Upamiętniliśmy stulecie Niepodległej podczas XIV konkursu recytatorskiego...

Kategoria: Informacje Opublikowano: czwartek, 24, maj 2018 Administrator

Jak co roku 18 maja uczczono rocznicę urodzin Św. Jana Pawła II XIV konkursem recytatorskim. Uczniowie klas II i III gimnazjum w Goworowie, w tym roku także klasy VII szkoły podstawowej, recytowali "Najpiękniejsze wiersze polskie w hołdzie Św. Janowi Pawłowi II". Grupa projektowa z klasy II a (Zuzanna Szczęsna, Wiktoria Kuczyńska, Karolina Gruz, Natalia Zięba) przygotowała krótkie przedstawienie przypominające postać Wielkiego Polaka. Włączyła do inscenizacji p. dyrektora, Jacka Dobrzyńskiego, a także grono około 40 osób do wspólnego śpiewania. Kontury Polski, biało-czerwona dekoracja, flaga ułożona z goździków, maki i rumianki na stołach, stroje organizatorek, biało-czerwone ciasto oraz "Katechizm polskiego dziecka" w wykonaniu najmłodszych (J. Zalewskiej, M. Podlesia i M. Strzałkowskiej) były hołdem złożonym ojczyźnie i barwom narodowym.
Rok 2018 jest rokiem obchodów 100-lecia Niepodległej. W kameralnym gronie, pod hasłem wygłoszonych podczas pierwszej podróży do Ojczyzny słów Papieża: "Ja, syn polskiej, ziemi…" przypomniano najpiękniejsze polskie utwory: A. Mickiewicza, C.K. Norwida, J. Słowackiego, K.I. Gałczyńskiego, Wł. Broniewskiego, W. Szymborskiej. Strofy o ojczyźnie, w sposób wyjątkowy ukazują trudną historię naszego narodu, ale także piękno polskiej ziemi. Poezja wyraża uczucia, przywołuje wspomnienia, tworzy obrazy. Ta patriotyczna, ma szczególne zadanie, przybliżyć przeszłość i wpajać miłość do ojczyzny. Tej miłości do polskiej ziemi uczyli zaproszeni na tę uroczystość nauczyciele – emeryci, którzy mieli okazję zobaczyć, że ich praca nie poszła na marne, a zadanie zostało należycie wykonane. Oto kolejne młode pokolenie rozumie sens słów: "Ja, syn polskiej, ziemi…"

Oto wyniki:
I m. ex aequo:
Mateusz Kozłowski kl. III d – "Reduta Ordona" A. Mickiewicza
Alicja Kuśmierczyk kl. III b – "Elegia o chłopcu polskim" K. K. Baczyńskiego
Aleksandra Szklarczyk kl. 7a – "Gawęda o miłości do ziemi ojczystej" W. Szymborskiej
II m. ex aequo :
Kacper Szumowski kl. III a – "Bagnet na broń" Wł. Broniewskiego
Adam Grabowski kl. II b – "Pieśń o żołnierzach z Westerplatte" K.I. Gałczyńskiego
Edyta Kuczyńska kl. III a – "Modlitwa 2" J. Tuwima
III m. ex aequo :
Michał Małecki kl. II d – "Polska" A. Słonimskiego
Patrycja Majkowska kl. III a – "Mazowsze" K.K. Baczyńskiego
Klaudia Ślesińska kl. III b – "Polska" A. Słonimskiego
Dzięki szczodrym sponsorom jakimi od wielu lat są: GOKSiR, Gminna Biblioteka Publiczna, Parafia Rzymskokatolicka pw. Podwyższenia Krzyża Świętego oraz w tym roku również Biblioteka SP Goworowo, jury przyznało również wyróżnienia:
Patrycja Bodytka, Paulina Gołębiowska, Wiktoria Kuczyńska, Wiktoria Zawadzka, Wiktoria Iwańska, Wiktoria Kruszewska.

Organizatorzy:
Agnieszka Kosiorek i Ewa Lubiak