Filtr

Życzenia bożonarodzeniowe

Jasełka

„Naród kroczący w ciemnościach
ujrzał światłość wielką;
nad mieszkańcami kraju mroków
światło zabłysło.” (Iz 9,1)

Jasełka dla uczniów klas w przedziale 4-8 odbyły się w tym roku dwukrotnie. 19 grudnia zostali zaproszeni nauczyciele i ucz. kl. 4-6 natomiast  20 grudnia jasełka zostały wystawione dla zaproszonych gości, dyrekcji, nauczycieli i pracowników szkoły oraz ucz. kl. 7-8. Miło nam było gościć Księdza Proboszcza  Jerzego Kaczyńskiego, Pana  Piotra Kosiorka – Wójta Gminy Goworowo, Panią Milenę Brejnak – przewodniczącą Rady Rodziców oraz emerytowanych nauczycieli i pracowników. Serdecznie dziękujemy za obecność naszym czcigodnym Gościom.
Harcerze z 7 GDH „Zorza” wnieśli  Betlejemskie Światło Pokoju, aby płonęło podczas naszego przedstawienia. Na ręce Pani Elżbiety Bienieckiej składamy serdeczne podziękowania za ten dar.
Aktorzy, biorący udział w przedstawieniu, to grupa uczniów z kl. 8a, 8b, 5a. Ich ogromne zaangażowanie i poświęcenie czasu na przygotowanie, przyczyniło się do powstania mocnego w swoim przesłaniu i wzruszającego przedstawienia, które zmuszało do refleksji, zatrzymania się w biegu i zastanowienia się nad tym co najważniejsze w życiu być powinno. W problemach współczesnego świata: zabieganiu o rzeczy materialne, nieokazywaniu uczuć, samotności pojawia się Ona – Matka Syna Bożego – nasza Matka, która ratuje zagubionego w wirze współczesności człowieka. Prowadzi do Syna – Jezusa.
Całości przedstawienia dopełniła piękna oprawa muzyczna przygotowana przez Panią Beatę Ciepierską wraz z chórem szkolnym oraz kolęda „Wśród nocnej ciszy” wykonana na akordeonie przez ucz. kl. 6c.
Tłem jasełek była scenografia przygotowana przez nauczycielki: Dorotę Skierczyńską, Beatę Piechocką i Bogumiłę Lewicką-Mróz oraz ucz. z kl. 7a, 7b.
Piękne i dobre życzenia przekazali zgromadzonym: Pani Dyrektor Barbara Grabowska, Pan Wójt Piotr Kosiorek, Ks. Proboszcz Jerzy Kaczyński, emerytowana nauczycielka Pani Stanisława Lendziszewska, oraz uczennice z kl. 5a.
Katecheci odpowiedzialni za przygotowanie jasełek serdecznie dziękują wszystkim zaangażowanym i wspierającym to dzieło: dyrekcji, nauczycielom, pracownikom szkoły oraz  uczniom i rodzicom.

Bogumiła Lewicka-Mróz

Lulejże mi lulej we Wszechświecie całym…


21 grudnia 2023 roku klasy trzecie w atmosferze radości, miłości i zadumy przywitały dzieciątko Jezus. Cieszymy się, że naszym przedstawieniem Jasełkowym wprowadziliśmy obecnych uczniów, nauczycieli, dyrekcję naszej szkoły, rodziców, zaproszonych gości w uroczysty nastrój Bożego Narodzenia.

Boże Narodzenie to niezwykły czas,
Niech na zawsze pokój zagości w Waszych sercach.
Niech narodzony Jezus umocni Was miłością i zjednoczy w wierze.
Niech Święta upłyną Wam w pięknej atmosferze.

Błogosławionych Świąt życzą:
ksiądz Tomasz Czarnowski, pani Katarzyna Bochenek.
Uczniowie klasy 3a z wychowawcą p. Agnieszką Puczkowską.
Uczniowie klasy 3b z wychowawcą panią Karoliną Zacharek

„Tak Bóg umiłował świat, że Syna Swego dał…”

Święta Bożego Narodzenia to czas niezwykły, w którym wszystko jest piękniejsze, łatwiejsze, a w sercach ludzi rodzi się pokój i dobro. Dla Polaków wielowiekowa tradycja łamani się opłatkiem czy inscenizacje jasełek jest część naszej kultury, z którą silnie związani jesteśmy od najmłodszych lat. Ewangelia, czyli Dobra Nowina, opowiedziana przez bożonarodzeniowe przedstawienia jest tradycją naszej szkoły i formą ewangelizacji. 20 grudnia w świątecznej atmosferze w Filii w Szczawinie odbyła się uroczystość z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Uroczystość zgromadziła uczniów, dyrekcję, nauczycieli, rodziców oraz zaproszonych gości. Uczniowie zaprezentowała jasełka „Tak Bóg umiłował świat, że Syna Swego dał…” - przekazując zebranym prawdę o przyjściu Zbawiciela na świat.

Katarzyna Bochenek

Wycieczka uczniów klasy 2a do Wioski Świętego Mikołaja


13 grudnia uczniowie klasy 2 a wybrali się do Ośrodka Wypoczynkowego "Gwarek" w Pięknej Górze. Spotkali tam mnóstwo Elfów oraz wzięli udział w różnych atrakcjach. Wykonali i udekorowali pierniki, obejrzeli przedstawienia, przedostali się przez zaszyfrowany komin, bawili się w Krainie bałwanków oraz na elfowym placu zabaw. Ostatnią atrakcją było spotkanie z Mikołajem w jego komnacie, które przebiegło na miłej rozmowie.
Wszyscy jednogłośnie twierdzą, że była to wspaniała wycieczka, pełna niezapomnianych wrażeń. Wszyscy wrócili z uśmiechem na twarzy.

Katarzyna Chilicka

Życzenia od serca

Święta Bożego Narodzenia to czas radości i miłości, ale dla wielu osób samotnych to trudny okres, podczas którego mogą czuć się wyizolowani i opuszczeni. Dlatego też wspólnie z Gminną Biblioteką Publiczną wykonywaliśmy karty świąteczne dla samotnych mieszkańców naszej gminy. Ten drobny gest może sprawić, że poczują się lepiej. Być może dzięki życzeniom będą wiedzieli, że nie są sami i że są ludzie, którzy o nich myślą. Kartki przekazaliśmy do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Goworowie, który zajmuje się pomocą osobom samotnym z terenu gminy. Mamy nadzieję, że ta akcja sprawi odrobinę radości w okresie świąt.

wolontariusze

Wyjazd integracyjny

16 grudnia 2023 r. uczniowie klasy V a udali się na wycieczkę do Środowiskowego Domu Samopomocy w Czarnowie. Wyjazd został zorganizowany z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Uczniowie przygotowali własnoręcznie ozdobione upominki dla podopiecznych. Po przyjeździe do ośrodka, wszyscy zostaliśmy bardzo miło przywitani i czuliśmy się jak wśród przyjaciół. Podczas spotkania nie zabrakło śpiewania kolęd, zabaw integracyjnych, a także słodkiego poczęstunku. Było dużo śmiechu i radości. Wyjazd do ośrodka był dla uczniów bardzo wartościowym doświadczeniem.

wychowawca klasy V a

 

Szkoły pełne talentów


Nasza szkoła uczestniczyła w akcji Lidla – Szkoły Pełne Talentów. W sklepach Lidla można było, po dokonaniu zakupów, otrzymać tzw. talenciaki i przekazać je na konto szkoły. Udało się zebrać 649 talenciaków.
Efektem udziału w akcji było pozyskanie dla szkoły zestawu 6 gier planszowych za 600 zebranych talenciaków. Do następnego pułapu zabrakło nam 1 kuponu. Szkoda. :)
Dziękujemy wszystkim, którzy się zaangażowali – rodzicom, uczniom, nauczycielom i przyjaciołom szkoły. Bez Was by się to nie udało.

Marek Skierczyński

Konkurs „Matematyka i pieniądze 2023”

Uczniowie klasy 7b Mateusz Dąbrowski, Cezary Rybaczyk i Michał Twardziak w dniach 20-29 listopada 2023 r. wzięli udział w ogólnopolskim konkursie edukacyjnym „Matematyka i pieniądze 2023”. Konkurs organizowany był przez Akademię Młodzieżową działającą w ramach Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo. Wzięło w nim udział ponad 900 uczniów z całej Polski.
Celem konkursu była popularyzacja wiedzy dotyczącej zarządzania finansami osobistymi oraz wzrost odpowiedzialności za osobiste decyzje finansowe.
Konkurs polegał na odpowiedzi na 8 pytań z zakresu zarządzania budżetem domowym i finansami, zawartych w krótkich filmikach. Uczniowie każdego dnia, przez 8 dni rozwiązywali jedno zadanie. Konkurs wygrały te osoby, które wysłały poprawne odpowiedzi na wszystkie 8 pytań w najkrótszym czasie. Chłopcom udało się rozwiązać zadania poprawnie, jednak były osoby, które rozwiązały je w krótszym czasie.
Gratuluję odwagi i dziękuję za udział.

Dorota Skierczyńska

Powiatowy Turniej Szachowy „Szach-Mat”

 

Mikołajkowe czytanie w bibliotece szkolnej


W dniach 6 – 8 grudnia 2023 roku w bibliotece szkolnej odbyło się „Mikołajkowe czytanie”. To akcja popularyzująca czytelnictwo wśród najmłodszych uczniów, uczy myślenia, rozwija słownictwo i pobudza wyobraźnię. Przy blasku światełek i świątecznej dekoracji nasi podopieczni mieli okazję wysłuchać opowieści związanych ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia, w wykonaniu dyrekcji szkoły i pań bibliotekarek. Dzieci żywiołowo reagowały na treść utworów i świetnie odpowiadały na zadawane im pytania. Wspólne czytanie wprowadziło wszystkich uczniów, wychowawców i zaproszonych gości w świąteczną atmosferę. Aby tradycji stało się zadość, biblioteczny Mikołaj obdarował uczestników akcji cukierkami.

Biblioteka szkolna

Konkurs kaligraficzny


W grudniu został rozstrzygnięty konkurs kaligraficzny dla klas trzecich. Brali w nim udział wszyscy uczniowie klasy 3a i 3b. Mieli oni za zadanie, starannie i bezbłędnie, przepisać tekst drukowany. Zwycięzcy konkursu otrzymali dyplomy i drobne upominki, a wszyscy uczestnicy słodycze. Gratulujemy zwycięzcom. Podziękowania należą się również wychowawczyniom Agnieszce Puczkowskiej i Karolinie Zacharek za przeprowadzenie konkursu.
Wyniki konkursu:
II miejsce: Paulina Dmochowska, Zuzanna Szabłowska
III miejsce: Lena Błaszczak

Ewa Mirowska

Dobre serca mamy zwierzętom pomagamy

W naszej szkole odbyła się zbiórka karmy dla zwierząt w schronisku Canis w Kruszewie. Zbiórka została zorganizowana przez wolontariuszy i harcerzy. W akcję włączyli się uczniowie i pracownicy szkoły. 16 grudnia uczniowie pojechali dostarczyć karmę do schroniska, a także wyprowadzić psy na spacer. Oto kilka wypowiedzi uczniów, którzy uczestniczyli w zbiórce i wyjeździe do schroniska:

  • "Bardzo się cieszę, że udało nam się zebrać tak dużo karmy. Wiem, że zwierzęta w schronisku będą jej bardzo potrzebowały."
  • "Wyjazd do schroniska był dla mnie bardzo wzruszającym przeżyciem. Zobaczyłem, jak wiele zwierząt czeka na nowy dom."
  • "Cieszę się, że mogłem pomóc zwierzętom. W przyszłości na pewno będę nadal pomagać”

Wolontariusze i harcerze

Dzień Wolontariusza


W dniu 5 grudnia w naszej szkole obchodzony był Dzień Wolontariusza. Z tej okazji uczniowie wykonali dekoracje w holu szkoły. Przygotowali karteczki, na których napisali, dlaczego zostali wolontariuszami. Niektórzy stwierdzili, że chcą pomagać innym, inni że chcą zdobyć nowe doświadczenia, a jeszcze inni że chcą po prostu zrobić coś dobrego dla świata. Uwieńczeniem tego święta jest zaprojektowane logo dla naszego wolontariatu przez Jana Dąbrowskiego ucznia klasy VI b. Jest ono proste, ale wyraziste i niosące za sobą pozytywne przesłanie. Będzie naszą graficzną wizytówką.

Szkolny Klub Wolontariusza

 

Piernikowy zawrót głowy


Święta tuż, tuż... więc czas na pieczenie świątecznych pierników. Dzieci z oddziałów przedszkolnych, zgodnie z przedświąteczną tradycją, ochoczo przystąpiły do tego zadania. Zabawa była doskonała, a pierniki wyszły piękne i bardzo smaczne. W całej szkole unosi się wspaniały zapach wypieków, który wprawił wszystkich w świąteczny nastrój.
Wychowawcy oddziałów przedszkolnych
Milena Gołębiewska, Dorota Sobotka, Edyta Waszkiewicz

Mikołajki w klasach siódmych


12 grudnia klasy 7a i 7b pojechały na jednodniową wycieczkę do Ciechanowa. Był to prezent, jaki sobie zrobili zamiast tradycyjnych paczek na mikołajki.
Plan wyjazdu był bardzo napięty, dlatego wyjazd z Goworowa był już o godzinie 7.00. Do Ciechanowa udało się dotrzeć przed 8.30. Na tę godzinę było zaplanowane zwiedzanie zamku Książąt Mazowieckich. Tu wycieczka została podzielona na dwie grupy. Jedna miała zajęcia o biciu monet, druga zwiedzała wieże i zapoznawała się z historią zamku. Na zajęciach każdy mógł wybić sobie swoją monetę.
Po zamku przyszła kolej na letnią siedzibę rodu Krasińskich – zespół pałacowo – parkowy w Opinogórze. Pani przewodnik opowiedziała o historii rodu oraz oprowadziła po pięknych wnętrzach. Świetne były również stare pojazdy w Powozowni.
Zwiedzanie Opinogóry zakończyło się około 13.00. Na godzinę 14 zaplanowany był pobyt w Parku Nauki Torus. Tam jedna grupa zwiedzała i bawiła się w salach z interaktywnymi ekspozycjami, druga miała zajęcia, których bohaterem był ciekły azot. Pobyt w Parku Torus był bardzo udany.

Piernik-nieodzowny element Świąt Bożego Narodzenia


Świąteczny piernik o aromatycznym, korzennym zapachu, to tradycyjny przysmak, bez którego trudno wyobrazić sobie polskie Boże Narodzenie. Jednak, co ciekawe, to nie tylko łakoć. W dawnych wiekach wykorzystywano go jako suchar wojskowy, który można było przechowywać przez długi czas dzięki konserwującym właściwościom miodu i przypraw. Był też sprzedawany w aptekach i stosowany jako lekarstwo na przeziębienie, problemy z trawieniem, antydepresant oraz eliksir młodości. Zdrowotną wartość piernika podkreśla także toruńskie porzekadło: "Piernik jest to cud przyrody żołądkowe leczy wrzody". Jego posiadanie i darowanie było oznaką bogactwa i szacunku oraz uczucia dla osób obdarowanych. Uczniowie z koła zdrowego żywienia włożyli wiele serca by stworzyć i ozdobić ten świąteczny smakołyk. Pierniki chcieliśmy ofiarować osobom samotnym z terenu naszej gminy. Niech ten mały gest troski i życzliwości sprawi radość oraz wywoła uśmiech na twarzach podopiecznych Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Goworowie.

Życzymy wszystkim błogosławionych i rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia.
Członkowie koła zdrowego żywienia z opiekunem

UWAGA! Dnia 20 grudnia zostają przesunięte kursy autobusów z godziny 15.30

Uczniowie z kursów o 14.50 i 15.05 oczekują na odjazd w dużej świetlicy.

Wycieczka klas czwartych

5 grudnia 2023 r. klasy czwarte wzięły udział w wycieczce do Ciechanowa. Po drodze odwiedziliśmy Opinogórę, gdzie mogliśmy zobaczyć Muzeum Romantyzmu i posłuchać o losach Zygmunta Krasińskiego i jego przodków. Obejrzeliśmy również muzeum starych karoc. Poza tym podziwialiśmy w prześlicznej zimowej scenerii park, gdzie na spotkanie wyszły nam piękne ptaki np.: pawie, papugi i bażanty. Następnie, po posiłku w McDonald's, udaliśmy się do Zamku Książąt Mazowieckich w Ciechanowie gdzie podczas ciekawej lekcji historii każdy z nas wykonał dla siebie monetę na pamiatkę. Ostatnim punktem wycieczki był park trampolin Hopa Park. Wycieczka była połączeniem przyjemnego z pożytecznym. Oprócz interesującej lekcji historii, klasy czwarte miały możliwość integracji i wspaniałej zabawy na trampolinach.

Karolina Dąbrowska

„Ja i mój pluszowy miś”


12 grudnia 2023 roku podsumowaliśmy Biblioteczny konkurs fotograficzny „Ja i mój pluszowy miś”, zorganizowany w ramach obchodów Światowego Dnia Pluszowego Misia.
Dzieci z klas 0-III przesłały mnóstwo ciekawych zdjęć, które można było obejrzeć na wystawie pokonkursowej. Spośród 48 fotografii komisja konkursowa wyłoniła laureatów w poszczególnych kategoriach wiekowych:
- oddział przedszkolny:
I miejsce –Karolina Siepioła kl. 0c
II miejsce – Marianna Bednarczyk kl. 0c
III miejsce – Maja Brzozowska kl. 0 (Filia Szczawin)
wyróżnienia: Miłosz Kolankiewicz kl. 0a, Nataniel Dziczek kl. 0 (Filia Szczawin)
- klasa I:
I miejsce – Lena Gnys kl. Ia
II miejsce – Franciszek Iwański kl. I (Filia Szczawin)
III miejsce – Bartosz Kowalczyk kl. Ib
wyróżnienia: Oliwier Kordasz kl. Ib, Julian Ostrowski kl. Ic
- klasa II:
I miejsce – Krystyna Wauters kl. IIa
II miejsce – Alicja Kaczmarczyk kl. IIa
III miejsce – Nadia Winczewska kl. IIa
wyróżnienia: Aleksandra Buczyńska i Zofia Strzeszewska z kl. IIb
- klasa III:
I miejsce – Maja Zdunek kl. IIIb
II miejsce – Amelia Parzych kl. III (Filia Szczawin)
III miejsce – Igor Leśniewski kl. IIIb
wyróżnienia: Wiktoria Kowiazo kl. IIIb, Zuzannna Gnys kl. IIIa
Zwycięzcom wręczono nagrody książkowe zakupione w ramach promocji czytelnictwa z NPRCz 2.0 na lata 2021-2025. Dodatkowo wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali wywołane zdjęcia i breloczki z misiem.
Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie.

Agnieszka Podleś, Teresa Leśniewska

Świąteczny czas na zajęciach SI


Przygotowania do bożonarodzeniowych świąt idą pełną parą. W szkolnych salach i na korytarzach widać świąteczne dekoracje, a w powietrzu unosi się zapach pierników. Magia zbliżających się świąt zagościła również na zajęciach z integracji sensorycznej. Uczniowie biorący udział w zajęciach wykonali "sensoryczne choinki" używając takiego materiału jak: świerku, tui, kawy, makaronu, czy też kolorowych pomponów. Wyżej wymienione rzeczy mają duży wpływ na kształtowanie się układu dotykowego oraz węchowego, a także wspierają rozwój małej motoryki. Zorganizowane zajęcia sprawiły uczniom wiele radości i przy okazji pozwoliły wykazać się im ich pomysłowością, a zarazem kreatywnością.

Milena Gołębiewska

Zbiórka karmy


W dniach 11 - 13 grudnia 2023 r. Samorząd Uczniowski w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie – Filii w Szczawinie już po raz kolejny zorganizował zbiórkę darów dla bezdomnych zwierząt przebywających w schronisku „Canis” w Kruszewie. Dzieci wspólnie z rodzicami i wychowawcami przyłączyły się do naszej akcji, przynosząc dla piesków smakołyki w postaci suchej i mokrej karmy. Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli nasze przedsięwzięcie.

Opiekun SU – Agnieszka Podleś

„Dziady” cz. II A. Mickiewicza w wykonaniu klasy VII a


24.11.2023 r. uczniowie klasy 7a Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie przygotowali przedstawienie pt. "Dziady" cz. II Adama Mickiewicza.
Całe przedstawienie odbywało się w sali nr 1. Uczniowie dostali różne zadania. Część z nich była aktorami, inni zostali przydzieleni do zadań od sceny i efektów dźwiękowych. Role aktorskie były następujące: Widmo - Dawid Mórawski, Aniołki - Aleksander Lendzioszek (Józio) i Bartłomiej Zięba (Rózia), Kruk - Julia Grzegorczyk i Sowa - Julia Mierzejewska, Dziewczyna - Amelia Dawidowska, Guślarz - Tymoteusz Dudziec, Starzec - Filip Majkowski. Kostiumami zajęły się: Aurelia Dudziec i Maja Nadwodna, które z wielką starannością naszkicowały proponowane kostiumy. Muzyka i dźwięk należały do zadań Stanisława Milewskiego. W przedstawieniu rolę Chóru grali: Mateusz Wróblewski, Lena Grabowska, Cyprian Filipiak, Aleksander Kurak oraz Mateusz Dąbkowski. Reżyserowanie i przygotowanie rekwizytów przypadło w udziale Natalii Dobkowskiej, a organizacją, służąc również doświadczeniem i pomocą w przedstawieniu, zajęła się nauczycielka języka polskiego – Pani Agnieszka Kosiorek. Od przygotowania pokarmów byli: Aleksander Lendzioszek (głównie jego babcia) - pączki, Julia Mierzejewska – „ciasta, mleczko”, były też „i owoce i jagodki”.

"A Mikołaj pędzi, a Mikołaj gna…" do gabinetu logopedycznego!

W całej szkole pachnie już świętami. Choinki ubrane, pierniki upieczone. Nawet można spotkać Mikołaja i otrzymać os niego jakiś smakołyk, jeśli byliście grzeczni.
Na zajęciach logopedycznych, też czujemy świąteczny nastrój, bo ćwiczenia buzi i języka wykonujemy z bałwankiem. Przenosimy słomką puchate bombki na choinkę, rysujemy wzorki po ś ladzie na brodzie Mikołaja, a potem przecinamy nożyczkami, ćwicząc sprawność motoryki małej. Nawet wykonujemy ćwiczenia gimnastyczne z Mikołajem i jego pomocnikami: elfem i reniferem Rudolfem. W tle pachnie żurawinowa świeca i dzwonią delikatnie dzwoneczki. Wszystkie zmysły pracują, bo integracja sensoryczna jest bardzo ważna dla rozwoju dziecka.
Podczas przygotowań świątecznych angażujmy swoje pociechy, niech chłoną atmosferę świąt wszystkimi zmysłami. Niech czują się potrzebni i doceniani. Wesołych Świąt Kochani!

Ewa Lubiak, Żanetta Korczakowska

Mikołajki w oddziałach przedszkolnych

6 grudnia – jak dobrze wiecie,
Święty Mikołaj chodzi po świecie.
Dźwiga swój worek niezmordowanie
I każde dziecko prezent dostanie!

Ten i wiele innych wierszy oraz piosenek usłyszał Mikołaj, który odwiedził dzieci w ten wyjątkowy dzień. Zwyczajowo tego dnia grzeczne dzieci otrzymująod Mikołaja prezenty. Tak było również i tym razem. Wyczekiwany i miły gość obdarował upominkami wszystkie maluchy, a na ich buziach pojawiły się szczęście i radość. Po wykonaniu wspólnego zdjęcia dzieci pożegnały Mikołaja i uzyskały zapewnienie, że przybędzie za rok.

Do zobaczenia za rok!!!
Wychowawcy oddziałów przedszkolnych.

Zaproszenie na bal

Mikołajkowe spotkanie w „Urwisie”

6 grudnia 2023 r.  pojechaliśmy na spotkanie z Mikołajem do Sali Zabaw „Urwis” w Ostrołęce.
Na początku w bawialni czekały na dzieci różne atrakcje: baseny z piłkami, labirynty, pomosty, samochody, piłkarzyki, bilard, armatki pneumatyczne, labirynty, PS4 z goglami VR oraz mega klocki. Po wspaniałej zabawie nastąpiło spotkanie z Mikołajem. Dzieci śpiewały dla niego piosenki, a następnie wszyscy dostali prezenty. Mikołaj dziękował za odwiedziny
i świąteczne  życzenia.
Pobyt w sali zabaw „Urwis” dostarczył nam wiele radości i wrażeń, był wspaniałą mikołajkową przygodą.

Kierownik filii: Barbara Rutkowska

W świątecznym nastroju

 
Uczniowie klasy siódmej wykonali świąteczne pudełka techniką decoupage. Praca sprawiła im dużo radości, wykazali się przy tym wyobraźnią i pomysłowością. Pudełka zostaną podarowane bliskim lub przekazane na kiermasz bożonarodzeniowy, organizowany w naszej szkole.
                                                                                                                                                                                                                                                            Ewa Mirowska

Razem możemy wszystko!

W listopadzie nasza szkoła brała udział w ogólnopolskiej akcji Fundacji „Redemptoris Missio” i zbieraliśmy kostki mydła. Jesteśmy wszystkim bardzo wdzięczni za przyłączenie się do zbiorki. Dzięki zaangażowaniu przedszkolaków, uczniów i nauczycieli wspólnie z filią w Szczawinie udało nam się zebrać aż 40 kilogramów mydła. Śmiertelne żniwo w Afryce zbierają nie tylko wojny, ale także choroby. Wielu z nich można uniknąć, jeśli dba się o higienę, stąd ta akcja. W Kamerunie mydło to często koszt równy zarobkowi, na który trzeba pracować cały dzień.
Od organizatora akcji – Fundacji Redemptoris Missio – otrzymaliśmy podziękowanie, którego fragment przytaczamy poniżej.
Jesteśmy niezwykle wdzięczni za Waszą pomoc. Dzięki darom, które nam przekazaliście będziemy mogli pomóc wielu potrzebującym.
Dziękujemy za Waszą wrażliwość na losy najuboższych mieszkańców świata. To wspaniałe, że w pomoc angażujecie swoich podopiecznych i od najmłodszych lat uczycie ich zauważać potrzeby drugiego człowieka.
Z ogromną radością chcielibyśmy przyznać Waszej placówce tytuł „SZKOŁA Z MISJĄ”

Szkolny Klub Wolontariusza

Podsumowanie XV Powiatowego Mikołajkowego Turnieju Piłki Siatkowej

3 grudnia 2023 r. na hali sportowej Zespołu Szkół Powiatowych w Goworowie odbył się XV Powiatowy Mikołajkowy Turniej Piłki Siatkowej dziewcząt w kategorii dwójek, trójek i czwórek. W tegorocznej edycji o laur zwycięzcy walczyło 15 drużyn z: Czerwina, Rzekunia, Wąsewa i Goworowa.

Wyniku kategoria Dwójki
I miejsce SP Goworowo I
II miejsce SP Czerwin I
III miejsce SP Czerwin II
IV miejsce SP Wąsewo
V miejsce SP Goworowo II
Wyniku kategoria Trójki
I miejsce SP Czerwin I
II miejsce SP Czerwin II
III miejsce SP Goworowo I
IV miejsce SP Goworowo II
V miejsce SP Wąsewo
Wyniku kategoria Czwórki
I miejsce SP Czerwin
II miejsce SP Rzekuń
III miejsce SP Goworowo II
IV miejsce SP Goworowo I
V miejsce SP Wąsewo

Nagrody ufundowane przez Starostę Ostrołęckiego oraz Wójta Gminy Goworowo
Organizatorzy: UKS TROPS Goworowo, Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Goworowie.

Zmiana rozkładu.

Dnia 8 grudnia nastąpi zmiana rozkładu jazdy autobusów. Odjazdy z godziny 15.30 zostają przesunięte na inną godzinę. Szczegółowe informacje w linku poniżej.

Zmiany na 8.12.2023 r.

Wyjątkowe kartki dla wyjątkowych osób

Dzieci z oddziału przedszkolnego oraz klasy II i III ze Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie – Filii w Szczawinie wzięły udział w dwóch akcjach charytatywnych: „Serce za odwagę” i „Świąteczny list”, których celem było przesłanie własnoręcznie wykonanych kartek świątecznych dla podopiecznych Fundacji Pamięci Narodów i Fundacji Cancer Fighters.
Tym drobnym gestem chcemy podziękować powstańcom warszawskim i żołnierzom podziemia niepodległościowego, żyjącym w Polsce i za granicą, za wielką odwagę, jaką odznaczyli się w czasie wojny. To dzięki nim możemy żyć w wolnym kraju i poszerzać swoją wiedzę bez przeszkód. „Małym Wojownikom”, którzy mierzą się z chorobą nowotworową chcemy pokazać, już po raz kolejny, że jesteśmy z nimi.

Barbara Rutkowska, Agnieszka Podleś

Uwaga. Informacja dotycząca kursowania autobusów.

7 grudnia 2023 r. (czwartek) ostatni autobus odjeżdża o godz. 15:30.

Liga małych gier

29 listopada 2023 r. dziewczęta z klasy piątej i czwartej z naszej szkoły rozegrały kolejne spotkania w Szkole Podstawowej nr 2 w Ostrołęce. Były łzy, wzruszenia. Jednak podsumowanie było dla nas radosne, ponieważ zostałyśmy zakwalifikowane do wielkiego finału, który odbędzie się 13 grudnia 2023 r.
Gratulujemy dziewczętom i życzymy dalszych sukcesów.

Elżbieta Bieniecka

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych i Wolontariuszy Caritas Diecezji Łomżyńskiej



W dniu 24 listopada 2023 r. w Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich w Łomży harcerze z 7 Goworowskiej Drużyny Harcerskiej „Zorza” i zuchy z 6 Goworowskiej Gromady Zuchowej „Szmaragdowe Liski” uczestniczyli w obchodach Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych i Wolontariuszy. Spotkanie rozpoczęło się uroczystą Mszą świętą w łomżyńskiej katedrze, w której uczestniczyli Liderzy z Parafialnych Zespołów Caritas oraz Opiekunowie i Asystenci Kościelnych, Szkolnych Kół Caritas wraz z młodymi. Następnie gościnne progi otworzyło przed nami Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich. W niezwykle rodzinnej atmosferze odbyła się dalsza część spotkania, w której zostali uhonorowani wolontariusze Caritas Diecezji Łomżyńskiej.
Kolejnym punktem świętowania była inauguracja Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom oraz finał konkursu pod hasłem: „Święta Katarzyna Labouré – pośredniczka Maryi”.
Atrakcją tego dnia były występy muzyczne dzieci, młodzieży, spektakl Grupy Teatralnej Doliny Miłosierdzia, wizyta św. Mikołaja, fotobudka selfie 360 oraz wiele innych niespodzianek.
Udział w Międzynarodowym Dniu Wolontariusza jest bardzo ciekawym wydarzeniem w życiu członków, wówczas wymieniamy się doświadczeniami, poznajemy nowych kolegów i radośnie spędzamy czas.
Dziękujemy harcerzom i zuchom za zaangażowanie w wolontariat, pracę na rzecz bliźnich najbardziej potrzebujących pomocy. Cieszymy się, że jesteśmy wolontariuszami, bo dzięki temu możemy tak wiele dać drugiemu człowiekowi.

dh. Elżbieta Bieniecka

Jak zostać ilustratorem książek?

24 listopada uczniowie klas II, III, IV, V i VI uczestniczyli w spotkaniu z ilustratorką książek dla dzieci, panią Agnieszką Kłos - Milewską. Spotkanie rozpoczęło się od opowieści o tym, jak zostatać ilustratorem. Pani Agnieszka w swojej wypowiedzi wspomniała, że zawsze kochała rysować i że rysowanie sprawia jej wiele satysfakcji. Uczniowie dowiedzieli się, że aby zostać ilustratorem, trzeba dużo ćwiczyć i mieć wyobraźnię. Kiedy spotkanie dobiegło końca uczestnicy z chęcią oglądali książki ilustrowane przez panią Agnieszkę. Mieli także możliwość ich zakupienia z dedykacją i autografem naszego gościa. Takie spotkanie to świetny sposób do zainspirowania dzieci do kreatywności. Jest to również okazja do promowania czytelnictwa i poznania takiego zawodu jakim jest ilustrator książek.

Organizatorzy: biblioteka i Szkolny Klub Wolontariusza.

Technika w Laboratorium

#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci #CentrumGovTech #MEiN #technologie #edukacja #nauka #EdTech #EduTech #szkoła #innowacje

W codziennej pracy z uczniami wykorzystuję materiały, które zostały pozyskane w wyniku udziału w projekcie Laboratoria Przyszłości. Dotychczas do przeprowadzenia zajęć wykorzystałem zestawy do budowania obwodów elektrycznych (Boffin) oraz do nauki szycia.

Grzegorz Dzierzgowski

Zdrowych i Błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia

Jasełka


W tym roku Jasełka zostały przygotowane przez katechetów przy wsparciu i pomocy nauczycieli. Zostały one wystawione 21 grudnia dla klas 4-8 przygotowane przez uczniów klas 8a, 8b, 8c oraz 22 grudnia dla klas 0-3, przygotowane przez uczniów klas 3.
Treść Jasełek skłaniała do głębokich refleksji nad sensem Świąt Bożego Narodzenia.
Uczniowie - aktorzy z klas ósmych doskonale odegrali trzy scenki z życia codziennego, ukazujące niewłaściwe postępowanie, które przez mądre nauki aniołów bohaterowie odmieniali, stając przy żłóbku, przy Maryi i Józefie, z przekonaniem, że Jezus jest Miłością, a Betlejem jest blisko i może być w każdym człowieku.
Przepiękna oprawa muzyczna, przygotowana przez nauczycielkę Beatę Ciepierską, a wyśpiewana przez nasze szkolne chórzystki uświetniła występ wspaniałych aktorów. Po Jasełkach odbył się mini koncert instrumentalny, podczas którego Marta z kl. 8a na saksofonie, Bartek z kl. 7b na puzonie, Karol z kl. 5c na akordeonie i Rafał z kl. 8b na keyboardzie, zagrali popularne kolędy, a wszyscy zebrani na czele z chórem nauczycielskim włączyli się do śpiewu.

Ucieszyła naszą społeczność szkolną obecność Gości. Bardzo dużo pięknych, świątecznych słów usłyszeliśmy z ust Dyrektora naszej szkoły p. Barbary Grabowskiej, Dyrektora Delegatury Kuratorium Oświaty w Ostrołęce p. Michała Giersa, Wójta Gminy Goworowo p. Piotra Kosiorka, emerytowanych nauczycieli i pracowników, którzy zaszczycili nas swoją obecnością.
Przedstawienie Bożonarodzeniowe w młodszych klasach przypomniało nam historię o narodzinach Pana Jezusa. Dla uczniów klas 0-3 zostały przedstawione Jasełka w których głównymi postaciami byli: Święta Rodzina, pasterze, trzej królowie oraz inne osoby opisane w Ewangelii.
Występ był niezwykłym przeżyciem zarówno dla aktorów, nauczycieli oraz kolegów z młodszych klas. Ogromne zaangażowanie młodych aktorów opłaciło się, gdyż przedstawienie wywarło na widzach duże wrażenie, co zostało nagrodzone gromkimi brawami.
Jasełka w wykonaniu dzieci wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój. Pięknie wykonane pastorałki i kolędy przez uczniów z klas 0-3 przypomniały obecnym, że Święta Bożego Narodzenia są już bardzo blisko.

Katecheci

„Do Betlejem pospieszajcie…”

Dnia 19 grudnia 2022 roku w Szkole Podstawowej - Filii w Szczawinie odbyły się jasełka. Uczniowie przedstawili historię o narodzinach Jezusa na podstawie pastorałki "Pastuszek Bosy". Dzieci wcieliły się w role: Maryi, Józefa, pasterzy, aniołów oraz mędrców przybywających złożyć pokłon Jezusowi. Uczniowie przestawili historię rozbójnika, który spotykał się z małym pastuszkiem idącym do Betlejem. Szlachetne uczynki pastuszka i spotkanie z nowonarodzonym Jezusem sprawiły, że rozbójnik stał się dobrym człowiekiem. Przedszkolaki z dużym przejęciem i zaangażowaniem odtwarzali swoje role oraz prezentowali umiejętności wokalne. Mali aktorzy za swój występ otrzymali od zebranej publiczności gromkie brawa oraz wyrazy uznania i podziękowania. Dyrektor Barbara Grabowska, kierownik Barbara Rutkowska, ks. proboszcz Jerzy Kaczyński pani Agnieszka Parzych  przedstawiciel Rady Rodziców - złożyli zebranym życzenia zdrowych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia. To przedświąteczne spotkanie skłoniło nas do refleksji i wprowadziło wspaniałą świąteczną atmosferę.

Katarzyna Bochenek

Uśmiech i piernik - rozdaje "Kopernik”!

#ProgramSzkolaPrzyjaciolKopernika #550rocznicaUrodzinKopernika

Dzisiejszy dzień miał być kolejnym ciemnym, ponurym, grudniowym dniem. I rzeczywiście nawet od rana zaczął padać deszcz. Jednak za sprawą uczniów z Koła Zdrowego Żywienia odczarowaliśmy całe Goworowo serdecznymi uśmiechami, świątecznymi życzeniami i piernikami, które nieodłącznie kojarzą się ze świętami Bożego Narodzenia.
Już od tygodni w naszej szkole roznosił się zapach pieczonych pierniczków, które przygotowywali uczniowie klas piątych. Potem je dekorowali i pakowali w torebki, by podarować mieszkańcom goworowszczyzny. Zwieńczeniem akcji był happening zabawnie ubranych uczniów i radosne okrzyki: "Uśmiech i piernik - rozdaje <<Kopernik>>". Nie bez przyczyny pojawiło się nim nazwisko sławnego astronoma, który jest patronem naszej szkoły. Działanie to jest jednym z zadań projektu zdobywania tytułu "Szkoła Przyjaciół Kopernika", organizowanego przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Szkołę Podstawową Nr 7 w Toruniu, o który to tytuł ubiegamy się od września.
Mamy nadzieję, że nasza akcja wywołała uśmiech na Waszych twarzach i wprowadziła w przedświąteczny nastrój. Zdrowych, wesołych, pachnących i smacznych świąt Kochani!

Żanetta Korczakowska
Ewa Lubiak

 

Akcja charytatywna "Świąteczny list"


Nasza szkoła wzięła udział w III edycji akcji charytatywnej "Świąteczny list" organizowanej przez Wirtualną Polskę we współpracy z Fundacją Cancer Fighters.
Wśród podopiecznych Fundacji jest dużo młodych ludzi, którzy potrzebują wsparcia i motywacji. Postanowiliśmy więc dodać otuchy małym Wojownikom, którzy mierzą się z chorobą nowotworową. Wspólnie z dziećmi z oddziału przedszkolnego i klasą II wykonaliśmy karty świąteczne, które zostały przesłane tradycyjną pocztą na adres Fundacji.
Tym małym gestem chcemy im pokazać, że nie są sami.

Barbara Rutkowska, Agnieszka Podleś

Sukces naszej uczennicy

Wiktoria Oleksiak uczennica - klasy III - Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie – Filia w Szczawinie, zajęła I miejsce w konkursie plastycznym pt. "DOBRO. IM WIĘCEJ GO DAJESZ, TYM WIĘCEJ DOSTAJESZ". Konkurs został zorganizowany przez Bibliotekę Pedagogiczną w Ostrołęce związku z realizacją kierunku polityki oświatowej państwa na rok 2022/2023. W wydarzeniu brali udział uczniowie z powiatu ostrołęckiego. Gratulujemy Wiktorii!

Wychowawca: Arleta Samorajska

PIERNIKI PIECZEMY - ŚWIĄT WYCZEKUJEMY

„Ojej, cóż za zapach!
cynamon, goździki
coś mi się wydaje,
że ktoś upiekł pierniki.”

Grudzień to okres przedświąteczny, który nierozerwalnie łączy się z pieczeniem pierniczków i ich zapachem. Czwartek był dniem, gdzie w Szkole Podstawowej im. M. Kopernika w Goworowie - filii w Szczawinie unosił się zapach przypraw korzennych.
Dzieci z ogromnym zapałem i zaangażowaniem zabrały się do pracy. Wszystkim podobało się wałkowanie ciasta i wykrawanie świątecznych kształtów – choinek, gwiazdek, bałwanków, aniołków przy pomocy foremek. W szkole zaczął unosić się zapach pieczonych pierników, który wprawił wszystkich w świąteczny nastrój.
Gdy pierniczki były już gotowe dzieci przystąpiły do ich dekorowania lukowymi pisakami i kolorowymi posypkami. Zabawa była wspaniała, a pierniczki wyszły przepiękne. Każdy był zupełnie inny. Po udekorowaniu dzieci miały okazję skosztować swojego dzieła.

Katarzyna Gałązka

Warsztaty bożonarodzeniowe

Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia opiekunowie biblioteki szkolnej zorganizowali na terenie szkoły warsztaty bożonarodzeniowe. W zajęciach uczestniczyły dzieci z oddziałów przedszkolnych razem ze swoimi wychowawcami. Przedszkolaki pod czujnym okiem nauczycieli wykonywały karty świąteczne z motywem aniołka, reniferów a także choinek. Powstały przepiękne prace, które dzieci zabrały do domu.

Miłym akcentem zakończenia zajęć były pamiątkowe zdjęcia, a także słodki upominek dla wszystkich uczestników warsztatów.

Agnieszka Podleś

Wesołe Bałwanki

 

W poniedziałek 12 grudnia uczniowie klasy 1 a na zajęciach plastyczno-technicznych samodzielnie wykonali bałwanki ze skarpetki. Wszyscy pracowali chętnie i z ogromnym zaangażowaniem. Wykazali się dużą pomysłowością i kreatywnością. Powstały wesołe i niepowtarzalne bałwanki. Wszystkie prace zostały przekazane na szkolny kiermasz bożonarodzeniowy.

Katarzyna Chilicka

Zarządzenie w sprawie czasowego zawieszenia zajęć w szkole

Bierzemy udział w akcji "Dobro tu i tam"

Szkoła to miejsce, gdzie coraz częściej podejmujemy działania mające na celu pomaganie innym.
W związku z tym, w miesiącu grudniu przyłączyliśmy się do akcji ,,Dobro tu i tam”, organizowanej przez wydawcę miesięcznika ,,BLIŻEJ PRZEDSZKOLA”. W ramach akcji można było realizować zaplanowane zadania lub własne pomysły.
Na terenie naszej placówki, już po raz kolejny, zorganizowaliśmy zbiórkę karmy dla bezdomnych zwierząt przebywających w schronisku ,,CANIS” w Kruszewie. Tym razem także pokazaliśmy, że los bezdomnych, porzuconych zwierząt nie jest nam obojętny.
W podziękowaniu za udział w akcji wszyscy uczestnicy otrzymają dyplomy, natomiast szkoła certyfikat.

Opiekun SU - Agnieszka Podleś

#DobroTuiTam

Piernikowy zawrót głowy


Jak wiemy zbliżające się święta są czasem oczekiwania na narodzenie malutkiego Jezusa, ale także okresem wielu przygotowań zarówno duchowych, jak i fizycznych. W domach, szkołach trwają porządki, tworzone są świąteczne dekoracje, strojone choinki. W tym roku szkolnym prócz wyżej wymienionych czynności, dzieci z oddziałów przedszkolnych dzięki wsparciu wychowawców oraz rodziców przystąpiły do pieczenia oraz dekorowania pierniczków. Jak wiadomo te smakołyki są jednym z symboli zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Dzieci chętnie wałkowały ciasto, a dzięki foremkom wykrawały z ciasta różne figurki: gwiazdki, choinki, ludziki, czy też renifery. Po upieczeniu przystąpiły do dekorowania według własnego pomysłu powstałych ciasteczek. Była to dla nich wspaniała i radosna zabawa. Podczas tych zajęć w salach było kolorowo, a dookoła unosił się piękny, korzenny zapach mówiący o tym, że święta są już bardzo blisko.

Milena Gołębiewska, Anna Kaczmarczyk, Dorota Sobotka

Poznajemy smaki innych kuchni.


Na Kole Zdrowego Żywienia robiliśmy sushi. Mam nadzieję, że wszystkim posmakowało i częściej będziemy je przygotowywać. Sushi to japońskie danie składające się z warzyw, wodorostów nori i ryb (gotowanych lub surowych), które następnie miesza się i formuje w pożądany kształt z ryżem doprawionym octem. Większość restauracji jako dodatek zazwyczaj serwuje do tego zieloną pastę, zwaną wasabi, sos sojowy i marynowany imbir. Jeśli nie umiesz jeść pałeczkami i twoi przyjaciele będą śmiali się z ciebie za pierwszą próbę zjedzenia sushi pałeczkami, nie martw się! Początki tego dania wzięły się z "ulicznego jedzenia" i sushi było dawniej spożywane rękami.

Michalina Zięba kl. 5 b

„Ciemno wszędzie, głucho wszędzie…”


Stało się tradycją, że klasy VII, wcześniej gimnazjum, przygotowują inscenizację „Dziadów cz. II” Adama Mickiewicza.
Tym razem w osoby dramatu wcielili się uczniowie klasy VII a. Dla wszystkich słowa „mówcie, komu czego braknie, kto z was pragnie, kto z was łaknie” i pomoc duszom zmarłych stały się wielkim przeżyciem. Tym bardziej, że podczas uroczystości zwanej „Ucztą kozła” wypowiedziano wiele przestróg moralnych, które mogą być drogowskazem przez życie i są aktualne dzisiaj, szczególnie w kręgach, dla który nadal liczą się wartości.
Pamiętajcie:
„Kto nie zaznał goryczy ni razu, ten nie dozna słodyczy w niebie”.
„Bo kto nie był ni razu człowiekiem, temu człowiek nic nie pomoże”.
„Kto nie dotknął ziemi ni razu, ten nigdy nie może być w niebie”.
Piękna muzyka i symboliczne dekoracje potęgowały nastrój zaciemnionej klasy nr 1.
Zgadnijcie, na podstawie zdjęć, kogo grali uczniowie?

Agnieszka Kosiorek
Nauczyciel jęz. polskiego

Konkurs kaligraficzny "Pięknie piszę"

Uczniowie klas trzecich wzięli udział w konkursie kaligraficznym. Mieli za zadanie starannie i bezbłędnie przepisać tekst drukowany. Celem konkursu było wyrabianie nawyku pięknego pisania, utrwalenie zasad pisowni wyrazów wielką literą oraz rozbudzanie czujności ortograficznej. Prace oceniane były przez nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej. W tym roku nie przyznano pierwszego miejsca, ponieważ nie było żadnego dziecka, które spełniłoby wszystkie warunki konkursu. Uczestnicy otrzymali słodki poczęstunek, a zwycięzcy i wyróżnieni dyplomy, nagrody książkowe lub długopisy.

Wyniki konkursu:
II miejsce Oliwia Kowalczyk
III miejsce Oskar Bloch
Wyróżnienia: Aleksandra Drabot, Oliwia Kruk, Nadia Lipka

Ewa Mirowska

CZUWAMY ! POMAGAMY, SPRZATAMY, WYSTAWIAMY WARTĘ…

Prawo Harcerskie to dla nas harcerzy podstawa, jeden z jego punktów mówi:
"Harcerz jest pożyteczny i niesie pomoc bliźnim", dlatego harcerze i zuchy pomagali grabić liście na terenie kościoła w Goworowie. Nie było to łatwe zadanie, ale dzielnie stawili czoła wyzwaniu. A po pracy miła niespodzianka, ognisko z kiełbaskami.
Odwiedzili tego dnia również groby żołnierzy i zmarłych nauczycieli.
1 listopada harcerze pełnili wartę przy grobach poległych żołnierzy i nauczycieli.
Wzięli również udział w obchodach święta Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Czynnie uczestniczyli w Mszy Świętej, następnie zapalili znicz pod pomnikiem upamiętniającym to wydarzenie.
18 listopada 2022r. uczestniczyli w uroczystości odsłonięcia pomnika NIEPODLEGŁOŚCI i CHWAŁY w Pasiekach oraz w koncercie charytatywnym, którego hasło przewodnie brzmiało "W LUDZIACH DOBRYCH WIELE SERC BIJE". Zaśpiewali kilka piosenek, które idealnie wpasowały się w panującą podczas koncertu atmosferę.
26 listopada pomagali przy organizacji Balu Andrzejkowego, dla osób niepełnosprawnych z powiatu Ostrołęckiego. Włożyli wiele starań, aby wszystko przebiegło jak należy, a widok uśmiechniętych buzi wynagrodził wszystko. Wiemy, że warto pomagać!
2 i 3 grudnia harcerze wraz z zuchami wzięli udział w akcji charytatywnej organizowanej przez Caritas. Nasi harcerze i zuchy dzielnie stawili czoła wyzwaniu. Po skończonej akcji zrobili podsumowanie.

Harcerze i zuchy

 

Mikołajki w oddziałach przedszkolnych

Jak co roku 6 grudnia dzieci z oddziałów przedszkolnych z niecierpliwością czekały na Świętego Mikołaja. Już od samego rana nasłuchiwały, czy nie słychać dźwięku dzwonka Mikołaja i słynnego „Ho, ho, ho!”. Pomimo braku białego puchu Mikołaj, w asyście Elfinki, odwiedził dzieci. Gdy tylko gość wszedł do sali, na buziach przedszkolaków pojawiły się uśmiechy i radość. Maluchy zaprezentowały przed gośćmi przygotowane wierszyki i piosenki.
Mikołaj podziękował dzieciom i obdarował je prezentami. Po wykonaniu wspólnego zdjęcia dzieci pożegnały Mikołaja.
Szkoda, że ten wyjątkowy gość odwiedza wszystkich tylko raz w roku…

Anna Kaczmarczyk
Milena Gołębiewska
Dorota Sobotka

Dzień buraka

#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci 

Na Kole Zdrowego Żywienia z okazji Dnia buraka, który wypada 24 listopada zrobiliśmy smaczną sałatkę carpaccio z rukoli, buraków i orzechów włoskich. Może nie wszyscy wiedzą, że burak jest źródłem składników mineralnych takich jak magnez, potas, cynk, żelazo czy fosfor. Jest również pełen witamin z grupy B, witamin C, A, E, K, błonnika pokarmowego przeciwutleniaczy oraz kwasu foliowego. Warzywo to jest także niskokaloryczne, ponieważ w 100 g zawiera tylko 43 kcal. Natomiast rukola jest pełna witaminy K, ale to także bogactwo cennych minerałów. Zawiera dużo wapnia, magnezu, potasu, żelaza i manganu. Podobnie jak burak, rukola jest niskokaloryczna. W 100 g jest tylko 25 kcal. Orzechy włoskie to w większości tłuszcze, białko i węglowodany, ale zawierają również witaminy ważne dla układu nerwowego, czyli B1, B2, B3, B5, B6 i kwas foliowy. Są pełne manganu i miedzi, a ponadto magnezu, fosforu, żelaza, cynku i wapnia. Natomiast one nie są już tak dietetyczne, ponieważ w 100 g jest 654 kcal. Polecam wszystkim spożywanie tych cennych warzyw i wykonanie tej smacznej sałatki. Nam wszystkim ona bardzo smakowała.

Uczennica klasy 5a
Zofia Kucharczyk

Czuwaj!

22 i 23 października 2022 r. zorganizowaliśmy nocowanie naszej drużyny, wraz z naszymi gośćmi 12 Różańską Drużyną Harcerską "Niezłomni". Sobotnie popołudnie rozpoczęliśmy grą terenową, której tematem było Odzyskanie Niepodległości przez Polskę. Z okazji zbliżającej się już 104 rocznicy, chcieliśmy przybliżyć harcerzom znaczenie tego dni
Świeczowisko było idealnym momentem do wspólnego śpiewania oraz rozmowy i wyrzucenia z siebie emocji jakie towarzyszyły nam tego dnia, pojawiły się nawet łzy wzruszenia. Ale to nie wszystko! Zielone sznury otrzymały dh. Marysia i dh. Emilia, naszym nowym przybocznym składamy gratulacje i życzymy wytrwałości w pełnieniu swojej funkcji.
Drugi dzień naszego spotkania zaczęliśmy od zaprawy porannej i śniadania, udaliśmy się również do kościoła na niedzielną Mszę. Wykorzystaliśmy ostatnie wspólne chwile, na podsumowanie i pożegnanie.
Niestety wszystko co dobre, szybko się kończy. Do zobaczenia na harcerskim szlaku.

Drużynowa
7GDH "Zorza"

Mikołaj z SKS-em". Gwiazdy sportu w Lelisie

5 grudnia 2022 r. cztery grupy SKS-iaków  z Goworowa uczestniczyło  w imprezie - "Mikołaj z SKS-em" finansowana przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Była to doskonała okazja do wzięcia udziału w rywalizacji sportowej, sprawnościowej, ale także tej dotyczącej wiedzy. A jako, że sport to zdrowie, nie zabrakło też warsztatów z udzielania pierwszej pomocy.

Mikołajki z SKS-em to projekt Szkolnych Klubów Sportowych (operatorem programu jest Instytut Sportu PIB) finansowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki przy wsparciu WHO i PKN Orlen. Łączy w sobie cztery filary - sport, aktywność, zabawę i naukę. Dzieci poprzez uczestnictwo w imprezie mają być zachęcone do zdrowego trybu życia i uprawiania sportu.

Imprezę otworzył gość specjalny: wiceminister sportu i turystyki Arkadiusz Czartoryski, który był gorącym zwolennikiem tego, by "Mikołaj z SKS-em" dotarł na Kurpie. A razem z Mikołajem dotarły znakomite reprezentantki polski w różnych dyscyplinach sportu:

  • Agnieszka Kobus-Zawojska – polska wioślarka, srebrna i brązowa medalistka igrzysk olimpijskich, mistrzyni świata i Europy
  • Urszula Włodarczyk – polska lekkoatletka, w latach 1991–2000 czołowa wieloboistka świata. Trzykrotna olimpijka, dwukrotna medalistka mistrzostw świata w hali.
  • Patrycja Adamkiewicz – polska zawodniczka taekwondo. Medalistka mistrzostw Europy i letniej Uniwersjady. Olimpijka z Tokio
  • Emilia Ankiewicz – polska lekkoatletka specjalizująca się w biegu na 400 metrów przez płotki. Olimpijka z Rio de Janeiro 2016.
Wspaniałe wydarzenie sportowe  Goworowskie SKSiaki były zachwycone🎅🏼☺️.
Dziękujemy za zaproszenie.
Dorota Ciskowska

XIV Powiatowy Mikołajkowy Turniej Piłki Siatkowej

Trzeciego grudnia 2022r. na hali sportowej Zespołu Szkół Powiatowych w Goworowie odbył się XIV Powiatowy Mikołajkowy Turniej Piłki Siatkowej dziewcząt w kategorii CZWÓREK 🏐 ❤️ 🏆. W tegorocznej edycji o laur zwycięzcy walczyło siedem drużyn: 2 z Czerwina,2 z Małkini i 3 z Goworowa. Reprezentantki z Czerwina I pokonując wszystkie zespoły zapewniły sobie wygraną 🥇. Na drugim miejscu uplasowała się również drużyna z Czerwina II 🥈 z , trzecie 🥉 i czwarte miejsce przypadło Szkole Podstawowej w Goworowie, piąte miejsce zajęła drużyna dziewcząt z Małkini, szóste miejsce -Goworowo III .siódme miejsce Małkinia II

Nagrody ufundowane przez Starostę Ostrołęckiego oraz Wójta Gminy Goworowo trafiły zarówno do drużyn, jak też do MVP Turnieju.

Organizatorzy: UKS TROPS Goworowo, Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Goworowie.

Powiatowy Turniej Szachowy "Szach-Mat"


4 grudnia 2022 r. w odbyła się już VIII edycja Powiatowego Turnieju Szachowego „Szach mat”. W tym roku wzięło udział 46 zawodników z powiatów: ostrowskiego, wyszkowskiego, ostrołęckiego. Zwycięzcy otrzymali nagrody, dyplomy i medale, a pozostali uczestnicy upominki za udział. O wysoki poziom turnieju zadbali organizatorzy: Uczniowski Klub Sportowy TROPS , oraz Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Goworowie. Nagrody ufundowali: Starosta Ostrołęcki, Wójt Gminy Goworowo, GOKSiR w Goworowie, Gminna Biblioteka Publiczna w Goworowie, Szkoła Podstawowa w Goworowie oraz państwo Beata i Jacek Romanowscy.

Junior chłopcy
1. Gocłowski Adam
2. Staśkiewicz Mateusz
3.Skowroński Antoni
Junior 10 dziewczęta
1. Podbieraka Zuzanna
2. Lubiak Alicja
3. Drabiny Maja
Junior 13 chłopcy
1. Domurad Paweł
2. Niechoda Miłosz
3. Rogalski Oliwier
Junior 13 dziewcząt
1. Budniak Oliwia
2. Dudziec Mają
3. Duda Mają
Junior 16 chłopcy
1. Wójcik Adrian
2. Brzeski Mikołaj
Seniorzy
1. Święcicki Jarosław
2. Zioło Oliwia
3. Staśkiewicz Łukasz

Dorota Ciskowska

Świąteczne prezenty

W grudniu uczniowie klasy siódmej "a" i "b" wykonali świąteczne pudełka za pomocą techniki "decoupage". Słowo "decoupage" pochodzi z języka francuskiego i oznacza w nim "wycinać". Sztuka ta polega na naklejaniu na pudełkach warstw cienkiego papieru, tak aby efekt wyglądał na ręcznie malowane wzory. Wycinaliśmy z serwetek interesujące nas gotowe elementy, a następnie układaliśmy z nich kompozycję, którą przyklejaliśmy do pudełek. Na koniec prace pokryliśmy warstwą lakieru. Pudełka będą przeznaczone na kiermasz świąteczny i na prezenty dla bliskich. 

Ewa Mirowska

Elf Mędruś ratuje Święta

 
Uczniowie klas 0-3 wzięli udział w przedstawieniu warszawskiego Teatru "Czarodziej "w świetlicy OSP w Goworowie. Elf Mędruś ratuje Święta to opowieść o Elfie, który musi uratować Świętego Mikołaja z rąk złośliwego Chochlika Czarcika. Chce on zepsuć Święta, ponieważ nigdy nie dostał prezentu. Mędruś musi zrobić wszystko, żeby do tego nie dopuścić, a w tym będą pomagać mu dzieci. Na koniec Czarcik zrozumie swój błąd i postanawia zmienić swoje postępowanie. W bajce zobaczyliśmy Mikołaja, Elfa, Chochlika i Renifera. Było to przedstawienie bardzo dynamiczne, z elementami interaktywnymi, do którego aktorzy włączyli naszych małych widzów.
 
Aneta Kosek

„Chcecie wierzcie, lub nie wierzcie”

W  piątek 25 listopada 2022 roku w Goworowie odbył się XVIII Przegląd Legend Mazowsza i Baśni „Chcecie wierzcie, lub nie wierzcie” zorganizowany przez Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Goworowie. W konkursie udział wzięły dwie klasy z naszej szkoły: klasa 4a, która zaprezentowała „Bajkę o rybaku i złotej rybce” oraz klasa 8a, która wystąpiła z przedstawieniem pt: „Wiedźmy z Łysej Góry” na podstawie legendy warszawskiej Z. Nowaka „ Jak łomżyńskie wiedźmy wyniosły się z miasta”. Obydwie grupy przygotowane zostały przez naszą polonistkę Panią Agnieszkę Dudziec. 

Wszyscy uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni. Komisja konkursowa wyłoniła najlepszego aktora.  Cieszy nas bardzo, że nagrodę specjalną dla najlepszego aktora zdobył nasz kolega Mikołaj Pazik z klasy 8a.

 Adam Zalewski klasa 8a

Mikołaj w 6B


Mikołajki to czas radości, prezentów i dobrej zabawy. Uczniowie naszej klasy obdarowali się prezentami. Było dużo radości, zadowolenia i uśmiechu.
Dziękujemy mikołajkowej dyrekcji, która jak co roku odwiedziła nas ze słodkościami.

Dorota Skierczyńska

Mikołajkowe czytanie w bibliotece szkolnej


Dzień 6 grudnia jest wyjątkowym dniem dla wszystkich, zarówno dla uczniów i nauczycieli. Jest to dzień wypełniony uśmiechem, radością i życzliwością. W tym dniu w bibliotece szkolnej odbyło się „ Mikołajkowe czytanie”. Na spotkanie zaproszeni zostali : dyrekcja szkoły, uczniowie klasy Ia i Ib z wychowawcami.
Biblioteka przybrała w tym dniu czerwoną barwę. Uczniowie i nauczyciele ubrani byli na czerwono, a na głowach mieli mikołajkowe czapki.
Przy blasku światełek i nastrojowej dekoracji wszyscy mieli okazję wysłuchać mikołajkowego opowiadania „ Skąd Święty Mikołaj bierze prezenty?” w wykonaniu dyrekcji szkoły.
Niespodzianką dla pierwszaków i ich wychowawców był prezent. Biblioteczny Mikołaj podarował dzieciom książkę” Pierwsze abecadło”, natomiast rodzicom przekazał broszurę informacyjną ze wskazówkami i radami na temat wspólnego czytania.
Celem mikołajkowego spotkania było rozpowszechnienie czytelnictwa i wprowadzenie uczniów w klimat najpiękniejszych świąt w roku, na które z utęsknieniem czekają.

Biblioteka szkolna

„W dobrych ludziach wiele serc bije”


18 listopada 2022 r. w świetlicy OSP w Goworowie wypełniona była po brzegi publicznością, przybyłą na koncert charytatywny. Każdy z obecnych chciał posłuchać pięknych utworów w wykonaniu uczniów, nauczycieli i seniorów, a jednocześnie pomóc w nakarmieniu głodnych dzieci w ośrodku dożywiania w Ntamugendzie w Demokratycznej Republice Konga. Swoje talenty artystyczne prezentowały dzieci z oddziałów przedszkolnych 0b, 0c, klasa IIb i kl. I z Filii w Szczawinie. Nie zabrakło też solistów. Na scenie wystąpił duet Julity Gęsich i Zofii Świąder, a także mała wokalistka Martyna Iwańska z Filii w Szczawinie. Swoje pasje zaprezentowali również uczniowie grający na instrumentach. Zachwycili nas: Marta Dymerska – grą na saksofonie, Karol Świąder walcem - na akordeonie. Bartosz Pietras zaprezentował tango na puzonie, natomiast Rafał Kosiorek śpiewał i akompaniował sobie na keyboardzie. Wśród występujących nie zabrakło chóru szkolnego, a także drużyny zuchów i harcerzy. Bardzo miłym momentem był występ seniorów „Jesienne Kwiaty” z Goworowa, którzy swoim śpiewem uświetnili nam wieczór. Publiczność zaskoczyli rozśpiewani nauczyciele przy akompaniamencie pani Beaty Ciepierskiej i pana Rafała Ostrowskiego. Mogliśmy również zachwycić się popisem tanecznym pani dyrektor Barbary Grabowskiej i pana Mirosława Drabota.
Widownia nagrodziła występy gromkimi brawami, niektórzy nie kryli wzruszenia, gdy usłyszeli dużo słów uznania. Wszyscy udowodniliśmy, że jesteśmy razem i potrafimy podzielić się sercem z drugim człowiekiem. Zebrana kwota 2700 zł zachęca do organizacji takich imprez.
Dziękujemy, że byliście z nami!

Wolontariusze wraz ze swoim opiekunem Agnieszką Dąbrowską

Mikołajki

 
Szósty grudnia to data, którą zna każde dziecko i każdy dorosły. Mikołajki w naszej szkole już na stałe wpisały się w kalendarz wydarzeń. W tym roku również nie zabrakło radości i uśmiechów. Wśród uczniów i nauczycieli dominował czerwony mikołajkowy ubiór z mnóstwem czapek, kolorowych opasek czy też krawatów. Nie zabrakło prezentów, wspólnego mikołajkowego czytania, dekorowania sal czy rozwiązywania mikołajkowych zadań. Mikołajkowa dyrekcja częstowała słodyczami. Magia świąt zawitała dziś w progi naszej szkoły!
 
Aneta Kosek 

Nasze spotkanie z Mikołajem w „Urwisie”



Mikołajki to ulubione święto wszystkich dzieci. Wręczanie prezentów 6 grudnia jest związane z opowieścią , która istnieje już od X wieku. Jest to średniowieczna historia życia biskupa z Miry, który w tym dniu wręczał dzieciom prezenty oraz dbał o najbardziej potrzebujących.
My, na spotkanie z Mikołajem pojechaliśmy do Sali Zabaw „Urwis” w Ostrołęce.
Na początku w bawialni czekały na dzieci różne atrakcje: baseny z piłkami, labirynty, pomosty, samochody, piłkarzyki, bilard, armatki pneumatyczne, labirynty, PS4 z goglami VR oraz mega klocki.
Po wspaniałej zabawie nastąpiło spotkanie z Mikołajem. Dzieci śpiewały dla niego piosenki, a następnie wszyscy dostali prezenty. Mikołaj dziękował za odwiedziny
i świąteczne życzenia.
Pobyt w sali zabaw dostarczył nam wiele radości i był wspaniałą mikołajkową przygodą.

Barbara Rutkowska

Pasowanie na Przedszkolaka

W dniu 1 grudnia 2022r w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie – Filii w Szczawinie odbyło się PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA. Tego dnia, dzieci które zaczęły uczęszczać w tym roku szkolnym do oddziału przedszkolnego, złożyły ślubowanie, a tym samym, zostały włączone do grona przedszkolaków. Uroczystość rozpoczęła się od powitania przybyłych gości przez Panią Barbarę Rutkowską. Następnie swoje słowa do przedszkolaków skierowali: Pan Wójt Piotr Kosiorek i Pani Dyrektor Barbara Grabowska.
Dzieci z uśmiechem na twarzach recytowały wiersze i śpiewały piosenki. Po sprawdzeniu listy obecności nastąpiło uroczyste ślubowanie.
Dzieci obiecały: zgodnie bawić się w przedszkolu, słuchać pani i pomagać kolegom, przychodzić każdego dnia z uśmiechem, być dzielnym przedszkolakiem. Następnie Pani Dyrektor, za pomocą „zaczarowanego ołówka”, dokonała pasowania. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia Pan Wójt wręczył dzieciom dyplomy i medale przedszkolaka.
Był to niezapomniany dzień, pełen emocji i miłych wrażeń.

Wychowawcy

 

Pomagamy Ukrainie

Uczniowie z rodzicami oraz nauczyciele włączyli się w akcję pomocową dla mieszkańców Ukrainy, których kraj nadal pogrążony jest w działaniach wojennych. Ciężkie warunki pogodowe zmobilizowały lokalną społeczność do kolejnych akcji pomocowych dla naszych sąsiadów. Przewodniczący Rady Miasta Ostrołęki wraz z Fundacją "Dziękujemy za Wolność" zorganizowali zbiórkę czapek, szalików i rękawiczek oraz odzieży termicznej, które trafią do potrzebujących. Koordynatorem zbiórki w naszej szkole była pani Ewa Lubiak. Dziękujemy za okazane serce.

Aneta Kosek

Powiatowy "Konkurs Pieśni Patriotycznej"


23 Listopada 2022 roku w Zespole Szkół Powiatowych w Goworowie odbył się „Konkurs pieśni i piosenki patriotycznej” pod patronatem Starosty Ostrołęckiego Stanisława Kubła.

Udział wzięły szkoły podstawowe z Goworowa, Kunina, Pasiek jak również ponadpodstawowe: ZSP w Czerwinie, ZSP w Kadzidle, ZSP w Łysych i ZSP w Goworowie.

W tym roku naszą szkołę reprezentowała Olga Strzałkowska, Zuzanna Gałecka oraz Zuzanna Twardziak. Komisja konkursowa poziom prezentacji oceniła na bardzo wysoki. Przy wyborze zwycięzców zwracała uwagę na dobór repertuaru, walory wokalne, dykcję oraz wymowę jak również ogólny wyraz artystyczny wykonawców.

Laureatami konkursu w naszej kategorii zostali:
Zuzanna Twardziak – II miejsce
Zuzanna Gałecka - III miejsce
Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Beata Ciepierska

Zebranie z rodzicami

Zebranie z rodzicami w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie:

7 grudnia 2022 r. (środa) – oddziały przedszkolne i klasy 1-3
Od godz. 15:00 – do godz. 16:30 – spotkania rodziców z wychowawcami klas według harmonogramu.

8 grudnia 2022 r. (czwartek) – klasy 4-8
Od godz. 15:00 – do godz. 17:00 – spotkania rodziców z wychowawcami klas według harmonogramu.

Pozostali nauczyciele będą oczekiwać na rodziców w pokoju nauczycielskim, pedagog i psycholog w gabinecie na II piętrze (nowy budynek), nauczyciele logopedzi w gabinecie obok pracowni komputerowej (nad stołówką), pani Ewa Mirowska w gabinecie terapii pedagogicznej (sala nr 24 – stary budynek) w godzinach 15.00-16.30.

8 grudnia 2022 r. godz. 17.30 – zebranie dyrektora z Radą Rodziców w stołówce szkolnej.

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa!!!

Zebranie z rodzicami oddziały przedszkolne i 1 - 3

Zebranie z rodzicami klasy 4-8

Z poważaniem,
Dyrektor Szkoły Podstawowej
im. Mikołaja Kopernika w Goworowie
mgr Barbara Marianna Grabowska

Andrzejkowy turniej piłki siatkowej

27.11.2022 r. w Szkole Podstawowej nr2 w Ostrołęce odbył się „Andrzejkowy turniej piłki siatkowej" w kategorii TRÓJKI dziewcząt i chłopców  🏐 ❤️ 🏆
15 zespołów dziewcząt i 5 zespołów chłopców . Drużyny z Czerwina, Rzekunia, Goworowa, Sp5, Sp6 , Sp2 w pierwszej kolejności rozgrywały swoje mecze w fazie grupowej, następnie zespoły rywalizowały już o miejsca przechodząc do fazy finałowej.

Klasyfikacja końcowa kat. Trójki Chłopców
1 miejsce 🥇Sp5(1)
2 miejsce 🥈Sp5(2)
3 miejsce 🥉 Sp5 (3)
4 miejsce Rzekuń
5 miejsce Goworowo
 
Klasyfikacja końcowa kat. Trójki Dziewcząt
1 miejsce 🥇Sp2(1)
2 miejsce 🥈 Czerwin 1
3 miejsce 🥉 Rzekuń 1
4 miejsce Sp5(2)
5 miejsce Czerwin 2
6 miejsce Goworowo 2
7 miejsce Sp5 (1)
8 miejsce Goworowo 1
9 miejsce Rzekuń 2
10 miejsce Goworowo 4
11 miejsce Sp6 (1)
12 miejsce Rzekuń 3
13 miejsce Sp2 (2)
14 miejsce Goworowo 3
15 miejsce
 
Dorota Ciskowska

Błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia

Świąteczne nagranie uczniów klas 4-8

Kolędowanie z Babcią i Dziadkiem

Uczniowie klas 0-3 Szkoły Podstawowej im. M. Kopernika w Goworowie postanowili podtrzymać tradycję wspólnego Kolędowania z Babcią i Dziadkiem, lecz w nieco innej formie. Troszcząc się o zdrowie i bezpieczeństwo swoich najbliższych, przedstawili najpiękniejsze kolędy i pastorałki w formie nagrań. Niech popłyną one wraz z życzeniami świątecznymi do rodzin naszych maluchów.

Zapraszamy do wspólnego oglądania.

Dyrekcja szkoły z Wychowawcami klas "0" - 3

Szkolny konkurs „Szopka Betlejemska”

 

Konkurs został zorganizowany przez katechetów: Katarzynę Bochenek, ks. Pawła Szabłowskiego i Bogumiłę Lewicką-Mróz. To wspólne przedsięwzięcie miało na celu: poznanie historii powstania szopki bożonarodzeniowej, rozwijanie zainteresowań historycznych, teologicznych i plastycznych uczniów oraz rozwijanie zdolności manualnych. Konkurs adresowany był do uczniów Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie z Filią w Szczawinie. Wpłynęły 33 przepiękne, przestrzenne szopki. Komisja konkursowa przyznała nagrody i wyróżnienia w dwóch kategoriach.
Klasy 1-3:
I miejsce: Zofia Kołodziejczyk, kl. 2b i Antonina Kowalczyk, kl. 1b
II miejsce: Zuzanna Gęsich, kl. 1b
III miejsce: Szymon Galarski, kl. 1a
Wyróżnienia: Łukasz Gołębiewski, kl. 2b i Aleksandra Zięba, kl. 1b
Oryginalność: Oliwia Rybaczyk, kl. 2b
Klasy 4-8:
I miejsce: Michalina Zięba, kl. 4b
II miejsce: Anna Puczkowska, kl. 7a i Łucja Niegowska, kl. 4b
III miejsce: Jan Dąbrowski, kl. 4b
Wszystkim serdecznie dziękujemy za udział i zapraszamy w przyszłym roku.

Katecheci

 

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!


Dnia 16.12.2021 r. nasza społeczność szkolna przeżywała wydarzenia związane z narodzinami Jezusa Chrystusa. Z tej też okazji zostały przygotowane przez dzieci i nauczycieli jasełka. Występy odbywały się w dwóch grupach wiekowych. Swoją obecnością zaszczycił nas Wójt Gminy Goworowo, p. Piotr Kosiorek.
Jasełka przybliżyły wydarzenia opisane w Piśmie Świętym i przekazane przez Tradycję. Ukazały narodziny Jezusa jako wypełnienie obietnic Boga dotyczących przyjścia Mesjasza, Zbawiciela. Wskazywały różne postawy ludzi wobec narodzin Dziecka. Mówiły również o potrzebie wzajemnej zgody, miłości i otwartości na drugiego człowieka.
Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia życzymy wszystkim wielu łask od Boga, Który pragnie przychodzić do nas i być pośród nas. Umiejmy znaleźć czas dla Tego, o którym przypominają Święta. Niech będzie to czas także na docenienie obecności i bliskości innych, których nie zawsze może doceniamy lub nie jest nam łatwo się z nimi porozumieć. Narodzony Chrystus pragnie wlewać w nasze serca miłość, pokój i dobro, a tego wszystkim nam potrzeba!

Katecheci

Kiermasz bożonarodzeniowy

Akcja świąteczna dla dzieci "List"

Okres przedświąteczny to czas, kiedy wszyscy jesteśmy zabiegani. W natłoku obowiązków nie powinniśmy jednak zapominać o tych, którzy potrzebują naszego wsparcia. Dzieci z oddziału przedszkolnego i klasy I ze Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie – Filii w Szczawinie razem ze swoimi wychowawcami przyłączyły się do drugiej edycji akcji świątecznej "List", organizowanej przez Wirtualną Polskę i Fundację Cancer Fighters. Wykonały przepiękne karty bożonarodzeniowe, które następnie przesłały tradycyjną pocztą dla podopiecznych fundacji, aby dodać im otuchy w walce z chorobą nowotworową.

B. Rutkowska, A. Podleś

Bajkowe Jasełka w filii w Szczawinie

Tradycją jest wystawianie przez uczniów jasełek w okresie przedświątecznym. Dzieci wcielają się wtedy w małych aktorów, aby przypomnieć dzień narodzin Jezusa. W tym roku przedstawienie zostało wystawione w klimacie bajkowym. Do żłóbka przyszli i pokłon Dzieciątku oddali nie tylko pasterze i trzej królowie, ale również postacie ze znanych baśni: Jaś i Małgosia, Kopciuszek, Czerwony Kapturek, Śnieżka z krasnoludkami i rybak ze złotą rybką. Postacie  przypomniały  dzieciom i  zaproszonym gościom o wyjątkowych przesłaniach oraz przywołały  wspomnienia z dzieciństwa, ponieważ zarówno mądrość z bajek i miłość płynąca z szopki betlejemskiej są ponadczasowe. Dziękujemy małym aktorom za wzruszający występ.

Katarzyna Bochenek

Mikołajowe dary na święta

W środę, 15 grudnia 2021r. dzieci obejrzały spektakl pt. „Mikołajowe dary", w którym wystąpili artyści Teatru Profilaktycznego Edukacja i Animacja "Magik" z Białegostoku.
Dzieci wraz z Matyldą szukały zaginionego Mikołaja. Martwiły się, że ktoś go może porwał. Z pomocą przyszedł Anioł, który zebrał dziecięce uśmiechy, serduszka, uściski i podarował je Mikołajowi znalezionemu w fabryce zabawek.
Główni bohaterowie zwrócili uwagę, że nie tylko prezenty świąteczne są ważne, ale także zdrowie, miłość i życzliwość. Przedstawienie wprowadziło nas w miły, świąteczny nastrój.

Barbara Rutkowska – kierownik filii

Organizacja pracy szkoły w czasie nauki zdalnej

W okresie od 20 grudnia 2021 r. do 9 stycznia 2022 r. naukę w trybie zdalnym będą realizowali uczniowie klas I- VIII naszej szkoły (od 23.12.2021r. do 31.12.2021r. - w okresie przerwy świątecznej zajęcia dydaktyczne nie odbywają się).

W związku z powyższym:

Oddziały przedszkolne:
1. Oddziały przedszkolne – pozostają w systemie nauczania stacjonarnego, zajęcia realizowane są zgodnie z obowiązującym tygodniowym planem zajęć.
2. Dyrektor szkoły ma możliwość zawieszenia funkcjonowania oddziałów przedszkolnych, jeżeli wystąpią przesłanki zagrażające życiu
i bezpieczeństwu uczniów.
3. Szkoła zapewnia dowóz i dożywianie.
4. Przywozy i odwozy będą odbywać się zgodnie z dotychczasowym harmonogramem.

Klasy I-III:
1. Klasy I-III – pracują w systemie nauczania zdalnego na platformie Teams zgodnie z obowiązującym planem zajęć.
2. W okresie nauki zdalnej, dla dzieci z klas I-III szkoły podstawowej, których rodzice nie mogą zapewnić opieki z ważnych przyczyn, szkoła organizuje opiekę świetlicową oraz realizację zajęć zdalnych na terenie szkoły. Warunkiem jest złożenie wniosku.

Klasy IV – VIII:
1. Klasy IV – VIII – pracują w systemie nauczania zdalnego na platformie Teams zgodnie z obowiązującym planem zajęć.

Ponadto:
1. W dalszym ciągu w szkole odbywają się przy zachowaniu reżimu sanitarnego:
• zajęcia rewalidacyjne;
• zajęcia wspomagające (realizowane do 22.12.2021 r.);
2. Nauczyciele biblioteki, specjaliści, psycholog i pedagog pracują w trybie stacjonarnym lub zdalnym, w uzgodnieniu z dyrektorem, w zależności od obecności uczniów na zajęciach w trybie stacjonarnym.
3. Uczniowie, którzy z uwagi na rodzaj niepełnosprawności nie mogą realizować zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość w miejscu zamieszkania mają możliwość realizacji zajęć z wykorzystaniem metod
i technik kształcenia na odległość na terenie szkoły. Szkoła zapewnia wówczas dowóz i dożywianie. Przywozy i odwozy będą odbywać się zgodnie z harmonogramem oddziałów przedszkolnych.
4. Rodzice mają możliwość wypożyczenia laptopów do realizacji przez uczniów zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.
5. W celu zapewnienia prawidłowej organizacji pracy w szkole nauczyciele biblioteki, specjaliści, psycholog i pedagog mogą zostać oddelegowani do wykonywania zadań zleconych przez dyrektora szkoły.

dyrektor szkoły
Barbara Grabowska

Zarządzenie nr XII/2021/2022

Zarządzenie nr XI/2021/2022

Konkurs pieśni i piosenki patriotycznej

24 Listopada 2021 roku w Zespole Szkół Powiatowych w Goworowie odbył się „Konkurs pieśni i piosenki patriotycznej” pod patronatem Starosty Ostrołęckiego Stanisława Kubła.
Udział wzięły szkoły podstawowe z Goworowa, Borawego, Pasiek jak również ponadpodstawowe: ZSP w Czerwinie, ZSP w Kadzidle i ZSP w Goworowie.
W tym roku naszą szkołę reprezentowała Maja Strzałkowska, która wykonała pieśń pt. „Żeby Polska była Polską” oraz duet Paweł Grabowski i Zuzanna Gałecka, którzy wykonali pieśń pt.„Bywaj dziewczę zdrowe”. Jury konkursu przy wyborze zwycięzców zwracało uwagę na dobór repertuaru, walory wokalne, dykcję oraz wymowę jak również ogólny wyraz artystyczny wykonawców.
Laureatami konkursu w naszej kategorii zostali:
Paweł Grabowski i Zuzanna Gałecka - I miejsce
Maja Strzałkowska - III miejsce.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w dziedzinie muzyki.

Beata Ciepierska

Spotkanie z Mikołajem


Jest taki jeden dzień w roku, na który czekają wszystkie dzieci, a mianowicie Mikołajki. Tego dnia mają możliwość spotkać się z wyjątkową osobą, czyli św. Mikołajem. Tak było i w tym roku. Do dzieci z oddziałów przedszkolnych zawitał Mikołaj. Radość naszych przedszkolaków była ogromna. Dzieci w ramach wdzięczności za poświęcony im czas oraz wspólne spotkanie, pięknie wyrecytowały wiersze i zaśpiewały świąteczne piosenki, a także zaprezentowały specjalnie przygotowany na tą okazję układ taneczny. Mikołaj był zachwycony, a w nagrodę wręczył dzieciakom drobne upominki, bo jak wiadomo 24 grudnia przyjdzie do nich z innymi niespodziankami.

Wychowawcy klas 0

Poznajemy świat, czyli kreatywna geografia w naszej szkole


W ramach omawianych na lekcjach geografii tematów uczniowie klas piątych, szóstych, siódmych i ósmych tworzyli plany zagospodarowania terenów wokół szkoły, makiety Układu Słonecznego, jadalne profile globowe, wykonane z artykułów spożywczych i ekologiczne globusy z dyni. Tym samym ćwiczyli zagospodarowanie przestrzenne, budowę Układu Słonecznego, charakterystykę poszczególnych planet, pionowe przekroje gleb w Polsce, rozmieszczenie kontynentów i oceanów oraz kierunki geograficzne.
Ciekawi świata uczniowie wykazali się niezwykłą kreatywnością, a ich prace można podziwiać w sali nr 2 i na załączonych zdjęciach.

Małgorzata Kisiel

Zarządzenie NR X/2021/2022

Zarządzenie nr IX/2021/2022

Zapytanie ofertowe

Goworowo, dn. 2021.12.09

Szkoła Podstawowa
im. M. Kopernika w Goworowie
Goworówek 43a
07-440 Goworowo

ZAPYTANIE OFERTOWE

Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie zaprasza do składania ofert cenowych na dostawę wyposażenia pracowni w ramach programu „Laboratorium Przyszłości”. Zakres zamówienia został opisany szczegółowo w załączniku do niniejszego zapytania. Wszystkie nazwy własne materiałów i urządzeń użyte w zapytaniu są podane przykładowo i określają jedynie minimalne oczekiwane parametry jakościowe oraz wymagany standard. Jeśli w opisie zostały wskazane znaki towarowe, patenty oraz pochodzenie urządzeń i materiałów należy je traktować jako propozycje. Zamawiający dopuszcza zastosowanie równoważnych materiałów i urządzeń w stosunku do zaplanowanych z zachowaniem tych samych lub lepszych standardów technicznych, technologicznych i jakościowych. Ponadto zamienne materiały lub urządzenia przyjęte do wyceny winny spełniać funkcję, jakiej mają służyć, winny być kompatybilne z pozostałymi urządzeniami, aby zespół urządzeń dawał zamierzony efekt, nie mogą wpływać na zmianę rodzaju i zakresu dostawy. Wykonawca, który powołuje się na rozwiązania równoważne opisywane przez Zamawiającego, jest obowiązany wykazać, że oferowane przez niego urządzenia lub materiały spełniają wymagania określone przez Zamawiającego. Wszystkie dostarczane elementy zamówienia muszą być fabrycznie nowe, oryginalnie zapakowane, wraz z gwarancją producenta. Opisane w załączniku materiały i urządzenia należy dostarczyć w terminie do 31 maja 2022 roku. Zamawiający przewiduje płatność częściową w ramach zawartej umowy w kwocie 60% wartości zamówienia, płatnej w terminie do 28 grudnia 2021 roku.
Ofertę z podaniem nazwy i adresu podmiotu składającego ofertę, ceny całkowitej brutto zamówienia oraz cen jednostkowych brutto za poszczególne części zamówienia (oddzielnie SP Goworowo i filia Szczawin) należy złożyć do dnia 15 grudnia 2021 roku do godziny 10.00. Sposób złożenia – drogą mailową na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Rozliczenie dostaw nastąpi na podstawie faktur, sporządzonych po podpisaniu protokołu odbioru końcowego. Termin płatności faktur - 14 dni.

Zmiana treści zapytania ofertowego
Zamawiający dopuszcza złożenie oferty dla wybranych przez Oferenta elementów zapytania ofertowego, przedstawionych w załączniku Zestawienie materiałów i urządzeń. Oferta nie musi dotyczyć wszystkich pozycji zamawianych materiałów i urządzeń.

Zestawienie materiałów i urządzeń

Klauzula RODO

Dyrektor szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie

Barbara Grabowska

 

„Z Kopernikiem murem za polskim mundurem”

Chcąc okazać wyrazy wsparcia dla polskich służb mundurowych broniących granic naszego kraju i strzegących bezpieczeństwa wszystkich Polaków, społeczność Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie, zainicjowała akcję „Z Kopernikiem murem za polskim mundurem”. Do akcji włączono również naszego lokalnego przedsiębiorcę – „Cukiernię-Piekarnię Romanowski”. Jako nauczyciele i wychowawcy byliśmy tym bardziej zaangażowani i dumni, gdyż w szeregach 11 Mazurskiego Pułku Artylerii w Węgorzewie służy absolwent naszej szkoły – Bartłomiej Subczyński i, jak wielu strażników, żołnierzy czy policjantów, będąc przy wschodniej granicy, z narażeniem swojego zdrowia i życia, strzeże integralności granic naszej ojczyzny. Uczniowie wraz ze swoimi wychowawcami i nauczycielami, samorząd szkolny oraz harcerze recytowali wiersze, wykonywali laurki, śpiewali piosenki i rozmawiali o trudnym zadaniu służenia Ojczyźnie. Również rodzice wspólnie ze swoimi dziećmi wycinali serduszka i przygotowywali podziękowania. Wszystkie te działania zmontowano w jeden film, który można obejrzeć, klikając w link. Laurki i słodycze pojechały w paczkach do żołnierzy. Oficjalne przekazanie na ręce Bartłomieja Subczyńskiego nastąpiło w poniedziałek 29 listopada 2021 r. w naszej szkole. Już kolejnego dnia, w mediach społecznościowych, żołnierze podziękowali za pamięć o nich. Miło było widzieć ich radosne twarze. Ucząc się i pracując, codziennie jesteśmy myślami ze służbami mundurowymi, a włączając się w tę akcję, chcieliśmy okazać żołnierzom i funkcjonariuszom naszą solidarność z nimi, dziękując tym samym serdecznie za ich niebezpieczną i ciężką służbę na granicy państwa. Pamiętajmy, wolność naszego kraju została okupiona krwią i blizną naszych przodków. Musimy znać historię Polski, szanować tradycje i symbole narodowe. To właśnie dzięki odwadze i zaangażowaniu obrońców naszych granic, możemy cieszyć się, że mamy swój język, swoją flagę i tożsamość. Wszyscy – na co dzień – dbajmy o to, „żeby Polska była Polską!”
Dziękuję serdecznie wszystkim, którzy włączyli się w tę szczytną akcję.

Barbara Grabowska

Nasze mikołajki w „Urwisie”

Święty Mikołaj jest znany na całym świecie. To postać lubiana przez dorosłych i dzieci. Ma czerwony płaszcz, czerwoną czapkę i worek z prezentami. Zgodnie z tradycją odwiedza nas po raz pierwszy 6 grudnia.
W tym roku pojechaliśmy na spotkanie z Mikołajem do Sali Zabaw „Urwis” w Ostrołęce.
Na początku w bawialni czekały na dzieci różne atrakcje: baseny z piłkami, labirynty, pomosty, samochody, piłkarzyki, bilard, armatki pneumatyczne, labirynty, PS4 z goglami VR oraz mega klocki.
Po wspaniałej zabawie nastąpiło spotkanie z Mikołajem. Dzieci śpiewały dla niego piosenki, a następnie wszyscy dostali prezenty. Mikołaj dziękował za odwiedziny i świąteczne życzenia.
Pobyt w sali zabaw „Urwis” dostarczył nam wiele radości i wrażeń, był wspaniałą mikołajkową przygodą.

Barbara Rutkowska

Pasowanie na przedszkolaka

W dniu 25.11.2021 r. w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie – Filii w Szczawinie odbyło się PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA. Tego dnia, dzieci, które zaczęły uczęszczać w tym roku szkolnym do oddziału przedszkolnego, złożyły ślubowanie i tym samym, zostały włączone do grona przedszkolaków. Uroczystość rozpoczęła się od powitania przybyłych gości przez Panią kierownik Barbarę Rutkowską. Następnie swoje słowa do przedszkolaków skierowała Pani dyrektor Barbara Grabowska.
Dzieci z uśmiechem na twarzach recytowały wiersze i śpiewały piosenki. Po sprawdzeniu listy obecności nastąpiło uroczyste ślubowanie.
Dzieci obiecały: zgodnie bawić się w przedszkolu, słuchać pań i pomagać kolegom, przychodzić każdego dnia z uśmiechem, być dzielnym przedszkolakiem. Następnie Pani dyrektor, za pomocą „zaczarowanego ołówka”, dokonał pasowania. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia wręczyła dzieciom dyplomy, a Pani kierownik medal przedszkolaka.
Był to niezapomniany dzień, pełen emocji i miłych wrażeń.

Natalia Zięba, Katarzyna Gałązka

Czy znasz Świętego Maksymiliana Kolbego?

Uczniowie klas 1-3 w Filii w Szczawinie wzięli udział w konkursie plastycznym „Setna rocznica wydania pierwszego numeru Rycerza Niepokalanej”.  Konkurs był ciekawą formą zapoznawania z osobą św. Maksymiliana Kolbego. Laureatami  szkolnego etapu zostali: Zuzanna Gałązka, Wiktoria Oleksiak i Aleksandra Rabuczewska. Prace uczniów, którzy znaleźli się na podium zostały wysłane na finał Ogólnopolskiej Olimpiady o św. Maksymilianie.

Katarzyna Bochenek

Zarządzenie Nr VII/2021/2022

Andrzejki na wesoło!


30 listopada 2021 roku w Filii w Szczawinie obchodziliśmy "Andrzejki”. Dzieci dowiedziały się o historii tego święta i jak ciekawie można je spędzić. Chętnie brały udział w przygotowanych przez opiekuna Samorządu Uczniowskiego wróżbach i zabawach.
Zaczęło się od baloników z dobrymi radami. Potem uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy. Jedną tworzyły dziewczęta, natomiast drugą chłopcy. Odbył się wyścig butów, aby sprawdzić, kto w przyszłości jako pierwszy zmieni stan cywilny. Kolejna wróżba polegała na rzucaniu butami za siebie, aby móc spełnić pomyślane wcześniej życzenie. Następnie dzieci zrywały wybrane listki z drzewka szczęścia, na których znajdowały się różne symbole. Na koniec próbowały łapać szczęście, zabierając koleżankom i kolegom przyczepione ogonki.
To spotkanie dostarczyło dzieciom wielu pozytywnych emocji. Uśmiech na ich twarzach świadczył o tym, że wspaniale się bawiły.

opiekun SU – Agnieszka Podleś

Andrzejki w naszej szkole

Miód zdrowszy niż cukier !


Świetliczaki uczestniczyły w spotkaniu z Panem Michałem Niechodą, nauczycielem naszej szkoły, którego pasją jest pszczelarstwo. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali opowieści o życiu i zwyczajach pszczół, o tym jak zbierają pyłek, czym się żywią, jak spędzają zimy, porozumiewają się, rozmnażają oraz w jaki sposób wychowują swoje potomstwo. Pan Michał wyjaśnił też dzieciom, jakie właściwości zdrowotne ma miód. Zalecił częste jego spożywanie, gdyż jest to produkt naturalny pełen właściwości leczniczych. Nasi milusińscy z zaciekawieniem oglądali plastry miodu, strój pszczelarza, obejrzeli przybory, których pszczelarz używa w swojej codziennej pracy.
Na koniec wszyscy degustowali słodki i zdrowy miód.

Nauczyciele świetlicy

Wycieczka do Warszawy

18 listopada 2021 r. uczniowie naszej szkoły z klas VII-VIII wraz z opiekunami: E. Bieniecką, A. Dąbrowskim, E. Lubiak i A. Dąbrowską udali się na wycieczkę do Warszawy. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego. Nowoczesne, multimedialne muzeum, zrobiło na nas duże wrażenie, dostarczyło wielu wspaniałych przeżyć i stanowiło wspaniałą żywą lekcję historii. Kolejny etap naszej wycieczki to posiłek w BLU CITY i obejrzenie filmu pt. „Nie czas umierać” w kinie Helios w Sali Dream- niezwykle komfortowej przestrzeni wyróżniającej się nowoczesnym designem, wyposażonym w szerokie i komfortowe fotele. Na koniec byliśmy w centrum rozrywki „Stacja Grawitacja”, w którym czas szybko upłynął na trampolinach, zjeżdżalniach i innych atrakcjach. Zmęczeni ale pełni wrażeń i nadziei na kolejny wspólny wyjazd wróciliśmy do Goworowa.

Opiekunowie

Szkoła dla kreatora – nowa przestrzeń artystyczna dla uczniów Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie

18 grudnia 2020 r.

Szkoła w Goworowie otrzymała wsparcie finansowe od Polskich Sieci Elektroenergetycznych w ramach programu „Wzmocnij swoje otoczenie”. Grant został przeznaczony na stworzenie warunków do rozwoju pasji i artystycznych umiejętności uczniów.

Dzięki otrzymanym środkom możliwe było utworzenie szkolnej estrady artystycznej, na której uczniowie będą mogli sprawdzić i rozwijać swoje kompetencje z zakresu recytacji, aktorstwa, nauk muzycznych i plastycznych ,a także umiejętności autoprezentacji i wystąpień publicznych.
W ramach projektu „Szkoła dla kreatora” wyremontowano hol na II piętrze w budynku po byłym gimnazjum i wyposażonego w podest sceniczny, projektor i rolety zaciemniające. Tutaj odbywać się będą nie tylko zajęcia dla uczniów, ale także prezentacje i przedstawienia dla lokalnej społeczności.
Program „WzMOCnij swoje otoczenie” to inicjatywa Polskich Sieci Elektroenergetycznych- krajowego operatora systemu przesyłowego. Jej celem jest wyłonienie najlepszych projektów związanych z rozwojem lokalnej infrastruktury i zwiększeniem bezpieczeństwa mieszkańców w warunkach pandemii koronawirusa. W tym pomoc w dostosowaniu sposobu działania i narzędzi pracy oraz edukacji do obowiązujących obostrzeń sanitarnych. Program skierowany jest do gmin, na terenie których zlokalizowana lub budowana jest infrastruktura przesyłowa.
Na terenie gminy Goworowo PSE realizują projekt inwestycyjny budowy linii 400 kV Ostrołęka - Stanisławów. Dzięki tej inwestycji możliwa będzie poprawa pewności zasilania województwa mazowieckiego i północno-wschodniej Polski.
Szczegółowe informacje o programie „WzMOCnij swoje otoczenie” można znaleźć na stronie internetowej programu, pod adresem: www.wzmocnijotoczenie.pll.

Dyrektor SP im. M. Kopernika w Goworowie
mgr Jacek Dobrzyński

 

„Hej kolęda, kolęda…!”

„Kolędowanie z Babcią i Dziadkiem”
Tradycją naszej szkoły, od kilku już lat, jest „Kolędowanie z Babcią i Dziadkiem”. W tym roku ze względu na trwającą pandemię, nie mamy możliwości przeżywania tego niezwykłego wydarzenia w murach naszej szkoły. Cieszymy się jednak, że za pomocą nagrania internetowego, możemy gościć w Państwa domach.
Dzieci z oddziałów zerowych wraz z wychowawcami – p. Sylwią Sadowską – Rybak, p. Dorotą Sobotką oraz p. Mileną Gołębiewską przygotowali występ, który mamy nadzieję, wprowadzi Państwa w atmosferę Świąt Bożego Narodzenia. W przygotowaniach wspierali nas: p. Paulina Szczęsna, p. Agnieszka Chorchos, p. Beata Ciepierska, p. Dariusz Twardziak oraz p. Adam Dąbrowski.
Życzenia przesyłają także wychowawcy i uczniowie klas 1-3 naszej szkoły.
Mamy nadzieję, że za rok będziemy mogli spotkać się w szkole i tak, jak dawniej, wspólnie wyśpiewać kolędy. A tymczasem – BŁOGOSŁAWIONYCH ŚWIĄT DLA PAŃSTWA I PAŃSTWA RODZIN...
Zapraszamy do kolędowania.

Boże Narodzenie

Czas Adwentu, który poprzedza Boże Narodzenie, ukazuje co tak naprawdę świętujemy i dlaczego ważne jest dobre przygotowanie naszego serca i umysłu. Co jest istotą tych Świąt? Co przez te Święta mamy zrozumieć czy też się nauczyć?

Jeszcze przed świętami pojawiają się dekoracje świąteczne i piosenki. Tak naprawdę niekiedy już od 3 listopada. Możliwe, że kiedy przychodzi 25 grudnia jesteśmy tym wszystkim znudzeniu i zmęczeni. Wszelkie podjęte prace i przygotowania, kosztowały nas wiele wysiłku i energii. Mimo wszelkich zabiegów i starań czujemy, że tak trzeba i ciągle czegoś brakuje. Możliwe, że brakuje refleksji i zatrzymania się oraz odpowiedzi sobie: dlaczego to wszystko robię?

Wszystko jest potrzebne i ważne. To znak, że traktujemy ten czas wyjątkowo, szczególnie i uroczyście. Znak, że chcemy jak najlepiej przyjąć najbliższych i spędzić z nimi czas, mniej jest wszelkich zajęć i mijania się w domu,  jakby się było gościem hotelowym. Jednocześnie ważne, by ten czas miał także wymiar duchowy, bo to jest główne przesłanie – Bóg się rodzi i chce zamieszkać między nami! Chce znaleźć miejsce w naszej codzienności, w naszym życiu z jego trudnościami i radościami. Przychodzi do nas jak do swojej rodziny – braci i sióstr. Chce znaleźć miejsce w naszym domu, w modlitwie, w życzliwości, dobrym słowie czy też czasie poświęconym sobie wzajemnie, by nikt nie czuł się samotny i zapomniany. Jednak to nie może ograniczyć się do samych Świąt Bożego Narodzenia. Jezus rodzi się każdego dnia!

Szczególny wymiar ma dla nas Wigilia. Ona jednoczy i mobilizuje do zgody, przebaczenia, współpracy. Dzielenie się opłatkiem i składanie życzeń to wyraz naszych pragnień i dobrych chęci czy intencji wobec innych. Opłatek podobny jest do tego, który możemy zobaczyć w kościele podczas Mszy Świętej. Przypomina on Pana Jezusa, który w tajemniczy sposób zamieszkał w Hostii – Białym Chlebie. To znak, że Jezus przychodzi do każdego.

Niestety w tym roku nie spotkamy się na jasełkach i wigilii szkolnej, dlatego postarajmy się przeżyć te święta jeszcze mocniej, jeszcze piękniej i jeszcze głębiej w gronie najbliższych, łącząc się ze sobą w modlitwie i dobrych myślach. Pamiętajmy o istocie Świąt, pamiętajmy o Jezusie Chrystusie, który swoim narodzeniem przyniósł pokój, nadzieję i miłość wszechogarniającą wszystkich i wszystko.

Na czas Bożego Narodzenia i na każdy dzień Nowego Roku życzymy radości i błogosławieństwa. Niech te Święta przypominają nam o tym, co naprawdę łączy niebo z ziemią. Niech przypominają o miłości.

Katecheci: ks. Paweł Szabłowski, Katarzyna Bochenek, Bogumiła Lewicka-Mróz

 

Błogosławionych świąt Bożego Narodzenia

„Pokój zamieszka, kiedy Pan przybędzie. W adwentowej refleksji, w skupieniu przy konfesjonale, w ciszy wyczekiwania na wigilijną gwiazdę, do gorącego i otwartego serca niech przyjdzie Pan i umocni nas swoim pokojem, byśmy go mogli rozdawać wszędzie tam, gdzie niepokój”

Błogosławionych świąt Bożego Narodzenia życzą uczniowie klas 5 i 8 oraz nauczyciele – Małgorzata Dobkowska, Adam Dąbrowski.

Poniżej dołączamy nagranie :)

DZIAŁANIA W RAMACH TRZECIEJ EDYCJI AKCJI „RAZEM NA ŚWIĘTA” W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W GOWOROWIE – FILII W SZCZAWINIE GRUDZIEŃ 2020

1. Wykonanie kartek z życzeniami świątecznymi. Przekazanie ich do Hospicjum „Caritas” w Ostrołęce lub Domu Opieki Społecznej w Ostrołęce.
2. Zorganizowanie zbiórki darów dla zwierząt w Schronisku „Canis” w Kruszewie.
3 .Wspólne wykonanie świątecznych pierniczków i obdarowanie nimi członków rodziny w postaci słodkich upominków.
4. Przygotowanie ozdób choinkowych i przekazanie ich Babciom i Dziadkom.
5. Wspólne kolędowanie z Mikołajem. Obdarowanie wszystkich dzieci upominkami. Przekazanie życzeń drogą online.
6. Jasełka – bożonarodzeniowe spotkanie.

Kierownik Filii w Szczawinie

Co słychać w świecie magicznych zawodów…

Oto krótka relacja z realizacji zadań w ramach innowacji.

Październik 2020
W październiku zgodnie z harmonogramem innowacji ,,Magiczny świat zawodów’’ poznawaliśmy tajemnice pracy policjanta.
Dzieci obejrzały prezentację pod hasłem „Mam przyjaciela policjanta – pamiętamy o zasadach bezpieczeństwa”, który był podstawą do rozmowy o pracy policjanta i jego stroju. Uczestnicy spotkania brali udział w quizie dotyczącym bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Największe zainteresowanie wzbudziły tematyczne zagadki. Wszyscy chętnie wysłuchali wypowiedzi na temat: „Co to jest policja? Dzieci wiedzą lepiej.”

Listopad 2020
Wiedza na temat pracy weterynarza została wzbogacona na spotkaniu pod hasłem „Kto leczy zwierzęta?”. Dzieci wysłuchały opowiadania pt. „Czworonożni pacjenci” J. Grican, dzięki któremu mogły odpowiedzieć sobie na pytania:
• Jak nazywa się lekarz, który leczy zwierzęta?
• Jacy pacjenci przychodzą do weterynarza?
• Kiedy weterynarz jest potrzebny zwierzętom?
• Czy praca weterynarza jest łatwa?
• Dlaczego praca weterynarza jest ważna?
Brały udział w zabawach ruchowych przy piosence „Wąż idzie do weterynarza”. Oglądały film animowany oraz kolorowały obrazki. Na pewno zapamiętają na długo prezentację „Słodkie zwierzęta”.

Grudzień 2020
PIECZEMY PIERNIKI – WARSZTATY KULINARNE
15 grudnia dzieci z oddziałów przedszkolnych uczestniczyły w warsztatach kulinarnych.
Był to pracowity dzień, bowiem dzieciaki piekły świąteczne pierniki.
Pani Agnieszka – mama Kacpra zapoznała wszystkich ze składnikami i sposobem wykonania ciasta. Dzieci z ogromnym zapałem zabrały się do wałkowania, wykrawania ciasteczek oraz ich ozdabiania. W całej szkole zapachniało cynamonem i świętami!

Zapach cynamonu przypomniał słowa piosenki:
„Wkoło tańczą dzieci,
kolędy śpiewają,
na choince pierniczki
radośnie wieszają.”

Autorki innowacji: Barbara Rutkowska, Katarzyna Gałązka

 

 

Ogłoszenie

SZKOŁA PODSTAWOWA IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W GOWOROWIEW DNIU 24 GRUDNIA 2020r. (CZWARTEK) BĘDZIE NIECZYNNA. ZA UTRUDNIENIA PRZEPRASZAMY!
Z POWAŻANIEM I ŚWIĄTECZNYM POZDROWIENIEM!


Dyrektor SP im. M. Kopernika w Goworowie
mgr Jacek Dobrzyński

SZOPKA BOŻONARODZENIOWA

Jednym ze zwyczajów Bożonarodzeniowych jest szopka bożonarodzeniowa. Szopka odzwierciedla scenę Bożego Narodzenia. Historia robienia szopek bożonarodzeniowych sięga średniowiecza i związana jest z św. Franciszkiem z Asyżu. To on w 1223 roku, w Greccio  wykonał pierwszą szopkę. Wykonał ją w grocie wymytej ze skał wulkanicznych, umieścił w niej słomę, siano, prawdziwego woła i osła. (Źródło: Bp Józef Wysocki „Rytuał rodzinny”, str. 142-143;www.liturgia.wiara.pl, przemówienie Jana Pawła II z 17 grudnia 1978 r. wygłoszone na Placu św. Piotra w Rzymie).

Szopki buduje się w kościołach, domach, szkołach… Poprzez zrobienie szopki bożonarodzeniowej okazujemy również naszą wiarę. W tym roku postanowiłem wykonać szopkę pod kierunkiem katechety. Efekt mojej pracy widoczny na załączonych zdjęciach.

Maksymilian Pio Mróz, ucz. kl. 8a

Zarządzenie Nr 21/2020 Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie z dnia 14 grudnia 2020 r.


w sprawie ustalenia dnia wolnego od pracy w zamian za święto, przypadające w sobotę 26 grudnia 2020 r. – tj. w innym dniu niż niedziela

Zarządzenie Nr 21/2020

Ogłoszenie

SZANOWNI PAŃSTWO, DRODZY UCZNIOWIE!
W ZWIĄZKU Z SYTUACJĄ EPIDEMICZNĄ TERMIN FERII ZIMOWYCH ZOSTAŁ ZMIENIONY. DECYZJĄ MEiN OBOWIĄZUJE NA TERENIE CAŁEGO KRAJU W DNIACH 4-17 STYCZNIA 2020 r.
Z POWAŻANIEM I ANTYWIRUSOWYM POZDROWIENIEM.

Dyrektor SP im. M. Kopernika w Goworowie
mgr Jacek Dobrzyński

Ogłoszenie

SZANOWNI PAŃSTWO, DRODZY UCZNIOWIE!
ZIMOWA PRZERWA ŚWIĄTECZNA W ROKU SZKOLNYM 2020/2021 TRWA OD 23 DO 31 GRUDNIA 2020 r., zgodnie z kalendarzem ustalonym przez MEN.
Z POWAŻANIEM I SERDECZNYM, ŚWIĄTECZNYM POZDROWIENIEM.

Dyrektor SP im. M. Kopernika w Goworowie
mgr Jacek Dobrzyński

Świąteczny nastrój - galeria zdjęć

Podziękowanie

Chcemy bardzo serdecznie podziękować uczniom i rodzicom z oddziałów przedszkolnych za włączenie się do Ostrołęckiej Świątecznej Akcji Charytatywnej "Paczka dla dzieciaczka", mającej na celu wsparcie dzieci z Placówki Pieczy Zastępczej "Korczakówka". Odzew był ogromny i przerósł nasze oczekiwania. Dziękujemy za okazane serce.

Milena Gołębiewska
Sylwia Sadowska-Rybak
Dorota Sobotka

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA


25 listopada dzieci z oddziałów przedszkolnych uczestniczyły w Międzynarodowym Dniu Pluszowego Misia, który został ustanowiony w 2002 roku, dokładnie w 100. rocznicę powstania maskotki.
Uroczysty dzień rozpoczęliśmy od przedstawienia swoich misiów. Dzieci z entuzjazmem opowiadały o przyniesionych ulubieńcach. Poznaliśmy ich imiona oraz okoliczności, w jakich trafiły do swych właścicieli.
Wszyscy z zainteresowaniem obejrzeliśmy prezentację, w której poznaliśmy historię święta, okoliczności powstania maskotki, a także najpopularniejsze misie z ulubionych bajek… Również te już nieco zapomniane. Podczas uroczystości mieliśmy okazję obejrzeć film z pracowni krawieckiej, w którym podpatrzyliśmy etapy powstawania misia – maskotki.
Kolejnym punktem misiowego święta były liczne atrakcje przygotowane dla dzieci: zabawy ruchowe, gry, konkursy, quizy, piosenki i tańce. Dzieci słuchały opowiadań o popularnych misiach, śpiewały piosenki, wykonywały misiowe maski, a także kolorowały najpiękniejsze misie. Ponadto, podjęły próbę kodowania. Spróbowały też przysmaku wszystkich misiów, czyli miodu… Każdy z uczestników miał możliwość zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia w misiowej fotobudce. Na zakończenie dzieci zajadały się pysznymi, misiowymi ciasteczkami.
Ten dzień upłynął nam w atmosferze wspólnej zabawy oraz radości. Okazuje się, że pomimo coraz nowocześniejszych zabawek, misie wciąż cieszą się ogromnym powodzeniem wśród dzieci… Mamy nadzieję, że to nasze misiowe święto zostanie w naszej pamięci na długi czas.

Milena Gołębiewska
Sylwia Sadowska – Rybak
Dorota Sobotka

Andrzejkowa niespodzianka


Andrzejki to wieczór pełen magii i wróżb. Obchodzimy je w wigilię świętego Andrzeja.
W Filii w Szczawinie spotkanie andrzejkowe miało miejsce w poniedziałek 30 listopada. Rozpoczęło się od obejrzenia prezentacji na temat zwyczajów i tradycji andrzejkowych. Następnie otworzyliśmy wielkim kluczem "bramę do krainy wróżb i zabaw”. Czekały tu na dzieci balony z ukrytymi w nich radami, pudło z różnymi przedmiotami oraz wielka kostka do gry. A wszystko po to, aby maluchy mogły poznać swoją przyszłość. Nie obyło się też bez malowania andrzejkowych kolorowanek.
Przedszkolaki oceniły spotkanie bardzo wysoko. Świadczyły o tym wybrane przez dzieci emotikony z uśmiechniętymi buźkami.

A. Podleś

Pismo Rzecznika Praw Dziecka

Ogłoszenie

Z dniem 1 grudnia 2020 r. (wtorek) zajęcia na Kompleksie Boisk Sportowych „Orlik 2012” w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie zostają zawieszone na okres przerwy zimowej, która potrwa prawdopodobnie do 28 lutego 2021 r. Wszystkich chętnych do korzystania z obiektu zapraszamy już dzisiaj w nowym roku kalendarzowym!
Ze sportowym pozdrowieniem!

Dyrektor SP im. M. Kopernika w Goworowie
mgr Jacek Dobrzyński

“Ja i moja pasja” 

Krzysztof Markowski Źródło: https://images.app.goo.gl/LE59Y6udSszYZKJ8A

 

 

Wirtualne spotkanie z Krzysztofem Markowskim –  Mistrzem Świata International Karate Frendship w Tokyo z 2012 roku. 

Z filmu, który nagrał nam Pan Krzysztof, absolwent naszej szkoły dowiecie się, że:  

  • Mistrz Świata jest absolwentem naszej szkoły;
  • Karate różni się od kyokushin;
  • Kultura Japonii różni się od naszej;
  • Ważna jest determinacja w osiąganiu sukcesów;
  • Praca może być jednocześnie pasją.

Zobaczycie zdjęcia i filmy z: 

  • Treningu Mistrza;
  • Mistrzostw Świata;
  • Japonii;
  • Treningów młodzieży, z którą Krzysztof pracuje i osiąga sukcesy.

Spotkanie na żywo odbędzie się wiosną. 

Zapraszamy: 

Agnieszka Kosiorek i Agnieszka Dąbrowska 

Pasowanie na Ucznia Szkoły Podstawowej im. M. Kopernika w Goworowie - galeria

Dzień Pluszowego Misia

 

W dniu 25 listopada 2020r. dzieci z grupy „Misie” obchodziły Światowy Dzień Pluszowego Misia.
Na początku maluchy złożyły ślubowanie obiecując, że zawsze będą szanowały swoje misie i dawały im mnóstwo miłości.
Następnie poznały historię powstania pluszowego misia. Miś jest przyjacielem dzieci, zabawka ta towarzyszy im od wielu lat, to nie tylko pluszowa przytulanka, to "ktoś" bardzo bliski, czuły, cierpliwy i często niezastąpiony. Misie towarzyszą dzieciom zarówno w chwilach radości jak i smutku. Są powiernikami dziecięcych tajemnic, ocierają łzy, pomagają zasypiać.
Przypomniały sobie ulubionych bohaterów literackich i filmowych takich jak: Miś Uszatek, Kubuś Puchatek, Miś Paddington, Coralgol. Miały okazję obejrzeć prezentacje przedstawiające ilustracje i imiona różnych misiów, brały udział w zabawach ruchowych, konkursach i quizach oraz rozwiązywały zagadki.
Później odbył się konkurs plastyczny „Mój przyjaciel miś.”
Dużą atrakcją okazała się misiowa foto-budka, dzięki której każde dziecko mogło chociaż na chwilę wcielić się w rolę pluszowego misia. Na koniec dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i nagrody oraz obejrzały filmik nagrany specjalnie dla grupy Misie przez Kubusia Puchatka.
Ten dzień był pełen uśmiechu, radości oraz wspólnej zabawy.

Katarzyna Gałązka

Pasowanie na Przedszkolaka

26.11.2020 r. w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie – Filii w Szczawinie odbyło się PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA. Tego dnia, dzieci które zaczęły uczęszczać w tym roku szkolnym do oddziału przedszkolnego, złożyły ślubowanie i tym samym, zostały włączone do grona przedszkolaków. Uroczystość rozpoczęła się od powitania przybyłych gości przez Panią kierownik Barbarę Rutkowską. Następnie swoje słowa do przedszkolaków skierował Pan dyrektor Jacek Dobrzyński.
Dzieci z uśmiechem na twarzach recytowały wiersze i śpiewały piosenki otrzymując gromkie brawa. Po sprawdzeniu listy obecności nastąpiło uroczyste ślubowanie. Dzieci obiecały : zgodnie bawić się w przedszkolu, słuchać pani i pomagać kolegom, przychodzić każdego dnia z uśmiechem, być dzielnym przedszkolakiem. Następnie Pan dyrektor Jacek Dobrzyński, za pomocą „zaczarowanego ołówka”, dokonał pasowania na przedszkolaka. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia wręczył dzieciom dyplomy, a Pani kierownik słodkie rożki obfitości .
Był to niezapomniany dzień, pełen emocji i miłych wrażeń.

Natalia Zięba, Katarzyna Gałązka

Listy do Świętego Mikołaja

"Prawdziwa miłość zaczyna się tam,
gdzie kończy się miłość własna" (T. Breza)

Kilka dni przed Świętami Bożego Narodzenia uczniowie klas 6 należący do koła medialnego "Medialne Sówki" pisali listy do Świętego Mikołaja. Byłam ciekawa, czy i jakie pragnienia ma dzisiejsza młodzież? Czy młodzi ludzie myślą tylko o sobie, czy dostrzegają potrzeby innych?
Nie zawiodłam się. Nasi uczniowie mają wielkie serca, nie proszą o rzeczy materialne, lecz o rzeczy najbardziej potrzebne dla swoich najbliższych i całego świata. Na koniec myślą dopiero o sobie.
Narodziny wielkiej Miłości, którą przyniósł Jezus- to jest istotą tych Świąt i o to chodzi w Bożym Narodzeniu. Tego też sobie i wszystkim życzę.

Ewa Lubiak

Listy napisane przez naszych uczniów.

Drogi Mikołaju!
Święta Bożego Narodzenia to szczególne święto, więc w tym roku, z resztą jak zawsze, nie może Cię zabraknąć.
W te święta nie proszę o wiele: zdrowie dla chorych, radość dla smutnych i pokój na całym świecie.
Za wszystko z góry dziękuję i mam nadzieję, że moje prośby zostaną wysłuchane.
Emilka

Kochany Święty Mikołaju!
Mam 12 lat. Mieszkam razem z mamą, tatą i trójką rodzeństwa. Przez cały rok starałem się być grzeczny, nie rozrabiać zbytnio i pomagać rodzicom. Ostatnio zapisałem się do chóru szkolnego. Wiem, że wynagradzasz grzeczne dzieci prezentami. Mam nadzieję, że i mnie odwiedzisz w tym roku. Bardzo bym tego chciał.
PS Czekam na Ciebie
Karol

Kochany Święty Mikołaju!
Proszę Cię o uśmiech na każdej twarzy, ponieważ jest go stanowczo za mało. I o to, żeby każdy był szczęśliwy i miał dach nad głową.
Święty Mikołaju, chciałabym również prosić o dobro na świecie, ludzie są okrutni i wyrządzają dużo krzywdy, chcę żeby to wszystko się spełniło.
Wierzę w Twoją moc i myślę, że dla Ciebie jest to wykonalne.
Emilka

Najdroższy Święty Mikołaju
Nadchodzą święta Bożego Narodzenia, więc to chyba właściwy czas na napisanie listu. Bardzo chcę, abyś spełnił moje życzenia, nie chcę nic, co będzie rzeczą, bardziej
pragnieniem.
Bardzo chcę, aby mój wujek wyzdrowiał, żeby te święta były takie jak zawsze, a nie jakieś smutne. Pragnę aby moja mama nie zamartwiała się ciągle jakimiś błahostkami, żeby moja siostra znalazła w końcu wymarzoną pracę i żeby mój tata nie wyjeżdżał w delegację do Poznania, bo wiem, że mama będzie wtedy smutna. No i na koniec, żeby cała moja rodzina zawsze była razem i nigdy siebie nie opuszczała, oraz żeby spełniły się moje marzenia o wyprowadzce do Wrocławia, pójściu do dobrej szkoły i
trenowaniu na wyścigach konnych.
Wierzę w Twoją moc i w to, że będziesz potrafił spełnić moje marzenia. Może i wymagam dosyć sporo, ale bardzo, bardzo Cię proszę o spełnienie wszystkiego o czym napisałam.
Zuzia

Drogi Święty Mikołaju!
Chciałbym Cię prosić nie o rzeczy materialne, ale o zdrowie dla mojego brata, spełnienie marzeń moich rodziców, by nauczyciele mieli do mnie cierpliwość. Proszę też, żeby nie było chorób, wojen i konfliktów na świecie. Proszę także o jedzenie i dostęp do wody na całym świecie
Przemek

Listy opublikowane na portalu "Tygodnika ostrołęckiego"

Wesołych Świąt

Jasełka fotogleria

Jasełka w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie - filia w Szczawinie.

Boże Narodzenie to czas magiczny, na który długo czekają nie tylko dzieci, ale również dorośli. W świąteczny klimat wprowadziły wszystkich przygotowane przez uczniów i przedszkolaków Jasełka, które zostały wystawione 16 grudnia 2019 r. w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie - filia w Szczawinie.
Ogromne zaangażowanie młodych aktorów opłaciło się, gdyż przedstawienie wywarło duże wrażenie i poruszenie.
Wszystko to pomogło nam, choć na chwilę, przenieść się do tak odległych czasów i uczestniczyć w historii narodzin naszego Zbawiciela – Jezusa Chrystusa, a magiczna moc wigilijnego wieczoru niech przyniesie wszystkim spokój i radość.

Katarzyna Bochenek

Informacja

OGŁOSZENIE
SZKOŁA PODSTAWOWA IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W GOWOROWIE W DNIU 24 GRUDNIA 2019 r. (WIGILIA) BĘDZIE NIECZYNNA. ZA UTRUDNIENIA PRZEPRASZAMY!
 
Z poważaniem
Dyrektor SP im. M. Kopernika w Goworowie
Mgr Jacek Dobrzyński
 

OGŁOSZENIE
SZANOWNI PAŃSTWO, DRODZY UCZNIOWIE!
PRZERWA ŚWIĄTECZNO-NOWOROCZNA W ROKU SZKOLNYM 2019/2020 TRWA OD 23 GRUDNIA 2019 r. DO 1 STYCZNIA 2020 r.
 
Z poważaniem
Dyrektor SP im. M. Kopernika w Goworowie
Mgr Jacek Dobrzyński
 

OGŁOSZENIE
SZANOWNI PAŃSTWO, DRODZY UCZNIOWIE!
2 i 3 STYCZNIA (CZWARTEK i PIĄTEK) 2020 r.
SĄ USTALONYMI DNIAMI WOLNYMI OD ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO-WYCHOWAWCZYCH. W WYŻEJ WYMIENIONYCH DNIACH BĘDĄ PROWADZONE ZAJĘCIA OPIEKUŃCZE PRZEZ DYŻURUJĄCYCH NAUCZYCIELI W GODZINACH OD 8:30 DO 12:30.
W TYCH DNIACH SZKOŁA NIE ZAPEWNIA DOWOZU ORAZ DOŻYWIANIA UCZNIÓW.
 
Z poważaniem
Dyrektor SP im. M. Kopernika w Goworowie
Mgr Jacek Dobrzyński

OGŁOSZENIE

 
20 grudnia 2019 r.: HARMONOGRAM DNIA
godz. 9:50 - 10:35 - klasowe spotkania opłatkowe (godz. wych.);
godz. 13:00 - „Jasełka” dla pracowników szkoły, zaproszonych Gości i uczniów klas IV-VIII szkoły podstawowej;
godz. 13:40 - I tura odwozów: dzieci z oddziałów „0” i uczniowie klas IV-VI (Szczawin, Ludwinowo, Kruszewo, Lipianka, Rębisze, Żabin, Damięty, Struniawy);
godz. 14:30 - spotkanie opłatkowe pracowników szkoły i zaproszonych Gości w stołówce szkolnej;
godz. 14:35 – II tura odwozów uczniów we wszystkich kierunkach: uczniowie klas VII-VIII.
W imieniu Organizatorów serdecznie zapraszam do uczestnictwa!
 
Dyrektor SP im. M. Kopernika w Goworowie
mgr Jacek Dobrzyński

Fizyka – Pasja – Społeczeństwo


Uczniowie naszej szkoły biorą po raz kolejny udział w projekcie firmowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Liderem projektu jest Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.
Projekt pn. "Fizyka – Pasja - Społeczeństwo" współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. W ramach projektu, grupy uczniów i przedszkolaków (w wieku od 5 do 19 lat) z całej Polski mogą przyjechać na Wydział Fizyki UW, by tam wziąć udział w warsztatach eksperymentalnych lub zaprosić do swojej szkoły fizyka z UW, który wygłosi dla nich wykład lub pogadankę. Poziom i tematyka zajęć będą dostosowane do wieku uczniów.
Uczniowie w wieku 13-19 lat, zainteresowani fizyką, mogą wziąć udział w 5-dniowej Letniej Szkole Fizyki. Informacje można znaleźć na stronie Wydziału (https://www.fuw.edu.pl/home.html).
Na tej samej stronie istnieje zakładka „Zapytaj Fizyka”. Można tam zadawać pytania dotyczące różnych zagadnień związanych z fizyką, nie tylko szkolną.
Grupa nauczycieli – ja, Dorota Skierczyńska, Adam Dąbrowski i Anna Kaczmarczyk zgłosili uczniów do udziału w zajęciach wyjazdowych i wykładach.
23 października grupa uczniów (50) z klas 7-8 została zaproszona przeze mnie na wykład pana magistra Adama Spyry. Wykład omówił zagadnienia fizyczne na przykładzie trzech dyscyplin sportowych:
a) bieganie - sprint a maraton, porównanie przyspieszenia Usaina Bolta do przyspieszenia bolidu F1. Dlaczego Afrykanie tak są tak świetnymi biegaczami? Ewolucja w bieganiu - buty biegowe - w czym nam pomagają?
b) tenis - rotacja piłki, czemu Federer jest świetny na trawie, a Nadal - na mączce? Sekret serwisu Sereny Williams, czyli siła razy ramię.
c) skoki narciarskie - niby wiatr w plecy, a przeszkadza - dlaczego? Dlaczego zawodnicy, by skoczyć dalej, nie odpychają się mocniej od belki startowej?
W opinii słuchaczy wykład był ciekawy.
W dniu 11 grudnia grupa 50 uczniów pojechała na zajęcia eksperymentalne do Warszawy. Zajęcia eksperymentalne miały dotyczyć gęstości ciał oraz napięcia elektrycznego.
Początkowo do udziału w zajęciach zaprosiliśmy 32 uczniów (dwie grupy doświadczalne). Powstał problem, co zrobić z pozostałą 18-tką. Wtedy z pomocą przyszła nam absolwentka naszej szkoły (gimnazjum), obecna doktorantka, pani magister Aleksandra Dąbrowska, prywatnie córka pani Agnieszki Kosiorek. To dzięki jej zaangażowaniu mogła powstać trzecia grupa, która zajmowała się tzw. prawem Ohma.
Pani Oli i jej koledze, który wspólnie z nią przygotował i prowadził zajęcia należą się duże podziękowania.
Prowadzący zajęcia byli zachwyceni naszą grupą, otwartością, aktywnością i kulturalnym zachowaniem. Jeden uczeń, Oskar Ostrowski, został wyróżniony – odpowiedział na dość trudne pytanie – jako jedyny spośród uczniów do tej pory biorących udział w doświadczeniach.
Po zajęciach udaliśmy się do kina na film „Czarownica 2”.
Uczniowie byli pod opieką pań: Krystyny Gajewskiej, Agnieszki Kosiorek, Doroty Skierczyńskiej oraz moją.
 
Marek Skierczyński
 

DZIEŃ MARCHEWKI


Dnia 26 listopada 2019roku w naszej szkole było niczym na „Marchewkowym polu” z piosenki Lady Pank. Królował kolor pomarańczowy, nie tylko wśród uczniów, ale i nauczycieli, a w szkolnym radiowęźle płynęła marchewkowa muzyka. Samorząd Uczniowski urządził kiermasz marchewkowego ciasta oraz częstował kawałkami zdrowej i chrupiącej marchewki. Mieliśmy możliwość zrobić zdjęcie w specjalnie przygotowanej marchewce oraz obejrzeć wystawę i dowiedzieć się jakie właściwości ma to wspaniałe, pomarańczowe warzywo. Dodatkowo S.U. obdarował najmłodszych uczniów marchewkowymi rebusami i zagadkami.
We współpracy z Kołem Zdrowego Żywienia „Jabłuszko” zorganizowaliśmy konkurs na wiersz „Marchewkowy”, w którym zwyciężyli:
1. Maria Wieczorek klasa 7a
2. Artur Mateusiak klasa 6b
3. Aleksandra Dobkowska klasa 7a
oraz Konkurs na najdłuższą marchewkę wygrała Nikola Kowalska z klasy 0b. Jej marchewka miała 34 centymetry długości!
Wszyscy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez Samorząd Uczniowski oraz Koło Zdrowego Żywienia „Jabłuszko”.
 
Aneta Kosek
 
 
 

Koncert Majki Jeżowskiej


We wtorek, 10 grudnia uczniowie klas Ia,  Ib i IVa ze Szkoły Podstawowej w Goworowie wraz z wychowawczyniami byli na koncercie Majki Jeżowskiej w Ostrołęce. W hali widowiskowo - sportowej im. Arkadiusza Gołasia zebrali się licznie najmłodsi fani Majki. Po muzycznym powitaniu pani Majka Jeżowska zaprosiła wszystkich do wspólnej zabawy. Gwiazda piosenki dziecięcej zaśpiewała swoje największe przeboje, porywając do tańca zarówno uczniów, jak i nauczycieli. Piosenki „A ja wolę moją mamę”, „Najpiękniejsza w klasie”, „Marzenia się spełniają”, "Wszystkie dzieci nasze są", "Hulali po polu i pili kakao" śpiewali wszyscy razem z artystką. Młoda publiczność bawiła się znakomicie, nagradzając piosenkarkę gromkimi brawami. Podczas koncertu wokalistka organizowała też konkursy, w których nagrodami były plakaty i płyty. Po występie chętni uczniowie otrzymali autografy oraz zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie.
Dzieci były zachwycone. Koncert sprawił im wiele radości oraz dostarczył niezapomnianych wrażeń.

Elżbieta Kucharczyk

Katarzyna Chilicka

„PISZEMY LISTY DO ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA” POZNAJEMY ZAWÓD LISTONOSZA

 
Wkrótce święta Bożego Narodzenia! Nadszedł czas pisania życzeń i wysyłania listów do Świętego Mikołaja. Dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie z klas I-II przygotowały karty świąteczne z życzeniami dla rodziców.
Ale kto je dostarczy pod wskazany adres?
Pomogliśmy dzieciom rozwiązać problem. Zaprosiliśmy do szkoły tatę Olafa i tatę Frania, którzy są listonoszami. Była to doskonała okazja, by poznać zawód listonosza. Wszyscy uważnie słuchali jaką drogę przebędzie każdy list zanim znajdzie się w rękach odbiorcy. Pan listonosz wyjaśnił, jakie informacje powinien zawierać prawidłowo zapisany adres. Następnie zaprezentował  symbol poczty polskiej. Duże zainteresowanie wzbudziła ogromna torba,
w której były listy i tablet, który jest  wykorzystywany  podczas roznoszenia paczek. Każde dziecko mogło przymierzyć czapkę oraz torbę  listonosza.
Dzieci przeprowadziły poważny wywiad z gośćmi zadając ciekawe pytania.
Pan Arek i pan Michał obiecali, że Mikołaj będzie pamiętał o wszystkich dzieciach.
 
Barbara Rutkowska, Katarzyna Gałązka

Świąteczne prezenty


Uczniowie klasy VIII a Emilia, Patrycja, Natalia i Darek na zajęciach korekcyjno- kompensacyjnych wykonali techniką decoupage świąteczne upominki. Praca wymagała od nich poruszenia własnej wyobraźni, cierpliwości, skupienia uwagi i dokładności w swoich działaniach. Ozdobne pudełka i bombki choinkowe będą miłym upominkiem dla najbliższych, a część z nich zostanie przekazana na kiermasz noworoczny w naszej szkole. Gratuluję uczniom wspaniałych pomysłów i mam nadzieję, że ozdobione przez nich przedmioty będą długo cieszyły nowych właścicieli.
 
 Ewa Mirowska

Kolejny sukces

 
Dnia 9 grudnia 2019 r. dwie uczennice Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie uczestniczyły w Finałowym Turnieju Szachowym w ramach projektu „Szachy w mazowieckiej szkole”, który odbył się w Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Warszawie.
W turnieju rywalizowało 50 dziewcząt i 48 chłopców z klas drugich, trzecich i czwartych ze szkół z województwa mazowieckiego. Do rywalizacji w kategorii dziewcząt klas czwartych przystąpiło 14 uczennic. I tym razem nasze uczennice osiągnęły sukces.
Maja Duda – uczennica klasy IV a – zajęła 1 miejsce, natomiast Łucja Dudziec – uczennica klasy IV b – uplasowała się na 6 miejscu.
Gratuluję dziewczętom tak wysokich wyników, życzę rozwijania pasji gry w szachy i samych sukcesów na turniejach szachowych.
 
Anna Kaczmarczyk

KONKURS PIEŚNI I PIOSENKI PATRIOTYCZNEJ


29 Listopada 2019 roku w Zespole Szkół Powiatowych odbył się powiatowy konkurs pieśni patriotycznej, którego hasło przewodnie brzmiało: "TA CO NIE ZGINĘŁA". W konkursie wzięły udział szkoły podstawowe z: Goworowa, Pasiek, Kunina jak również ponadpodstawowe: ZSP w Łysych, ZSP w Czerwinie, ZSP w Kadzidle i ZSP w Goworowie.
W tym roku naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy ósmej : Aleksandra Bochenek i Weronika Błaszczak. Dziewczyny wykonały w duecie pieśń pt. „Uwierz Polsko” pod kierunkiem pani Beaty Ciepierskiej.
Decyzją jury dziewczęta zajęły II miejsce, za które otrzymały dyplomy i nagrody rzeczowe.  Konkurs odbył się pod patronatem Starosty Ostrołęckiego Stanisława Kubła.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w dziedzinie muzyki.

Beata Ciepierska

Witaj Święty Mikołaju!


Święty Mikołaj jest znany na całym świecie. To postać lubiana przez dorosłych i dzieci. Ma czerwony płaszcz, czerwoną czapkę i worek z prezentami. Zgodnie z tradycją odwiedza nas po raz pierwszy 6 grudnia.
Wiedząc o tym, już od rana wszystkie dzieci w Filii w Szczawinie oczekiwały na upragnionego Gościa. Zanim jednak przyszedł uczniowie wysłuchały legendy o Świętym Mikołaju oraz wykonały jego portrety.
Kiedy nieoczekiwanie na szkolnym korytarzu rozległy się dźwięki dzwonków, dzieci od
razu zaczęły podskakiwać i wołać z radości. Na niektórych twarzach pojawiła się niepewność, a na innych zadowolenie. Mikołaj został gorąco przywitany gromkimi brawami. Następnie osobiście wręczył dzieciom paczki, a w nich niespodzianki dla każdego. Dzieciaki odwdzięczyły się wierszami i pięknie zaśpiewanymi piosenkami.
Wizyta św. Mikołaja minęła w bardzo miłej atmosferze i przyniosła wszystkim wiele radości.

Barbara Rutkowska

Zaproszenie

Pieczemy pierniki - warsztaty kulinarne


9 grudnia 2019 r. dzieci ze Szkoły Podstawowej im. M. Kopernika w Goworowie - Filia Szczawin były w Restauracji Avangarda w Różanie na warsztatach kulinarnych. Tam w ramach innowacji pedagogicznej zapoznały się z zawodem kucharza.
Zanosiło się na pracowity dzień, bowiem dzieciaki miały upiec świąteczne pierniki.
Pani kucharka zapoznała wszystkich ze składnikami i sposobem wykonania ciasta.
Dzieci z ogromnym zapałem zabrały się do wałkowania, wykrawania ciasteczek oraz ich ozdabiania.
Tymczasem w drugiej sali uczniowie wykonywali piękne ozdoby bożonarodzeniowe.
Dzieci wprowadzone w świąteczną atmosferę starały się wykonać najlepiej, jak potrafią powierzone im zadania. Świąteczne bombki wyglądały idealnie!
Na dzieci czekały również inne atrakcje - sala zabaw, kręgielnia i cymbergaj.
Pobyt w Restauracji Avangarda upłynął w miłej i radosnej atmosferze. Zapach cynamonu przypomniał słowa piosenki:

„Wkoło tańczą dzieci,
kolędy śpiewają,
na choince pierniczki
radośnie wieszają.”

Barbara Rutkowska
Katarzyna Gałązka

Spotkanie integracyjne klas IV

W ramach integracji uczniów klas IV wychowawcy zorganizowali nocowanie w szkole.  Spotkanie służyło  poznaniu się nie tylko z rówieśnikami, ale także z wychowawcą. Wiele zadań, zabaw  przygotowanych we współpracy z harcerzami i wolontariuszami sprzyjało zwiększeniu spójności grup, wzajemnej akceptacji, nawiązaniu przyjaźni.  Dla uczniów były to niezapomniane chwile spędzone w szkole w trochę  inny sposób niż na co dzień. Oprócz zabaw integracyjnych dzieci poznały historię andrzejek. Nie zabrakło także wróżb andrzejkowych. Wychowankowie mogli także samodzielnie przygotować "zdrowe" kanapki. Noc  spędzona w szkole była baaaaardzo długa! Podopieczni, podekscytowani wydarzeniami, nie mogli zasnąć.  Pomimo zmęczenia uśmiechnięci  wracali do domów. Czekają na kolejne nocowanie w murach szkoły.

Małgorzata Dobkowska, Dorota Ciskowska

Zajęcia kl.IIIa i IIIb w Ośrodku Edukacji Regionalnej w Lipiance

Dnia 15.11.2019 r. uczniowie klasy IIIa z wychowawcą p. Małgorzatą Zacharek i IIIb z wychowawcą p. Agnieszką Puczkowską brali udział w zajęciach zorganizowanych przez GOKSiR w Goworowie. Głównym koordynatorem zajęć była p. Agata Majk.
Zajęcia odbyły się w Ośrodku Edukacji Regionalnej w Lipiance z podziałem na etapy.
I etap – Spotkanie z leśniczym, spacer po lesie. Rozpoznawanie rodzajów drzew oraz gatunków zwierząt występujących w okolicznych lasach.
II etap - Spotkanie z pszczelarzem. Poznanie wielu ciekawostek z życia pszczół.
III etap - Wyrób ozdobnych świeczek z wosku pszczelego.
IV etap - Przygotowanie i pieczenie lukrowanych ciasteczek.
V etap - Wspólny poczęstunek, a następnie powrót do szkoły.

Małgorzata Zacharek

Spotkanie Andrzejkowe

"Będziemy wróżyć? Czemu nie!
Już błyszczą kocie oczy w mroku…
Wieczór andrzejek zdarza się
Raz jeden tylko w całym roku."
                                         B. Michalec

Andrzejki to święto obchodzone w wigilię św. Andrzeja, czyli w nocy z 29 na 30 listopada. Właśnie wtedy wróżyły sobie dziewczęta, ponieważ chłopcy mieli osobne święto. Była to wigilia św. Katarzyny, czyli katarzynki, obchodzone z 24 na 25 listopada.
Obecnie wszyscy bez względu na płeć wspólnie spędzają czas, bawiąc się podczas andrzejek.
Dzieci z naszej szkoły także uczestniczyły w spotkaniu andrzejkowym zorganizowanym przez opiekuna SU i wychowawców 3,4,5 – latków.
Tym razem postawiliśmy na wróżby nowoczesne, m. in.: "Zawód przyszłości", "Koło szczęścia", czy wróżbę z balonami.
Maluchy wróżąc sobie mogły dowiedzieć się kim będą i co je czeka w przyszłości.
Była to świetna zabawa, o czym świadczyły uśmiechy na ich twarzach, okrzyki radości i gromkie brawa. Szkoda, że to co dobre, tak szybko się kończy.

Agnieszka Podleś

Pasowanie na Przedszkolaka

28.11.2019 r. w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie – Filii w Szczawinie odbyło się pasowanie na Przedszkolaka. Tego dnia, dzieci które zaczęły uczęszczać w tym roku szkolnym do oddziału przedszkolnego, złożyły ślubowanie i tym samym, zostały włączone do grona przedszkolaków. Uroczystość rozpoczęła się od powitania przybyłych gości przez Panią kierownik Barbarę Rutkowską. Następnie swoje słowa do przedszkolaków i ich rodziców skierował Wójt Gminy Goworowo Pan Piotr Kosiorek oraz Pan dyrektor Jacek Dobrzyński.
Dzieci z uśmiechem na twarzach recytowały wierszyki i śpiewały piosenki otrzymując od rodziców i zaproszonych gości gromkie brawa. Dla najmłodszych było to ogromne przeżycie. Po części artystycznej, dzieci obiecały: zgodnie bawić się w przedszkolu, słuchać pani i pomagać kolegom, przychodzić każdego dnia z uśmiechem, być dzielnym przedszkolakiem. Następnie Pan dyrektor Jacek Dobrzyński za pomocą zaczarowanego ołówka dokonał pasowania. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia Pan Wójt wręczył dzieciom dyplomy, a Pani kierownik „zaczarowane” ołówki. Po uroczystym pasowaniu wszyscy zostali zaproszeni przez przedstawiciela rodziców Panią Martę Radecką na słodki poczęstunek.
Na pewno był to niezapomniany dzień, pełen emocji i miłych wrażeń zarówno dla dzieci, rodziców i przybyłych gości.

Katarzyna Gałązka

 

Ogłoszenie


Z dniem 1 grudnia 2019 r. (niedziela) zajęcia na Kompleksie Boisk Sportowych „Orlik 2012” w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie zostają zawieszone na okres przerwy zimowej, która potrwa do 29 lutego 2020 r. Wszystkich chętnych do korzystania z obiektu zapraszamy już dzisiaj w nowym roku kalendarzowym!

Ze sportowym pozdrowieniem!
Dyrektor SP im. M. Kopernika w Goworowie
mgr Jacek Dobrzyński

Podziękowanie

Serdecznie dziękujemy za modlitwę, Mszę świętą, wsparcie w trudnych chwilach oraz udział w pogrzebie naszego św. p. taty Henryka Drabot.

Rodzina

 

Pragnę zostać żołnierzem!


Dzisiaj w naszej szkole odbyło się spotkanie z niezwykłym gościem. Przyjechał do nas żołnierz st. sierż. Marek Dąbkowski, który zapoznał wszystkich ze swoimi codziennymi obowiązkami. Mieliśmy okazję obejrzeć z bliska wyposażenie żołnierskiego ekwipunku. Dzieci z uwagą słuchały o tym, po co żołnierzowi potrzebny jest hełm, maska przeciwgazowa i co żołnierz robi na poligonie. Spotkanie było okazją, by zobaczyć różne mundury oraz widniejące na nich emblematy. Dużą ciekawostkę stanowiło paczkowane jedzenie, które żołnierz ma w swoim plecaku. Zaproszony gość mówił o właściwej postawie w czasie śpiewania hymnu. Nasze dzieci zdały egzamin na szóstkę, gdyż wykazały się znajomością wszystkich zwrotek Mazurka Dąbrowskiego.
Spotkania z ludźmi reprezentującymi różne zawody umożliwiają realizację celów naszej innowacji. Dzięki takim wydarzeniom kształtujemy u dzieci poczucie przynależności społecznej oraz patriotyczną postawę.
Autorki: Barbara Rutkowska, Katarzyna Gałązka

Warsztaty o złości z Joanną Brodowską


W dniu 29 listopada 2019 r. w Filii w Szczawinie odbyły się warsztaty literackie z Joanną Brodowską, która jest autorką bajek, opowiadań i wierszy dla dzieci. Nasz gość rozpoczął zajęcia od rozmowy na temat pracy pisarza oraz zapoznania z najnowszą książką „Kroplówka pełna światła”.
Warsztaty literackie zostały przeprowadzone w dwóch grupach wiekowych. Pani Joanna przeczytała opowiadania, w których bohaterowie przeżyli wydarzenia wywołujące u nich ogromną złość. Następnie autorka bajek terapeutycznych rozmawiała z uczestnikami o tej złości. Zachęcała do mówienia o własnych uczuciach, które powstają w sytuacji stresu.
Istotą zajęć było poznanie metod pozbywania się złości. Dzieci bawiąc się w kalambury, przechodziły z „krainy złości” do „krainy uśmiechu” i śpiewały przy akompaniamencie gitary.
Dziękujemy za wspaniałą okazję do rozmowy o własnych emocjach. Autorki innowacji: Barbara Rutkowska, Katarzyna Gałązka

NASI CZWORONOŻNI PRZYJACIELE

"Zwierzęta są najlepszymi przyjaciółmi.
Nie zadają pytań, nie krytykują."
                                             George Elliot

We wrześniu 2019 roku przystąpiliśmy do ogólnopolskiego projektu edukacyjnego "Bliżej pieska".
Podczas jego realizacji podejmowaliśmy różne działania, których celem było uwrażliwienie dzieci na niesienie pomocy potrzebującym zwierzętom, a także edukacja z zakresu właściwego zachowania wobec zwierząt.
Wspólnie z dziećmi wykonywaliśmy prace plastyczne, które znalazły swoje miejsce na wystawach i gazetkach klasowych. Czytaliśmy książki o psach i kotach, a także zorganizowaliśmy kąciki czytelnicze, z dostępem dla każdego dziecka. Włączyliśmy się do akcji zorganizowanej przez SU i razem z całą społecznością szkolną zbieraliśmy karmę i inne rzeczy (koce, miski, itp.) dla bezdomnych zwierząt przebywających w Schronisku "CANIS" w Kruszewie.
Odbyło się również spotkanie z właścicielką schroniska p. Wiesławą Rykowską, wolontariuszką – p. Grażyną Kubeł oraz ich podopiecznym, który wabi się Ajron. Pani Wiesława opowiedziała dzieciom o schronisku i jego mieszkańcach, a mianowicie psach i kotach. Zwróciła szczególną uwagę na to, iż zwierzę to nie jest rzecz, która się zepsuje, jest nam niepotrzebna i możemy ją wyrzucić. To istota czująca, potrzebująca ciepła i miłości, tak jak każdy z nas. Posiadanie psa czy kota, wiąże się z wielką odpowiedzialnością. Nie wystarczy tylko mieć zwierzątko, trzeba mu zapewnić odpowiednią opiekę, m. in.: chodzić do weterynarza, dawać jeść, pić, głaskać, bawić się z nim, wychodzić na spacery i przede wszystkim kochać.
Na koniec spotkania przekazaliśmy paniom zebraną karmę i dokonaliśmy uroczystego podsumowania projektu, wręczając dzieciom i nauczycielom dyplomy przyjaciela zwierząt.
Nauczyciele realizujący projekt: Agnieszka Podleś, Katarzyna Gałązka, Dorota Sobotka.

Gminne w Indywidualnym Tenisie Stołowym dla Dziewcząt i Chłopców.

27 listopada 2019 r. w Szkole Podstawowej w Goworowie rozegrano eliminacje Gminne w Indywidualnym Tenisie Stołowym dla Dziewcząt i Chłopców.
Do zawodów zgłosili się uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Pasiekach, Kuninie i Goworowie Zawody rozpoczęto o godz. 9:00. Sędzią głównym był Pan Józef Dobrzyński. Po losowaniu Pan Jacek Dobrzyński Dyrektor Szkoły Podstawowej w Goworowie przywitał wszystkich przybyłych uczniów, opiekunów i oficjalnie otworzył zawody.
Przy pięciu stołach stanęli zawodnicy poczynając od najmłodszych tj. klasy IV i młodsi, następnie klasy V – VI i ostatnia kategoria to klasy VII – VIII. Tenisiści dzielnie walczyli o każdy punkt, który przybliżał ich do wygranej. Mecze rozgrywano do dwóch wygranych setów.

Gminne Zawody w Unihokeja Szkół Podstawowych.

18 listopada 2019 r. w hali sportowej Zespołu Szkół Powiatowych w Goworowie odbyły się Gminne Zawody w Unihokeja Szkół Podstawowych. W rozgrywkach wzięli udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Kuninie i Goworowie. Razem rywalizowało 7 drużyn.
Zawody przebiegały w miłej atmosferze .Sędzią głównym turnieju był Bartosz Dziełak – Prezes KS Orz Goworowo
Po wspaniałej zabawie, klasyfikacja końcowa przedstawia się następująco:
Kategoria klas IV – VI
Dziewczęta:
I miejsce – SP Kunin
II miejsce – SP Goworowo
Chłopcy:
I miejsce – SP Goworowo
II miejsce – SP Kunin
Kategoria klas VII – VIII
Dziewczęta:
I miejsce – SP Goworowo
Chłopcy:
I miejsce – SP Kunin
II miejsce – SP Goworowo
Pan Jacek Dobrzyński Dyrektor Szkoły Podstawowej w Goworowie podziękował wszystkim zawodnikom i opiekunom za przybycie i zdrową rywalizację. Uczestnicy turnieju zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Wszystkie drużyny odebrały dyplomy wręczone przez Panią Agatę Majk – Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Goworowie oraz Pana Jacka Dobrzyńskiego Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie.
Dziękujemy organizatorom i wszystkim przybyłym gościom.

Elżbieta Bieniecka

Ogłoszenie

Próbny egzamin ósmoklasisty z OPERON-em odbędzie się w dniach:

- język polski dnia 03.12.2019 r. o godz. 900

- matematyka dnia 04.12.2019 r. o godz. 900

- język angielski dnia 05.12.2019 r. o godz. 900

Spotkanie wszystkich uczniów klas VIII z dyrektorem szkoły odbędzie się na holu – II piętro / budynek po byłym gimnazjum/ o godz. 845.

 

Dyrektor SP im. M. Kopernika w Goworowie

                   mgr Jacek Dobrzyński

Życzenia świąteczne

Przerwa świąteczno - noworoczna

Zaproszenie na spotkanie.

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z Trenerami, którzy prowadzili w naszej szkole w dniach 29 - 30 listopada b.r. program profilaktyczny „Archipelag Skarbów”. Pragną spotkać się z nauczycielami pracującymi w naszej szkole. Spotkanie odbędzie się 20 grudnia 2018 r. o godzinie 14:30 w stołówce szkolnej. Czas trwania: 60 minut. W tym samym dniu  o godz. 15:30 odbędzie się również spotkanie Trenerów z rodzicami naszych uczniów. Bardzo prosimy o powiadomienie rodziców o tym spotkaniu.

Gorąco zachęcamy i zapraszamy wszystkich do uczestnictwa!

Tydzień świąteczny w naszej szkole.

19 grudnia 2018 r. o godz. 9:00 odbędzie się „Kolędowanie z Babcią i Dziadkiem”, w którym będą uczestniczyć uczniowie klas "0"-3 szkoły podstawowej z wychowawcami.
21 grudnia 2018 r. Harmonogram dnia:
godz. 12:50 - odwóz klas 0-4 szkoły podstawowej;
godz. 13:00 - „Jasełka” dla pracowników szkoły i uczniów klas V-VIII szkoły podstawowej oraz klas III gimnazjum;
godz. 14:00 - odwozy uczniów z rejonu Goworowa;
godz. 14:30 - odwozy uczniów oddziałów gimnazjalnych z rejonu Pasiek i Kunina.
W imieniu Organizatorów serdecznie zapraszam do uczestnictwa!

Dyrektor SP im. M. Kopernika w Goworowie
mgr Jacek Dobrzyński

„List do Świętego Mikołaja” – poznajemy zawód listonosza


Wkrótce święta Bożego Narodzenia! Nadszedł czas pisania listów do Mikołaja. Dzieci z oddziałów przedszkolnych wykonały kolorowe rysunki wymarzonych prezentów, a uczniowie opisali swoje pragnienia w listach.
Ale kto dostarczy wszystkie prośby do Mikołaja?
Pomogliśmy dzieciom rozwiązać problem. Zaprosiliśmy do szkoły tatę Olafa i tatę Frania, którzy są listonoszami. Była to doskonała okazja, by poznać zawód listonosza. Wszyscy uważnie słuchali jaką drogę przebędzie każdy list zanim znajdzie się w rękach Mikołaja. Pan listonosz wyjaśnił symbol poczty polskiej. Dzieci przeprowadziły poważny wywiad z gośćmi zadając ciekawe pytania.
Pan Arek i pan Michał obiecali, że Mikołaj będzie pamiętał o wszystkich dzieciach.
Autorki planu preorientacji zawodowej: Barbara Rutkowska, Katarzyna Gałązka

Pasowanie na przedszkolaka.


W szkole podstawowej im. Mikołaja Kopernika – Filii w Szczawinie odbyła się pierwsza ważna przedszkolna uroczystość – PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA. Tego dnia, dzieci które zaczęły uczęszczać w tym roku szkolnym do oddziału przedszkolnego, złożyły uroczystą przysięgę i tym samym, zostały włączone do grona przedszkolaków. Uroczystość rozpoczęła się od powitania przybyłych gości, przez Panią kierownik Barbarę Rutkowską. Następnie swoje słowa do przedszkolaków i ich rodziców skierował Wójt Gminy Goworowo Pan Piotr Kosiorek oraz Pan dyrektor Jacek Dobrzyński.
Dzieci z uśmiechem na twarzach recytowały wierszyki i śpiewały piosenki otrzymując od rodziców i zaproszonych gości gromkie brawa. Dla najmłodszych było to ogromne przeżycie, ale trzymały się bardzo dzielnie. Po części artystycznej, dzieci obiecały: zgodnie bawić się w przedszkolu, słuchać pani i pomagać kolegom, przychodzić każdego dnia z uśmiechem, być dzielnym przedszkolakiem. Następnie Pan dyrektor Jacek Dobrzyński za pomocą zaczarowanego ołówka dokonał pasowania. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia, każde dziecko otrzymało dyplom oraz mały słodki upominek. Po uroczystym pasowaniu wszyscy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek.
Na pewno był to niezapomniany dzień, pełen emocji i miłych wrażeń zarówno dla dzieci, rodziców jaki i nauczycielek.

Katarzyna Gałązka, Natalia Justyna Zięba

Światowy Dzień Pluszowego Misia.

W dniu 23 listopada dzieci z naszej szkoły uroczyście obchodziły Światowy Dzień Pluszowego Misia. Pani kierownik Barbara Rutkowska powitała dzieci i przybliżyła historię pluszowego misia oraz jego święta. Przypomnieliśmy sobie ulubionych bohaterów literackich i filmowych takich jak: Miś Uszatek, Kubuś Puchatek, Miś Paddington, Coralgol.
Tego dnia dzieci przyszły do szkoły ze swoimi ulubionymi i kochanymi pluszakami. Miś jest przyjacielem dzieci, zabawka ta towarzyszy dzieciom od wielu lat, to nie tylko pluszowa przytulanka, to "ktoś" bardzo bliski, czuły, cierpliwy i często niezastąpiony. Misie towarzyszą dzieciom zarówno w chwilach radości jak i smutku. Są powiernikami dziecięcych tajemnic, ocierają łzy, pomagają zasypiać. Dzieci z grupy „Misie” przygotowały niespodziankę zaśpiewały piosenkę z pokazywanie „Ja jestem niedźwiadek”, później odbył się konkurs plastyczny „Mój przyjaciel miś”. Młodsze dzieci kolorowały misie, a starsze rysowały i wycinały sylwety. Dużą atrakcją dla dzieci okazała się Misiowa Fotobudka, dzięki której każde dziecko mogło chociaż na chwilę wcielić się w rolę pluszowego misia. Na koniec świętowania dzieci skosztowały pyszny tort w kształcie misia.

Barbara Rutkowska
Katarzyna Gałązka

Rejonowe Zawody w Indywidualnym i Drużynowym Tenisie Stołowym dla uczniów Szkół Podstawowych i Gimnazjum.

W sobotę 8 grudnia 2018 r. zostały rozegrane Rejonowe Zawody w Indywidualnym i Drużynowym Tenisie Stołowym dla uczniów Szkół Podstawowych i Gimnazjum. Miejscem rozgrywek była hala w Zespole Szkół Powiatowych w Goworowie. Turniej rozpoczęto przywitaniem przybyłych zawodników i opiekunów. Rozpoczęcie poprzedziło losowanie, które zadecydowało także o kolejności rozgrywek w poszczególnych kategoriach. Do rywalizacji przystąpili uczniowie ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum Czerwinie, Goworowie oraz SP Pasieki. Uczestnicy turnieju mieli do dyspozycji 8 stołów, przy których zaangażowano sędziów wraz z opiekunami czuwali oni nad prawidłowym przebiegiem zawodów.

Rejonowe Zawody w Indywidualnym i Drużynowym Tenisie Stołowym dla uczniów Szkół Podstawowych i Gimnazjum.

W sobotę 8 grudnia 2018r. zostały rozegrane  Rejonowe Zawody w Indywidualnym i Drużynowym Tenisie Stołowym dla uczniów Szkół Podstawowych i Gimnazjum. Miejscem rozgrywek była hala w Zespole Szkół Powiatowych w Goworowie. Turniej rozpoczęto przywitaniem przybyłych zawodników i opiekunów. Rozpoczęcie poprzedziło losowanie, które zadecydowało także o kolejności rozgrywek w poszczególnych kategoriach. Do rywalizacji przystąpili uczniowie ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum Czerwinie, Goworowie oraz  SP Pasieki. Uczestnicy turnieju mieli do dyspozycji  8 stołów, przy których zaangażowano sędziów wraz z opiekunami czuwali oni nad prawidłowym przebiegiem zawodów.

Andrzejki na wesoło!


"Koniec listopada to andrzejek czas…
Przepowiednie, wróżby – każdy jest ciekawy,
co przyniesie przyszłość. Los będzie łaskawy?"

30 listopada 2018 roku wszystkie dzieciaki z naszej szkoły uczestniczyły w spotkaniu andrzejkowym zorganizowanym przez opiekuna SU.
Nie obyło się bez wróżb tradycyjnych, takich jak ustawianie kapci i butów w kierunku drzwi, czy też celowanie szpileczką w znajdujące się na sercu imię przyszłej sympatii.
Ciekawsze jednak, zarówno dla uczniów z klas I-III, jak i  maluchów okazały się  wróżby nowoczesne dotyczące ulubionego koloru, zawodu przyszłości i losowania odpowiedniego symbolu znajdującego się pod kubeczkami.
Dzieci nie tylko świetnie się bawiły, o czym świadczyły ich uśmiechnięte buzie, ale też dużo dowiedziały.

Agnieszka Podleś

Ogłoszenie

Spotkane ze Świętym Mikołajem


4 grudnia 2018 roku   dzieci z Filii w Szczawinie wzięły udział w wycieczce do gospodarstwa agroturystycznego w Dzbeninie.  Celem wyprawy było spotkanie z Mikołajem.
Po wyjściu z autokaru przywitała nas Śnieżynka oraz Elfy. Za chwilę piękną  bryczką przyjechał Święty Mikołaj, który zaprosił dzieci  do swojej magicznej groty, aby porozmawiać o wymarzonych prezentach. Każdy uczestnik otrzymał bożonarodzeniowy upominek, co zostało uwiecznione na pamiątkowych zdjęciach.
Dla wielu dzieci wycieczka do stadniny koni „Mustang” w Dzbeninie była także pierwszą okazją do tego, aby bliżej poznać różne  zwierzęta, dowiedzieć się, w jaki sposób je pielęgnować i dbać o nie, utrzymując w dobrej kondycji i zdrowiu.
Pobyt w gospodarstwie zakończył się przejażdżką prawdziwą bryczką, w czasie której dzieci zadawały pytania dotyczące życia koni.
Zadowolone i wesołe maluchy  pożegnały się ze świętym Mikołajem, który dziękował za odwiedziny i świąteczne życzenia.

Barbara Rutkowska

Międzynarodowy "Dzień Pluszowego Misia" w bibliotece szkolnej.

 

Światowy Dzień Pluszowego Misia to świetna okazja, by spotkać się z najmłodszymi czytelnikami. W  związku z tym w dniach 26.XI – 29.XI  biblioteka szkolna zamieniła się w "Misiową  krainę", pełną  pluszowych misiów i książeczek o misiach. Jak wieść niesie "Czy to wczoraj, czy to dziś – dzieciom jest potrzebny miś", więc zaproszeni uczniowie z klas  I - III przynieśli ze sobą swoje pluszowe przytulanki.
W odświętnie udekorowanej bibliotece dzieci poznały  historię narodzin pluszowego misia, opowiadały o swoich misiach, które są bohaterami filmów, bajek i książek dla dzieci. Nie zabrakło głośnego czytania fragmentów  ciekawych książek z misiowej biblioteczki, których bohaterami są sympatyczne misie. Dzieciom spodobało się opowiadanie "Serduszko małego misia" i ochoczo odpowiadały na pytania związane z misiem.
Na zakończenie wszyscy uczniowie otrzymali kolorowankę z misiem i maskę misia, którą mieli pokolorować. Spotkanie upłynęło w atmosferze radości i dobrej zabawy.
Po spotkaniu wszyscy uczniowie odwiedzający bibliotekę  mogli obejrzeć wystawę misiów oraz wystawę książek o misiach, które są dostępne w naszej szkolnej bibliotece.  
 
Nauczyciele biblioteki

Informacja dla nauczycieli

Informacja dla uczniów

Pliki do pobrania

Wesołych Świąt

Życzenia

"Wesołą nowinę, bracia, słuchajcie, Niebieską Dziecinę ze mną witajcie".

Boże Narodzenie to czas radości miłości i życzliwości. Aby podkreślić charakter świąt uczniowie kl. IIIa z wychowawcą Krystyną Zacharek i katechetą Gabrielą Drabot wystawili Jasełka Bożonarodzeniowe pt. „Mały pastuszek i wielki rozbójnik”.
W świąteczny nastrój wprowadziło nas przemówienie p. dyrektora Jacka Dobrzyńskiego. Kolędy wyśpiewane przez chór szkolny pod kierunkiem p. Beaty Ciepierskiej i wygrane na skrzypcach przez uczennicę kl. Va Julię Dymerską przypomniały nam, że Święta Bożego Narodzenia są już bardzo blisko.
Życzymy wszystkim łask Bożych płynących od żłóbka Jezusa.

Gabriela Drabot

Jasełka „Świąteczna ulica” przygotowane przez uczniów gimnazjum i uczniów klas VII pod kierunkiem ks. Andrzeja Czyżewskiego i Bogumiły Lewickiej-Mróz rozpoczęły się wniesieniem przez harcerzy Betlejemskiego Światła Pokoju. Występ naszych uczniów i śpiew chóru szkolnego, który przygotowała p. Beata Ciepierska, dostarczył ogrom przeżyć duchowych całej społeczności szkolnej i zaproszonym gościom.
Aktorzy ukazując w scenach z ulicy różne podejście do przeżywania świąt starali się pokazać na czym polega istota Bożego Narodzenia. Przedstawienie zakończyły słowa, zaczerpnięte od św. Matki Teresy z Kalkuty. Niech one towarzyszą nam w tym czasie przygotowania do świąt a także pamiętajmy o nich w każdym dniu naszego życia.
„ Zawsze ilekroć uśmiechasz się do brata i wyciągasz do niego ręce - jest Boże Narodzenie.
Jest ono zawsze, ilekroć milkniesz, by wysłuchać innych.
Zawsze, kiedy rozdajesz nadzieję.
Zawsze, kiedy niesiesz pomoc zrezygnowanym, zniechęconym, słabym.
Zawsze, gdy przyznajesz jak małe są twe możliwości - gdy sam prosisz o pomoc.
Zawsze ilekroć pozwolisz, by Bóg pokochał innych poprzez ciebie.
Zawsze wtedy jest Boże Narodzenie!”

Bogumiła Lewicka-Mróz
ks. Andrzej Czyżewski


Czas oczekiwania na Boże Narodzenie należy do najpiękniejszych w roku. W świąteczny klimat wprowadziły wszystkich przygotowane przez uczniów i przedszkolaków jasełka, które zostały wystawione 19 grudnia 2017 r. w Filii w Szczawinie. Inscenizacja była niezwykłym przeżyciem dla zaproszonych gości, przedszkolaków, uczniów, rodziców i nauczycieli. Bardzo się cieszymy, że mogliśmy z Państwem dzielić ten wyjątkowy dzień, poczuć rodzinną atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i rozpocząć wspólne świętowanie narodzin Zbawiciela.

Katarzyna Bochenek

Magia Świąt Bożego Narodzenia


Dnia 21.12.2017 r. w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie odbyła się kolejna edycja „Kolędowania z Babcią i Dziadkiem”, przygotowana przez uczniów z klas 0-III pod kierunkiem wychowawców i katechetki p. Janiny Drabot.
Goście, w miłej i świątecznej atmosferze, wysłuchali Jasełek pt.: „Mały pastuszek i wielki rozbójnik” w wykonaniu klas trzecich oraz oglądali występy kolędników z poszczególnych klas. Występ uświetnili uczniowie grający na instrumentach muzycznych: Julia Dymerska – skrzypce i Andrzej Pietras – trąbka. Zacni goście włączyli się do śpiewania kolęd.
Na koniec seniorzy otrzymali słodkie upominki.
Byliśmy bardzo szczęśliwi, że babcie i dziadkowie tak licznie przybyli w tym dniu, który stał się dla wszystkich radosnym przeżyciem w oczekiwaniu na narodziny Bożego Dzieciątka.

Wychowawcy 0-III

Kiermasz Bożonarodzeniowy A.D. 2017 za nami.


21 grudnia odbył się po raz kolejny kiermasz ozdób świątecznych wykonanych przez uczniów i nauczycieli szkoły podstawowej piękne dekoracje znikały ze stoiska bardzo szybko i trafiały w ręce zadowolonych nabywców. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również pyszne domowe wypieki przygotowane przez rodziców.
Wydarzenie przygotował samorząd uczniowski szkoły podstawowej. Środki zebrane ze sprzedaży przeznaczone zostaną na potrzeby uczniów.

Edyta Furmaniuk

Świąteczne poszukiwania



Studio Artystyczne Teatr i Animacja „Smyk” w Białymstoku przedstawiło dzieciom w Filii w Szczawinie edukacyjną bajeczkę interaktywną promującą wartość wzajemnej pomocy. Maluchy wraz ze śnieżynką wyruszają na pomoc Mikołajowi, któremu podstępny chochlik ukradł potrzebne mu przedmioty. Święta są zagrożone. Dzieci nie dostaną prezentów. Każda pomoc się przyda w odnalezieniu czapki Mikołaja, jego pasa i listy prezentów. W drodze czeka na dzieci wiele przygód i niespodzianek, którym towarzyszą zabawy rytmiczne przy muzyce.
Wszyscy z ochotą biorą udział w poszukiwaniach, chętnie ćwiczą, by ocalić święta. Przedstawienie było bardzo ciekawe więc gra artystów została nagrodzona głośnymi brawami.

Barbara Rutkowska

IV Powiatowy Turniej Szachowy „Szach Mat” już za nami!


10 grudnia 2017 r. w Goworowie odbyła się IV edycja Turniej Szachowego „Szach Mat”. Wzięło w nim udział 30 zawodników z powiatów: ostrowskiego, wyszkowskiego, ostrołęckiego. Najmłodszym zawodnikiem turnieju został Alan Dobkowski.
Następnie w kategorii junior dziewczęta: I miejsce zajęła Oliwia Zioło, II miejsce Kinga Romanik, III miejsce Marcelina Wołosz.
W kategorii Junior chłopcy I miejsce zajął Mateusz Masalski, II miejsce Bartosz Waśniewski, III miejsce Beniamin Mróz, IV miejsce Eryk Głażewski
W kategorii senior: I miejsce zajął Michał Hrynkiewicz, II miejsce Dariusz Gadzała, III miejsce Paweł Krajewicz.
Organizatorami turnieju byli: Uczniowski Klub Sportowy „Trops”, Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Goworowie, Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Goworowie przy wsparciu współorganizatorów: Powiatu Ostrołęckiego, PHU Bursztyn, Gminnej Biblioteki Publicznej.

Dorota Ciskowska

fot. Agata Majk

II miejsce dla dziewcząt z klasy sportowej


1 grudnia w Czerwinie odbył się IV Turniej w Piłkę Siatkową o Puchar Wójta Gminy Czerwin. W zawodach udział wzięły drużyny z: Czerwina, Goworowa, Małkini i Nura. Po dużych staraniach reprezentacja naszego gimnazjum wywalczyła II miejsce. Najlepszą zawodniczką drużyny została Patrycja Bodytka.
Skład naszych „sreberek”: Patrycja Bodytka, Patrycja Kapuścińska, Emilia Majkowska, Karolina Gruz, Wiktoria Iwańska, Wiktoria Zawadzka, Amelia Mech, Amelia Nadwodna, Zuzanna Szczęsna, Wiktoria Kuczyńska, Alicja Godlewska, Klaudia Pawłowska

Patrycja Kapuścińska

Mikołajkowa wyprawa do Sali Zabaw „Urwis” w Ostrołęce

Wszystkie dzieci z naszej szkoły z niecierpliwością czekały na 6 grudnia, by świętować mikołajki w Sali Zabaw „Urwis” w Ostrołęce. Organizator przygotował dla nich wiele niespodzianek.
O godzinie 8:30 zaczęło się szaleństwo! Wśród dziewczynek największą popularnością cieszyły się zjeżdżalnie do basenu z piłkami oraz pokonywanie labiryntów. Chłopcom najwięcej radości sprawiła jazda samochodami oraz wyścigi na flikerach po wyznaczonym torze. Ogromne zainteresowane wzbudziła gra towarzyska na refleks zwana cymbergajem.
Atrakcją naszej wyprawy było spotkania z Mikołajem, który rozdał dzieciom paczki z prezentami. Wycieczka dostarczyła wszystkim wiele niezapomnianych wrażeń. Rodzice również byli zadowoleni, że ich pociechy miło spędziły mikołajkowy czas.
Kierownik wycieczki: Barbara Rutkowska
Opiekunowie: M. Gołębiewska, N. Zięba, K. Gałązka, E. Sobotka, A. Podleś

Zaproszenie

Zaproszenie

Światowy Dzień Pluszowego Misia w świetlicy

Pluszowe misie – miękkie, puchate i miłe w dotyku, są ulubieńcami wszystkich dzieci już od ponad 100 lat. Pocieszają, dodają otuchy i są niezbędną przytulanką przy zasypianiu. W 2002 roku, dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki, ustanowiono "Światowy Dzień Pluszowego Misia", który świętujemy 25 listopada. Właśnie tego dnia, w świetlicy szkolnej Szkoły Podstawowej w Goworowie, zorganizowano imprezę z okazji urodzin Pluszowego Misia. 

Świetlicę przyozdobioną sylwetkami bohaterów, malowanych specjalnie na tę okazję, odwiedziły dzieci z misiami dużymi i małymi, puchatymi i kolorowymi. Każdy specjalny gość miał swoje imię i ciekawą historię.
Głównym punktem obchodów "misiowego święta" było spotkanie zorganizowane w świetlicy dla trzech oddziałów przedszkolnych przez p. Ewę Lubiak i p. Anetę Gąsior, które w tym dniu zamieniły się w Misiowe Panie. Atmosfera była wyjątkowa i radosna. Jednak najwięcej emocji dostarczyły maluchom "misiowe konkurencje": konkurs wiedzy o misiach, "Rysuję misia według wskazówek koleżanki, kolegi", "Misiowe puzzle", Degustacja miodku- "bo przecież taki to niedźwiedzi ród, że tak bardzo lubi miód".
Dzieci słuchały też bajki o Misiu. W przerwach między konkursami, przy piosenkach o misiach, brały udział w zabawach ruchowych prowadzonych przez harcerki Goworowskiej Drużyny. Wszyscy uczestnicy święta otrzymali nagrodę w postaci medalu "Misiowego Przyjaciela" oraz słodkiego "małego co nieco". Każda klasa mogła zrobić sobie wspólną fotografię z bohaterem święta - kolorowym Misiem oraz Kubusiem Puchatkiem.
Rozstrzygnięto także konkurs zorganizowany przez p. Ewę Lubiak, polegający na wymyśleniu imienia dla nowego lokatora, dużego pluszowego misia, który od 3 lat mieszka w świetlicy. Miało to być imię związane z gminą Goworowo lub jej okolicami. Wśród bardzo wielu pomysłów najciekawsze okazało się imię "Orzuś", wymyślone przez Hanię Stachacz, uczennicę kl. 0a.
Cały dzień upłynął w bardzo sympatycznej, ciepłej i rodzinnej atmosferze. Wszyscy przypomnieli sobie o swoich przyjaciołach, może troszeczkę zapomnianych.

Ewa Lubiak, Aneta Gąsior

Obiekt sportowy Orlik

Pasowanie na przedszkolaka


W czwartek 30 listopada w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika – Filii w Szczawinie odbyła się pierwsza ważna przedszkolna uroczystość – PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA. Tego dnia, dzieci które zaczęły uczęszczać w tym roku szkolnym do oddziału przedszkolnego, złożyły uroczystą przysięgę i tym samym, zostały włączone do grona przedszkolaków. Uroczystość rozpoczęła się od powitania przybyłych gości, przez panią kierownik placówki Barbarę Rutkowską. Następnie dzieci z grup Biedroneczki oraz Misie zaprezentowały krótką część artystyczną. Były więc zarówno piosenki jak i wierszyki. Po części artystycznej przedszkolaki przyrzekły między innymi:
NIE PŁAKAĆ, NIE SZLOCHAĆ I PANIE MOCNO KOCHAĆ,
ZABAWKI SZANOWAĆ I DOOKOŁA WSZYSTKO PORZĄDKOWAĆ,
ZOSTAĆ ZUCHAMI I PRAWDZIWYMI PRZEDSZKOLAKAMI.
Punktem kulminacyjnym tych uroczystości, zapierającym przedszkolakom dech w piersi, był moment pasowania. Pan dyrektor Jacek Dobrzyński dotykając każde dziecko wielkim ołówkiem, dokonał uroczystego pasowania każdego dziecka na przedszkolaka. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia, każdy przedszkolak otrzymał dyplom pasowania oraz ołówek. Po uroczystym pasowaniu wszyscy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek. Uroczystość ta pozwoliła rodzicom, nauczycielom i dzieciom zintegrować się. To było ważne wydarzenie w życiu dzieci z grupy Biedroneczki i Misie.

Katarzyna Gałązka
Milena Gołębiewska
Natalia Zięba

Poznajemy zawód strażaka


Praca strażaka to poważna sprawa. Przekonały się o tym dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie z klas II – III na spotkaniu z przedstawicielem Ochotniczej Straży Pożarnej w Goworowie.
Pan Rafał Ostrowski zapoznał wszystkich z narzędziami i sprzętem, którymi posługują się strażacy podczas różnych akcji, a przede wszystkim w czasie gaszenia pożaru. Uczniowie mieli okazję zobaczyć z bliska strój galowy oraz wyposażenie torby ratowniczej.
Dzieci zadawały dużo ciekawych pytań. Okazało się, że wielu chłopców chciałoby w przyszłości zostać strażakiem.

Kierownik filii: Barbara Rutkowska

Barbórka

3c

Dzień Górnika – tradycyjne święto górnicze, obchodzone w Polsce 4 grudnia, w dniu św. Barbary z Nikomedii, patronki dobrej śmierci i trudnej pracy.
Poza górnikami Barbórkę obchodzą także geolodzy i inne osoby wykonujące zawody związane z poszukiwaniem paliw kopalnych.
Tego dnia uczniowie klasy 3c na zajęciach edukacji polonistycznej rozmawiali o ciężkiej i niebezpiecznej pracy górników, a na zajęciach technicznych wykonali część stroju galowego górnika – czapkę z pióropuszem, zwaną również czako.
Może wśród uczniów jest przyszły górnik. :)
Korzystając z okazji składamy wszystkim paniom noszącym piękne imię Barbara samych słonecznych dni.

Uczniowie klasy 3c z wychowawcą Anną Kaczmarczyk

Tabliczka mnożenia nam nie straszna

1 grudnia 2017 r., na zajęciach edukacji matematycznej, uczniowie klasy 3c poprzez zabawę, doskonalili umiejętność mnożenia liczb w zakresie 100. Rywalizacja między grupami była zacięta, zabawa dostarczyła uczniom wiele radości, a zwycięzcom satysfakcji.

Anna Kaczmarczyk

Rejonowe Zawody w Indywidualnym i Drużynowym Tenisie Stołowym dla uczniów Szkół Podstawowych i Gimnazjum

W sobotę 3 grudnia 2017 zostały rozegrane  Rejonowe Zawody w Indywidualnym i Drużynowym Tenisie Stołowym dla uczniów Szkół Podstawowych i Gimnazjum. Miejscem rozgrywek była hala w Zespole Szkół Powiatowych w Goworowie. Turniej rozpoczęto przywitaniem przybyłych zawodników i opiekunów. Rozpoczęcie poprzedziło losowanie, które zadecydowało także o kolejności rozgrywek w poszczególnych kategoriach. Do rywalizacji przystąpili uczniowie ze Szkoły Podstawowej  i Gimnazjum Czerwinie, Goworowie oraz  SP Pasieki.   Uczestnicy turnieju mieli do dyspozycji  6 stołów , przy których zaangażowano sędziów wraz z opiekunami czuwali oni nad prawidłowym przebiegiem zawodów.  

Magiczne spotkanie, czyli szkolne "Andrzejki”

Andrzejki nazywane są inaczej dniem wróżb dla dziewcząt, ponieważ chłopcy wróżą sobie w Katarzynki. Jednak w naszej szkole wszyscy uczniowie bez względu na płeć chcieli sobie powróżyć i dowiedzieć się co ich czeka w przyszłości.
Dzieci wspaniale się bawiły, ale też wiele nauczyły.

Agnieszka Podleś

Sukces naszego chóru w "X Festiwalu Pieśni Maryjnej" w Wąsewie

21 października 2017 roku w hali sportowej Gminnego Centrum Sportu i Rekreacji odbył się Jubileuszowy X Festiwal Pieśni Maryjnej. Festiwal został zorganizowany przez Stowarzyszenie Ziemia Wąsewska w partnerstwie z Parafią pw. Narodzenia NMP w Wąsewie oraz Urzędem Gminy Wąsewo. Patronat medialny objęli: ks. Biskup Diecezji Łomżyńskiej Janusz Stepnowski,Tygodnik Ostrołęcki, Głos Katolicki oraz Radio Nadzieja. W tym roku swoją obecnością zaszczycił również ks. bp senior Stanisław Stefanek.
W tegorocznym festiwalu wzięło udział 6 chórów, 14 zespołów wokalnych oraz 23 solistów z kilku powiatów i dwóch województw.
W rywalizacji konkursowej sukces odnieśli uczniowie naszej szkoły - w kategorii zespołów wokalnych do lat 16 – I miejsce zdobył zespół wokalno – instrumentalny reprezentujący Szkołę Podstawową im. M. Kopernika w Goworowie. Zespół pod czujnym okiem pani Beaty Ciepierskiej wykonał utwór pt. „Niepokalane poczęcie”. Gościnnie w roli akompaniatora wystąpił p. Jarosław Ptak.
Zmagania artystów oceniało Jury w składzie: jako Przewodniczący Jury ks. Kazimierz Ostrowski – muzykolog, dyrektor Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Łomży, wykładowcy Akademii Muzycznej - Małgorzata Domagała - Rogalska, Ewa Urbanowska i Adam Tański.
Gwiazdą festiwalu był Zespół „Moja Rodzina” pochodzący z Glinojecka. Miłym zaskoczeniem oraz niespodzianką dla wszystkich uczestników był tort z okazji jubileuszowego X Festiwalu Pieśni Maryjnej w Wąsewie.

Serdecznie gratulujemy zespołowi i życzymy dalszych sukcesów!

Beata Ciepierska