NASI CZWORONOŻNI PRZYJACIELE

Kategoria: Informacje Opublikowano: niedziela, 01, grudzień 2019 Administrator

"Zwierzęta są najlepszymi przyjaciółmi.
Nie zadają pytań, nie krytykują."
                                             George Elliot

We wrześniu 2019 roku przystąpiliśmy do ogólnopolskiego projektu edukacyjnego "Bliżej pieska".
Podczas jego realizacji podejmowaliśmy różne działania, których celem było uwrażliwienie dzieci na niesienie pomocy potrzebującym zwierzętom, a także edukacja z zakresu właściwego zachowania wobec zwierząt.
Wspólnie z dziećmi wykonywaliśmy prace plastyczne, które znalazły swoje miejsce na wystawach i gazetkach klasowych. Czytaliśmy książki o psach i kotach, a także zorganizowaliśmy kąciki czytelnicze, z dostępem dla każdego dziecka. Włączyliśmy się do akcji zorganizowanej przez SU i razem z całą społecznością szkolną zbieraliśmy karmę i inne rzeczy (koce, miski, itp.) dla bezdomnych zwierząt przebywających w Schronisku "CANIS" w Kruszewie.
Odbyło się również spotkanie z właścicielką schroniska p. Wiesławą Rykowską, wolontariuszką – p. Grażyną Kubeł oraz ich podopiecznym, który wabi się Ajron. Pani Wiesława opowiedziała dzieciom o schronisku i jego mieszkańcach, a mianowicie psach i kotach. Zwróciła szczególną uwagę na to, iż zwierzę to nie jest rzecz, która się zepsuje, jest nam niepotrzebna i możemy ją wyrzucić. To istota czująca, potrzebująca ciepła i miłości, tak jak każdy z nas. Posiadanie psa czy kota, wiąże się z wielką odpowiedzialnością. Nie wystarczy tylko mieć zwierzątko, trzeba mu zapewnić odpowiednią opiekę, m. in.: chodzić do weterynarza, dawać jeść, pić, głaskać, bawić się z nim, wychodzić na spacery i przede wszystkim kochać.
Na koniec spotkania przekazaliśmy paniom zebraną karmę i dokonaliśmy uroczystego podsumowania projektu, wręczając dzieciom i nauczycielom dyplomy przyjaciela zwierząt.
Nauczyciele realizujący projekt: Agnieszka Podleś, Katarzyna Gałązka, Dorota Sobotka.