Tydzień zdrowia w świetlicy

Kategoria: Informacje Opublikowano: niedziela, 13, maj 2018 Administrator


Dni 9 - 13 kwietnia 2018 roku upłynęły w naszej świetlicy pod hasłem zdrowia. Głównym celem zajęć świetlicowych była promocja zdrowego stylu życia, właściwego odżywiania i profilaktyki medycznej, a także zwrócenie uwagi na ogromną rolę aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży. W "Tygodniu zdrowia" wzięli udział uczniowie klas 0 - IV, którzy spędzają w świetlicy najwięcej czasu.
Poniedziałek - piramida zdrowego żywienia
Zdrowy tydzień rozpoczął się od wyjaśnienia uczniom wyrażenia "piramida zdrowego żywienia". Nawiązuje ono do kształtu piramid egipskich. Na wierzchołku znajdują się te produkty, których musimy jeść najmniej, a podstawa - to te produkty, które powinny być najważniejszą częścią jadłospisu. W niej znajduje się też aktywność fizyczna i ruch. Dzieci oglądały w Internecie piramidę zdrowego żywienia i starały się zapamiętać jakie produkty znajdują się w poszczególnych jej piętrach. Kolejnym etapem zajęć było powklejanie i powycinanie różnych produktów na wycięty kształt piramidy. Świetliczaki poradziły sobie z tym zadaniem bezbłędnie.
Wtorek - pierwsza pomoc przedmedyczna
Dziewczęta z klasy III b należące do Harcerskiego Klubu Ratowniczego, pod opieką Pana Jarosława Karpińskiego, przeprowadziły szkolenie dla uczniów klasy 3c z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. W czasie zajęć dziewczęta przekazały informacje jak postępować z osobą, która jest nieprzytomna, nie oddycha lub praca jej serca została zatrzymana. Chętni uczniowie mogli przećwiczyć układanie poszkodowanego w pozycji ustalonej bocznej oraz na fantomie przeprowadzić resuscytację krążeniowo - oddechową (RKO). Myślę, że zajęcia podobały się i z całą pewnością wiele nauczyły naszych uczniów.

Środa - talerz zdrowia
Zdobytą na początku tygodnia wiedzę dzieci wykorzystały przy wykonaniu prac plastycznych. Zadaniem uczniów było skomponowanie przy pomocy różnych materiałów "zdrowego talerza zdrowia" oraz stworzenie wydzieranki ulubionego warzywa lub owocu. Gazetkę pt.: "Zdrowo jemy - długo żyjemy" można było podziwiać w świetlicy szkolnej.
Czwartek - zdrowe przekąski
Najskuteczniejszym sposobem na przekonanie dzieci do zdrowego odżywiania są działania praktyczne, dlatego świetlica zamieniła się w kolorową kuchnię. Uczniowie mieli za zadanie wykonać zdrowe drugie śniadanie. Na stolikach zagościły pełne witamin warzywa, wafle ryżowe i serki do smarowania kanapek. Uczniowie zerówek otrzymali wcześniej przydział produktów, które mają przynieść na ten dzień. Obowiązkowo musieli zaopatrzyć się w fartuszki. Chłopcy najlepiej wywiązali się z tego zadania i wyglądali profesjonalnie.
Przed przystąpieniem do pracy chłopcy i dziewczęta umyli ręce oraz warzywa. Pani Ewa i Pani Aneta dbały o bezpieczeństwo, przestrzeganie zasad higieny w czasie pracy oraz pomagały w obieraniu i krojeniu warzyw. Uczniowie przygotowali dwie przekąski: wesołą buźkę z włosami oraz warzywne szaszłyki. Przyrządzanie zdrowego drugiego śniadania przyniosło uczestnikom dużo radości. Jednym słowem było smacznie, zdrowo i kolorowo. Pod koniec wszyscy mogli oddać się rozkoszy smakowania przepięknych, a co najważniejsze, zdrowych przekąsek.
Piątek - zabawy ruchowe
Tego dnia dziewczęta z klasy IV przygotowywały układy taneczne z kolorowymi pomponami, a "zerówiaczki" chętnie skakały na skakankach i kręciły hula hop.
Taki tydzień zdrowia pozwolił świetliczakom rozruszać się po zimie, uświadomił ogromną rolę aktywności fizycznej i dodał "zdrowej i smacznej" energii do korzystania z uroków wczesnej wiosny.
Mam nadzieję że informacje oraz umiejętności zdobyte w ramach tygodnia zdrowia uświadomią uczniom jak ważne jest dbanie o własne zdrowie oraz prowadzenie zdrowego stylu życia.

Realizator programu "Trzymaj formę"
Ewa Lubiak

Odsłony: 9275