobraźni i potrzeby obcowania ze sztuką poprzez zabawę. Aktor prowadzący zajęcia pokazał dzieciom spektrum możliwości warsztatowych teatru. Uczniowie stanęli na scenie i wyrażali swoje uczucia. Były to niesamowite przeżycia naszych małych aktorów.
Po tak wyczerpujących zajęciach, wszyscy odczuwali głód i zmęczenie, dlatego udaliśmy się do McDonalda.

Elżbieta Bieniecka

Zebranie z rodzicami w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie

 

26 kwietnia 2023 r. (środa) – oddziały przedszkolne i klasy 1-3
Od godz. 15:00 – do godz. 16:30 – spotkania rodziców z wychowawcami klas według harmonogramu.
27 kwietnia 2023 r. (czwartek) – klasy 4-8
Od godz. 15:00 – do godz. 17:00 – spotkania rodziców z wychowawcami klas według harmonogramu.

Pozostali nauczyciele będą oczekiwać na rodziców w pokoju nauczycielskim, pedagog i psycholog w gabinecie na II piętrze (nowy budynek), nauczyciele logopedzi w gabinecie obok pracowni komputerowej (nad stołówką), pani Ewa Mirowska w gabinecie terapii pedagogicznej (sala nr 24 – stary budynek) w godzinach 15.00-16.30.

 27 kwietnia 2023 r. godz. 17.30 – zebranie dyrektora z Radą Rodziców w stołówce szkolnej.

Harmonogram zebranie z rodzicami kl. 1-3

Harmonogram zebranie z rodzicami kl. 4-8

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa!!!

 Z poważaniem,
Dyrektor Szkoły Podstawowej
Mikołaja Kopernika w Goworowie
mgr Barbara Marianna Grabowska

 

W Zagrodzie Kurpiowskiej w Kadzidle

W piątek 14 kwietnia 2023 r. dzieci z oddziałów przedszkolnych i uczniowie z klas I-III uczestniczyli w wycieczce do Zagrody Kurpiowskiej w Kadzidle. Wszyscy mieli okazję zobaczyć tu drewniane budownictwo kurpiowskie z przełomu XIX i XX wieku. Odpowiednio urządzone wnętrza budynków pozwoliły przybliżyć obraz życia i pracy minionych pokoleń. Dzieci zobaczyły chaty kurpiowskie, spichlerz, stodołę z wozownią, warsztat stolarski i bednarski, olejarnię, kuźnię oraz kapliczkę przydrożną z figurą św. Jana Nepomucena. W każdym z budynków podziwiały liczne eksponaty, historyczne urządzenia, stroje ludowe i tradycyjne ozdoby. Źródłem niezapomnianych wrażeń było uczestnictwo w warsztatach edukacyjnych, podczas których uczniowie lepili z żytniego ciasta figurki zwierząt leśnych i domowych tzw. byśki. Wspaniałym zwieńczeniem warsztatów było ognisko i poczęstunek kiełbaską, drożdżowym ciastem i gorącą herbatą.
Wyjazd do muzeum - skansenu w Kadzidle przybliżył dzieciom z Filii w Szczawinie kulturę kurpiowską.

Barbara Rutkowska

Lista kandydatów zakwalifikowanych do oddziałów przedszkolnych w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie w postępowaniu uzupełniającym

LISTA KANDYDATÓW ZAKWALIFIKOWANYCH W POSTĘPOWANIU UZUPEŁNIAJĄCYM DO ODDZIAŁÓW PRZEDSZKOLNYCH W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W GOWOROWIE – FILII W SZCZAWINIE

Sportowe spotkanie

Ale cyrk!

W środowy poranek mieliśmy przyjemność gościć w naszej szkole artystów cyrkowych z grupy Szok. W przedstawieniu uczestniczyli uczniowie z oddziału przedszkolnego, klas I -VIII, a także zaprzyjaźnione przedszkolaki z Przedszkola Samorządowego w Goworowie. Zaprezentowano ciekawy program artystyczny. Wystąpił wesoły klaun, który bawił dzieci swoimi sztuczkami. Wybrani przez artystów dzieci, ale i dorośli, nie tylko mieli okazję podziwiać triki cyrkowe, ale także brać czynny udział próbując dotrzymać kroku zawodowcom. Były również m.in. pokazy żonglerki, iluzji, ekwilibrystyki czy jazdy na miniaturowym rowerku.

Wyjątkowy list

Uczniowie klasy trzeciej Filii w Szczawinie postanowili w praktyce zastosować wiedzę dotyczącą prawidłowego pisania listów. Zdecydowali się napisać list do Prezydenta
RP Pana Andrzeja Dudy. Tworzeniu tej wypowiedzi pisemnej towarzyszyła prawdziwa burza mózgów. Uczniowie samodzielnie sformułowali treść listu. Po zaadresowaniu koperty dzieci wybrały się na wycieczkę do Oddziału Poczty Polskiej w Goworowie, aby wysłać list.
Po kilku tygodniach nadeszła wyjątkowa odpowiedź. Prezydent RP Andrzej Duda podkreślił, że bardzo ceni kontakty z młodymi Polakami. Jesteśmy dumni z listu, który otrzymaliśmy.

Arleta Samorajska

Wesołego Alleluja!

Wielkanoc tuż, tuż…

Wielkanoc jest najstarszym i najważniejszym świętem chrześcijańskim związanym z wieloma tradycjami takimi jak święcenie pokarmów czy udział w rezurekcji. Uczniowie filii w Szczawinie podczas przedstawienia przybliżyli tradycje związane z tym świętem. Przygotowana inscenizacja wprowadziła widzów w świąteczny nastrój. Pani dyrektor wraz z panią kierownik życzyły nauczycielom, pracownikom szkoły oraz wszystkim uczniom i przedszkolakom zdrowych, spokojnych i radosnych Świąt Wielkanocnych.

 Katarzyna Bochenek

Wielkanocne przygotowania

Podczas ostatnich zajęć przed wiosenną przerwą świąteczną, uczniowie należący do koła zdrowego żywienia, gościli panią Barbarę Kwiatkowską, która zapoznała ich z zasadami nakrywania, prawidłowym ułożeniem sztućców i naczyń oraz sztuką dekorowania stołu wielkanocnego. Byliśmy zaskoczeni na jak wiele sposobów można złożyć serwetki, które w rękach pani Basi stawały się zającami i harmonijkami. Teraz to my wyręczymy nasze mamusie w przygotowaniach do świątecznego śniadania!

Przy tej okazji chcemy życzyć dyrekcji, nauczycielom oraz wszystkim uczniom naszej szkoły spokojnych, rodzinnych i pełnych radosnych spotkań i smacznych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Wesołych Świąt!

Opiekun koła

Wielkanocna lekcja języka angielskiego w klasie 0a

Wielkanoc, to dla nas najważniejsze święto chrześcijańskie. Przypomina nam o męce, śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa. Jest dla nas czasem oczekiwania i nadziei na lepszy czas. Dla naszych najmłodszych uczniów, Wielkanoc, to przede wszystkim kurczaczki, pisanki i zajączki. Ten ostatni stał się bohaterem lekcji języka angielskiego w klasie 0a, która w formie świetnej zabawy rozpoczęła ten piękny, świąteczny czas. Dzieci nauczyły się piosenki „Easter Bunny” i w grupach przygotowały plakaty kolorowego zajączka. Plakaty stały się dekoracją w sali. Na koniec lekcji złożyliśmy sobie życzenia „Happy Easter”. Zabawa i piosenki, to jest to, co nasi milusińscy kochają najbardziej, ale z wiekiem z pewnością ten czas oczekiwania stanie się dla nich czymś więcej niż tylko zabawą.

Karolina Dąbrowska

Zwyczaje wielkanocne

Wielkanoc jest to święto upamiętniające śmierć krzyżową i Zmartwychwstanie Jezusa. Okres ten to czas wspominania najważniejszych dla wiary chrześcijańskiej wydarzeń.

Święcenie potraw w Wielką Sobotę niegdyś odbywało się w domach, ponieważ poświęcone musiało być wszystko, co miało znaleźć się na świątecznym stole. Z czasem zaczęto chodzić ze święconką do kościoła. W koszyczku wielkanocnym nie może przede wszystkim zabraknąć jajek (symboli nowego życia), w postaci kolorowych pisanek, kraszanek; baranka symbolizującego umęczonego Chrystusa, soli, (która miała chronić przed zepsuciem). Poświęcić należy również: chleb, wędlinę, chrzan, pieprz, ciasta świąteczne. Koszyczek przystraja się listkami barwinka. Dawny zwyczaj na wsiach nakazywał, aby wracając ze święconym obejść dom trzy razy, zgodnie ze wskazówkami zegara, co miało wypędzić złe moce z gospodarstwa. Następnym zwyczajem ludowym jest: Śmigus-dyngus (zwany też lanym poniedziałkiem) jest obyczajem związanym z drugim dniem Wielkanocy. O wartościach zbliżających się świąt i jego tradycjach przypomnieli uczniowie klasy 2 a i 2 b na uroczystości szkolnej dnia 3 kwietnia 2023 roku. A ponieważ święta, o których mowa to wiosna i budzące się w niej życie nie mogło zabraknąć kurcząt również budzących się do życia i ciekawych świata.

Życzymy zdrowych i szczęśliwych Świąt Wielkiej Nocy.

Uczniowie klasy 2a, 2b z panią Katarzyną Bochenek, panią Agnieszką Puczkowską i panią Karoliną Zacharek.

„Ja Jestem z wami po wszystkie dni, aż do skończenia świata” (Mt 28,20)

Wielki Tydzień jest czasem, który naszą uwagę kieruje na  ostatnie dni życia Pana Jezusa i przygotowuje nas do największego święta chrześcijan Zmartwychwstania Pańskiego. W tym szczególnym i ważnym dla nas czasie 3 kwietnia  odbyło się przedstawienie dla zaproszonych gości, nauczycieli, pracowników szkoły i ucz. kl. 4-8.
Treści przedstawione w przedstawieniu „Zanurzeni w Miłosierdziu” pozwoliły zatrzymać się i zastanowić  się nad tym, co uczynił dla nas Jezus Chrystus. Recytacja wierszy, przeczytany fragment Ewangelii,  gra aktorska naszych uczniów oraz muzyczna oprawa przygotowana przez chór szkolny pod kierunkiem p. Beaty Ciepierskiej, dostarczyły wielu przeżyć i wzruszeń.
Serdecznie dziękujemy za piękne zaangażowanie i pracę występującym uczniom i uczennicom kl. 8a, 8b, 8c, 7b i 5a oraz wszystkim, którzy nam pomagali. Panu Adamowi dziękujemy za piękne zdjęcia.

Bogumiła Lewicka-Mróz i ks. Tomasz Czarnowski

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci


Święto to zostało ustanowione przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych i obchodzone jest 2 kwietnia, w dniu urodzin Hansa Christiana Andersena. Tegoroczna edycja wydarzenia odbywała się pod hasłem: „ Jestem książką, przeczytaj mnie”.
W naszej szkole obchody Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci miały miejsce w ostatnich dniach marca. Uczniowie i nauczyciele mogli obejrzeć wystawę książek słynnego duńskiego pisarza, a także wziąć udział w zajęciach czytelniczych zorganizowanych przez panie bibliotekarki. Starsze dzieci samodzielnie czytały fragmenty baśni Andersena, zgadywały ich tytuły, natomiast młodsze słuchały czytanych im baśni przez chętnych nauczycieli.
To wspaniała okazja, aby pokazać naszym podopiecznym, że czytanie książek nie jest takie straszne i że warto sięgnąć po książkę już od najmłodszych lat.

Agnieszka Podleś

Szkolny Konkurs Piosenki Uczniowskiej

7 czerwca odbył się w naszej szkole „Szkolny Konkurs Piosenki Uczniowskiej”. W konkursie udział wzięło 18 uczestników. Eliminacje do konkursu zostały przeprowadzone przez nauczycieli w klasach.
Głównym celem konkursu było wyłonienie młodych talentów wokalnych, zapewnienie możliwości publicznego zaprezentowania się oraz rozwijanie zainteresowań piosenkami dziecięcymi. Uczestnicy konkursu zaprezentowali wyselekcjonowany repertuar z różnych gatunków. Wykazali się ogromną odwagą, umiejętnościami wokalnymi oraz scenicznymi.
Naszych młodych artystów oceniało jury w składzie: Ewa Wyrębek – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Goworowie, Rafał Ostrowski – instruktor Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Goworowie i Beata Ciepierska – nauczyciel muzyki w SP w Goworowie.
Z przyjemnością przedstawiamy wyniki konkursu:
1. kategoria: klasy 0 - I
I miejsce: Franciszek Bednarczyk
II miejsce: Julian Ostrowski
III miejsce: Zofia Strzeszewska
2. kategoria: klasy II – III
1 miejsce: Oliwia Kowalczyk
II miejsce: Paulina Dmochowska
III miejsce: Zofia Świąder
3 kategoria: klasy IV – VIII
I miejsce: Olga Strzałkowska
II miejsce: Zuzanna Twardziak
III miejsce: Zuzanna Gałecka i Lena Dmochowska.
Wszyscy uczestnicy zaprezentowali się wspaniale! Cieszymy się niezmiernie, że trema nikogo "nie zjadła" i wszystkie dzieci wystąpiły. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów wokalnych.
Bardzo serdecznie dziękujemy pani Ewie Wyrębek - dyrektorce Gminnej Biblioteki Publicznej w Goworowie za sfinansowanie nagród.

Beata Ciepierska

Edyta Waszkiewicz

Międzynarodowy Dzień Ptaków


Międzynarodowy Dzień Ptaków przypada na 1 kwietnia. W tym roku była to sobota, dlatego też w naszej szkole obchodziliśmy go 31 marca. Tego dnia został podsumowany szkolny konkurs plastyczny dla dzieci z klas 0-III pod hasłem: "Ptaki, które znam", zorganizowany przez opiekuna Samorządu Uczniowskiego. Jak wszystkie konkursy organizowane na terenie naszej placówki, ten również cieszył się ogromnym zainteresowaniem ze strony dzieci. Na konkurs wpłynęło 17 prac przedstawiających różne gatunki ptaków. Były wśród nich: sójka, jerzyki, bociany, sikorki, dudek, sowy, gołąb, sroki, wróble, gile, papugi, dzikie kaczki, wilga, dzięcioł i łabędź.
Spośród dostarczonych prac wyłoniono laureatów:
I miejsce: Paweł Ziemek – kl. 0
II miejsce: Jakub Parzych – kl. 0
III miejsce: Martyna Iwańska – kl. II
Wyróżnienia: Antoni Pazik i Olaf Pazik z kl. I.
Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody ufundowane przez organizatora.
Po wręczeniu nagród dzieci z oddziału przedszkolnego udały się na plac szkolny, gdzie z pomocą p. Sławomira Ziemka zawiesiły budkę lęgową dla ptaków, aby zwierzęta te mogły bezpiecznie wychować swoje pisklęta.
Wierzymy, że spodoba im się ich nowy dom i już niedługo będziemy mogli je obserwować.

Agnieszka Podleś

Turniej Matematyczny POCISK

Dnia 24 marca uczniowie klas ósmych: Nadia Zięba, Szymon Skrzecz, Adam Zalewski i Hubert Więckiewicz reprezentowali naszą szkołę, biorąc udział w Turnieju Matematycznym POCISK. Była to już 5 edycja, a organizatorem jest LO nr 2 w Ostrołęce. W konkursie brało udział 20 drużyn. Nasi reprezentanci przez 2 godziny rozwiązali 43 zadania. Jest to wynik dobry, ale do punktowanego miejsca nieco zabrakło.
Uczniów przygotowały panie Edyta Furmaniuk i Dorota Skierczyńska, opiekunem podczas wyjazdu był pan Marek Skierczyński

Listy uczniów przyjętych w rekrutacji uzupełniającej Szkoła Podstawowa w Goworowie i Filia w Szczawinie

Dzień Książki

"(…) Książki, które czytamy przenoszą nas do innego świata, uczą nowych rzeczy (…) jednym słowem czytanie książek to cudowny sposób na spędzanie wolnego czasu".
Uczniowie Fili w Szczawinie podczas obchodów Światowego Dnia Książki przenieśli się w niezwykły świat książek. Dzieci dowiedziały się, jak powstaje książka oraz wzbogaciły swoją wiedzę na temat literatury dziecięcej. Tego dnia rozstrzygnięty został konkurs plastyczno – techniczny pt. "Moja zakładka do książki". Laureatami konkursu zostali:
Amelia Parzych, Wiktoria Oleksiak – I miejsce, Szymon Walczak – II miejsce, Aleksandra Rabuczewska – III miejsce.

Arleta Samorajska

„Ekologiczny pokaz mody”


Z okazji Światowego Dnia Ziemi w Szkole Podstawowej im. M. Kopernika w Goworowie – Filia w Szczawinie odbył się Gminny Konkurs „Ekologiczny pokaz mody”. Do udziału zostały zaproszone wszystkie oddziały przedszkolne 3,4,5-latki z terenu Gminy Goworowo.
Głównym celem konkursu było: popularyzowanie wiedzy dotyczącej segregacji i recyklingu, zagospodarowanie odpadów przydatnych do ponownego wykorzystania lub przetworzenia, poszerzanie świadomości dzieci o ochronie środowiska, wykorzystanie surowców wtórnych do projektów strojów ekologicznych.
Przedszkolaki wraz z rodzicami i nauczycielami wykonały eko-kreacje z różnorodnych materiałów przeznaczonych do recyklingu, takich jak: butelki, zakrętki, folia, gazety czy worki na śmieci. Kolejnym zadaniem było pokazanie swojego stroju na pokazie mody. Dzieci odważnym i stanowczym krokiem zaprezentowały się na czerwonym dywanie- wybiegu.
Pokaz mody ekologicznej to dla dzieci nie tylko świetna zabawa, lecz również rozwijanie pomysłowości, kreatywności do przedstawienia własnego pomysłu na czyste środowisko poprzez wykonanie stroju z materiałów przeznaczonych do recyklingu. Przedszkolaki udowodniły, że moda i ekologia idą w parze.
Serdecznie dziękuję uczestnikom, rodzicom i nauczycielom ze szkoły w Goworowie, Kuninie, Pasiekach i Szczawinie za zaprojektowanie i wykonanie przepięknych ekologicznych strojów.

Katarzyna Gałązka

Lista zakwalifikowanych w postępowaniu uzupełniającym

Wesołych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

Zarządzenie Nr XXIII/2021/2022 w sprawie ustalenia dnia wolnego od pracy za święto przypadające w sobotę

Przedstawienie Wielkanocne - fotoreportaż

Szkolny konkurs z języka angielskiego Święta Wielkanocne - Easter Time.

13 kwietnia 2022 r. w Szkole Podstawowej im Mikołaja Kopernika Filia w Szczawinie odbyło się podsumowanie konkursu plastycznego z język angielskiego dla klas 0- III. Tematem przewodnim były zbliżające się Święta Wielkanocne- Easter Time.
Cel konkursu to m.in. poszerzenie słownictwa związanego z Wielkanocą, rozwijanie zainteresowań językiem angielskim, kształtowanie postaw otwartości i tolerancji wobec innych kultur.
W konkursie wzięło udział 13 uczniów, gdzie spośród nich wyłoniono troje zwycięzców.
1 miejsce: Wiktoria Oleksiak kl.2
2 miejsce: Amelia Parzych kl. 1
3 miejsce: Zuzanna Gałązka kl. 3
Pozostali uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody pocieszenia.
Organizatorem konkursu była Pani Lidia Nowak.

PRIMAAPRILISOWA WIZYTA W MIKOŁAJKACH

Dnia 1 kwietnia 2022 roku 56 uczniów naszej szkoły z klas: IV a, IV b, V b, VI a i VII a wraz z czwórką uczniów z Ukrainy pojechało na wycieczkę do Mikołajek. Pierwszym punktem wycieczki był spacer ulicami tego urokliwego, mazurskiego miasteczka ze zwiedzaniem przystani jachtowej i podziwianiem widoków hotelu na wodzie oraz jeziora Mikołajskiego, które jest przedsionkiem do wejścia na największe jezioro Warmii i Mazur: jezioro Śniardwy. Następnie przejechaliśmy do hotelu Gołębiewski, który był głównym celem Naszej szkolnej eskapady. Tam spędziliśmy niezapomniane chwile na atrakcjach, których codziennie dostarcza swoim gościom ten wspaniały i zarazem największy kompleks hotelowy w tym regionie.
Pierwszą aktywnością był pobyt w parku wodnym Tropikana. Oprócz pluskania się w wodzie mogliśmy korzystać z sauny parowej, suchej oraz śnieżno-lodowej, różnych rodzajów jacuzzi, basenu ze sztuczną falą oraz kilku zjeżdżalni. Spalone kalorie uzupełniliśmy w Restauracji Czerwonej na pysznym obiedzie w formie bufetu szwedzkiego. Jednogłośnie największą atrakcją konsumpcji były przepyszne lody podawane w szklanych pucharkach. Po obfitym posiłku udaliśmy się kilka poziomów niżej do strefy relaksu i gier. Na dobry początek bowling, gdzie uczniowie na czterech torach ćwiczyli swoją celność i precyzję w zbijaniu kręgli. Kolejnym etapem relaksu był trening naszych zdolności zręcznościowych w grach tj.: stoły bilardowe, wyścigi konne, gry Air Hockey, automaty do gier, symulator kolejki górskiej, itp. Ostatnią atrakcją było całoroczne lodowisko o powierzchni niemal 700 m2. Niektórzy z nas wykazali się niezwykłą odwagą, zakładając pierwszy raz łyżwy na nogi. Mimo wielu wywrotek i pewnie siniaków wszyscy byli zadowoleni i szczęśliwi z mile spędzonego dnia. Zmęczeni, ale bardzo radośni z całodniowego pobytu w Mikołajkach wsiadaliśmy do autokaru, którym bezpiecznie wróciliśmy do Goworowa.
Podsumowując, chcieliśmy podziękować Radzie Rodziców za wsparcie finansowe, dzięki któremu czwórka uczniów z Ukrainy mogła integrować się z pozostałą grupą uczestników wycieczki, w miłej, radosnej atmosferze, okraszonej śmiechem, ciepłem i bliskością.

Organizatorzy

 

 

Czy z jajek można rzeźbić?


Święta Zmartwychwstania Pańskiego zbliżają się wielkimi krokami . To najstarsze ze świąt chrześcijańskich poprzedza Wielki Tydzień, w który właśnie wkroczyliśmy. Koło Zdrowego Żywienia ma ciekawą propozycję dla tych, którzy chcą włączyć się w pomoc rodzicom w przygotowaniu świątecznego stołu. Jest nią stworzenia ciekawych i fantastycznych zwierzątek z jajek. Z jaj ugotowanych na twardo można wykonać zabawne muchomorki, myszki, króliki, biedronki czy kurki. To bardzo proste. Wystarczy wzorować się na zamieszczonych zdjęciach i nacinać jajka w odpowiednich miejscach. Natomiast składniki używane przez nas można zastąpić innymi produktami, w zależności od własnego pomysłu i inspiracji.
Zanim podamy gościom artystyczne jajka, warto na talerz położyć wcześniej liść sałaty, w celu uzyskania smaczniejszego wiosennego wyglądu.
W imieniu swoim oraz członków KZŻ życzę wszystkim głębokiego przeżywania Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, duchowego umocnienia w wierze oraz miłych chwil w gronie najbliższych.

Ewa Lubiak

Warsztaty wielkanocne


31.03.2022 r. dzieci z oddziałów przedszkolnych wzięły udział w warsztatach wielkanocnych, prowadzonych przez panie z KGW Zagajnica z Łodzisk (gmina Lelis). Po krótkim wprowadzeniu w tematykę spotkania dzieci poznały sposób wykonywania palm wielkanocnych z bibuły, które są znakiem rozpoznawczym kultury kurpiowskiej. Nasze przedszkolaki przekonały się, że robienie palm to wbrew pozorom niełatwe zadanie i wymaga wiele cierpliwości oraz skupienia. Czas tego dnia minął szybko, ale udało się nam w miłej atmosferze wykonać piękne, kolorowe palemki.
Serdecznie dziękujemy paniom z KGW Zagajnica za przybycie oraz poświęcony czas.

Wychowawcy klas 0

Zabawa w teatr

Uczniowie klasy IV b przygotowali inscenizację „Bajka o rybaku i rybce” na podstawie utworu Aleksandra Puszkina. Z wielkim zaangażowaniem wcielili się w role postaci z baśni. Przygotowali potrzebne stroje, rekwizyty, zadbali o efekty dźwiękowe. Samodzielnie opracowali scenariusz przedstawienia. Dzięki baśni zrozumieli, że pycha i chciwość nie popłaca. Ponadto nauczyli się współdziałania, zrozumieli, że przygotowanie spektaklu jest pracą grupową, każda rola jest ważna.

 

Obsada
Narrator: Aleksandra Kanclerz, Filip Bielarczyk, Karol Nadwodny, Hanna Stachacz
Rybak: Jan Dąbrowski, Marcel Ciskowski, Łucja Niegowska, Mikołaj Kowalczyk
Żona rybaka: Iga Jarka, Maja Szatanek, Oliwia Stachacz
Rybka: Michalina Zięba, Miłosz Murawski , Patrycja Szulkowska, Sebastian Parzych
Dworzanie: Jakub Grabowski, Błażej Pawełczyk

Małgorzata Dobkowska

 

 

 

Fotorelacja z Dnia Nietypowych Fryzur - 1 kwietnia 2022 r.

Organizacja dowozów uczniów w czasie rekolekcji wielkopostnych.

W dniach od 4-5.04.2022 r. obowiązują przywozy i odwozy z klasami „0”. Kierowca p. Mirosław Markowski trasa I i trasa II (przywozy), p. Dariusz Winczewski trasa I i trasa II (przywozy), p. Krzysztof Bielarczyk i Dariusz Grabowski trasa I (przywozy).

Maj – rocznica wielkich myśli...

Dziś, 30 kwietnia 2021 roku, chcemy w naszej szkole uczcić Święta Majowe, na które składają się trzy ważne daty: 1 maja – Święto Pracy, 2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz 3 maja – 230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W trosce o to, aby w tym trudnym dla wszystkich czasie, uroczystość miała jednak tradycyjny, ale też podniosły charakter, nie może zabraknąć Hymnu państwowego na wstępie oraz sztandarowej piosenki związanej z rocznicą – Witaj majowa jutrzenko.Nauczyciele krótko wprowadzają wszystkich w tematykę każdego ze świąt. Wiersze zaprezentowane przez uczniów przypominają, jak ważna jest odpowiedzialność za losy naszej Ojczyzny. Utwór Wisławy Szymborskiej kończy patriotyczna puenta: Można nie kochać cię - i żyć, ale nie można owocować.Słowa piosenki Zbigniewa Wodeckiego natomiast przypominają trudne czasy zaborów i nawołują do obrony naszego kraju:

Senna zmora o zaborach - won z łapami!
Żaden Prus, Austriak, Rus o parę staj.
Kiedy trzeba - potrafimy się rozebrać sami.
Bo, to nasz kraj!

 

Wszystko to ma utrwalić u uczniów wiadomości na temat tych ważnych świąt narodowych, przypomnieć losy własnego kraju i narodu, kształtować postawy patriotyczne oraz uczyć szacunku dla symboli narodowych.

Przygotowaniem uroczystości w tej wyjątkowej formie zajął się pan Adam Dąbrowski na podstawie scenariusza opracowanego przez: Barbarę Grabowską, Agnieszkę Kosiorek i Michała Niechodę, przy oprawie muzycznej zaproponowanej przez panią Beatę Ciepierską. Teksty poetyckie przedstawili uczniowie klas: 7c: Natalia Ciepierska i Andrzej Pietras, 8b: Zuzanna Piechocka i Julia Kruk oraz 8c: Aleksandra Rybaczyk i Agata Dobrowolska.

Hasłem końcowym – pięknymi słowami J. U. Niemcewicza: Niech każdy […] miłość własną – kraju miłości poświęci!, zachęcamy wszystkich do refleksji nad tym, jakie znaczenie w życiu każdego z nas odgrywają wartości patriotyczne.

Barbara Grabowska

Szkoła z Gigantami

Drodzy Uczniowie,
ruszyły zapisy na "Szkołę z Gigantami" - darmowe webinaria m.in. dla uczniów szkół podstawowych poświęcone programowaniu i matematyce.

Pierwsze webinaria już 10 maja! Serdecznie zapraszamy do udziału uczniów naszej szkoły.

"Szkoła z Gigantami" to cykl webinariów na kanale YouTube, prowadzony przez najlepszych trenerów programowania i matematyki.

Akcja startuje 10 maja i potrwa do 21 maja.

W ramach "Szkoły z Gigantami" uczestnicy mogą wziąć udział w zajęciach z programowania w środowisku Scratchoraz poznać tajniki tworzenia stron internetowych (HTML, JavaScript, CSS).

Zajęcia będą prowadzone z podziałem na grupy wiekowe, a prezentowany materiał będzie łączył zagadnienia teoretyczne z elementami świata gier, tj. Fortnite, Minecraft czy Tibia. Część programistyczna odbędzie się pod hasłem „Programowanie w czterech wymiarach gamingu”.

 

Ciekawa informacja dla naszych 8 - klasistów
W tej edycji przygotowano także Nowość! Matematyczni Giganci - próbny test ósmoklasisty.

W trakcie webinariów uczestnicy będą mieli okazję sprawdzenia swojej wiedzy matematycznej z zakresu szkoły podstawowej oraz ponadpodstawowej, w oparciu o specjalnie przygotowane testy próbne ósmoklasisty i maturzysty, których rozwiązanie będzie omawiane przez wykwalifikowanego nauczyciela matematyki.

Przykładowe arkusze

Egzamin 8-klasisty: Arkusz I - kliknij, aby zobaczyć arkusz

Egzamin 8-klasisty: Arkusz II - kliknij, aby zobaczyć arkusz

Arkusze zostaną przesłane każdemu uczestnikowi wcześniej, aby uczniowie mieli okazję zapoznać się z zadaniami przed zajęciami.
Testy zostały przygotowane przez współpracującego z firmą egzaminatora CKE.

Aby zapisać się na darmowe Warsztaty kliknij w link: Kursy programowania dla dzieci i młodzieży ⇒ Kurs na programistę | Cena (giganciprogramowania.edu.pl) należy wybrać kurs dla danej grupy wiekowej i wypełnić wyświetlony formularz, wybierając nasz kod pocztowy 07-440, wpisujemy także dane osobowe.

Zachęcam do udziału. Kilku uczniów z naszej szkoły uczestniczyło w darmowych (pokazowych) lekcjach i byli mega zadowoleni. W razie pytań Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Pozdrawiam

Dzień Ziemi


Dnia 22 kwietnia 2021r. dzieci z oddziałów przedszkolnych w naszej szkole uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Ziemi. Tego dnia dowiedziały się jak należy dbać o naszą planetę i otaczające nas środowisko oglądając m.in. filmiki edukacyjnie oraz prezentacje. Na dowód tego, że są przyjaciółmi przyrody wykonały piękne prace plastyczne, recytowały wiersze oraz śpiewały piosenki o tematyce ekologicznej.
Opiekunowie: Milena Gołębiewska, Agnieszka Puczkowska, Dorota Sobotka

Przedstawienie ekologiczne „Kłopoty leśnych krasnali”


W nawiązaniu do Międzynarodowego Dnia Ziemi, który obchodzony jest 22 kwietnia, dzieci z oddziału 0b wzięły udział w przedstawieniu ekologicznym pod hasłem „Kłopoty leśnych krasnali”.
Występ miał na celu kształtowanie poczucia odpowiedzialności za naszą planetę, ukazanie negatywnych skutków postępowania względem niej. Mali aktorzy przypomnieli zasady zachowania się w lesie. Zgodni byli co do tego, że nie należy w nim śmiecić, łamać drzew ani hałasować. Obiecali stosować się do tych zaleceń i upominać tych, którzy ich nie przestrzegają.

Dorota Sobotka

Ruszamy w plener w ramach współzawodnictwa sportowego „Aktywna wiosna”

Zachęcam wszystkich do wzięcia udziału w wiosennym przedsięwzięciu rekreacyjno-sportowym, mającym na celu totalne, fizyczne przebudzenie po zimowej bezczynności i covidowym bezruchu. Przyroda budzi się do życia, a My razem z nią, promując aktywność fizyczną na świeżym powietrzu, w majowym rozkwicie – do słów Marka Grechuty: „Wiosna, wiosna, wiosna, ach to ty …”.
Indywidualnie, grupowo, ze słoneczkiem na twarzy zadbajmy o Nasze zdrowie. Wsiadamy na rowery, zakładamy rolki, bierzemy kije w dłonie i witaj rekreacyjna, wiosenna przygodo. Dajmy przykład innym. Każdy może zostać pogromcą zbędnych kalorii, negatywnych emocji i codziennej bezczynności. Wystarczy odrobina chęci i zdrowej aktywności. Pomóż nam pomóc sobie! Czekamy na Ciebie – przyłącz się do akcji:
Aktywna Wiosna wzywa! Zachęcam do uczestnictwa!
W imieniu Organizatorów i własnym z prosportowym pozdrowieniem.

Jacek Dobrzyński

Regulamin konkursu sportowego - Akcja aktywna wiosna

Karta zgłoszenia

 

Koło Fizyczne

Uczniowie uczestniczący w zajęciach koła zajęli się w pierwszym półroczu, w okresie zdalnej nauki zabawkami w fizyce. Efektem ich pracy było wykonanie zabawek, które działają dzięki wykorzystaniu praw fizyki. Efektem ich pracy jest film. Pokazują w nim wykonane przez siebie zabawki i krótko omawiają ich działanie.

Marek Skierczyński

ABY ZDROWE ZĘBY MIEĆ, TRZEBA TYLKO CHCIEĆ


Każdy z nas chce mieć zdrowe i piękne zęby. Niestety nie da się tego osiągnąć, jeśli nie będziemy o nie dbać.
Dzieci z oddziału przedszkolnego w Filii w Szczawinie, podczas zajęć w szkole, dowiedziały się o tym, jak ważną rolę odgrywa higiena jamy ustnej w życiu każdego człowieka. Przedszkolaki oglądały zdjęcia ludzi, którzy dbają o zęby a także zapoznały się z pracą stomatologa. Wysłuchały czytanej przez nauczyciela bajki edukacyjnej pt. ,,Kłopot wilka” oraz piosenki ,,Myję zęby”. Na zajęciach plastycznych wykonywały prace związane z przyborami do mycia zębów techniką wydzieranki, ćwicząc przy tym małą motorykę. Otrzymały także referat ,,Jak zapobiegać próchnicy zębów u dzieci?”, który przekazały swoim rodzicom.
Na koniec zajęć dzieci obiecały, że będą regularnie myć zęby i chodzić do dentysty.

Agnieszka Podleś

Ogłoszenie


Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie!!!
w nawiązaniu do rozporządzenia MEiN z 22 kwietnia 2021 r. w sprawie wprowadzanych zmian, dotyczących powrotu uczniów klas I-III do nauczania stacjonarnego w formule hybrydowej od poniedziałku 26 kwietnia 2021 r., Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Goworowie wraz z jej filią w Szczawinie przywraca działalność w zakresie funkcjonowania klas I-III*. zmiany nie dotyczą dzieci i uczniów z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, uczniów klas VIII, chcących skorzystać z konsultacji indywidualnych lub grupowych oraz dzieci pracowników służby zdrowia, służb ratunkowych i porządkowych, a także wszystkie inne przypadki wymienione w w/w rozporządzeniu. jesteśmy przygotowani na przyjęcie uczniów oraz służymy wsparciem. Proszę śledzić komunikaty i ogłoszenia publikowane na szkolnej stronie internetowej. zachęcam również do kontaktu telefonicznego, mailowego z wychowawcami oraz dyrekcją szkoły.

Z poważaniem i serdecznością
Dyrektor SP im. M. Kopernika w Goworowie
mgr Jacek Dobrzyński

* Uwaga! proszę zapoznać się z aktualizacją harmonogramu przywozów i odwozów oraz z terminarzem nauczania w klasach I-III (obowiązuje formuła hybrydowa). stołówka i świetlica szkolna funkcjonują bez zmian i są przygotowane na powrót uczniów!

Harmonogram zajęć dla klas I-III w trybie hybrydowym, obowiązujący w okresie od 26 do 30 kwietnia 2021 r.

UWAGA! Obowiązuje ten sam rozkład zajęć lekcyjnych w harmonogramie czasowym. Zmianie uległ jedynie rozkład przywozów dzieci i uczniów do szkoły. Odwozy pozostają w niezmienionym rozkładzie (patrz załączniki).   

Rozporządzenie MEiN z dnia 22 kwietnia 2021r. - powrót uczniów klas I-III do szkoły  

Wytyczne MEiN, MZ i GIS dla klas I-III - aktualizacja od 26.04.2021 r.  

Zasady pracy szkół od 26 kwietnia 2021 r. - informacja

Przywozy i odwozy od dnia 26.04.2021 r.

Przywozy uczniów i dzieci obowiązują od 26 kwietnia 2021 roku (do odwołania)

Odwozy uczniów i dzieci obowiązują od 26 kwietnia 2021 roku (do odwołania)

Międzynarodowy Dzień Ziemi 2021 – „Przywróć naszą Ziemię”



Międzynarodowy Dzień Ziemi to największe ekologiczne święto świata, obchodzone od 1970 roku. W Polsce początek obchodów to rok 1990.
Światowy Dzień Ziemi obchodzimy 22 kwietnia. Z tej okazji w naszej szkole podjęliśmy dzisiaj zadania, mające na celu uwrażliwienie dzieci na piękno przyrody ojczystej, budzenie poczucia odpowiedzialności za jej stan oraz uświadomienie źródeł zagrożeń dla środowiska naturalnego.
Przedszkolaki miały okazję obejrzeć prezentację na temat ochrony przyrody, segregacji odpadów i potrzeby dbania o czystość najbliższego środowiska. Wspólnie śpiewały piosenkę pt. „Ekologia”. Zwróciły uwagę, jak ważna jest ich postawa w zapobieganiu zanieczyszczania przyrody.
Miłym akcentem obchodów była praca przedszkolaków na szkolnym skalniaku. Sześciolatki posadziły niezapominajki i inne rośliny ozdobne. Niektórzy uczniowie z klas I – III, uczący się zdalnie, przesłali zdjęcia wiosennych kwiatów ze swoich ogródków.

Barbara Rutkowska

Historyczny sukces uczennicy Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie

 


Po kilku latach oczekiwania na uzdolnioną młodzież w dziedzinie historii, doczekaliśmy się sukcesu w tak trudnym okresie pandemii i nauczania na odległość. Uczennica klasy VIII a Julia Błaszczak – wychowanka Pana Michała Niechody, reprezentowała Naszą społeczność szkolną w XXVI edycji ogólnopolskiego, prestiżowego konkursu historycznego: „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 972 -1514. Od Cedyni do Orszy”. 14 kwietnia 2021 r. odbył się w Naszej szkole wojewódzki etap w/w konkursu (ze względów bezpieczeństwa uczestnicy rywalizowali w szkołach macierzystych). Sukces Julii i jej nauczyciela historii nawiązuje do znaczącego wydarzenia z przeszłości Zespołu Szkół Nr 1 w Goworowie. 11 lat temu, w 2010 r., uczeń Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II w Zespole Szkół Nr 1 w Goworowie: Karol Kwietniak, zdobył tytuł laureata w tym samym konkursie. Jak powiadają: „historia zatoczyła koło” i to w tej radosnej odsłonie. Cieszymy się bardzo, gratulujemy uczennicy i życzymy jej uzyskania jak najwyższego wyniku, który będzie spełnieniem oczekiwań nie tylko Julii i jej Mentora, ale też wszystkich, którzy Im kibicujemy i trzymamy mocno kciuki. Powodzenia Julio! Mierz wysoko i sięgnij po laur zwycięstwa!

Jacek Dobrzyński

Międzynarodowy Dzień Ziemi 2021

Gabriela Skrzypczak

PAMIĘTAJ – NIE TYLKO OD ŚWIĘTA

Przyrodo moja, kochana przyrodo
Tobie dziś daję honoru słowo,
Że będę o Tobie zawsze pamiętał
Nie tylko w dniu Twojego święta.

W środę, wtorek i niedzielę
Będę krzyczał „Szanuj zieleń!”
W czwartki, piątki i soboty
Zabiorę się do roboty.

Śmieci będę zbierał,
Później segregował.
Wysiłku i trudu
Nie będę żałował.

I już nowe mam zadanie
Światła i wody - oszczędzanie
Kto o tych wszystkich sprawach pamięta,
Szanuje naszą Ziemię nie tylko od święta.

Dzień Ziemi został ustanowiony przez ONZ prawie 50 lat temu dla zwrócenia uwagi na problemy związane ze środowiskiem i ekologią. Organizowane są wtedy wydarzenia mające na celu zwiększenie świadomości społecznej i zwrócenie uwagi na to, że o planetę może dbać każdy z nas. Tegoroczne święto obchodzimy pod hasłem „Przywróćmy naszą Ziemię”. Zobacz co Ty możesz zrobić!

Nauczycielki biologii

Gimnastyka korekcyjna

Rozwijający się szkielet dziecka jest szczególnie wrażliwy na przybieranie niewłaściwej postawy. W sytuacji braku ruchu i niewłaściwej profilaktyki, w połączeniu z wielogodzinnym siedzeniem przed komputerem, telewizorem, czy za ławką szkolną, wady postawy są niemal niemożliwe do uniknięcia.
Warto zauważyć, że w dobie pandemii i nauki zdalnej dzieci coraz więcej czasu spędzają przed monitorem czy z smartfonem w kontaktach pomiędzy sobą, a nie wychodząc na świeże powietrze.
Przyczyn wad postawy jest u nich bardzo wiele. Na pewno jedną z nich jest niedostateczna aktywność fizyczna.
„Ruch to zdrowie” - głosi myśl i nie ma w niej żadnej przesady. Aktywność fizyczna jest bardzo ważnym elementem życia i istotną potrzebą biologiczną każdego z nas, a szczególnie dzieci. Pozwala bowiem na prawidłowy ich rozwój nie tylko fizyczny, ale także i psychiczny. Odpowiednia dawka ruchu jest kluczowym czynnikiem wpływającym na prawidłowość procesów rozwojowych dzieci, gdyż wtedy tych procesów przebiega najwięcej i toczą się one bardzo szybko.
Ruch ma istotny wpływ na zdrowie naszych pociech, a nawet na długość ich życia!
Siedzący tryb życia może być niebezpieczny, ponieważ zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia wielu poważnych chorób. Nieelastyczne mięśnie mogą prowadzić do bólów stawów i kręgosłupa, a słabsze kości zwiększają ryzyko powstawania złamań i urazów.
Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia dzieci powinny mieć zapewnioną minimum jedną godzinę umiarkowanej aktywności fizycznej dziennie. Oczywiście formy aktywności mogą być różne: spacer, bieganie, uprawianie sportu, gimnastyka i wiele innych. Należy jednak pamiętać, że każda forma aktywności, powinna być dostosowana do możliwości dzieci i jest lepsza niż bezczynność. Nie bez znaczenia jest fakt, że podczas aktywności wytwarzają się endorfiny, a więc hormony szczęścia, odpowiedzialne za dobre samopoczucie.
Badania pokazują, że dzieci, które są sprawniejsze fizycznie, w sytuacji stresu psychospołecznego (tak dzisiaj widocznego) wydzielają mniej kortyzolu (hormon stresu) niż dzieci nie wykonujące regularnie ćwiczeń.
„W zdrowym ciele, zdrowy duch”. Trzymajcie się zdrowo no i oczywiście prosto!

Elżbieta Reluga- Grabowska

Twoja krew, moje życie

Nasza szkoła otrzymała certyfikat, promując honorowe oddawanie krwi w ramach akcji: "Twoja krew, moje życie". A to dzięki zaangażowaniu nauczycieli: Pani Agnieszki Dąbrowskiej oraz Pani Agnieszki Kosiorek, które zrealizowały scenariusze lekcji związane z w/w projektem, przyczyniając się tym samym do uzupełnienia wiedzy na ten kluczowy dla ratowania życia ludzkiego temat i kształtowania pozytywnych postaw prospołecznych. W imieniu Uczniów, ich Rodziców, społeczności lokalnej oraz własnym dziękuję bardzo za zainteresowanie tą tematyką i zainicjowanie działań, które będą miały znaczący wpływ na wzrost świadomości w odniesieniu do roli i znaczenia krwiodawstwa w Polsce.

Z szacunkiem i serdecznością! Jacek Dobrzyński 😊

7 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Zdrowia

7 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Zdrowia. Jako Szkoła Promująca Zdrowie zaprosiliśmy do obchodów tego święta rodziców i uczniów naszej szkoły.
Nadesłane zdjęcia pozwoliły stworzyć krótką prezentację.
Zapraszamy do jej obejrzenia.

Agnieszka Dąbrowska koordynator Szkoły Promującej Zdrowie

Prezentacja Dzień zdrowia mojej rodziny

Ogłoszenie

Z dniem 19 kwietnia 2021 r. (poniedziałek) przywrócone zostają zajęcia na Kompleksie Boisk Sportowych „Orlik 2012” w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie, zgodnie z postanowieniem Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 kwietnia 2021 r. (Dz. U. z 2021 r., poz. 700). Jeszcze w ograniczonym zakresie i tylko na ściśle określonych zasadach, co najmniej do 25 kwietnia br. O wszelkich zmianach organizacyjnych związanych z przywróceniem pełnej funkcjonalności obiektu będziemy informować na bieżąco!

Ze sportowym pozdrowieniem!

Animator w projekcie LAS                                                                     Dyrektor SP im. M. Kopernika w Goworowie
Mariusz Brzozowski                                                                              mgr Jacek Dobrzyński

Harmonogram dyżurów animatora na Orliku - kwiecień 2021 r.

Listy kandydatów zakwalifikowanych w postępowaniu uzupełniającym do Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie na rok szkolny 2021/2022

Kursy autobusów szkolnych - obowiązują od 19 kwietnia 2021 roku (do odwołania)

Zasady funkcjonowania szkół i placówek od 19 kwietnia 2021 r.

Od 19 kwietnia br. do pracy stacjonarnej wracają placówki wychowania przedszkolnego. Dodatkowo możliwe będzie prowadzenie zajęć sportowych w określonych typach szkół. Uczniowie i słuchacze, przystępujący w najbliższej sesji egzaminacyjnej do egzaminu zawodowego lub egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie, będą mogli uczestniczyć stacjonarnie w zajęciach praktycznej nauki zawodu.
Pozostałe obostrzenia w funkcjonowaniu szkół i placówek zostają przedłużone do 25 kwietnia b.r.

Placówki wychowania przedszkolnego
Od 19 kwietnia 2021 r. zostaje przywrócona stacjonarna działalność przedszkoli, innych form wychowania przedszkolnego oraz oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych.

Zajęcia sportowe w szkołach
Od poniedziałku, 19 kwietnia 2021 r. będzie możliwość prowadzenia zajęć sportowych realizowanych na podstawie programów szkolenia sportowego w miejscu ich prowadzenia lub zdalnie – wyłącznie w zakresie, w jakim z programu szkolenia sportowego wynika możliwość ich realizacji z wykorzystaniem tych metod i technik.
Dotyczy to następujących szkół: podstawowych sportowych, mistrzostwa sportowego, z oddziałami sportowymi, oddziałami mistrzostwa sportowego, ponadpodstawowych sportowych, ponadpodstawowych mistrzostwa sportowego, oddziałów sportowych w szkołach ponadpodstawowych ogólnodostępnych i oddziałach mistrzostwa sportowego w szkołach ponadpodstawowych ogólnodostępnych.
Pozostałe szkoły i placówki
W pozostałych szkołach i placówkach zostały przedłużone dotychczasowe obostrzenia w funkcjonowaniu do 25 kwietnia br.

Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 15 kwietnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Źródło: MEiN

Dyrektor SP im. M. Kopernika w Goworowie
mgr Jacek Dobrzyński

Rozporządzenie MEiN z 15 kwietnia 2021 r.

Nauka zdalna kl.0 c

Dzieci z oddziałów przedszkolnych naszej szkoły  już od trzech tygodni  uczestniczą w zajęciach zdalnych. Uczniowie kl. 0c mimo tego, że bardzo tęsknią za szkołą, swoimi kolegami i koleżankami to sumiennie wykonują swoje obowiązki  szkolne w domu. Dowodem ich ciężkiej pracy i zaangażowania jest zamieszczona poniżej galeria prac plastycznych.

Milena Gołębiewska

Ruch to zdrowie!

Okres nauki zdalnej to czas, w którym bardzo dużo godzin spędzamy przy komputerze. W związku z tym nie możemy zapomnieć, jak ważny  dla zdrowia jest ruch. Nie zawsze musi to być sport wyczynowy. Może to być zwykły spacer, grabienie liści czy taniec. To wszystko ma dobry wpływ na samopoczucie.  Ćwiczenia w grupie motywują. Uczniowie nie lubią ćwiczyć samodzielnie , brak im chęci i motywacji. Wyszliśmy z propozycją zachęcenia rodziców i uczniów klas IV-VIII do aktywności fizycznej.  Przedstawiony został referat „Ruch to zdrowie” przybliżający  skutki niskiej aktywności fizycznej i problemy z tego wynikające.

Pamiętajcie!  Ruch jest w stanie zastąpić  każdy lek , ale żaden lek nie zastąpi ruchu.   

Dziękujemy rodzicom i uczniom za podzielenie się z nami swoją aktywnością .

 Nauczyciele wychowania fizycznego

II etap re-aranżacji holu na II piętrze budynku byłego gimnazjum mamy już za sobą.

Dzięki wsparciu Rady Rodziców oraz ze środków własnych zakupione zostały modułowe sofy firmy Bejot. Szkolna przestrzeń zyskała nowy anturaż: patriotyczno-funkcjonalno-estetyczny - za sprawą podjętej współpracy z warszawską firmą HELIKON. Nie próżnujemy. W oczekiwaniu na uczniów kreujemy nowy wymiar designerski edukacyjnego krajobrazu architektonicznego, tworząc nową, bardziej komfortową przestrzeń dla uczniów, nauczycieli i rodziców. Czuję się spełniony jako home stager amator! Pozdrawiam entuzjastycznie i tak bardzo radośnie!

Jacek Dobrzyński 

Smak zdrowia


7 kwietnia 2021 wraz z uczniami klasy VI b i V a rozmawialiśmy o tym, że „nic nad zdrowie, ani lepszego, ani droższego”. Tematem lekcji była fraszka Jana Kochanowskiego „Na zdrowie”, który już w XVI wieku znał wartość tego daru. Wspominaliśmy życzenia, jakie składamy naszym najbliższym, okazało się, że najczęściej życzymy zdrowia. Ponieważ 7 kwietnia 2021 to Dzień Służby Zdrowia, układaliśmy krótkie życzenia dla jej pracowników, którzy ratują nasze zdrowie i życie. Doszliśmy też do wniosku, że nic nie pomoże, jeśli sami wcześniej nie będziemy wiedli zdrowego stylu życia. Zapisaliśmy kilka przysłów dotyczących zdrowia i kilka zasad dbania o nie. Wirtualnie stworzyliśmy piramidę żywieniową. Na koniec lekcji uczniowie wyszukali w Internecie ciekawe wiersze o zdrowiu i otrzymali polecenie przygotowania i nagrania ich prezentacji - dla wybranych.
Pracą domową był półgodzinny spacer po lesie lub – podążanie swoimi ulubionymi ścieżkami. Taka codzienna wyprawa wyzwala w naszym organizmie endorfiny, które wywołują radość, odprężenie i dają satysfakcję. Po spacerze, niektórzy z uczniów zagościli przed kamerkami z pewnym przekazem. Oto on, zapraszam do wysłuchania.

Agnieszka Kosiorek

Informator dla kandydatów do szkół ponadpodstawowych w Ostrołęce - rekrutacja na rok szkolny 2021-2022

ŚWIĘTO CHRZTU POLSKI – 14 KWIETNIA 966 R.

Sejm RP ustanowił Święto Chrztu Polski przyjęciem ustawy 22 lutego 2019 r. W założeniu święto ma na celu „upamiętnienie chrztu Polski, dokonanego 14 kwietnia 966 r., zważywszy na doniosłość decyzji Mieszka I, cywilizacyjną wagę tego wydarzenia, kluczowe znaczenie dla rozwoju naszej Ojczyzny, a jednocześnie znikomą obecność tego historycznego faktu w społecznej świadomości”.
Święto ma stać się okazją do refleksji nad odpowiedzialnością za przyszłość polskiego narodu. Na podstawie badań historycznych, data ta jest uznana jako dzień narodzin Państwa Polskiego z racji przyjęcia przez Mieszka I chrztu. Jest to jedna z najważniejszych dat w historii Polski: rozpoczęła jej chrystianizację i dała początek państwowości.