„Bo kto nie był ni razu człowiekiem...” Teatr w klasie

Kategoria: Informacje Opublikowano: poniedziałek, 19, marzec 2018 Administrator

Dnia 10 lutego 2018 roku, w SP im. Mikołaja Kopernika w Goworowie w sali nr 1, odbyła się inscenizacja "Dziadów" Adama Mickiewicza, przygotowana przez uczniów klasy II A i II B gimnazjum. To kolejna inicjatywa uczniów i nauczyciela w ramach uczczenia stulecia Niepodległej. Reżyserem była polonistka, Pani Agnieszka Kosiorek, a pomagały jej dobrze zorganizowane sekcje, stworzone z osób tych klas.
Główne role objęli:
Aniołki:
Maciej Kuśmierczyk, Kacper Głażewski II A;
Oliwia Mikołajczyk, Aleksandra Pietras II B;
Guślarz:
Cezary Miłek II A, Bartłomiej Podleś II B;
Starzec:
Jakub Dziełak II A, Michał Rurka II B;
Dziewczyna:
Emilia Majkowska II A, Wiktoria Twardziak II B;
Widmo:
Patrycja Bodytka II A, Dominik Niegowski II B;
Sowa:
Wiktoria Zawadzka II A, Dominika Grabowska II B.
W ciągu prób, które trwały tydzień, uczniowie starali się opanować tekst na pamięć (niektórym się udało), przyswoić ruch sceniczny i utożsamić się z graną postacią. Aktorzy byli ubrani w stroje nawiązujące do epoki, co dodatkowo wzbogacało widowisko. Przydzielone sekcje zadbały również o stworzenie odpowiedniej atmosfery, dobierając muzykę (głównie z repertuaru klasycznej – Haendel, Beethoven, Chopin, Strauss) i rekwizyty do wystroju sali, min.: punktowe światło, kartonowa trumna, mini-uczta, zimne barwy. Każdy uczeń miał przydzielone zadanie, dzięki czemu nikt nie stał bezczynnie.

Dzięki dobrej organizacji, spektakl wywoływał dreszcze emocji oraz zachęcał do lepszego poznania literatury, sztuki i muzyki z okresu romantyzmu i nie tylko. „Dziady” Adam Mickiewicza, stałe i niezmienne prawdy moralne o życiu i człowieku, które wypowiada chór stworzony z uczniów klasy, a także inna, ciekawa lekcja języka polskiego, zapewne zapiszą się na zawsze w pamięci uczniów.

Patrycja Bodytka ucz. kl. II a