Filtr

Zebranie z rodzicami w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie

6 grudnia 2023 r. (środa) – oddziały przedszkolne i klasy 1-3

Od godz. 15:00 – do godz. 17:00 – spotkania rodziców z wychowawcami klas według harmonogramu.

16.00spotkanie ze specjalistą do spraw profilaktyki uzależnień połączone z prezentacją – sala gimnastyczna

 Harmonogram oddziały przedszkolne i klasy 1-3

7 grudnia 2023 r. (czwartek) – klasy 4-8

Od godz. 15:00 – do godz. 17:30 – spotkania rodziców z wychowawcami klas według harmonogramu.

16.00spotkanie ze specjalistą do spraw profilaktyki uzależnień połączone z prezentacją – sala gimnastyczna

 Harmonogram klasy 4-8

Pozostali nauczyciele, pedagog i psycholog oraz nauczyciele specjaliści pozostają do dyspozycji rodziców, oczekując w salach lekcyjnych, pokoju nauczycielskim oraz gabinetach specjalistycznych (szczegółowy przydział w harmonogramie).

 Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa!!!

Z poważaniem,
Dyrektor Szkoły Podstawowej
Mikołaja Kopernika w Goworowie
mgr Barbara Marianna Grabowska

 

 

Gminny konkurs „Cztery pory roku”

14 listopada 2023 roku uczniowie naszej szkoły zostali zaproszeni do wzięcia udziału w konkursie gminnym „Cztery pory roku”. Wydarzenie zorganizowały nauczycielki Szkoły Podstawowej w Kuninie, pani Anna Kanclerz i pani Agnieszka Kośnik. Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem „Jesień - obraz liśćmi malowany”. Dzieci przy użyciu zasuszonych liści stworzyły piękne prace, które zachwyciły jury pomysłowością.
Naszą szkołę reprezentowały: Natalia Sobotka kl.Ia, Honorata Pons kl.Ib, Lilia Słucka kl.Ic, Hanna Pawłowska kl.IIa, Zofia Strzeszewska kl.IIb, Lena Błaszczak kl.IIIa oraz Aleksandra Rybaczyk kl.IIIb.
Prace ocenione były w trzech kategoriach wiekowych:
Klasy 1:
I miejsce – Natalia Sobotka SP w Goworowie
II miejsce – Lilia Słucka SP w Goworowie
III miejsce – Jakub Parzych SP w Goworowie Filia Szczawin
Wyróżnienie – Wiktoria Dudziec SP w Kuninie
Klasy 2:
I miejsce – Hanna Pawłowska SP w Goworowie
II miejsce – Julia Sikora SP w Kuninie
III miejsce – Zofia Strzeszewska SP w Goworowie
Klasy 3
I miejsce – Daria Luniak SP w Pasiekach
II miejsce – Zuzanna Sikora SP w Kuninie
III miejsce – Martyna Iwańska SP w Goworowie - Filia Szczawin
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom, a organizatorom dziękujemy za zaproszenie do wzięcia udziały w tym wydarzeniu.

Anna Rurka

Andrzejki w Filii w Szczawinie


29 listopada 2023 roku w Filii w Szczawinie odbyła się dyskoteka andrzejkowa. Dzieci świetnie się bawiły poruszając się w rytmie znanych im piosenek. Oprócz zabaw tanecznych wszyscy mogli sobie powróżyć i dowiedzieć się, co ich czeka w przyszłości. Jaki będą wykonywały zawód, gdy dorosną, jak będą miały na imię ich sympatie, kto pierwszy zmieni swój stan cywilny i czy spełnią się ich marzenia.
To była wspaniała okazja do poznania dawnych zwyczajów, integracji i dobrej zabawy.

A. Podleś, B. Archacka

Uczymy się życzliwości

W naszej szkole 21 listopada 2023 roku obchodziliśmy Dzień Życzliwości . Z tej okazji Szkolny Klub Wolontariusza przygotował atrakcje, które miały na celu promowanie życzliwości i dobroci wśród społeczności szkolnej. Wszyscy mieliśmy okazję do tego, aby nauczyć się, jak okazywać życzliwość i dobroć. Życzliwość to jedna z najważniejszych wartości, które warto pielęgnować w życiu. Okazywanie jej sprawia, że szkoła jest przyjaznym i bezpiecznym miejscem, w którym każdy czuje się dobrze.

Wolontariusze

„Czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny miś!”

24 listopada 2023 r. dzieci z grupy „Misie” i „Biedroneczki” z Filii w Szczawinie obchodziły Światowy Dzień Pluszowego Misia. Miś jest przyjacielem dzieci, zabawka ta towarzyszy im od wielu lat, to nie tylko pluszowa przytulanka, to "ktoś" bardzo bliski, czuły, cierpliwy i często niezastąpiony. Misie towarzyszą dzieciom zarówno w chwilach radości, jak i smutku. Są powiernikami dziecięcych tajemnic, ocierają łzy i pomagają zasypiać.
Na początku przedszkolaki poznały historię powstania pluszowego misia. Dzieci przypomniały sobie ulubionych bohaterów literackich i filmowych, takich jak: Miś Uszatek, Kubuś Puchatek, Miś Paddington, Coralgol. Miały okazję obejrzeć prezentację, brały udział w zabawach ruchowych, konkursach i quizach oraz rozwiązywały zagadki.
Dużą atrakcją okazała się misiowa foto-budka, dzięki której dzieci mogły chociaż na chwilę wcielić się w rolę pluszowego misia. Na koniec otrzymały pamiątkowe dyplomy. Ten dzień był pełen uśmiechu, radości oraz wspólnej zabawy.

K. Gałązka, A. Samorajska

Dzień życzliwości w oddziałach "zero"


We wtorek 21.11. dzieci z oddziałów „0” obchodziły Światowy Dzień Życzliwości. Był to czas pełen uśmiechów, miłych słów oraz pozytywnych emocji. Każde dziecko wykonało „kieszonkę życzliwości”. Znalazły się w niej słowa, które każdy z nas pragnie usłyszeć: „lubię Cię”, „dobrze, że jesteś”, „jesteś miła”, „miłego dnia”, itp. Dzieci zgodnie przyznały, że życzliwość to bardzo cenna cecha i należy o niej pamiętać zawsze, nie tylko w dniu święta.

Wychowawcy oddziałów „0”

Dzień "Pluszowego Misia"

24 listopada dzieci z oddziałów przedszkolnych obchodziły Dzień Pluszowego Misia. Święto jest bardzo sympatyczne i coraz powszechniej obchodzone na całym świecie. Mało kto wie, że pluszowy miś to zabawka z niezwykłą historią, która wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Mimo upływającego czasu oraz pojawiania się coraz bardziej nowoczesnych rozrywek dla dzieci, bywa ich największym przyjacielem.
Tego dnia każde dziecko przyszło do szkoły ze swoim przyjacielem – misiem. Ponadto, dzieci poznały historię święta, a także wzięły udział w przygotowanych z tej okazji atrakcjach m.in. wykonały misiowe prace plastyczne, układały puzzle, opisywały przyniesione przez siebie pluszami, a na koniec wzięły udział w różnych zabawach muzyczno- ruchowych ze swoimi milusińskimi.

Wychowawcy klas 0: Milena Gołębiewska, Dorota Sobotka, Edyta Waszkiewicz

„W dobrych ludziach wiele serc bije”


17 listopada 2023 roku, w świetlicy OSP w Goworowie odbył się II Koncert Charytatywny pod hasłem „W dobrych ludziach wiele serc bije”, z którego dochód w tym roku przeznaczono na wsparcie działalności Fundacji Warszawskiego Hospicjum dla Dzieci. Organizatorem koncertu był Szkolny Klub Wolontariusza działający w Szkole Podstawowej im. M. Kopernika w Goworowie. Było to wyjątkowe wydarzenie, które zgromadziło wiele życzliwych osób. Pokazało, że ludzie w każdym wieku i z każdego miejsca mogą połączyć siły i wspólnie działać na rzecz dobra. Koncert rozpoczął się o godzinie 17:00 projekcją filmu, który specjalnie dla zebranych nagrali pracownicy fundacji. Przybliżył on cele i zakres działalności fundacji.
Występujący zaprezentowali szeroki repertuar, obejmujący zarówno utwory popularne, jak i mniej znane. Wykazali się talentem wokalnym i tanecznym. Jako pierwsze wystąpiły dzieci z oddziałów przedszkolnych, które w kolorowych strojach zatańczyły i zaśpiewały piosenkę „Taniec Mai”. Drugi uczestnik to odważnie śpiewający pierwszoklasista, Julian Ostrowski. Zaproszenie na koncert przyjął również Uczniowski Klub Sportowy Atria z Ostrołęki, który zaprezentował pokaz tańców standardowych i latynoamerykańskich. Tancerze są reprezentantami Mazowieckiego Związku Tańca Sportowego, Federacji Tańca Sportowego oraz członkami World Dance Sport Federation. Zachwycili widzów pięknym tańcem wykonanym z elegancją i gracją, a publiczność nagrodziła ich gromkimi brawami. Kolejni wykonawcy – Jan Grabowski, Franciszek Różański, Fabian Kuśmierczyk, Franciszek Bednarczyk i Błażej Zduniak – pokazali patriotyczną postawę, wykonując z dumą pieśń „Polska”. Następni uczestnicy to uczniowie klasy II b, a także ich rówieśnicy z klasy II naszej Fili w Szczawinie, którzy bez tremy śpiewali swoje utwory. „Zostań moją przyjaciółka” zaśpiewały Nadia Lipka i Lena Radecka. Swoje zdolności muzyczne zaprezentowała także Daria Kuśmierczyk, grając na gitarze utwór „Salsa”. Klasa IV a wystąpiła z uśmiechem na twarzy, śpiewając piosenkę „ Góry do góry”. Okazało się, że utwór cieszy się obecnie dużą popularnością wśród uczniów, dlatego został wykonany podczas koncertu aż trzykrotnie . Na scenie nie zabrakło rozśpiewanej klasy VI c z utworem „Hej wesele” przy akompaniamencie Karola Świądra, grającego na akordeonie. Zaproszenie na koncert przyjęła również niezawodna drużyna zuchów „Szmaragdowe liski” i 7 Goworowska Drużyna Harcerska „Zorza”, wprowadzając widownię w balladowe melodie. Jak zawsze mogliśmy liczyć na chór szkolny, prezentujący ambitny szlagier „Alleluja’. Piosenki patriotyczne zaśpiewały uczennice z klasy V b – Olga Strzałkowska i Zuzanna Twardziak. Goworowscy seniorzy z klubu „Jesienne Kwiaty” to osoby, które zawsze wspierają nasze działania. Chętnie uczestniczą we wszystkich lokalnych imprezach, uświetniając je swoimi muzycznymi umiejętnościami. Przyjmując zaproszenie na koncert, po raz kolejny pokazali, że mają gorące serca. Ostatnim punktem programu był występ pracowników naszej szkoły którzy również nie zawiedli. Ich występ był wokalnym podsumowaniem koncertu. Mimo że nie są profesjonalnym zespołem, to zaśpiewali piosenkę z dużym zaangażowaniem i pasją.
Atmosfera koncertu była wyjątkowo ciepła i serdeczna. Profesjonalne przygotowanie zapewnił Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Goworowie, za które serdecznie dziękujemy. Jesteśmy wdzięczni również pani Katarzynie Orlickiej – trenerowi klubu Atria wraz z tancerzami za włączenie się w tę inicjatywę oraz panu Wojciechowi Dziełakowi – naszemu lokalnemu przewoźnikowi za dowiezienie grupy tanecznej na występ. Po raz kolejny społeczność Goworowa pokazała, że ludzie tu mieszkający są wrażliwi i chętni do pomocy potrzebującym. Dzięki wspólnemu wysiłkowi kwota 3010 zł zasili konto fundacji. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji i przebiegu II Koncertu Charytatywnego. Dziękujemy za pomoc, wsparcie, uczestnictwo i wspólne spędzenie piątkowego wieczoru.

Szkolny Klub Wolontariusza wraz z opiekunem Agnieszką Dąbrowską

Udział Uczniowskiego Klubu Sportowego "UKS TROPS" w rządowym programie "KLUB" 2023

 

Narodowe Święto Niepodległości

10 listopada 2023 r. odbyła się uroczystość z okazji Narodowego Święta Niepodległości pod hasłem "Gmina Goworowo dla Niepodległej". W centrum Goworowa spotkali się mieszkańcy gminy, władze samorządowe, społeczność naszej szkoły, również filialnej, szkoły powiatowej i przedszkola oraz pracownicy jednostek samorządowych gminy, które wspólnie zadbały o należyte upamiętnienie 105 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Złożono hołd wszystkim walczącym o wolność naszej Ojczyzny. W poważnym, podniosłym nastroju odśpiewano hymn państwowy, włączając się jednocześnie po raz kolejny do akcji „Szkoła do hymnu”. Prowadzący przypomnieli najważniejsze fakty z czasów walki o niepodległość. Przechodnie zatrzymywali się, odrywając się od codziennych obowiązków, aby choć przez chwilę uczcić to ważne narodowe święto. Wszyscy śpiewali pieśni patriotyczne, których słowa można było śledzić w pięknym śpiewniku, przygotowanym przez gminną bibliotekę. Uczniowie recytowali wiersze, a przedszkolaki tańczyły krakowiaka. Można było skosztować pysznych sucharków z cynamonem i miodem, które były przysmakiem Marszałka, napić się gorącej herbaty oraz zagrać w szachy z Józefem Piłsudskim, w którego rolę wcielił się dyrektor Zespołu Szkół Powiatowych – pan Janusz Frydryk. Posłuchaliśmy również, co na temat niepodległości myślą maluszki ze żłobka, a na koniec wraz z kierownikami i dyrektorami jednostek, na czele z władzami gminy, zaśpiewaliśmy „Pierwszą Kadrową”. To wszystko dla naszej jedynej, ukochanej Ojczyzny, Ojczyzny – Polski i małej Ojczyzny – ziemi naszej gminy.

Uroczystość była poważna i jednocześnie radosna. Nawet słońce świętowało, darząc wszystkich swoimi ciepłymi promieniami.

Michał Niechoda

Wycieczka do Warszawy – uczymy się pisać sprawozdania

9.11.2023 r. klasy V i VI odbyły wycieczkę do Warszawy. Start, o godzinie 7:00 spod szkoły w Goworowie, autokarem Pana Wojtka i z Nim. Ze względu na korki, przez samą Warszawę jechaliśmy tyle co do niej. Na miejscu byliśmy przed godziną 10:00. Jedną z pierwszych atrakcji był park trampolin, na których się świetnie bawiliśmy. Po krótkiej rozgrzewce z trenerką, każdy znalazł coś dla siebie. Drugą atrakcją było nowe, jeszcze mało znane, ogromne i wysokie Muzeum Historii Polski. Nic dziwnego, że takie wielkie, historia naszego kraju też jest „wielka” 😊, o czym opowiedziała nam pani przewodnik. Mogliśmy poleżeć na sofach i patrzeć w sufit, na którym przesuwały się obrazy, słysząc w słuchawkach ciekawe informacje. Było to bardzo ciekawe. Po oddaniu słuchawek, wjechaliśmy windą na wieżę widokową, z której widać było panoramę Warszawy. Po muzeum wyruszyliśmy w drogę do galerii Blue City, a tam posililiśmy się trochę i pozwiedzaliśmy największą galerię handlową w stolicy. Po posiłku poszliśmy do kina na film pod tytułem ,,Lato, kiedy nauczyłam się latać’’. Film był bardzo ciekawy i wciągający. Pokazał, że spędzenie lata nastolatki z babcią nie musi być nudne, a może przynieść wiele pożytku, śmiechu i radości. W kinie można było obejrzeć film w pozycji leżącej (fotele się rozkładały). Kiedy wyszliśmy z galerii, było już ciemno. N

Naprawdę, podobała nam się ta wycieczka, chętnie pojechalibyśmy w drugą taką samą podróż.

Natka i Wika z VI c

Turniej szachowy

Dzień postaci z bajek

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek to doskonała okazja do świętowania na najróżniejsze sposoby. Bajki kryją w sobie mnóstwo tajemnic i sekretów, które dodają im jeszcze więcej magii i pozwalają odkrywać je wciąż na nowo. Aby zaakcentować Dzień Postaci z Bajek, dzieci z oddziałów zerowych wzięły udział w zajęciach, podczas których opowiadały o swoich ulubionych bajkowych bohaterach. Były konkursy, kolorowanki, zagadki oraz wspólne czytanie ulubionych utworów oraz oglądanie bajek. Dzień ten był okazją nie tylko do świetnej zabawy, ale też do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci.

Wychowawcy oddziałów „0”: Milena Gołębiewska, Dorota Sobotka, Edyta Waszkiewicz

Pasowanie na przedszkolaka

14.11.2023 r. w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie – Filii w Szczawinie odbyło się "Pasowanie na przedszkolaka". Dzieci, które zaczęły uczęszczać w tym roku szkolnym do oddziału przedszkolnego, złożyły ślubowanie i zostały włączone do grona przedszkolaków. Uroczystość rozpoczęła się od powitania przybyłych gości przez Panią kierownik Barbarę Rutkowską. Następnie swoje słowa do przedszkolaków skierował Pan Wójt Piotr Kosiorek i Pani dyrektor Barbara Grabowska.
Dzieci z uśmiechem na twarzach recytowały wiersze i śpiewały piosenki. Po sprawdzeniu listy obecności nastąpiło uroczyste ślubowanie.
Przedszkolaki ślubowały: zgodnie bawić się w przedszkolu, słuchać pani i pomagać kolegom, przychodzić z uśmiechem do przedszkola, być dzielnym Polakiem. Następnie Pani Dyrektor, za pomocą „zaczarowanego ołówka”, dokonała pasowania. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia Pan Wójt wręczył dzieciom dyplomy, a Pani kierownik medale przedszkolaka. Był to niezapomniany dzień, pełen emocji i miłych wrażeń.

K. Gałązka, A. Samorajska

Międzynarodowy Dzień Tolerancji w świetlicy szkolnej

14 listopada 2023 roku w świetlicy szkolnej obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Zajęcia rozpoczęły się od obejrzenia krótkiej prezentacji, z której uczniowie dowiedzieli się co to jest tolerancja i dlaczego Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło takie święto. Następnie dzieci wysłuchały czytanej przez opiekuna biblioteki opowieści o akceptacji autorstwa Julii Volmert pt. „Jesteś jednym z nas”. Bardzo się wzruszyły historią misia Bartka i wiewiórki Basi, która jest wspaniałym przykładem na to, że każdy może być sobą, i tak jest najlepiej. Zrozumiały, że nie wolno nikogo przezywać, czy też wyśmiewać się z czyjegoś wyglądu. Dowiedziały się, że każdy ma prawo do wolności słowa, sposobu ubierania, wiary i szacunku ze strony drugiego człowieka, ponieważ wszyscy jesteśmy tak samo ważni.

A. Podleś, E. Skrzecz-Witkowska

Odbiór laptopów ministerialnych dla uczniów klas czwartych.


Drodzy Rodzice, finalizujemy kwestie formalne związane z przekazaniem uczniom klas czwartych laptopów ministerialnych.
W związku z tym zapraszam Państwa po ich odbiór według następującego harmonogramu:
1. Klasa IV a - wtorek 21.11.2023 r. w godzinach 8.00-10.00 i 12.00-15.30
2. Klasa IV b - środa 22.11.2023 r. w godzinach 8.00-15.30
3. Klasa IV c - czwartek 23.11.2023 r. w godzinach 8.00-15.30

Możliwe są również inne godziny odbioru po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym z sekretariatem: 29 761 40 61 wew. 14. W razie pytań, proszę o kontakt z sekretariatem pod wskazanym wyżej numerem telefonu.

Z poważaniem,
Barbara Grabowska

Ślubowanie klas pierwszych

Ślubujemy” – pod takim hasłem 10 listopada 2023 r. w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika  w Goworowie miało miejsce niezwykle ważne wydarzenie –uroczystość ślubowania i pasowania uczniów klas pierwszych. Pierwszoklasiści do tego dnia przygotowywali się wytrwale pod kierunkiem swoich wychowawczyń: I a - p. Anna Kaczmarczyk, I b - p. Dorota Dumała, I c - p. Elżbieta Kucharczyk. Pierwszaki w obecności Dyrekcji, Nauczycieli i Rodziców wykazały się wieloma umiejętnościami, dzięki którym zdały egzamin na ucznia naszej szkoły. Po uroczystym ślubowaniu odbyło się pasowanie na ucznia dokonane przez Panią Dyrektor Barbarę Grabowską.Pierwszoklasiści otrzymali dyplomy, medale i kuferek z niespodzianką.Na zakończenie był czas na wspólny poczęstunek i pamiątkowe zdjęcia. Ten dzień z pewnością na długo pozostanie w pamięci całej szkolnej rodziny, bo takich chwil nie sposób zapomnieć.

"Dla Niepodległej" uroczystość upamiętniająca 105 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości

II Koncert Charytatywny

Mistrzostwa Powiatu w Piłkę Nożną Chłopców klas 7-8


21 października 2023 r. w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie odbyły się powiatowe zawody w piłkę nożną chłopców klas VII – VIII. Do rozgrywek przystąpiło 7 zespołów:
SP Goworowo, SP Baranowo, SP Myszyniec, SP Nasiadki, SP Rzekuń, SP Łęg Starościński, SP Kadzidło.
Drużyny zostały podzielone na dwie grupy podczas losowania:
Grupa A – SP Kadzidło, SP Łęg Starościński, SP Baranowo
Grupa B – SP Nasiadki, SP Myszyniec, SP Goworowo, SP Rzekuń
Wyniki naszej grupy po grze każdy z każdym wyglądały następująco:
1. SP Nasiadki – SP Rzekuń 0 : 6
2. SP Myszyniec – SP Goworowo 2 : 2
3. SP Nasiadki – SP Goworowo 0 : 7
4. SP Rzekuń – SP Myszyniec 0 : 1
5. SP Nasiadki – SP Myszyniec 1 : 4
6. SP Goworowo – SP Rzekuń 0 : 0

Po rozegraniu wszystkich spotkań w grupach A i B do półfinału zakwalifikowały się następujące zespoły:

Grupa A
1. SP Baranowo
2. SP Łęg Starościński
Grupa B
1. SP Myszyniec
2. SP Goworowo
W spotkaniu półfinałowym zagrały z sobą pierwszy zespół z grupy A (SP Baranowo) z drugim zespołem z grupy B (SP Goworowo) oraz pierwszy zespół grupy B (SP Myszyniec) z drugim zespołem grupy A (SP Łęg Starościński).
Po rozegranych meczach półfinałowych, które zakończyły się remisami, trzeba było rozstrzygnąć spotkania rzutami karnymi :
1. Baranowo – Goworowo 0 : 0
2. Myszyniec – Łęg Starościński 0 : 0
Rzuty karne w półfinale:
1. Baranowo – Goworowo 2 : 3
2. Myszyniec – Łęg Starościński 3 : 4

Po wygranej z SP Baranowo w rzutach karnych zakwalifikowaliśmy się do finału, w którym zagraliśmy z SP Łęg Starościński, a o trzecie miejsce zagrały SP Myszyniec z SP Baranowo gdzie SP Myszyniec z wygraną 2 : 1 zdobył trzecie miejsce. W meczu finałowym chłopcy z SP Goworowo wygrali 1 : 0 z SP Łęg Starościński i tym samym zdobyli pierwsze miejsce oraz drugi raz z rzędu obronili mistrza powiatu i tym samym zakwalifikowali się do zawodów międzypowiatowych, które odbędą się 5 listopada 2023r w Szkole Podstawowej nr. 6 w Ostrołęce.
Naszą szkołę reprezentowali: Bartłomiej Subzda (otrzymał statuetkę najlepszego zawodnika zawodów), Mateusz Dąbrowski, Igor Zięba, Szymon Walczak, Cezary Rybaczyk, Szymon Gąsior, Aleksander Lendzioszek, Mateusz Wróblewski, Tomasz Gołebiewski.
Bardzo dziękuje chłopcom, którzy dzielnie walczyli i godnie reprezentowali naszą szkołę.

Jarosław Karpiński

Nowa inicjatywa Rodziców.

 
Z inicjatywy Rodziców naszych uczniów powracamy do Państwa z zabawą w remizie. To dzięki Ich zaangażowaniu został powołany nowy komitet społeczny, który zaprasza na biało-czarne ostatki. Liczymy na Państwa obecność i jak zawsze dobrą zabawę. 
 
 

W poszukiwaniu utraconego humoru

7 listopada 2023 r.
Dzisiaj obejrzeliśmy przedstawienie pt. „Noniek” w Ostrołęckim Centrum Kultury w wykonaniu artystów Teatru Lalki i Aktora z Łomży.
„Noniek” Marty Guśniowskiej to wspaniała opowieść o bohaterze, który w tajemniczy sposób utracił dobry humor. Wyruszył więc w podróż, aby go odnaleźć. W poszukiwaniach towarzyszył mu Komar – tajemniczy detektyw, który zaprowadza Nońka najpierw do Biura Rzeczy Zagubionych , a potem do Biura Rzeczy Ukradzionych. Podczas wędrówki bohater spotyka Ślimaka, który nie ma czasu i Pająka, który nie panuje nad swoją pajęczyną. Opowieść kończy się szczęśliwie, gdyż do chłopca wraca humor.
Przygody Nońka pozwolą naszym dzieciom zrozumieć własne , czasem trudne emocje oraz problemy, jakie z nich wynikają. Radosne oczy i uśmiech na twarzy mogą często pomóc uwierzyć, że wszystko się jakoś ułoży.

Barbara Rutkowska

Bezpieczna droga do szkoły

Jesienne szarugi powodują, że dzieci stają się coraz bardziej niewidoczne na drodze. Dzisiaj w naszej szkole na ten problem zwróciła uwagę pani policjantka Małgorzata Ościłowska. Przypomniała zasady bezpiecznego poruszania się po drogach. W imieniu Posterunku Policji w Goworowie przekazała naszym uczniom kamizelki odblaskowe, które ochronią dzieci podczas spacerów i wycieczek.
Dziękujemy za wspaniały prezent!

Kierownik filii Barbara Rutkowska

Niezapomniane spotkanie z autorką „Sędziego”

We wtorek 31 października 23 roku starsi uczniowie (klasy VII i VIII) mieli okazję poznać młodą pisarkę – Oliwię Marczak. Jak wspomniała podczas spotkania lubi czytać i zawsze marzyła, by napisać książkę. Tak więc udało się i jej literacki debiut rozpoczął kryminał pt. Sędzia,którego rozdziały nawiązują do cytatów z literatury dziecięcej - Kubusia Puchatka(?). Zafascynowana pracą taty – policjanta, zainteresowana medycyną sądową postanowiła stworzyć niebanalną  historię o sposobie zemsty. Ta miła, filigranowa i sympatyczna siedemnastolatka poprowadziła czytelnika przez świat okrucieństwa, zemsty i mordu w sposób iście dojrzały i niezwykle przemyślany. Jak wspomniała podczas rozmowy wiele zawdzięcza tacie. Mama była jej pierwszym recenzentem i zachęcała do finalizacji dzieła. W ten sposób w ciągu dwóch lat powstała powieść kryminalna, która w październiku ujrzała światło dzienne. Podczas rozmowy, w bardzo przyjemnej atmosferze, zebrani mieli okazję dowiedzieć się, że Oliwia „jest nasza”,pochodzi z Lipianki i tutaj często przyjeżdża do rodziny, więc jeśli ktoś będzie miał ochotę na indywidualne spotkanie i głębsze poznanie autorki Sędziego,to ma ku temu okazję. Tymczasem nasza świeżo upieczona literatka przygotowuje się do matury i, jak należałoby się domyślać, język polski pisze w rozszerzeniu. Ale matura a literatura to dwie zupełnie odrębne dziedziny.

Dziękujemy Gminnej Bibliotece Publicznej za możliwość spotkania z Oliwią Marczak.

Agnieszka Kosiorek

Dzień Postaci z Bajek


Z okazji Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek dzieci z Fili w Szczawinie wzięły udział w bajkowym spotkaniu, podczas którego opowiadały o swoich ulubionych bohaterach.
Następnie wykonywały zadania, które wymagały wykazania się znajomością treści bajek.
Dzieci rozwiązywały zagadki, układały puzzle oraz rozpoznawały bajkę po rekwizycie. Wysłuchały bajki pt. "Czerwony Kapturek" a następnie odpowiadały na pytania dotyczące czytanej treści. Okazało się ,iż przedszkolaki bardzo dobrze znają bajki i doskonale radziły sobie z zadaniami. W nagrodę każdy uczestnik spotkania otrzymał pamiątkowy medal.

Arleta Samorajska

„Dary Pani Jesieni”


6 listopada 2023 r. odbyło się wręczenie nagród i dyplomów laureatom konkursu "Dary Pani Jesieni" zorganizowanego przez Szkołę Podstawową im. Mikołaja Kopernika w Goworowie - Filia w Szczawinie.
Celem konkursu było dostrzeżenie piękna jesieni. Uczestnicy wykazali się umiejętnością wykorzystania i zastosowania różnych technik plastycznych. Komisja miała problem z wyłonieniem zwycięzców, ponieważ prace były bardzo ciekawe i twórcze, każda miała w sobie coś pięknego i oryginalnego.
Jury, jako kryterium oceny wzięło pod uwagę: pomysłowość, zgodność z tematem oraz walory artystyczne pracy. Spośród 20 prac komisja wyłoniła laureatów w trzech kategoriach wiekowych:

3-latki
I miejsce – Franciszek Rurka
II miejsce – Kamil Wróblewski
III miejsce – Maria Brzozowska

4-latki
I miejsce – Emilia Anna Żach
II miejsce – Antoni Łojek
II miejsce – Igor Mech

5-latki
I miejsce – Zofia Plata
II miejsce – Dorota Pazik
III miejsce – Maria Plata

Wyróżnienie: Lena Małaszek

Zwycięzcom gratulujemy!
Pozostałe dzieci, które wzięły udział w konkursie dostały pamiątkowe dyplomy i upominki. Serdecznie dziękuję za udział w konkursie.

Katarzyna Gałązka

 

Turniej siatkarskich "dwójek"

 
28 października w hali im. Arkadiusza Gołasia odbył się turniej siatkarskich "dwójek" zorganizowany przez OTPS Nike Ostrołęka. W dwóch kategoriach wiekowych (klasy czwarte, piąte i szóste) startowało po 16 drużyn. Łącznie zagrało 120 zawodniczek z Goworowa, Czerwina i Rzekunia oraz ostrołęckich szkół - SP nr 2, SP nr 5, SP nr 6. 
 
Kolejność drużyn w turnieju:
Klasy czwarte:
Miejsce 1-SP 2(1)
Miejsce 2-SP Czerwin 1
Miejsce 3-SP5(2)
Miejsce 4-SP6(1)
Miejsce 5-SP5(1)
Miejsce 6-SP Goworowo 1 -Świąder Zofia, Kowalczyk Oliwia, Brejnak Marianna
Miejsce 7-SP2(2)
Miejsce 8-SP6(2)
Miejsce9-SPCzerwin 2
Miejsce 10-SP5-(3)
Miejsce 11-SP 2(3)
Miejsce 12-NIKE 2
Miejsce 13-Czerwin 3
Miejsce 14-Goworowo 2-Lipka Nadia, Gęsich Julita, Radecka Lena, Mierzejewska Aleksandra 
Miejsce 15-NIKE 1
Miejsce 16-SP 6(3)

Karol i Luis - milusińscy goście

 

W słoneczny poniedziałek 30 października odwiedzili nas Karol i Luis. Mowa o dwóch sympatycznych alpakach z farmy „Narsena” z Wyszla, które przyjechały z wizytą do klas pierwszych. Alpaki to egzotyczne, przemiłe zwierzęta, cenione choćby ze względu na wełnę oraz dobre relacje z ludźmi, a szczególnie z dziećmi. Spokój tych zwierząt i delikatne usposobienie poprawiają samopoczucie, uspokajają i relaksują. Dzieci dowiedziały się, że alpaki należą do rodziny wielbłądowatych i zamieszkują tereny Ameryki Południowej. Są bardzo delikatnymi zwierzętami i łatwo zaadaptują się w nowym środowisku. Potrafią dostosować się do różnego klimatu: suchego i upalnego lata, a także do mroźnych zim. Opiekunka zwierząt, pani Natalia Mierzejewska chętnie odpowiadała na pytania dzieci, które obserwowały alpaki z bliska, karmiły marchewkami, które są ich przysmakiem, jak dla ludzi słodycze. Sam wygląd alpak wzbudził sympatię uczniów, dlatego nie miały oporów, aby je pogłaskać czy przytulić. Największą rolę odegrał tu dotyk, który poprzez wydzielanie endorfin, czyli hormonów szczęścia, uspokaja i wycisza. To niezwykłe spotkanie dostarczyło wszystkim wiele radości.

 

Absolwenci Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie wracają do szkolnych ławek po prawie pół wieku

W minioną sobotę – 28 października – miałam niezwykłą przyjemność gościć w murach Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie jej absolwentów, którzy zdecydowali się na powrót do szkolnych ławek po 48 latach od ukończenia szkoły. Już na parkingu przed szkołą spotkaniu towarzyszyły ogromne emocje. Radość z rozpoznanych twarzy i zaskoczenie, że wcale nie było to takie trudne, jak niektórzy się obawiali. Przywitanie na dziedzińcu szkoły było bardzo serdeczne. Zdjęcia przy popiersiu patrona i w Ławeczce Absolwenta, a później wejście, jak za dawnych lat, do starej dobrej szkoły. Tu właśnie odbyła się pierwsza oficjalna część spotkania, które zostało zaplanowane przez organizatorów w najdrobniejszych szczegółach. Miałam ogromną przyjemność uczestniczyć w niej, jak również w fantastycznej lekcji języka polskiego w sali nr 3 na II piętrze, która wówczas była właśnie ich salą. Temat lekcji, jaki został zapisany na tablicy to: „Dziękuję”. Zajęcia na tę wyjątkową okoliczność poprowadziła wychowawczyni, a jednocześnie nauczyciel języka polskiego – pani Krystyna Drabot. Dla każdego przygotowała indywidualne imienne podziękowanie na piśmie w formie pięknego wiersza oraz fotografie z tamtych szkolnych lat. Dwie osoby zostały wyróżnione dodatkowymi podziękowaniami i wspomnieniami, a to z tego powodu, że jako dorosłe osoby powróciły w mury szkoły w roli pedagogów i współpracowały z panią Krystyną. Jedna z „uczennic” odczytała swoje wierszowane wspomnienia ze szkolnych lat. Potem już spontanicznie popłynęły opowieści o tym, co było, a nie wróci więcej. Chwilą ciszy i krótką modlitwą uczcili również tych kolegów ze swojej klasy, którzy już nie żyją. Został też odczytany list od absolwentki tej klasy, która mieszka w Kanadzie. Wszyscy wpatrywali się w fotografie, które nadesłała i próbowali w nich odnaleźć Asię z tamtych lat. Wspomnieniom wychowawczyni i uczniów nie było końca. Pani pamiętała szczegóły dawnych lekcji i aktywność swoich uczniów przy omawianiu lektury „Kto mi dał skrzydła”. Oni zaś, oprócz tego, jak się ubierała i jaka była piękna, szczególnie zapamiętali to, ile serca wkładała w ich edukację i wychowanie. Każdy z uczestników tego niezwykłego spotkania mógł osobiście podziękować swojej wychowawczyni za to, co od niej otrzymał i co jej zawdzięcza. Zrobili to też jako klasa.

Najsilniejsza drużyna siatkarska pracowników w gminie

W sobotę 28 października 2023 r. w hali ZSP w Goworowie został rozegrany 4 Turniej Piłki Siatkowej pod patronatem Wójta Gminy Goworowo – pana Piotra Kosiorka w ramach akcji Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Goworowie „Sobota bez uzależnień”. Był on skierowany do drużyn złożonych z pracowników instytucji działających na terenie gminy Goworowo. Jak co roku, drużyna naszej szkoły podjęła wyzwanie i przystąpiła do rozgrywek siatkarskich w składzie: Jarosław Karpiński, Jacek Dobrzyński, Michał Niechoda, Mirosław Drabot, ks. Tomasz Czarnowski, Agnieszka Dudziec i Elżbieta Bieniecka. Choć zawsze wiadomo, że idziemy się tam dobrze bawić, to jednak duch rywalizacji daje o sobie znać i kusi, żeby zawalczyć o I miejsce, co, szczerze mówiąc, zupełnie nie przeszkadza w dobrej zabawie. Nasza dzielna drużyna spisała się na medal. Zajęła II miejsce, a ponieważ wyprzedzili ich tylko młodzi i grający na co dzień uczniowie szkoły średniej, dla nas to tak, jakbyśmy wygrali. Brawo Kochani! Kolejny raz pokazaliście klasę. Jesteście chlubą i dumą naszej szkoły.

Barbara Grabowska

"Kolorowe kredki bardzo lubią mnie!"

22 listopada w sali logopedycznej świętowaliśmy Dzień Kredki. To bardzo lubiane narzędzie do malowania, a także wykorzystywane podczas ćwiczeń aparatu artykulacyjnego. Dzieci ćwiczyły motorykę małą rysując po śladzie, kodowanie oraz wyobraźnię i orientację przestrzenną, układając kredki w odpowiednim kierunku. Towarzyszyła nam tego dnia piosenka "Kolorowe kredki", a po skończonych zajęciach uczestnicy otrzymali medale.

E. Lubiak, Ż. Korczakowska

Dzień "Pluszowego Misia"

25 listopada dzieci z oddziałów przedszkolnych w naszej szkole obchodziły Dzień Pluszowego Misia. Każde dziecko  przyniosło swoją ulubioną przytulankę i opowiedziało o niej kilka słów. Tego dnia poznaliśmy m.in. historię powstania pluszowego misia, wykonaliśmy piękne prace plastyczne, uczestniczyliśmy w licznych grach, zabawach ruchowych oraz muzyczno- tanecznych związanych z obchodzonym przez nas świętem. Śmiało można stwierdzić, że ten dzień przyniósł dzieciom wiele radości, uśmiechu oraz pozwolił przenieść się choć na chwilę w krainę wyobraźni.

Milena Gołębiewska, Dorota Sobotka, Magdalena Dumała

Jesienne gry

W dniu 17 listopada w naszej szkolnej świetlicy w Szczawinie odbyły się twórcze zajęcia w kolorach jesieni z Panią Sylwią Kuligowską. Dzieci miały okazję zobaczyć, w jak ciekawy sposób można się bawić korzystając z darów jesieni. W programie zajęć były zabawy sensoplastyczne, kolorowe masy, musujące kasztany, sensoboxy oraz wiele innych kreatywnych zabaw stymulujących zmysły.
To było niezwykłe popołudnie. Mimo ponurej aury na zewnątrz, w naszej świetlicy zawitało słońce i mnóstwo radości! Serdecznie dziękujemy!

Bogumiła Archacka

Nasza szkoła wzięła udział w Ogólnopolskiej Akcji BohaterON - włącz historię!


Jest to akcja poświęcona Powstańcom Warszawskim, pamięci o Nich i wdzięczności za poświęcenie dla Ojczyzny.
W ramach działań uczniowie klas ósmych poznawali wojenne życiorysy powstańców.
Już na szkolnej wycieczce do Warszawy poznali losy młodych powstańców, którzy poświęcili życie dla wolnej Polski, którzy nie bali się cierpienia ani śmierci, bo wiedzieli, że ich patriotyczny zryw ma ogromny sens dla odzyskania wolności. Nawet jeśli przyjdzie ona po latach.
Na lekcjach o Powstaniu Warszawskim "szukali" bohaterów tych wydarzeń w swoich domach i rodzinnych miejscowościach. Poznali nową historię powstania, ukrytą dotąd we wspomnieniach swoich najbliższych.
Najbardziej zaangażowali się uczniowie klasy 8c, którzy poszukują historii nieodkrytej na zajęciach koła historycznego. Uczestniczyli chętnie we wszystkich zamierzeniach oraz sfinalizowali całą akcję. Razem z opiekunem koła wykonali plakaty okolicznościowe, wykonali zdjęcia, umieścili pamiątkowy wpis na stronie BohaterONu, dzięki któremu Goworowo (nasza szkoła) znalazło się jako punkt na mapie ogólnopolskiej akcji wdzięczności Powstańcom Warszawskim.

Bożena Drabot

Dyskoteka andrzejkowa w Filii w Szczawinie


24 listopada 2022 roku w Filii w Szczawinie została zorganizowana dyskoteka z okazji zbliżających się andrzejek.
Dzieci świetnie się bawiły przy dźwiękach znanych piosenek. W przerwach między kolejnymi utworami maluchy mogły sobie powróżyć i dowiedzieć się, co ich czeka w przyszłości.
Uczestnicy zabaw rzucali za siebie zdjęty but, aby sprawdzić, czy spełni się pomyślane przez nich wcześniej marzenie. Nie zabrakło ustawiania butów w kierunku drzwi po to, aby dowiedzieć się, kto pierwszy zmieni swój stan cywilny, czy też miłosnej wróżby, polegającej na poznaniu imienia przyszłej sympatii. W nadmuchanych balonach znalazły się karteczki z dobrymi radami, a na kolorowych liściach różne symbole.
Zabawy i wróżby cieszyły się ogromnym zainteresowaniem zarówno wśród uczniów, jak i dzieci z oddziałów przedszkolnych.
Niestety, to co dobre, szybko się kończy. Szkoda, że kolejne wróżby dopiero za rok.

Organizatorzy: A. Podleś, B. Archacka

Zaelektryzowani z wizytą w naszej szkole

Chemia i fizyka to nie tylko reguły książkowe, których trzeba się nauczyć, ale to także wiedza praktyczna, która może przydać się nam w życiu codziennym. 23 listopada odbyła się niecodzienna lekcja pt. Poczuj chemię do fizyki prowadzona przez grupę Zaelektryzowani. Celem zajęć było przybliżenie tajników fizyki i chemii w bardzo prosty i atrakcyjny sposób, zrozumiały dla tych najmłodszych i najstarszych uczniów szkoły. W zajęciach uczestniczyło ponad 250 uczniów, którzy mieli okazję zobaczyć poduszkowiec, który uniósł ochotników w powietrze. Zainteresowaniem cieszyły się zabawy z helem i ciekłym azotem, pozyskiwanie wodoru z wody czy wybuchowe spalanie wodoru. Zarówno młodsi jak i starsi aktywnie uczestniczyli w doświadczeniach i pokazach. Dostarczyły one wiele śmiechu, ale również sporą porcję wiedzy. Uczniowie zobaczyli, że nauka może być wesoła, ciekawa i pasjonująca. „Każdy z was może zostać naukowcem| i zamiast spędzać za dużo czasu przed komputerem|- znajdź obiekt swoich zainteresowań badawczych”- powiedział pan Paweł. Niech nasz Patron- Mikołaj Kopernik będzie inspiracją i wzorem do poszukiwania swoich życiowych pasji!
Zajęcia odbyły się w ramach zadań w Programie Szkoła Przyjaciół Kopernika.

Aneta Kosek

Dzień Praw Dziecka

W listopadzie obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka, który upamiętnia przyjęcie przez Zgromadzenie Ogólne ONZ Konwencji o prawach dziecka. W ramach uczczenia tego ważnego wydarzenia uczniowie Fili w Szczawinie uczestniczyli w różnego typu aktywnościach. Oglądali prezentację multimedialną pt. "Prawa dziecka". Losowali na "kole fortuny" prawa dziecka, z którymi związane było określone zadanie. Ponadto kolorowali obrazki przedstawiające prawa dzieci. Wszyscy ubrani byli na niebiesko, aby wyrazić solidarność z dziećmi na całym świecie.

Arleta Samorajska

Gminny Konkurs Fotograficzny pod hasłem: „Jesień w obiektywie”.

 

„Gdzie jesteś, jesieni?
Tu jestem.
W suchych liściach lecących
Z szelestem,
W barwnych liściach czerwonych
I złotych…”

                                  Hanna Zdzitowiecka

Jesień to pora roku, która zachwyca nas swoimi pięknymi barwami. Aby ukazać jej wyjątkowość w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie – Filii w Szczawinie został zorganizowany Gminny Konkurs Fotograficzny pod hasłem „Jesień w obiektywie”.

#SzkołaDoHymnu 2022 – podziękowanie za udział w akcji

Szanowni Państwo Dyrektorzy,

w imieniu Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka serdecznie dziękujemy za udział w akcji „Szkoła do hymnu”. Miło nam poinformować, że w tegorocznej inicjatywie wzięło udział blisko 20,5 tys. przedszkoli, szkół i placówek oświatowych z kraju oraz prawie 360 placówek polonijnych z całego świata. Cieszymy się, że 10 listopada o godz. 11:11 byli Państwo z nami!

W załączeniu przekazujemy pamiątkowy dyplom. Zachęcamy do zapoznania się z komunikatem podsumowującym akcję. Znajdą go Państwo na naszej stronie internetowej https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/szkola-do-hymnu-w-michalickim-zespole-szkol-ponadpodstawowych.

Z wyrazami szacunku
Biuro Ministra
Ministerstwo Edukacji i Nauki

 

Jak pracują psy policyjne?


Naszą szkołę odwiedzili policjanci oraz niecodzienni goście - psy tropiące z Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce. Pan policjant opiekujący się psem, opowiedział nam, na czym polega praca policjanta oraz wyjaśnił, w jaki sposób policjantom w pracy pomaga pies tropiący. Pies pod kierunkiem opiekuna prezentował swoje umiejętności i wysoki stopień wyszkolenia - poszukiwanie osób zaginionych oraz zatrzymanie przestępcy.

Spotkanie z żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej

 

W nawiązaniu do obchodzonego niedawno Święta Niepodległości, dzieci z oddziałów „O” oraz klas 1. wzięły udział w spotkaniu z żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej – żołnierzem szeregowym Barbarą Ostrowską oraz starszym szeregowym Rafałem Ostrowskim. Dzieci dowiedziały się, na czym polega praca żołnierza, jakie są jego zadania i obowiązki. Goście zaprezentowali swoje mundury, wyjaśnili znaczenie kolorystyki, a także znajdujące się na nim odznaczenia oraz symbole narodowe. Duże zainteresowanie wzbudziło wyposażenie żołnierskiego plecaka oraz sprzęt, którego żołnierz używa w swojej pracy. Dzieci mogły przymierzyć hełm oraz maskę gazową. Wspólnie z gośćmi zaśpiewały piosenkę „Kto ty jesteś? Polak mały”.
Bardzo dziękujemy za możliwość wzięcia udziału w bardzo ciekawym spotkaniu.

Dorota Sobotka

Uroczyste ślubowanie pierwszoklasistów

W środę 9 listopada 2022 roku pierwszoklasiści Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie złożyli uroczyste ślubowanie i zostali oficjalnie przyjęci do grona społeczności szkolnej. To wydarzenie zawsze wzbudza wiele emocji zarówno wśród uczniów, nauczycieli, a także rodziców. Uczniowie klas pierwszych przedstawili program artystyczny, w którym zaprezentowali swoje umiejętności recytatorski, wokalne i taneczne. W podniosłej atmosferze przed pocztem sztandarowym ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania Pani dyrektor Barbara Grabowska dokonała symbolicznego pasowania na ucznia, dotykając ołówkiem ramion dzieci. Życzyła również wszystkim dzieciom wielu sukcesów w nauce.  Na zakończenie uroczystości pierwszoklasiści otrzymali pamiątkowe dyplomy . Nie zabrakło też upominków od rodziców.

Naszym najmłodszym uczniom życzymy wielu sukcesów i radości w murach naszej szkoły.

Dorota Późniewska, Katarzyna Chilicka

Pomóżmy potrzebującym...

Dzień postaci z bajek


Każdego roku 5. listopada na całym świecie obchodzony jest Dzień Postaci z Bajek. Wybrana data nie jest przypadkowa – jest to dzień urodzin jednego z największych twórców bajek – Walta Disney’a.
Aby zaakcentować Dzień Postaci z Bajek, dzieci z oddziałów zerowych wzięły udział w zajęciach, podczas których opowiadały o swoich ulubionych bajkowych bohaterach. Niczym za sprawą czarodziejskiej różdżki, przeniosły się do bajkowego świata. Przypomniały sobie bajki – zarówno te współczesne – jak i te, które należą do kanonu literatury dziecięcej. Były konkursy, kolorowanki, zagadki oraz wspólne czytanie ulubionych utworów. Dzieci wykonały korony, ozdabiały domki z piernika, tworzyły własną baśń na podstawie wylosowanych ilustracji. Nie zabrakło też tańców i zabaw w rytm dziecięcych przebojów.
Dzień ten był okazją nie tylko do świetnej zabawy, ale też do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci.

Wychowawcy oddziałów „O”
Dorota Sobotka, Milena Gołębiewska, Anna Kaczmarczyk

Niepodległościowe doświadczenie.

 
11 listopada. Na kole chemicznym flagi w probówce. Udało się!
Opiekun koła chemicznego: Joanna Janowska-Milczarek

Narodowe Święto Niepodległości

Corocznie uczniowie i nauczyciele naszej szkoły upamiętniają Narodowe Święto Niepodległości.  W tym roku szkolnym 104  rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości uczciliśmy uroczystą akademią, która odbyła się 10 listopada 2022 r.
O godzinie 11:11 społeczność szkolna przystąpiła do kolejnej edycji akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu”.


Dzięki programowi artystycznemu przygotowanemu przez uczniów kl. 8b, 7b, 6b i 5b przypomnieliśmy sobie wydarzenia poprzedzające  11 listopada 1918 r. Wspominając naszych przodków walczących o wolność Polski, przywołując wydarzenia historyczne, śpiewając pieśni, recytując wiersze, odbyliśmy nie tylko wspaniałą lekcję historii i patriotyzmu, ale też oddaliśmy hołd tym, dzięki którym możemy żyć w wolnej Ojczyźnie.
Dyrektor szkoły, p. Barbara Marianna Grabowska w swoim wystąpieniu podkreśliła rangę  święta, zwróciła uwagę na symbole narodowe, przeprowadziła krótki dialog z  uczniami, który pokazał, że mają oni  wiedzę na temat swojego ojczystego kraju.
Każde obchodzone przez nas święto sprawia, że  na chwilę zatrzymujemy się, aby poddać nasze życie refleksji.

M. Dobkowska

Narodowe Święto Niepodległości

Corocznie uczniowie i nauczyciele naszej szkoły upamiętniają Narodowe Święto Niepodległości. W tym roku szkolnym 104 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości uczciliśmy uroczystą akademią, która odbyła się 10 listopada 2022 r.
O godzinie 11:11 społeczność szkolna przystąpiła do kolejnej edycji akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu”.

#szkoładohymnu

Dzięki programowi artystycznemu przygotowanemu przez uczniów kl. 8b, 7b, 6b i 5b przypomnieliśmy sobie wydarzenia poprzedzające  11 listopada 1918 r. Wspominając naszych przodków walczących o wolność Polski, przywołując wydarzenia historyczne, śpiewając pieśni, recytując wiersze, odbyliśmy nie tylko wspaniałą lekcję historii i patriotyzmu, ale też oddaliśmy hołd tym, dzięki którym możemy żyć w wolnej Ojczyźnie.
Dyrektor szkoły, p. Barbara Marianna Grabowska w swoim wystąpieniu podkreśliła rangę  święta, zwróciła uwagę na symbole narodowe, przeprowadziła krótki dialog z uczniami, który pokazał, że mają oni  wiedzę na temat swojego ojczystego kraju.
Każde obchodzone przez nas święto sprawia, że  na chwilę zatrzymujemy się, aby poddać nasze życie refleksji.

M. Dobkowska

Ogólnopolska akcja Szkoła do Hymnu

#SzkołaDoHymnu

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w filii w Szczawinie

"Już przed laty okrzyknięto
W listopadzie ważne święto
11-sty dzień miesiąca
Niesie z sobą mnóstwo słońca
Bo to bardzo ważna data
I dla Polski i dla świata."
                                  (M. Templer)

10 listopada 2022 roku w Filii w Szczawinie uczczono jedno z najważniejszych świąt narodowych – Święto Niepodległości.
Tego dnia dzieci zaprezentowały montaż słowno – muzyczny, w którym zwróciły szczególną uwagę na symbole narodowe oraz znaczenie słowa "niepodległość". Uczniowie recytując wiersze znanych poetów oddali hołd bohaterom, którzy walczyli o to, abyśmy dziś mogli żyć w wolnym kraju, wśród wolnych ludzi.
Nasza szkolna społeczność już po raz piąty wykonała kokardy narodowe oraz wzięła udział w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki "Szkoła do hymnu", odśpiewując o godz.11:11 cztery zwrotki "Mazurka Dąbrowskiego".


Uroczystość wprowadziła zebranych w podniosły nastrój. Wszyscy stwierdziliśmy: "Piękna jest nasza Ojczyzna!".

A. Podleś, A. Samorajska

 

Kulinarny patriotyzm

Tuż przed obchodami 104 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę  uczniowie  klas piątych w sposób   nietypowy włączyli się  we wspólne świętowanie. Ich zadaniem było w ciągu jednej godziny lekcyjnej wykonać jak najwięcej potraw w  biało- czerwonych barwach, pamiętając o tym, by nie marnować żywności. Udało się przygotować 10 dań, które nie tylko pięknie wyglądały, ale też i smakowały wyśmienicie.

Opiekun KZŻ

O perypetiach skrzatki Dorotki



9 listopada do szkoły w Szczawinie przyjechał Teatr Profilaktyczny Edukacja i Animacja "Magik" z Białegostoku z przedstawieniem "Dorotka Psotka". To interesująca i zabawna historia o perypetiach małej domowej skrzatki, która bardzo chciała spełniać dobre uczynki i pomagać innym. Niestety zamiast nieść pomoc, robiła znajomym żarty i psoty. Na szczęście Dorotka zrozumiała, że jej zachowanie sprawia wszystkim dokoła przykrość. Bohaterka postanowiła naprawić wszystkie swoje błędy.
Poprzez różne przygody bohaterka uczy dzieci, jak należy zachowywać się, aby swoim postępowaniem nie sprawiać nikomu przykrości. Jak w życiu ważny jest szacunek, liczenie się ze zdaniem i uczuciami innym ludzi.

Barbara Rutkowska

Wycieczka edukacyjna do Warszawy w ramach programu "Poznaj Polskę"

Uczniowie klasy 2a, 2b i uczniowie klasy pierwszej, drugiej i trzeciej Filii w Szczawinie 27 października wzięły udział w wycieczce edukacyjno - poznawczej do Warszawy „Największe osiągnięcia polskiej nauki”. Wyjazd dofinansowany był w ramach przedsięwzięcia Ministerstwa Edukacji i Nauki z programu „Poznaj Polskę”.
Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie Centrum Nauki KOPERNIK. Prawdziwy raj dla miłośników nauki . Dzieci mogły odkrywać tajemnice natury, samodzielnie przeprowadzać doświadczenia i świetnie się przy tym bawić.
Po emocjonujących zabawach jako badacze i odkrywcy przeniosły się do Łazienek Królewskich. Tam czekały kolejne emocje. Dzięki wspaniałej, słonecznej pogodzie dzieci powitały zwierzęta mieszkające w parku: wiewiórki, białe i kolorowe pawie, ciekawskie i odważne kaczki.
Łazienkowskie ogrody słyną z bardzo dużej bioróżnorodności. Lekcja edukacyjna, w której uczestniczyły była okazją do poznania bogactwa fauny i flory oraz zasad jakie panują w niezwykłym świecie przyrody.
Po smacznym obiedzie, chwilą oddechu był spacer z przewodnikiem po Starówce Warszawskiej. Zamek Królewski, Kolumna Zygmunta, Pomnik Syrenki, kolorowe kamienice i wyjątkowa atmosfera wąskich uliczek zachwycały małych i dzielnych uczestników wycieczki.
Uczniowie spisali się na medal. Dzielnie pokonywały kolejne zaplanowane punkty.
Dziękujemy za możliwość uczestniczenia w wycieczce.
Opiekunowie: Agnieszka Puczkowska, Karolina Zacharek, Barbara Rutkowska, Ewa Mirowska, Arleta Samorajska

Karolina Zacharek

Cześć poległym bohaterom

Dnia 9 września 2022 r.  przy pomniku  PAMIĘCI 59 ROCZNICY SPALENIA OSADY GOWOROWO ORAZ WYMORDOWANIA WIELU MIESZKAŃCÓW GOWOROWSZCZYZNY W DNIU 8 WRZEŚNIA 1939 ROKU PRZEZ HITLEROWCÓW  ŻOŁNIERZY WOJSKA POLSKIEGO POLEGŁYCH NA FRONTACH II WOJNY ŚWIATOWEJ I KONSPIRACJI POMORDOWANYCH W OBOZACH KONCENTRACYJNYCH W ŁAGRACH STALINOWSKICH I WIĘZIENIACH 1939 – 1956 r. oddali hołd:  Wójt Gminy Goworowo pan Piotr Kosiorek, pani Danuta Domasik – Radna Gminy Goworowo,  pan Antoni Mulawka -  Sekretarz Gminy Goworowo, Ksiądz Jerzy Kaczyński -Proboszcz Parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Goworowie wraz z  harcerzami z 7 Goworowskiej Drużyny Harcerskiej „Zorza”.

Ksiądz  Proboszcz odmówił  modlitwą „Anioł Pański”. Złożono kwiaty i zapalono znicze. Harcerze pełnili wartę, oddając CZEŚĆ POLEGŁYM BOHATEROM.

Harcerze 7GDH” Zorza”

Rozpoczęcie Roku Harcerskiego

10 września 2022 roku  Hufiec ZHP Ostrołęka oficjalnie rozpoczął nowy  Rok Harcerski 2022/2023. Nasza drużyna harcerska  i gromada zuchowa uczestniczyła w tym wydarzeniu.  Pierwszym zadaniem była gra terenowa. Dostaliśmy mapę, na której były zaznaczone  punkty do wykonania. Maszerowaliśmy szlakiem ścieżki edukacyjnej. Wykonywaliśmy po kolei wszystkie zadania. Po drodze mijaliśmy piękne tereny leśne, podziwialiśmy urocze widoki i cieszyliśmy się z tego, że możemy razem maszerować , śpiewając piosenki. Była to świetna zabawa, a zarazem test na wytrwałość naszych najmłodszych zuchów. 

Po zakończeniu gry terenowej dotarliśmy na miejsce, gdzie spotkaliśmy się z wszystkimi patrolami przy ognisku, śpiewając i dzieląc się wrażeniami. Komendant hufca  - hm. Łukasz Szczepankowski podziękował wszystkim za uczestnictwo i wręczył  drużynowym materiały potrzebne do realizacji zadań w nowym roku harcerskim. Na koniec zawiązaliśmy Braterski Krąg.

Czuwaj!

7GDH”Zorza”, GGZ „Szmaragdowe Liski”

Jak za dawnych lat...

Praca sadownika jesienią


Uczniowie Fili w Szczawinie w ramach Programu dla szkół ,,Owoce i warzywa w szkole” odwiedzili zaprzyjaźnionego sadownika Pana Ludwika. Nasz gospodarz z pasją opowiadał o swojej pracy w sadzie. Zapoznał nas z wykonywanymi czynnościami oraz wykorzystywanymi narzędziami. Ponadto podziwialiśmy piękno sadu jesienią. Na zakończenie naszej plenerowej lekcji dzieci zostały obdarowane przepysznymi i ekologicznymi jabłkami. Dziękujemy serdecznie Panu Ludwikowi.

Arleta Samorajska

Zajęcia taneczne

Święto Misia w naszej szkole.

25 listopada przedszkolaki uczestniczyły w obchodach Dnia Pluszowego Misia. Święto jest bardzo sympatyczne i coraz powszechniej obchodzone na całym świecie, a jego data wcale nie jest przypadkowa. Właśnie tego dnia przypada rocznica powstania tej maskotki. Mało kto wie, że pluszowy miś to zabawka symbol z niezwykłą historią, która wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Mimo upływającego czasu oraz pojawiania się coraz bardziej nowoczesnych rozrywek dla dzieci, bywa największym przyjacielem dziecka.

Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim przyjacielem – misiem. A każdy był piękny i wyjątkowy. Przedszkolaki poznały historię święta, przygotowano również wiele atrakcji: zabawy ruchowe, plastyczne, zgadywanki, śpiewanie piosenek oraz misiowe tańce. Ten dzień w przedszkolu pełen był uśmiechu, radości i wspólnej zabawy.

 Wychowawczynie: Dorota Późniewska, Dorota Sobotka, Milena Gołębiewska

 Dorota Późniewska

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka – Filia w Szczawinie

Nie ma dzieci – są ludzie (…). Dziecko – już mieszkaniec, obywatel i już człowiek. Nie dopiero będzie, a już (…). Lata dziecięce- to życie rzeczywiste, nie zapowiedź.

(J. Korczak)

20 listopada przypada rocznica podpisania Konwencji o prawach dziecka – najważniejszego dokumentu poświęconego dzieciom. Na pamiątkę tego wydarzenia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Uczniowie Filii w Szczawinie w ramach obchodów tego wyjątkowego dnia poznali i utrwalili prawa gwarantowane im przez Konwencję. Wysłuchali piosenki przekazującej
w swojej treści wybrane prawa dzieci. Ponadto poprzez wykonanie różnych zadań – w formie zabawy zwrócili uwagę, jak ważne jest ich przestrzeganie w codziennym życiu.

A. Samorajska

Zarządzenie Nr VI/2021/2022

MUREM ZA POLSKIM MUNDUREM

 

Goworowo, 22.11.2021 r.

Kochani Żołnierze!

Dziękujemy Wam za trud, jaki wkładacie w obronę granic naszej Ojczyzny. Wiemy, że to niełatwa i często niebezpieczna praca, wymagająca od Was wielkiego wysiłku i odwagi. Wiemy to, bo nauczyciele mówią nam jak ważną pełnicie misję. Niech nasze, dziecięce serca dodadzą Wam otuchy i wiary w sens Waszej pracy. Wiemy, że musicie opuścić Swoje Rodziny, by podjąć służbę dla Polski, by nasze rodziny były bezpieczne.

My, społeczność Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie wraz z lokalnym przedsiębiorcą – Cukiernią - Piekarnią Romanowski chcemy osłodzić Wam gorycz codzienności, z którą musicie się zmagać. Wszyscy mówimy: "Z Kopernikiem murem za polskim mundurem".

W okresie, gdy wszyscy zaczynają myśleć o nadchodzących świętach- czasie wspólnoty i miłości- pragniemy złożyć Wam najserdeczniejsze życzenia, by zapanował spokój na granicy, byście mogli wrócić do Waszych najbliższych i z nimi mogli cieszyć się radością Bożego Narodzenia.

Informacje zredagowały

Żanetta Korczakowska, Agnieszka Kosiorek

Szkolne obchody Dnia marchewki - filia Szczawin


Jedz marchewki – będziesz zdrów.
Siłę będziesz miał za dwóch.


19 listopada 2021 roku po raz kolejny obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Marchewki. To dzień wyjątkowy ze względu na to, iż wszyscy ubrani byliśmy na pomarańczowo.
Podczas wspólnego spotkania odbyła się krótka prezentacja warzywa. Rozmawialiśmy również na temat wartości odżywczych marchewki i staraliśmy się wymienić wszystkie potrawy, w których możemy ją znaleźć.
Dzieci podzielone na grupy brały udział w różnych zabawach dotyczących bohaterki dnia, m. in.: układały puzzle, szukały w labiryncie drogi królika do marchewki, a także rozpoznawały marchewkę wśród innych warzyw za pomocą zmysłu dotyku i węchu.
Podsumowaliśmy szkolny konkurs dla klas 0-III na plakat przedstawiający marchewkę oraz hasło zachęcające do jej spożywania. Laureatami zostali:
I miejsce – Wiktoria Oleksiak – kl. II
II miejsce – Zuzanna Gałązka – kl. III
III miejsce – Filip Wasilewski – kl. 0
wyróżnienia: Antoni Pazik – kl.0, Jan Brzozowski – kl.III
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody ufundowane przez opiekuna Samorządu Uczniowskiego.
Dzień zakończyliśmy pijąc pyszne i zdrowe soki marchewkowe.

opiekun SU – Agnieszka Podleś

Kiermasz biało-czerwony

Dnia 10 listopada 2021 roku w naszej szkole odbył się biało-czerwony kiermasz z okazji Święta Niepodległości Polski. Uczniowie naszej szkoły mogli kupić domowe wypieki.

Mazowiecki program przygotowania szkół, nauczycieli i uczniów do nauczania zdalnego

Gmina Goworowo w partnerstwie z Samorządem Województwa Mazowieckiego realizuje projekt pn. „Mazowiecki program przygotowania szkół, nauczycieli i uczniów do nauczania zdalnego” w ramach X Osi priorytetowej  „Edukacja dla rozwoju regionu”, Działania 10.1 „Kształcenie i rozwój dzieci i młodzieży”, Poddziałania 10.1.1 „Edukacja ogólna”, którego celem jest podniesienie jakości nauczania w min. 330 szkołach z terenu Województwa Mazowieckiego poprzez zakup sprzętu i oprogramowania oraz przeprowadzenie szkoleń mających na celu przygotowanie szkół, nauczycieli i uczniów do nauki zdalnej. W ramach projektu Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Goworowie otrzyma pakiet sprzętu w postaci: zestawów komputerowych, laptopów, drukarek, urządzenia wielofunkcyjnego, projektora multimedialnego, monitora interaktywnego oraz pakiet oprogramowań wspierających naukę zdalną. Ponadto wsparciem szkoleniowym w zakresie nauczania zdalnego objęci zostaną nauczyciele i uczniowie. Wartość projektu wynosi 55 624 305, 00 zł, natomiast dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej wynosi: 40 374 335, 00 zł.

Dzień Niepodległości w świetlicy szkolnej


„DZISIAJ WIELKA JEST ROCZNICA
11 LISTOPADA
TYM, CO ZMARLI ZA OJCZYZNĘ,
HOŁD WDZIĘCZNOŚCI POLSKA SKĄŁDA”

9 listopada 2021 roku w świetlicy szkolnej odbyły się zajęcia poświęcone tematyce Narodowego Święta Niepodległości, które obchodzimy 11 listopada. Na świetlicowej lekcji historii uczniowie zapoznali się z filmem edukacyjnym, który opowiadał o najważniejszych wydarzeniach związanych z 11 listopada. Dzieci przypomniały także jakie są trzy symbole narodowe: flaga, godło i hymn. Następnie uczniowie słuchali krótkiego rysu historycznego w celu usystematyzowania wiedzy. Dzieci pokolorowały mapę Polski, a także wykonały orła z koroną sposobem odrysowania własnych rąk. W świetlicy pojawiły się także dekoracje wykonane przez opiekunów i nauczycieli o tematyce 11 listopada.

Śniadanie to podstawa!

Od śniadania zależy jak będzie wyglądał twój dzień. Ten pierwszy posiłek powinien zawierać około 30% kalorii przewidzianych na wszystkie posiłki w ciągu dnia (dzienne zapotrzebowanie dziecka wynosi ok. 2100 - 2400kcal, w okresie dojrzewania wzrasta) .To właśnie śniadanie dostarcza nam energii do nauki i pracy. Odpowiednio dobrane produkty dają paliwo naszym komórkom i układowi nerwowemu, uzupełnią niedobór składników odżywczych. Badania dowodzą, że ci, którzy przed wyjściem z domu nic nie zjedzą, mają średnio o jeden stopień gorsze oceny od rówieśników jedzących śniadania. Jak zatem skomponować śniadanie by spełniło ono swoje ważne funkcje?

Oto kilka niezbędnych rad na pełnowartościowe śniadanie od członków Koła Zdrowego Żywienia.
Nabiał dostarczy ci wapnia, białka oraz witamin A i D. Może to być na przykład kubek naturalnego jogurtu, kefir , twaróg lub maślanka.
Nie zapomnij o produkcie zbożowym, takim jak płatki zbożowe (owsiane, żytnie, jaglane) czy musli, zawierającym błonnik, witaminy z grupy B, białko i węglowodany!
Paliwo w postaci cukrów prostych błyskawicznie doda energii twoim szarym komórkom, może to być łyżka miodu.
Nie można zapomnieć o owocach i warzywach, które wzmacniają koncentrację. Mogą to być świeże owoce, suszone morele i żurawina, orzechy i migdały.
Należy wypić też napój, który nawilżyłby organizm od środka i pobudził krążenie krwi i limfy. Wystarczy szklanka herbaty, wody niegazowanej albo naturalnego soku owocowego.
Jeżeli nie chcecie skarżyć się na ból głowy, złe samopoczucie, rozdrażnienie oraz mieć lepsze wyniki w nauce, zachęcamy do zmiany nawyków żywieniowych i jedzenia pełnowartościowych śniadań!

Członkowie KZŻ z kl. IV a i b

 

Zarządzenie nr V/2021/2022

Obchody Święta Odzyskania Niepodległości

Jeszcze jeden listopad do okna zapukał
Żółtych liści szelestem. I znów nas odszukał.
Nas, zapatrzonych w przeszłość. W dni klęski i chwały
które nam po przodkach w spuściźnie zostały...

Wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego, a następnie słowami nostalgii i zadumy rozpoczęła się w dniu 10.11.2021 r. uroczysta akademia z okazji 103 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Montaż słowno - muzyczny uświadomił wielkie poświęcenie, patriotyzm i miłość do ojczyzny Polaków walczących o wolną Polskę. Uczniowie z uwagą słuchali pięknie recytowanych wierszy przeplatanych patriotycznymi pieśniami w mistrzowskim wykonaniu szkolnego chóru w świątecznej scenerii. Pani wicedyrektor dyrektor Aneta Kosek "przeprowadziła" wśród uczniów młodszych klas krótki egzamin z patriotyzmu pod hasłem: "Kto Ty jesteś...?" Uczniowie zaliczyli go na celujący. Na zakończenie dyrektor szkoły pani Barbara Grabowska w refleksji nawiązującej do rangi święta podkreśliła abyśmy nie zaprzepaścili tego co wywalczyli dla nas przodkowie i dbali na co dzień "Aby Polska była Polską".

Bożena Drabot

Szkoła do hymnu

 

 

Po raz kolejny Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Goworowie wzięła udział w ogólnopolskiej akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu”. O symbolicznej godz. 11:11 wspólnie odśpiewaliśmy nasz hymn narodowy, który był wstępem do uroczystej akademii z okazji Święta Niepodległości.

 

KOCHAM CIĘ POLSKO


"W listopadzie – wielkie święto. Każdy ma twarz uśmiechniętą…"
Tak właśnie śpiewały dzieci 10 listopada 2021 roku w Filii w Szczawinie podczas szkolnej uroczystości z okazji obchodów Narodowego Święta Niepodległości.
Na chwilę cofnęliśmy się w czasie i przypomnieliśmy sobie jak to wszystko było i co się wydarzyło 11 listopada 1918 roku. Dlaczego jest to tak ważna data w życiu każdego Polaka. Utrwaliliśmy również wiedzę na temat naszych symboli narodowych.
Po raz czwarty przyłączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji "Szkoła do hymnu" ogłoszonej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, odśpiewując o godz. 11:11 cztery zwrotki "Mazurka Dąbrowskiego".
Dziś nie boimy się posługiwać językiem polskim i z dumą możemy powiedzieć, że jesteśmy Polakami.

Agnieszka Podleś,
Magdalena Tuszyńska

Dzień otwarty

Organizacja spotkania - oddziały 0-3 (16 listopada 2021 r.)

Organizacja spotkania - oddziały 4-8 (17 listopada 2021 r.)

 

Dzień otwarty w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie:

16 listopada 2021 r. (wtorek) – oddziały przedszkolne i klasy 1-3
Od godz. 15:00 – do godz. 17:00 – wychowawcy, nauczyciele oraz nauczyciele specjaliści pozostają do dyspozycji rodziców, oczekując w salach lekcyjnych, pokoju nauczycielskim oraz gabinetach specjalistycznych (szczegółowy przydział w harmonogramie).

17 listopada 2021 r. (środa) – klasy 4-8
Od godz. 15:00 – do godz. 17:00 – wychowawcy, nauczyciele oraz nauczyciele specjaliści pozostają do dyspozycji rodziców, oczekując w salach lekcyjnych, pokoju nauczycielskim oraz gabinetach specjalistycznych (szczegółowy przydział w harmonogramie).

17 listopada 2021 r. godz. 17.30 – zebranie dyrektora z Radą Rodziców w stołówce szkolnej.

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa.

Uwaga!Wewnątrz budynku szkoły obowiązuje ścisłe przestrzeganie zasad reżimu sanitarnego: pomiar temperatury ciała, dystans społeczny, dezynfekcja dłoni oraz ochrona nosa i ust. Proszę stosować się do poleceń i wskazań dyrekcji szkoły oraz pracowników obsługi. Wspólnie zadbajmy o nasze bezpieczeństwo.

Z poważaniem,
Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie
Barbara Grabowska

Pieczemy pizzę i ciasteczka - warsztaty kulinarne


We wtorek, 9 listopada dzieci ze Szkoły Podstawowej im. M. Kopernika w Goworowie - Filia Szczawin brały udział w warsztatach kulinarnych w Restauracji Avangarda w Różanie.
Uczestnicy wycieczki przyznali, że to był bardzo pracowity dzień. Najpierw pani kucharka zapoznała wszystkich ze składnikami i sposobem wykonania ciasta na pizzę. Następnie dzieci poplanowały dodatki i rozłożyły je na okrągłych plackach, które powędrowały do pieca. W czasie degustacji padały słowa: pyszna, znakomita, cieplutka.
A tymczasem w sali obok uczniowie z ogromnym zapałem zabrali się do wałkowania, wykrawania oraz ozdabiania ciasteczek z kruchego ciasta. Upieczone i zapakowane do kolorowych torebek stały się smacznym prezentem dla rodziców.
Na dzieci czekały również inne atrakcje w sali zabaw, m.in. kącik malucha, magiczny dywan.
Pobyt w Restauracji Avangarda upłynął w miłej i radosnej atmosferze.

Barbara Rutkowska – kierownik wycieczki

Ogłoszenie

Drodzy Rodzice i Uczniowie,

12 listopada 2021 r. (piątek) jest w naszej szkole dniem wolnym od zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Tego dnia szkoła organizuje zajęcia wychowawczo-opiekuńcze w godzinach 7:30 – 12:30, lecz nie zapewnia dowozu i dożywiania uczniów.

Z poważaniem,
Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie
Barbara  Grabowska

Apel Pani Dyrektor

Drodzy Rodzice,
informuję, że w najbliższym czasie, w okolicy parkingu przed naszą szkołą zostanie wzmożona kontrola policji. Nie będzie ona miała na celu utrudnienia Państwu życia, lecz ułatwienie go uczniom naszej szkoły, którzy – jako osoby z niepełnosprawnością ruchową – potrzebują wsparcia i zrozumienia. Bardzo proszę, abyście Państwo uważnie przeczytali zamieszczone poniżej informacje, co – mam nadzieję – poprawi Państwa świadomość w tym zakresie.
Niektórzy kierowcy nie zdają sobie sprawy z utrudnień, jakie stwarzają osobom niepełnosprawnym, pozostawiając swoje samochody na miejscach parkingowych przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych. W dalszym ciągu powszechne jest parkowanie na takich miejscach pojazdów przez osoby do tego nieuprawnione.

Jeszcze więcej spotkać można przypadków częściowego zaparkowania na kopercie samochodu nienależącego do osoby niepełnosprawnej, czy to kołami jednej strony pojazdu, jednej osi, czy którymś z kół.

W każdym z tych przypadków, kierujący muszą się liczyć z możliwością odholowania ich auta, o ile oczywiście nie posiadają odpowiedniej karty parkingowej. Wiąże się to
z niebagatelnymi kosztami i mnóstwem straconego czasu.

Odholowanie pojazdu samochodowego do 3,5t to obecnie wydatek 523 zł; do tego doliczyć trzeba 44 zł za rozpoczętą dobę postoju na parkingu depozytowym. Oczywiście, nie wolno zapomnieć o mandacie karnym, którym zostanie ukarany nieuprawniony kierowca, a jest to kolejne 500 zł i 5 punktów karnych. Nie jest istotne wówczas tłumaczenie, że samochód stał na linii tylko jednym kołem.
Pamiętajmy, aby na miejscach dla osób z niepełnosprawnością parkować przewidzianą liczbę pojazdów, zgodnie z kształtem „koperty” oraz zachowywać odpowiednie odstępy po obu stronach samochodu. Ustawiając samochód:
• w poprzek stanowiska (nierównolegle do wyznaczających je linii);
• zbyt blisko którejś z jego krawędzi lub innego pojazdu;
• na „drugiego” czy „trzeciego” (pojazdów jest więcej niż przewidzianych miejsc) uniemożliwiasz osobie na wózku lub poruszającej się o kulach wejście i wyjście
z samochodu. To samo dotyczy pojazdów parkujących w sąsiedztwie miejsc dla osób z niepełnosprawnościami oraz najeżdżających na ograniczające je linie.

Wykroczenie
Niezastosowanie się do znaków poziomych P-20 „koperta” i P-24 „miejsce dla pojazdu osoby niepełnosprawnej” oraz pionowych D-18a „parking – miejsce zastrzeżone” i T-29 „tabliczka informująca o miejscu przeznaczonym dla pojazdu samochodowego osób, o których mowa w art. 8. ust. 1 i 2 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym”.

Podstawa prawna
Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym
Art. 130a. ust. 1 pkt 4. Pojazd jest usuwany z drogi na koszt właściciela w przypadku pozostawienia pojazdu nieoznakowanego kartą parkingową, w miejscu przeznaczonym dla pojazdu kierowanego przez osoby wymienione w art. 8. ust. 1 i 2 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym

Kwalifikacja prawna
Kodeks wykroczeń – Ustawa z dnia 20 maja 1971 r.
Art. 92. § 1. Kto nie stosuje się do znaku lub sygnału drogowego albo do sygnału lub polecenia osoby uprawnionej do kierowania ruchem lub do kontroli ruchu drogowego, podlega karze grzywny albo karze nagany.

Wysokość mandatu
Sprawca podlega karze grzywny w postaci mandatu karnego w wysokości 500 zł

Punkty karne
5 punktów karnych

 

Na koniec chwila zastanowienia…

 

Dyrektor Szkoły Podstawowej w Goworowie
mgr Barbara Grabowska

 

Dzień postaci z bajek

Każdego roku 5 listopada na całym świecie obchodzony jest Dzień Postaci z Bajek. W tym dniu przypominamy bajki, które są nieodzownym elementem każdego dzieciństwa. Wybrana data nie jest przypadkowa – jest to dzień urodzin jednego z największych twórców bajek – Walta Disney’a.
Aby zaakcentować Dzień Postaci z Bajek, dzieci z oddziałów zerowych wzięły udział w zajęciach, podczas których opowiadały o swoich ulubionych bajkowych bohaterach. Niczym za sprawą czarodziejskiej różdżki, przeniosły się do bajkowego świata. Przypomniały sobie bajki – zarówno te współczesne – jak i te, które należą do kanonu literatury dziecięcej. Były konkursy, kolorowanki, zagadki oraz wspólne czytanie ulubionych utworów. Dzieci m.in. stworzyły plakat z rekwizytami z bajek, wykonywały maski, ozdabiały chatkę z piernika oraz - niczym Kopciuszek - oddzielały ziarenka. Nie zabrakło też tańców i zabaw w rytm dziecięcych przebojów.
Dzień ten był okazją nie tylko do świetnej zabawy, ale też do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci. Bajki kształcą postawy moralne, rozwijają dziecięcą fantazję, wzbogacają słownictwo. Dlatego warto sięgać po bajki nie tylko 5 listopada, kiedy obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek, ale zawsze wtedy, gdy jest taka możliwość.
Wychowawcy: Milena Gołębiewska, Dorota Późniewska, Dorota Sobotka

Dorota Sobotka

Zdrowie na talerzu

 

Najważniejszym czynnikiem, który ma wpływ na rozwój dziecka i jego stan zdrowia, oprócz aktywności fizycznej jest prawidłowe odżywianie. W codziennej diecie każdego człowieka nie powinno zabraknąć owoców i warzyw, które nie tylko przyciągają swoim wyglądem, ale też smakiem.
Aby zachęcić dzieci, zwłaszcza te w wieku szkolnym do spożywania owoców i warzyw, w Filii w Szczawinie został zorganizowany konkurs plastyczny pod hasłem „Zdrowie na talerzu”. Jest on jednym z działań programu „Szkoła promująca zdrowie”. Uczniowie klas I - III wykonali przepiękne prace dotyczące zdrowego żywienia z wykorzystaniem różnorodnych technik plastycznych. Komisja konkursowa wyłoniła laureatów:
I miejsce – Aleksandra Rabuczewska klasa III
II miejsce – Zuzanna Gałązka klasa III, Amelia Parzych klasa I
III miejsce – Szymon Piotr Walczak klasa II
Wyróżnienie: Martyna Iwańska klasa I, Wiktoria Oleksiak klasa II
Podsumowanie konkursu oraz wręczenie nagród ufundowanych przez organizatora odbyło się 4 listopada 2021 roku. Wszyscy uczestnicy otrzymali zdrowe soki i owoce.

Magdalena Tuszyńska

 

Co dzieci mogą zrobić z warzyw i owoców?


5 listopada 2021 r.
Dzisiaj został rozstrzygnięty szkolny konkurs plastyczno-techniczny pod hasłem "Jesienne cudaki z warzyw i owoców". To kolejne działanie o charakterze edukacyjnym w ramach "Programu dla szkół", którego celem jest trwała zmiana nawyków żywieniowych poprzez zwiększenie udziału owoców i warzyw w codziennej diecie dzieci.
Konkurs adresowany był do uczniów klasy I-III. Zadanie polegało na wykonaniu postaci z warzyw i owoców. Komisja miała nie lada wyzwanie, żeby ocenić pomysłowość i staranność uczestników.
Oto laureaci:
I miejsce - Zuzanna Gałązka kl. III
II miejsce – Amelia Parzych kl. I, Aleksandra Rabuczewska kl. III
III miejsce – Wiktoria Oleksiak kl. II
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody oraz pamiątkowe dyplomy ufundowane przez organizatora.

Barbara Rutkowska

„DARY PANI JESIENI”


3 listopada2021r odbyło się wręczenie nagród i dyplomów laureatom konkursu plastycznego pt. "Dary Pani Jesieni" zorganizowanego przez Szkołę Podstawową im. Mikołaja Kopernika w Goworowie - Filia Szczawin.
Celem konkursu było dostrzeżenie piękna pory jesiennej i jej darów. Uczestnicy wykazali się umiejętnością wykorzystywania i zastosowania różnych technik plastycznych. Komisja miała problem z wyłonieniem zwycięzców, ponieważ prace były bardzo ciekawe i twórcze, każda miała w sobie coś pięknego i oryginalnego.
Jury, jako kryterium oceny wzięło pod uwagę: pomysłowość, zgodność z tematem oraz walory artystyczne pracy. Spośród 22 prac komisja wyłoniła laureatów w trzech kategoriach wiekowych: 3,4,5-latki:

3-latki
I miejsce – Aleksander Szewczyk
II miejsce – Aleksander Wachowski

4-latki
I miejsce – Antoni Tuszyński
II miejsce – Maja Brzozowska
II miejsce – Michalina Pazik

5-latki
I miejsce – Szymon Rurka
II miejsce – Bartosz Rabuczewski
III miejsce – Paweł Ziemek

Zwycięzcom gratulujemy!

Pozostałe dzieci, które wzięły udział w konkursie dostały pamiątkowe dyplomy i upominki. Serdecznie dziękuję za udział w konkursie.

Katarzyna Gałązka

 

Wyprawa do Stajni Koni sportowych „Viritim”

 


Szarłat to wieś położona w niezwykle urokliwym miejscu, gdzie Orz wpada do Narwi. Henryk Syska poświęcił temu zjawisku piękną legendę i zapisał na kartach jednej ze swoich książek „W dolinie Orza”. Znajduje się tam Stajnia Koni sportowych „Viritim” prowadzona przez państwa Agnieszkę i Michała Rybaczyków, dzięki którym dzieci z klasy IV c poznały te piękne, delikatne i niezwykle silne zwierzęta. Każdy spróbował swoich sił w dosiadaniu wierzchowca, miał okazję poćwiczyć pod okiem fachowców, pojeździć bryczką, zapoznać się z codziennymi czynnościami w oporządku koni. Pani Agnieszka zaprezentowała nam również konia, wraz z którym wywalczyła tytuł – Mistrza Mazowsza i Warszawy roku 2021 (w biegu na 80 km).
W gospodarstwie państwa Rybaczyków nie brakuje różnych zwierząt, z którymi dzieci się zapoznały. Śmiechom, żartom i dobrej zabawie przy ognisku, pod opieką rodziców i nauczycieli, nie było końca. Przyszedł czas, kiedy konie spokojnie wróciły na swoje miejsca a my do domów, żeby móc opowiadać o przygodzie, którą przeżyliśmy. Łączenie przyjemnego z pożytecznym to najlepszy sposób na spędzenie wolnego czasu dla najmłodszych i nie tylko.
Gmina Goworowo ma wiele takich ciekawych i tajemniczych zakątków, trzeba je tylko odkryć…

Agnieszka Kosiorek

Podaruj książce drugie życie


Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Goworowie organizuje zbiórkę książek dla Polaków mieszkających na Litwie. Chcemy wesprzeć polską bibliotekę, z której korzystają nasi Rodacy.
Jeśli masz książki, z którymi chciałbyś się rozstać, są nowe lub w dobrym stanie, możesz sprawić, że ktoś chętnie je przeczyta.
Książki zostaną przekazane polskiej bibliotece w Podbrodziu (Pabradės).
Najchętniej przyjmiemy książki z literatury pięknej, dziecięcej i młodzieżowej. Mile widziana będzie proza współczesna: powieści i opowiadania.
Zbiórkę odbędzie się od 8.11 do 10.12 2021 roku.
Książki można przynosić do Szkoły Podstawowej w Goworowie do pań: Żanetty Korczakowskiej, Elżbiety Bienieckiej i Elizy Skrzecz–Witkowskiej.

Żanetta Korczakowska

 

ZARZĄDZENIE NR IV/2021/2022

Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie
z dnia 2 listopada 2021 roku
w sprawie czasowego zawieszenia zajęć w Szkole Podstawowej w Goworowie
ze względu na sytuację epidemiczną

Zarządzenie IV/2021/2022

VI Gminny Konkurs pod hasłem „Przemocy mówię NIE” organizowany przez Zespół Interdyscyplinarny Gminy Goworowo, został rozstrzygnięty.

Celem konkursu było:
1. Zwrócenie uwagi na skalę zjawiska przemocy.
2. Wyrażenie sprzeciwu wobec aktów przemocy.
3. Promowanie zdrowego i dobrego stylu życia.
4. Promowanie zdolności twórczych i artystycznych dzieci, młodzieży i dorosłych z naszej gminy.


Zainteresowani konkursem mieli do wyboru: wykonanie pracy plastycznej, ułożenie wiersza lub napisanie pracy. W szranki stanęli uczniowie Szkoły Podstawowej w Kuninie, uczniowie Szkoły Podstawowej w Goworowie i w Szczawinie, Uczniowie Szkoły Powiatowej w Goworowie oraz Środowiskowy Dom Samopomocy w Czarnowie. Prace plastyczne wykonane zostały urozmaiconymi technikami, starannie i ciekawie. Pomysłowość uczniowska jest zadziwiająca. Wiersze oraz prace literackie pokazują, że zjawisko przemocy budzi ogromne emocje i zdecydowany sprzeciw. W niektórych pracach jest zawarta konkretna wskazówka, co zrobić, gdy doznajemy przemocy lub jesteśmy jej świadkami. Jest też apel do ofiar przemocy, by nie akceptowały jej i dały sobie pomóc. Autorzy prac ukazują też rodzaje przemocy i jej skutki.

Dzień marchewki

19 listopada 2020 roku w Filii w Szczawinie obchodziliśmy Dzień Marchewki.
Tego dnia przedszkolaki przyszły do szkoły ubrane na pomarańczowo. Rodzice jak zawsze stanęli na wysokości zadania, wymyślając swoim pociechom przepiękne marchewkowo - pomarańczowe stroje. Szkolna komisja wybierając najciekawszy strój z każdego oddziału przedszkolnego została postawiona przed trudną decyzją. Po długich obradach wyłoniła zwycięzców:
I miejsce: Antoni Długosiecki -"Misie”
II miejsce: Aleks Kraska - "0"
III miejsce: Filip Kruk - "Biedroneczki"
wyróżnienia: Amelia Parzych - "0"; Iga Dziełak, Błażej Zduniak - "Misie"; Antoni Pazik, Hubert Jarka - "Biedroneczki".
Laureaci otrzymali ufundowane przez opiekuna Samorządu Uczniowskiego nagrody w postaci desek do krojenia, natomiast osoby wyróżnione - soki.
Na podwójne wyróżnienie zasłużył strój "covidowa marchewka", za który pani kierownik B. Rutkowska wręczyła Amelii Parzych dodatkową nagrodę.
Nad całością czuwał opiekun Samorządu Uczniowskiego, który przedstawił zebranym cel spotkania i opowiedział o bohaterce dnia.
Wszyscy wzięli udział w quizie wiedzy o marchewce i pili soki marchewkowe. Słuchając piosenki ,,Urodziny marchewki” maluchy pod opieką swoich wychowawców wykonywały prace plastyczne pt. "Kosz pełen marchewek".
Mieliśmy również możliwość skosztowania pysznego ciasta marchewkowego, upieczonego przez p. E. Dudziec, której serdecznie dziękujemy.

opiekun SU – Agnieszka Podleś

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

20 listopada w naszej szkole, oddziały przedszkolne obchodziły Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Przedszkolaki w tym dniu ubrane w niebieskie barwy oglądały prezentację multimedialną pt. ,,Nasze prawa”, film pt. „Lekcje z Januszem Korczakiem”, poznały „Konwencję o Prawach Dziecka” i wypowiadały się na temat swoich praw. Przedszkolaki tańczyły przy piosence ,,Wszystkie dzieci nasze są”, a także uczyły się piosenki o prawach dziecka. Wykonały plakat, medale, kolorowały obrazki przedstawiające dzieci różnych ras, uczestniczyły w zabawie ,,Wszyscy jesteśmy ważni pomimo różnic”. Ponadto dzieci przypomniały sobie, że oprócz praw mają również obowiązki, które są równie ważne.

Milena Gołębiewska
Sylwia Sadowska-Rybak
Dorota Sobotka

Happening „Jestem zdrowy i radosny”

Poniedziałek, 23 listopada 2020 r.

Dzisiaj zostało zrealizowane kolejne zadanie w ramach programu „Szkoła promująca zdrowie”. Widowisko rozpoczęło się od prezentacji głównego hasła „Jestem zdrowy i radosny”. Następnie dzieci rozwiązywały zagadki związane ze zdrowiem. Odbył się przemarsz po korytarzu z ilustracjami ukazującymi rozwiązania zagadek.
Problem nieprawidłowego odżywiania zaakcentowały panie przedstawiając inscenizację pt. „Apetyt Misia Uszatka”. Przedszkolaki dowiedziały się, że słodycze bardzo szkodzą zdrowiu, szczególnie na śniadanie. Wszyscy musimy pamiętać, że zdrowe śniadanie to najważniejszy posiłek dnia, nie powinien być omijany. W kilka minut można przygotować zdrowe i pożywne śniadanie, które zapewni siłę i energię.
Doskonałą podpowiedzią, co powinno się znaleźć w zdrowych posiłkach jest Piramida Żywienia. Uczestnicy happeningu poznali najważniejsze zasady komponowania codziennego jadłospisu, słuchając piosenki o piramidzie żywieniowej. Byli uważni, więc wspaniale dopasowali obrazki na planszach piramidy.
Dzisiejsze wydarzenie nie obyło się bez konkursu, w którym dzieci pod opieką wychowawców improwizowały zakończenia zgadywanek – rymowanek. Rywalizacja zakończyła się remisem. Nagrodą była piosenka „Witaminki”, zachęcająca do spożywania warzyw i owoców.
Po muzycznej zabawie przedszkolaki zaprezentowały hasło „Sport to zdrowie! Prowadząca zwróciła uwagę, że nie bez powodu u podstawy piramidy znajduje się aktywność fizyczna – rozumiana nie tylko jako typowy sport, ale także: chodzenie po schodach czy spacer. Aby podkreślić znaczenie sportu dla zdrowia, dzieci wykonały ćwiczenia gimnastyczne oraz wzięły udział w zabawach ruchowych. Do części sportowej widowiska dołączyli uczniowie klasy III. Przesłali z domu zdjęcia, na których wykonują ćwiczenia gimnastyczne, aktywnie spędzając czas w okresie pandemii. Happening zakończył się wysłuchaniem „Piosenki o sporcie”.

Barbara Rutkowska

Techniki nauki – nowy cykl edukacyjny TVP VOD

 

Warszawa, 13.11.2020 r.

Jak uczyć się w efektywny sposób, szybciej czytać i więcej zapamiętywać? Jak organizować czas i osiągać planowane cele? Jak szybko i łatwo uczyć się języków obcych? Odpowiedzi na te pytania uczniowie znajdą w nowym cyklu edukacyjnym TVP VOD „Techniki nauki”. Programy prowadzą eksperci, trenerzy i wykładowcy, którzy w przystępny sposób podpowiadają, jak rozwijać i doskonalić jedną z najważniejszych kompetencji XXI wieku – umiejętność uczenia się. Projekt to efekt współpracy koncepcyjnej MEN i TVP. Wszystkie odcinki można bezpłatnie obejrzeć na platformie vod.tvp.pl.

Jak uczyć się w efektywny sposób – eksperci podpowiadają
„Techniki nauki” to nowy cykl edukacyjny, który powstał dzięki współpracy Telewizji Polskiej i Ministerstwa Edukacji Narodowej. Ważnym tematem programów jest planowanie oraz dobra organizacja czasu. Nie zabrakło także zagadnień związanych z nauką języków obcych.

„Techniki nauki” – tematy odcinków
Cykl edukacyjny „Techniki nauki” to w sumie 33 odcinki. W pierwszym etapie zaprezentowanych zostało 15 z nich, do końca listopada wyemitowanych będzie kolejnych 18 programów.

W odcinku „Nowoczesne techniki nauki” widzowie poznają narzędzia, które ułatwiają szybszą i efektywniejsza naukę, takie jak: trening mózgu czy techniki pamięciowe. Z kolei w programie „Szybsze czytanie – szybsza nauka” prowadząca podpowiada, że do nauki szybkiego czytania warto używać wskaźnika, obejmować większą partię tekstu jednym spojrzeniem i nie czytać w pozycji leżącej.

Z odcinka poświęconego nauce języków obcych widzowie dowiedzą się m.in., że najważniejsze jest skoncentrowanie się na komunikacji i opanowanie słów z kilku obszarów, takich jak: jedzenie, towarzystwo, transport, części ciała, miejsce zamieszkania, zawód, rodzina, uczucia, cyfry, przymiotniki.

Inwestycja ruszyła - budowa żłobko - przedszkola epizod pierwszy


Posługując się slangiem filmowca: „Padł pierwszy klaps” i zaczęło się. W końcu ten najważniejszy dla środowiska lokalnego projekt, a przede wszystkim latami oczekiwana enklawa dla najmłodszych mieszkańców Naszej gminy, wystartowała. W poniedziałek 9 listopada wjechał na asfaltowe boisko wielofunkcyjne ciężki sprzęt z Zakładu Gospodarki Komunalnej w Goworowie i mogłem podziwiać pierwsze zdjęcia prologu serialu pod tytułem: „Wielka demolka”. Historycznego pierwszego wbicia nie łopaty, a zębów łyżki koparki dokonał sympatyczny operator sprzętu – Pan Marcin Szulkowski. W pierwszej kolejności rozpoczęły się prace ziemne, polegające na usunięciu ogrodzenia boiska, demontażu urządzeń sportowych oraz likwidacji i wywiezieniu gruzu bitumicznego z kruszonego boiska. Kolejnym etapem będzie rozbiórka ciągów komunikacyjnych i dalsze prace ziemne związane z zasilaniem elektrycznym oraz wodno-kanalizacyjnym. Jak to podają w hollywoodzkich produkcjach: TO BE CONTINUED! (w tłumaczeniu dosłownym CDN). Z placu budowy Wasz obserwator społecznych wydarzeń architektonicznych.

 

Jacek Dobrzyński

VIII Powiatowy Konkurs Piosenki Uczniowskiej i Młodzieżowej NUTKA już za nami

Po raz pierwszy został przeprowadzony online. Zostanie więc zapamiętany przez nas wszystkich jako szczególny i wyjątkowy. Organizatorami konkursu jak zwykle była Szkoła Podstawowa w Goworowie i Towarzystwo Przyjaciół Goworowszczyzny. Współorganizatorem i głównym sponsorem nagród zaś Powiat Ostrołęcki. W komisji konkursowej zasiedli: Pan Piotr Grzyb – muzyk i instrumentalista oraz pan Rafał Ostrowski również muzyk i instrumentalista, animator kultury. Opiekunowie wokalistów musieli dokonać nagrania występów i przesłania nam organizatorom, my z kolei komisji oceniającej. Po przesłuchaniu nagrań, komisja ogłosiła werdykt.
W kategorii wiekowej kl. II- III
I miejsce przyznano Zuzannie Twardziak ze Szkoły Podstawowej w Goworowie
II miejsce Magdalenie Kusik ze Szkoły Podstawowej w Wąsewie
III miejsce Oldze Strzałkowskiej ze Szkoły Podstawowej w Goworowie.
W kategorii wiekowej kl. IV – VI
I miejsce komisja przyznała Antoninie Ogonowskiej ze Szkoły Podstawowej w Różanie
II miejsce Kindze Jakubiak z Czerwina
III miejsce Błażejowi Kowalakowi ze Szkoły Podstawowej w Wąsewie
W kategorii wiekowej kl. VII – VIII
I miejsce przyznano Małgorzacie Sadowskiej ze Szkoły Podstawowej w Goworowie
II miejsce Zofii Mrozek z Różana.
Trzeciego miejsca komisja nie przyznała.
Za udział w konkursie upominki otrzymały uczennice:
Daria Damiańska ze Szkoły Podstawowej w Czerwinie
Amelia Rurka ze Szkoły Podstawowej w Goworowie
Nagrodę specjalną w postaci statuetki „DLA WSCHODZĄCEJ GWIAZDY SZKOLNEJ ESTRADY” ufundowaną przez dyrektora Szkoły Podstawowej im. M. Kopernika w Goworowie przyznano Małgorzacie Sadowskiej ze Szkoły Podstawowej w Goworowie.
Nagrody ufundowane przez współorganizatora konkursu Starostwo Powiatowe wręczono/ dowieziono uczniom w dniu rozstrzygnięcia konkursu.
Celem naszego konkursu było przede wszystkim popularyzowanie kultury muzycznej wśród dzieci i młodzieży, rozwijanie umiejętności wokalnych, możliwość zaprezentowania się, pokazania kreatywności własnej a także promowanie talentów wokalnych z naszego regionu. Według nas cel został osiągnięty.

Osoby odpowiedzialne za zorganizowanie i przeprowadzenie konkursu: Joanna Gryczka, Anna Rurka, Aneta Gąsior, Beata Ciepierska, Edyta Waszkiewicz

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W FILII W SZCZAWINIE

"Polska to taka kraina,
która się w sercu zaczyna…"

W naszym kraju 11 listopada to ważny i radosny dzień. Obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości.
Dzieci z naszej szkoły przygotowując się do obchodów tego święta wykonały kokardy w biało – czerwonych barwach. Nauczyły się także słów piosenek "Jestem Polką i Polakiem" oraz "Piosenka na Dzień Niepodległości".
10 listopada wspólnie z nauczycielami recytowały wiersze i śpiewały piosenki o tematyce patriotycznej. Przyłączyliśmy się również do akcji "Niepodległa do hymnu" i o godzinie 11:11 odśpiewaliśmy cztery zwrotki "Mazurka Dąbrowskiego".
Na pamiątkę tego wydarzenia został nagrany film i wykonane zdjęcia, które przesłano do rodziców.

A. Podleś, M. Tuszyńska

Obchody 102 rocznicy odzyskania niepodległości w czasie pandemii


W tym roku z powodu pandemii koronawirusa nie mogliśmy obchodzić wielu ważnych dla Polaków świąt takich jak Wielkanoc, 100 rocznica urodzin Papieża Jana Pawła II czy 11 listopada. To Narodowe Święto Niepodległości upamiętnia odrodzenie państwa polskiego po 123 latach zaborów. W czasie dla wszystkich trudnym, gdzie nie możemy spotykać się w większych grupach, musieliśmy świętować symbolicznie, w gronie najbliższych.
Oto propozycje bezpiecznego uczczenia 11 listopada w "mojej małej Ojczyźnie":
- wzięcie udziału w akcji "Niepodległa do hymnu" i odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego o godzinie 12.00 w gronie rodziny;
- wywieszenie flagi biało - czerwonej;
- obejrzenie transmisji wydarzeń przy Grobie Nieznanego Żołnierza z placu Marszałka Józefa Piłsudskiego;
- odwiedzenie symbolicznych miejsc pamięci w naszej gminie i zapalenie znicza;
- poszukanie informacji na temat tego święta w książkach oraz Internecie;
- oglądanie zdjęć przodków, którzy być może byli świadkami tych wydarzeń;
- wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych z domownikami.
Ten rok dał ludziom wiele do myślenia. Zatrzymania się i zastanowienia nad tym, co jest ważne w życiu.
Wszyscy mamy jednak nadzieję na powrót do normalności.

Oliwia Sawicka kl.7b
Członek Koła Medialnego

Niepodległa do hymnu.

 

W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości 10 listopada 2020 roku o godzinie 11.11  dzieci z oddziałów  przedszkolnych Szkoły Podstawowej im. M. Kopernika w Goworowie uczących się w trybie stacjonarnym z okazji 102 rocznicy Święta Niepodległości wzięły udział w akcji Niepodległa do hymnu. Dzieci z przejęciem odśpiewały "Mazurek Dąbrowskiego" przy akompaniamencie p. Beaty Ciepierskiej. Wcześniej w klasach poznały historię Święta Niepodległości, wykonały kotyliony, flagi, śpiewały patriotyczne piosenki m.in. "Jesteśmy Polką i Polakiem", a także wzięły udział w klasowych konkursach recytatorskich. Czas upłynął nam w miłej, ale podniosłej i patriotycznej atmosferze.

Organizatorzy: Milena Gołębiewska, Sylwia Sadowska-Rybak, Dorota  Sobotka, Paulina Szczęsna, Agnieszka Chorchos
 
 
 

Narodowe Święto Niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości - 11 listopada

Narodowe Święto Niepodległości obchodzone 11 listopada to ważne i piękne święto - święto każdego Polaka. W tym roku będziemy obchodzić 102 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Uwolnienie kraju spod jarzma zaborców nastąpiło po 123 latach trwania zniewolenia.  Wielu naszych rodaków oddało życie za Ojczyznę. My mamy wielkie szczęście, ponieważ żyjemy w wolnym kraju. Celebrujemy więc nasz patriotyzm poprzez śpiew, kultywowanie tradycji i historii naszego narodu oraz żywą pamięć o tych, którzy oddali najcenniejszy skarb - życie - w obronie wolności. Wspólnie uczcijmy Święto Niepodległości, np. wywieszając flagi narodowe.


Zachęcamy do obejrzenia dołączonej prezentacji.
M. Dobkowska, B. Drabot, B.Ciepierska

Prezentacja

Prezentacja PDF

 

HARCERZE NIEPODLEGŁEJ

7Goworowska Drużyna Harcerska” Zorza” uczciła 102 Rocznicę Odzyskania Niepodległości. Dla każdego harcerza BÓG – HONOR – OJCZYZNA to najważniejsze słowa.  W obecnej sytuacji epidemicznej, nie mogliśmy spotkać się i wspólnie świętować. Nasi harcerze nie zapomnieli o święcie narodowym i  oddali cześć Niepodległej, poprzez wyrażenie uczuć: Czym dla Nich jest Ojczyzna?

Zapraszamy do obejrzenia

 

Szkolny konkurs fotograficzny

"Każdy myśli, że ma
najwspanialszego psa na świecie.
I każdy ma rację".

3 listopada 2020 roku w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie – Filii w Szczawinie został rozstrzygnięty szkolny konkurs fotograficzny pod hasłem "Mój czworonożny przyjaciel".
Cele konkursu to popularyzowanie fotografii wśród dzieci, promowanie właściwych zachowań wobec zwierząt oraz poznawanie imion i ras psów.
Adresatami były wszystkie dzieci z naszej placówki wraz z rodzicami. Miały one za zadanie wykonać zdjęcie swojego psa i przesłać je do organizatorów drogą elektroniczną.
Konkurs spotkał się z dużym zainteresowaniem. Komisja miała nie lada wyzwanie z wyborem najlepszych i zarazem najciekawszych zdjęć, ponieważ wpłynęło ich aż 16. Po wnikliwej analizie wyłoniono następujących laureatów:
I miejsce – Julia Laskowska – kl. III
II miejsce – Wiktoria Oleksiak – kl. I
III miejsce – Amelia Parzych - "0"
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali w nagrodę ramki z wywołanymi zdjęciami swoich pupili, których fundatorami byli organizatorzy. Laureatom wręczone zostały także zabawki dla ich czworonogów.
Serdecznie dziękujemy dzieciom i ich rodzicom za udział w konkursie.

A. Podleś, M. Tuszyńska, N. J. Zięba

 

 

Wytyczne MEN, MZ i GIS dla szkół podstawowych – działalność opiekuńcza dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej

Organizacja zajęć opiekuńczo-wychowawczych w szkole podstawowej:


  • Od 9 listopada do 29 listopada br. szkoła podstawowa oraz szkoła artystyczna realizująca kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej jest zobowiązana prowadzić działalność opiekuńczą dla dzieci osób zatrudnionych w podmiotach wykonujących działalność leczniczą oraz innych osób realizujących zadania publiczne w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, uczęszczających do klas I–III szkoły podstawowej lub klas szkoły artystycznej realizującej kształcenie ogólne w zakresie odpowiadającym klasom I–III szkoły podstawowej.
  • Organizacja pracy szkoły podstawowej w ramach działalności opiekuńczej powinna uwzględniać Wytyczne MEN, MZ i GIS dla publicznych i niepublicznych szkół
    i placówek od 1 września 2020 r., w tym w zakresie:
    1) organizacji zajęć w szkole,
    2) higieny, czyszczenia i dezynfekcji pomieszczeń i powierzchni,
    3) gastronomii,
    4) postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia u pracowników.
  • Organizacja pracy szkoły podstawowej powinna uwzględniać także Zalecenia dla dyrektorów szkół ze strefy czerwonej.
    https://www.gov.pl/web/edukacja/bezpieczny-powrot-do-szkol2
  • Rodzice zobowiązani są zgłosić potrzebę korzystania ze świetlicy szkolnej. Godziny pracy świetlicy wynikają z informacji zebranych od rodziców.
  • W grupie może przebywać do 12 uczniów. W uzasadnionych przypadkach, za zgodą organu prowadzącego, można zwiększyć liczbę dzieci - nie więcej niż o 2. Przy określaniu liczby uczniów w grupie należy uwzględnić także rodzaj niepełnosprawności uczniów.
  • Zajęcia opiekuńczo-wychowawcze odbywają się w świetlicy szkolnej, a w przypadku liczby większej niż 12 (14) uczniów - w salach dydaktycznych. W czasie pobytu dzieci
    w szkole: jedna grupa=jedna sala.
  • Do regulaminu korzystania z zajęć opiekuńczo-wychowawczych należy wprowadzić zapisy, dotyczące zachowania bezpieczeństwa w czasie epidemii.
  • Do regulaminu korzystania z zajęć opiekuńczo-wychowawczych należy wprowadzić zapisy, dotyczące zachowania bezpieczeństwa w czasie epidemii.
  • Do grupy przyporządkowani są, w miarę możliwości, każdorazowo ci sami, stali nauczyciele.
  • Jedna grupa uczniów przebywa w świetlicy lub w razie potrzeby w wyznaczonej i stałej sali.
  • Minimalna przestrzeń do zajęć opiekuńczo-wychowawczych dla uczniów w sali nie może być mniejsza niż 4 m2 na 1 osobę (uczniów i nauczycieli)*.
    * Do przestrzeni tej nie wlicza się pomieszczenia/pomieszczeń kuchni, jadalni, innych pomieszczeń zbiorowego żywienia, pomocniczych (ciągów komunikacji wewnętrznej, pomieszczeń porządkowych, magazynowych, higienicznosanitarnych, - np. łazienek, ustępów). Nie należy sumować powierzchni sal dla dzieci i przeliczać łącznej jej powierzchni na limit miejsc. Powierzchnię każdej sali wylicza się z uwzględnieniem mebli oraz innych sprzętów, które się w niej znajdują.
  • Obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk (po przyjściu do szkoły należy bezzwłocznie umyć ręce), ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.
  • Drzwi w ciągach komunikacyjnych, po których najczęściej poruszają osoby w szkole powinny być otwarte, w miarę możliwości tak, aby nie trzeba było ich otwierać (dotykać).
  • Należy wprowadzić obowiązek zachowania dystansu między uczniami/pracownikami w przestrzeniach wspólnych szkoły i stosowanie przez nich osłony ust i nosa (korytarze, szatnia).
    Dyrektor szkoły aktualizuje wewnętrzny regulamin lub procedury funkcjonowania szkoły w zakresie działalności opiekuńczej w czasie epidemii, uwzględniając specyfikę placówki, zalecenia wskazane w przedmiotowych wytycznych oraz obowiązujące przepisy prawa.
  • Dyrektor szkoły wprowadza dodatkowe środki ostrożności dotyczące funkcjonowania w szkole dzieci z chorobami przewlekłymi oraz dzieci z rodzin, w których domownicy mają istotnie obniżoną odporność, w porozumieniu z ich rodzicami/opiekunami prawnymi, np.
    - obowiązek zachowania dystansu podczas zajęć opiekuńczo-wychowawczych
    w świetlicy i innych salach,
    - w miejscach wspólnie użytkowanych (m.in. na korytarzach, w szatni) – obowiązek osłony ust i nosa.
  • Należy ograniczyć organizowanie wyjść grupowych i wycieczek do zamkniętych przestrzeni z infrastrukturą, gdzie jest ograniczona możliwość zachowania dystansu społecznego. Rekomenduje się organizację wyjść w miejsca otwarte jak park, las, tereny zielone (z zachowaniem dystansu oraz zasad obowiązujących w przestrzeni publicznej).
  • Spożywanie posiłków powinno odbywać się w tych samych grupach, w których realizowane są zajęcia opiekuńczo-wychowawcze, z zachowaniem dystansu. Poszczególne grupy powinny w czasie posiłku w stołówce nie mieć ze sobą kontaktu
    i nie siedzieć przy tych samych stolikach. Możliwe jest spożywanie posiłków tam, gdzie dana grupa dzieci stale przebywa (świetlica/sala dydaktyczna). Dzieci mogą spożywać posiłki i napoje przyniesione z domu. Posiłki mogą być przynoszone w pojemnikach prywatnych i w takich spożywane.
  • W sytuacji korzystania przez podmiot zewnętrzny z pomieszczeń szkoły, należy zobowiązać go do przeprowadzenia dezynfekcji pomieszczeń i użytych przyrządów oraz sprzętów należących do szkoły.

 

OGŁOSZENIE

DO 29 LISTOPADA 2020 r. PRZEDŁUŻONE ZOSTAJE ZAWIESZENIE ZAJĘĆ STACJONARNYCH W SZKOŁACH PODSTAWOWYCH

Od poniedziałku, 9 listopada br. zawieszone zostają zajęcia stacjonarne dla uczniów klas I-III szkół podstawowych. Tym samym, do 29 listopada 2020 r. przedłużone zostaje zawieszenie zajęć stacjonarnych dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych. Przedszkola, oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych i inne formy wychowania przedszkolnego będą funkcjonowały bez zmian.

Oznacza to, że uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych – do 29 listopada br. będą uczyć się wyłącznie w trybie zdalnym.

Szkoły i placówki, w których nie będą zawieszone zajęcia stacjonarne
Nauka i opieka dla dzieci w przedszkolach, oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych i innych formach wychowania przedszkolnego pozostaje bez zmian.
Dla uczniów, którzy ze względu na niepełnosprawność lub np. warunki domowe nie będą mogli uczyć się zdalnie w domu, dyrektor szkoły będzie zobowiązany zorganizować nauczanie stacjonarne lub zdalne w szkole (z wykorzystaniem komputerów i niezbędnego sprzętu znajdującego się w szkole).

Opieka w świetlicach szkolnych oraz praca nauczycieli
Od poniedziałku, 9 listopada br. szkoły podstawowe będą miały obowiązek zapewnienia funkcjonowania świetlic szkolnych dla uczniów, których rodzice są bezpośrednio zaangażowani w walkę z pandemią COVID-19.
Nauczyciele oraz inni pracownicy szkół i placówek oświatowych realizujący nauczanie zdalne będą mogli zostać oddelegowani do pracy w domu z wyłączeniem przypadków, gdy jest to niezbędne do realizowania zadań na terenie placówki. Rozwiązanie to przyczyni się do zmniejszenia rozprzestrzeniania się wirusa wśród pracowników na terenie placówki.
Przypominamy również, że istniejące przepisy dają możliwość zawieszenia funkcjonowania przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego, szkoły lub placówki edukacyjnej, jeżeli występują przesłanki zagrażające życiu i bezpieczeństwu uczniów.

Konsultacje dla zdających egzaminy VIII-klasisty
W okresie zawieszenia zajęć stacjonarnych dyrektorzy szkół mogą umożliwić uczniom klas ósmych konsultacje indywidualne lub w małych grupach.

Olimpiady, turnieje i konkursy
W okresie zawieszenia zajęć stacjonarnych możliwe będzie przeprowadzenie olimpiad, turniejów i konkursów na terenie szkoły.
Poszczególne etapy tych zawodów odbywają się w różnych terminach, od września do czerwca. Tytuły laureata i finalisty olimpiady oraz turnieju, a także laureata konkursu nadają ich posiadaczom istotne uprawnienia, zarówno w systemie egzaminów zewnętrznych, jak i procesie rekrutacji.

Dyrektor SP im. M. Kopernika w Goworowie
mgr Jacek Dobrzyński

Źródło: Departament Informacji i Promocji Ministerstwo Edukacji Narodowej

Rozporządzenie MEiN z dnia 5 listopada 2020 r.

Jesienne drzewo

28 października 2020 r. odbyło się wręczenie nagród i dyplomów laureatom konkursu "Jesienne Drzewo" zorganizowanego przez Szkołę Podstawową im. Mikołaja Kopernika w Goworowie - Filia Szczawin.
Celem konkursu było dostrzeżenie piękna jesieni i otaczających nas drzew. Uczestnicy wykazali się umiejętnością wykorzystywania i zastosowania różnych technik plastycznych. Komisja miała problem z wyłonieniem zwycięzców, ponieważ prace były bardzo ciekawe i twórcze, każda miała w sobie coś pięknego i oryginalnego.
Jury, jako kryterium oceny wzięło pod uwagę: pomysłowość, zgodność z tematem oraz walory artystyczne pracy. Spośród 21 prac komisja wyłoniła laureatów w trzech kategoriach wiekowych: 3,4,5-latki:
3-latki
I miejsce – Michalina Pazik
II miejsce – Damian Boćkowski
III miejsce – Kacper Dudziec

4-latki
I miejsce – Bartosz Rabuczewski
II miejsce – Zofia Iwańska
II miejsce – Marcel Kocon

5-latki
I miejsce – Antoni Pazik
II miejsce – Olaf Pazik
III miejsce – Franciszek Miłek
III miejsce – Oskar Samoraj

Zwycięzcom gratulujemy!
Pozostałe dzieci, które wzięły udział w konkursie dostały pamiątkowe dyplomy i upominki. Serdecznie dziękuję za udział w konkursie.

Katarzyna Gałązka

 

Harmonogram przywozów i odwozów dzieci i uczniów - SP w Goworowie - obowiązuje od 09.11.2020 r.

„Szkolne Przygody Gangu Fajniaków”

Trzecioklasiści z Filii w Szczawinie wzięli udział w ogólnopolskim programie edukacyjnym i konkursie „Szkolne Przygody Gangu Fajniaków”, którego celem jest pielęgnowanie wrażliwości ekologicznej wśród uczniów klas I-III. Organizatorem konkursu jest sieć sklepów Biedronka.
Wychowawca zrealizował zadania według scenariuszy opracowanych przez siebie i Organizatora. Zostały przeprowadzone zajęcia otwarte pod hasłem „Moje miejsce na ziemi. Ekozakątek – eksperymenty z powietrzem”. Uczniowie pracowali z tekstem „Ekozakatek” z książki Marcina Przewoźniaka pt. „Gang Fajniaków i Miasto Marzeń”.
Uczniowie samodzielnie wykonywali pracę dotyczącą segregacji śmieci. Analizowali dane na temat czasu rozkładania się śmieci w środowisku naturalnym. Odczytali rozdział książki M. Przewoźniaka pt. „Ekozakątek”, w którym odkryli miejsce na Ziemi, gdzie nie ma śmieci, jest czyste powietrze i wszyscy bohaterowie są z tego powodu bardzo szczęśliwi.
Następnie z pomocą wychowawcy wykonali cykl eksperymentów i zabaw, dzięki którym poznali właściwości powietrza. Ogromne zainteresowanie wywołały zabawy w detektywów tropiących niewidzialne powietrze. Uczniowie szybko wysnuli wniosek, że chociaż powietrza nie widać, to można je wprawić w ruch, który oddziałuje na otoczenie. W przyrodzie odpowiada to działaniu wiatru. Kolejne doświadczenia dały odpowiedzi na pytania: Czy można usiąść na powietrzu? Gdzie w klasie jest ciepłe, a gdzie zimne powietrze?
Uczestnicy konkursu doszli do wniosku, że należy poważnie potraktować ochronę powietrza na naszej planecie. Wyeksponowali w klasie hasło bohaterów książki:
„Jesteśmy Fajniaki! Razem działamy, o naszą ZIEMIĘ razem zadbamy!”

Barbara Rutkowska

 

Dzień Edukacji Narodowej - Filia Szczawin

 

„Nauczyciel to ktoś, kto widzi w każdym dziecku wyjątkową osobę”

                                                                             Barbara Cage

 

Nauczyciel jest dla dziecka autorytetem, przewodnikiem, a szkoła to drugi dom każdego ucznia. Dzień Edukacji Narodowej to szczególny dzień, w którym podkreślamy wiodącą rolę nauczycieli w zapewnieniu najwyższej jakości edukacji. To święto wszystkich pracowników oświaty.

14 października w naszej szkole odbyła się uroczystość, na którą zostali zaproszeni goście: Radny Pan Jakub Podleś, przedstawiciele Rady Rodziców. Obecni byli: Pan Dyrektor Jacek Dobrzyński, nauczyciele, pracownicy obsługi, uczniowie oraz dzieci z oddziałów przedszkolnych.

Na początku Pani Kierownik powitała zebranych, następnie podziękowała wszystkim pracownikom szkoły za trud włożony w kształcenie i wychowanie młodych pokoleń. Do życzeń przyłączyli się zaproszeni goście. Pan Dyrektor wręczył nagrody wyróżniającym się nauczycielom oraz pracownikom szkoły.

Dzieci w wierszach i piosenkach wyraziły najlepsze, płynące z serca podziękowania swoim nauczycielom.

Na zakończenie uroczystości wszyscy spotkali się przy filiżance ciepłej herbaty i słodkim torcie - upominku od rodziców.

Składamy wszystkim serdeczne życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

 Barbara Rutkowska, Katarzyna Gałązka, Natalia Zięba

 

Narodowe Święto Niepodległości.

Miałeś kontakt z osobą zarażoną COVID-19? Najważniejsza rzecz, jaką musisz zrobić

Monika Mikołajska

Zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 w Polsce potwierdzono już u ponad 140 tys. osób. Codziennie przybywa kolejnych kilka tysięcy. Ryzyko infekcji rośnie. Wiesz, co robić, gdy będziesz mieć kontakt z chorym na COVID-19? Jest jedna rzecz, którą musisz zrobić jak najszybciej i wcale nie chodzi o wykonanie testu. Jak postępować w takiej sytuacji, wyjaśnia Lidia Stopyra, specjalista chorób zakaźnych ze Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego w Krakowie.



1. Jeżeli stwierdzi się zakażenie SARS-CoV-2, dochodzenie epidemiologiczne leży w kompetencjach sanepidu.
2. Osoba, która miała kontakt z chorym na COVID-19 musi poddać się kwarantannie.
3. Jak długo musimy przebywać w odosobnieniu? To zależy od tego, czy wystąpią u nas objawy wskazujące na możliwą infekcję koronawirusem, czy nie. Jeżeli nie ma symptomów, kwarantanna trwa 10 dni.
4. Jeżeli po zakończeniu kwarantanny pojawią się niepokojące objawy, trzeba natychmiast skontaktować się z sanepidem i lekarzem pierwszego kontaktu.
Co to znaczy, że ktoś miał kontakt z osobą zakażoną koronawirusem SARS-CoV-2?
Koronawirus przenosi się głównie drogą kropelkową. Najczęściej przez kaszel, kichanie czy wraz ze śliną. Wiadomo też, że patogen może być przenoszony pośrednio przez dotyk (dlatego tak ważne jest mycie rąk), a także drogą powietrzną - drobnoustroje mogą wydobywać się z organizmu zakażonej osoby podczas śpiewu, wysiłku fizycznego, nawet podczas wydechu.
W Polsce zakażenie COVID-19 potwierdzono u ponad 140 tys. osób. Liczba ta stale rośnie, a wraz z nią ryzyko, że ktoś z twojego bliższego lub dalszego otoczenia zachoruje. Wiesz, co robić w takiej sytuacji?
Na początek warto wyjaśnić podstawową kwestię: co to znaczy, że ktoś miał kontakt z osobą zakażoną koronawirusem SARS-CoV-2. Określenie to odnosi się do następujących sytuacji (za www.gov.pl):
1. Pozostawanie w bezpośrednim kontakcie z osobą chorą lub w kontakcie w odległości mniej niż 2 metrów przez ponad 15 minut
2. Prowadzenie rozmowy z osobą z objawami choroby twarzą w twarz przez dłuższy czas
3. Osoba zakażona należy do grupy najbliższych przyjaciół lub kolegów
4. Osoba mieszkająca w tym samym gospodarstwie domowym, co osoba chora, lub w tym samym pokoju hotelowym.
Jak podkreśla Lidia Stopyra, w wyżej wymienionych sytuacjach chodzi o kontakt bez maseczki ochronnej. - Pamiętajmy, prawidłowo noszone maski chronią. Przestrzeganie obowiązku ich noszenia, zabezpiecza przed zakażeniem, a wcześniej przed kwarantanną.
Kontakt z osobą zakażoną COVID-19. Co robić dalej? Najważniejsza kwarantanna
Jeżeli stwierdzi się zakażenie SARS-CoV-2, dochodzenie epidemiologiczne leży w kompetencjach sanepidu. To sanepid bada całe ognisko epidemiologiczne, ustala kontakty, wysyła na kwarantannę.
W przypadku, gdy mamy osobę zakażoną, punkt, który zrobił wymaz przesyła do sanepidu zgłoszenie o dodatnim wyniku testu, zgłoszenie wysyła również lekarz, który skierował na wymaz. W tym momencie sanepid rozpoczyna dochodzenie - pyta zakażoną osobę, z kim kontaktowała się w okresie zakaźności, na czym polegał kontakt. Na podstawie tego wywiadu sanepid uznaje, kto jest kontaktem, a kto nim nie jest. I nakłada obowiązkową kwarantannę (informuje o tym mailem lub SMS-em) - mówi lekarka.
Niestety zdarza się też tak, że sanepid kontaktuje się z zakażonym zbyt późno. - To niestety jest najczęstsza obecnie sytuacja, że sanepid kontaktuje się z zakażonym zbyt późno, np. 10 dni po wyniku testu. I pacjent jest pozostawiony sam sobie. Mamy więc sytuację, że dzwoni do nas osoba, z którą mieliśmy kontakt z informacją, że test potwierdził u niej obecność SARS-CoV-2. Najczęściej jest to już kilka dni po kontakcie, gdyż ta osoba zaczęła mieć już objawy, które skłoniły ją do wykonania testu, wykonała test i poczekała na wynik.
Pamiętajmy, możemy wtedy zarażać. Musimy więc sami jak najszybciej poddać się kwarantannie. Sanepid, (choć jeszcze do nas nie dzwoni) powinien już wtedy wiedzieć, że mieliśmy styczność z osobą zakażoną (bo w wywiadzie podała nas ona jako kontakt).
Kwarantanna - co to znaczy, jak długo trwa?
Kwarantanna to odosobnienie osoby zdrowej z powodu narażenia na zakażenie koronawirusem. Przez cały czas jej trwania nie wolno nam więc: opuszczać domu, wychodzić do sklepu czy na spacer z psem. Jeżeli utrzymujemy bliskie kontakty z innymi osobami np. w domu – one również muszą zostać poddane kwarantannie.
Pamiętajmy, że osoby przebywające na obowiązkowej kwarantannie może skontrolować policja, sprawdzając, czy pozostają w miejscu swojego zamieszkania. Za nieprzestrzeganie kwarantanny grozi kara finansowa do 30 tys. zł (jej wysokości zawsze jest ustalana indywidualnie).
Jak długo musimy przebywać w odosobnieniu? To zależy od tego, czy wystąpią u nas objawy wskazujące na możliwą infekcję koronawirusem, czy nie.
Wg obowiązujących wytycznych, osoby, u których nie występują objawy kliniczne COVID-19, poddawane są kwarantannie przez 10 dni. Po tym czasie kończy się ona automatycznie (bez testu na obecność koronawirusa).
Warto jednak wziąć pod uwagę, że okres wylęgania trwa 14 dni (choć najczęściej jest to okres pięciu - siedmiu dni), więc objawy mogą pojawić się np. w 11 czy 12 dniu. To oznacza, że po zwolnieniu z kwarantanny osoba taka będzie zarażać - zwraca uwagę Lidia Stopyra. - To są nieczęste sytuacje, ale pamiętajmy: mimo że ta 10-dniowa kwarantanna się skończyła, obowiązuje nas absolutny obowiązek noszenia maseczek i pełny reżim sanitarny (co obowiązuje obecnie nas wszystkich).
Jeżeli po zakończeniu kwarantanny pojawią się niepokojące objawy (złe samopoczucie, gorączka, kaszel, duszności), trzeba natychmiast skontaktować się z sanepidem i lekarzem pierwszego kontaktu.
Jak zaznacza dr Stopyra, podczas kwarantanny nie musimy codziennie mierzyć temperatury. Jeśli jednak pojawią się u nas objawy chorobowe, sugerujące zakażenie COVID-19 (gorączka, bóle głowy, mięśni, duszności, kaszel, utrata węchu i smaku), należy wykonać badanie wymazu z gardła w kierunku zakażenia SARS-CoV-2. W przypadku dodatniego wyniku, podlegamy co najmniej 13-dniowej izolacji.
Na wykonanie badania lekarz POZ może nas skierować po teleporadzie. Jeżeli objawy są cięższe, decyduje o badaniu lub nawet kieruje bezpośrednio do szpitala.
13-dniowa Izolacja może być wydłużona przez lekarza pierwszego kontaktu lub - jeżeli znajdziemy się w szpitalu - przez lekarza oddziału.
A co w przypadku, jeśli osoba przebywająca na kwarantannie chciałaby wykonać test na obecność koronawirusa? Jak powiedzieliśmy wyżej, na test kieruje lekarz pierwszego kontaktu, gdy pojawią się objawy wskazujące na możliwą infekcję COVID-19. Jeżeli jednak ktoś chciałby prywatnie wykonać takie badanie, warto pamiętać, żeby w przypadku łagodnych objawów, nie robić go od razu po pojawieniu się symptomów, ale po dwóch - trzech dniach. - Test pobrany za wcześnie, czyli w pierwszych godzinach od wystąpienia objawów może być fałszywie ujemny - tłumaczy specjalistka chorób zakaźnych.

Szanowni Państwo!

W gąszczu wielu projektów zgłoszonych do udziału w głosowaniu Budżetu Obywatelskiego Mazowsza często trudno wybrać, dlatego, podpowiadając (aby zaoszczędzić Wasz czas), rekomendujemy projekt, który posłuży nauczycielom – jest to STEAMobil - Laboratorium na kółkach, czyli „szyty na miarę” pojazd.

Będzie on stanowił mobilne laboratorium umożliwiające szybkie przetransportowanie sprzętu oraz innych pomocy do dowolnej szkoły w celu przeprowadzenia zajęć w zakresie rozwijania umiejętności przyrodniczo-techniczno-inżynieryjno-artystyczno-matematycznych (STEAM).
Szczegóły dotyczące projektu:
https://bom.mazovia.pl/projekt/157

Prosimy o zagłosowanie i dziękujemy!
Zespół MSCDN

 

Funkcjonowanie boiska Orlik w listopadzie 2020 r.

Zaproszenie do udziału w „Mazowieckiej Szkole Przyszłości” realizowanej w ramach projektu „Lekcja: Enter” dla szkół z województwa mazowieckiego!

Warsztaty o zdrowym odżywianiu

25 listopada w klasach 0- III i w Filii w Szczawinie odbyły się warsztaty edukacyjne dotyczące zdrowego żywienia. Zajęcia przeprowadzone przez panią dietetyk Aleksandrę Piątek pozwoliły dzieciom w przystępny i atrakcyjny sposób poznać zasady prawidłowego żywienia. Pani Aleksandra pokazała uczniom jak wybierać zdrowe produkty do codziennej diety oraz wskazała alternatywy dla niezdrowych i fast foodowych przekąsek i potraw. Uświadomiła również, jak niezdrowe jedzenie wpływa na ich życie i zdrowie. Zajęcia zakończyły się wspólną zabawą, która polegała na prawidłowym doborze produktów spożywczych do poszczególnych pięter piramidy pokarmowej. Była to trakcyjna i bardzo pouczająca lekcja.

Agnieszka Dąbrowska

Heppening „SPORT TO ZDROWIE”

W ramach realizacji programu szkoły promującej zdrowie, w dniu 20 listopada 2019 r. odbył się happening zorganizowany przez uczniów pod opieką nauczycieli wychowania fizycznego. Wspólnie wykonaliśmy plakaty zachęcające do aktywności fizycznej i uprawiania sportu. Podczas happeningu przedstawiono argumenty, dlaczego kilka godzin zajęć wychowania fizycznego w szkole nie może być jedyną formą aktywności fizycznej dziecka w wieku szkolnym. Najważniejsza jest codzienna spontaniczna aktywność ruchowa np. bieganie, gry zespołowe, jazda na rowerze, rolkach, łyżwach, długie marsze, taniec itp. Grupa taneczna w składzie: Natalia Chorchos, Marta Dymerska, Maja Zawadzka, Sylwia Lędzioszek, Nikola Klimaszewska, Nadia Zięba, Agata Sobotka, Amelia Rurka i Mikołaj Pazik zaprezentowała żywiołowy układ taneczny. Swoje znakomite umiejętności piłkarskie pokazali Jakub Kruczyk, Igor Kuśmierczyk i Jakub Jasiński. Wszystkim serdecznie dziękujemy za wspólna inicjatywę.

Agnieszka Dąbrowska

Szkolne Zawody w Indywidualnym i Drużynowym Tenisie Stołowym dla Dziewcząt i Chłopców.

25 listopada 2019 r. w Szkole Podstawowej w Goworowie odbyły się Szkolne Zawody w Indywidualnym i Drużynowym Tenisie Stołowym dla Dziewcząt i Chłopców.
W rozgrywkach wzięli udział miłośnicy tenisa stołowego z klas III – VIII. Rozegrano wiele emocjonujących meczów i wyłoniono zwycięzców, którzy będą reprezentować naszą szkołę na szkołę na Gminnych Zawodach:
Klasy IV i młodsi
Dziewczęta:
1. Natalia Dobkowska
2. Natalia Zalewska
3. Wiktoria Struniawska
Chłopcy:
1. Szymon Kordaś
2. Jakub Rutkowski
3. Szymon Gąsior

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA W FILII W SZCZAWINIE


Pluszowy miś to ulubieniec wszystkich dzieci. Miękki, przytulny, delikatny – jest nieodłącznym towarzyszem zabaw już od ponad 100 lat.
25 listopada na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia. My także przystąpiliśmy do obchodów tego święta. Naszą uroczystość rozpoczęliśmy od obejrzenia prezentacji multimedialnej, w której poznaliśmy historię powstania maskotki, sięgającą 1902 r. Dowiedzieliśmy się, że osobą ściśle związaną z uwielbianym przez dzieci misiem jest prezydent USA, Theodore Roosevelt.
Dzieci z zainteresowaniem obejrzały też kolejną prezentację, przedstawiającą najbardziej znane postacie misiów z bajek. Pomimo że nie było to łatwe zadanie, dzieci poradziły sobie znakomicie i rozpoznały niemal wszystkie misie, również te już nieco zapomniane.
Podczas uroczystości mieliśmy okazję obejrzeć film z pracowni krawieckiej, w którym podpatrzyliśmy etapy powstawania misia – maskotki. Jednogłośnie stwierdziliśmy, że jest to bardzo żmudna i ciężka praca.
Kolejnym punktem misiowego święta były zajęcia plastyczno – techniczne, podczas których dzieci z pomocą nauczycieli wykonywali misie, używając napompowanych balonów oraz wyciętych szablonów.
Bardzo miłym akcentem, a jednocześnie podsumowaniem uroczystości, był słodki poczęstunek w postaci tortu, którzy wszyscy zajadali z wielkim apetytem.

Dorota Sobotka

Gminne Zawody w Unihokeja Szkół Podstawowych.


18 listopada 2019 r. w hali sportowej Zespołu Szkół Powiatowych w Goworowie odbyły się Gminne Zawody w Unihokeja Szkół Podstawowych. W rozgrywkach wzięli udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Kuninie i Goworowie. Razem rywalizowało 7 drużyn.
Zawody przebiegały w miłej atmosferze. Sędzią głównym turnieju był Bartosz Dziełak – Prezes KS Orz Goworowo
Po wspaniałej zabawie, klasyfikacja końcowa przedstawia się następująco:
Kategoria klas IV – VI
Dziewczęta:
I miejsce – SP Kunin
II miejsce – SP Goworowo
Chłopcy:
I miejsce – SP Goworowo
II miejsce – SP Kunin
Kategoria klas VII – VIII
Dziewczęta:
I miejsce – SP Goworowo
Chłopcy:
I miejsce – SP Kunin
II miejsce – SP Goworowo
Pan Jacek Dobrzyński Dyrektor Szkoły Podstawowej w Goworowie podziękował wszystkim zawodnikom i opiekunom za przybycie i zdrową rywalizację. Uczestnicy turnieju zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Wszystkie drużyny odebrały dyplomy wręczone przez Panią Agatę Majk – Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Goworowie oraz Pana Jacka Dobrzyńskiego Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie.
Dziękujemy organizatorom i wszystkim przybyłym gościom.

Elżbieta Bieniecka

 

Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej we współpracy z Ministerstwem Zdrowia realizuje w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie warsztaty kulinarne.

Warsztaty kulinarne dla dzieci w wieku szkolnym realizowane są przez Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej we współpracy z Ministerstwem Zdrowia. Zadanie finansowane jest ze środków Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020. Warsztaty mają na celu nabywanie praktycznej wiedzy z zakresu prawidłowych nawyków żywieniowych. Do końca roku zostaną przeprowadzone warsztaty, które obejmą ponad 800 dzieci.
Zdrowie jest naszym najcenniejszym skarbem i powinniśmy o nie dbać niezależnie od wieku. Tymczasem badania potwierdzają, że m.in. niewłaściwe nawyki żywieniowe i brak ruchu sprzyjają wielu chorobom, w tym nadwadze i otyłości, które dotyczą aż co trzeciego polskiego ośmiolatka. Prawidłowe żywienie i aktywność fizyczna mają ogromne znaczenie nie tylko w profilaktyce różnych chorób ale także wpływają na prawidłowy wzrost i rozwój dzieci, ich funkcje poznawcze, zdolność do nauki. Ukształtowane w dzieciństwie prozdrowotne nawyki, w tym żywieniowe, zaprocentują lepszym zdrowiem w przyszłości.
Dzieci też mogą dbać o swoje zdrowie np. spędzając więcej czasu w ruchu, a mniej przez telewizorem, komputerem czy smartfonem oraz zdrowo się odżywiając. Warsztaty kulinarne to bardzo atrakcyjna forma nauki o zasadach zdrowego żywienia. Podczas takich zajęć przekazywana jest nie tylko wiedza teoretyczna z zakresu zasad zdrowego żywienia ale przede wszystkim w sposób praktyczny dzieci uczą się jak przygotować dobre dla zdrowia i jednocześnie pyszne potrawy czy posiłki.

Zadanie finansowane ze środków Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020

„Kraina Lodu 2” podbiła nasze serca

We wtorek 26 listopada w godzinach popołudniowych obejrzeliśmy disneyowską animację „Kraina Lodu 2”. Główne bohaterki Anna i Elsa odbyły pełną niebezpieczeństw podróż do Zaczarowanego Lasu. Przygody, które przeżyły uczą i bawią. Wspaniałe wrażenia! Żarty bałwana Olafa jak zwykle rewelacyjne.
Uwierzcie! Warto obejrzeć ten film. Po raz kolejny okaże się, że rodzina, przyjaźń i uczucia są w życiu najważniejsze.
Uczniowie z Filii w Szczawinie byli zachwyceni animacją i muzyką. Wyjazd do Ostrołęckiego Centrum Kultury na najnowszą produkcję Disneya to wielka przygoda i moc wzruszeń.

Kierownik wycieczki: Barbara Rutkowska

Sukces!


Dnia 22 listopada 2019 r. uczniowie z klasy III a – Maja Dudziec, Dobromiła Nowak, Cezary Rybaczyk i Michał Twardziak, z IV a – Maja Duda i Szymon Kordaś oraz z IV b – Łucja Dudziec i Jan Subzda uczestniczyli w I Turnieju Szachowym zorganizowanym przez Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Ostrołęce pod patronatem Polskiego Związku Szachowego.
Celem turnieju była popularyzacja gry w szachy oraz integracja szkół, uczniów, nauczycieli i środowisk szkolnych zaangażowanych w projekt „Szachy w mazowieckiej szkole”.
Rywalizacja między zawodnikami była zacięta, jednak każdy przestrzegał zasad fair play.
W kategorii dziewcząt z klas IV nasze uczennice odniosły ogromny sukces – Maja Duda z klasy IV a zdobyła I miejsce, a Łucja Dudziec z klasy IV b uzyskała II miejsce.
Tak zaszczytne miejsca dały uczennicom awans do Finału turnieju szachowego, który odbędzie się w Warszawie.
Sukces uczennic jest ogromny z tego względu, iż w październiku 2019 roku rozpoczęły naukę gry w szachy.
Każdy uczestnik turnieju otrzymał pamiątkowy dyplom.
Gratuluję wygranej, dziękuję pozostałym uczestnikom oraz p. Małgorzacie Zacharek, która przygotowała uczniów klasy III do turnieju.

Anna Kaczmarczyk

DZIEŃ MARCHEWKI – W FILII W SZCZAWINIE


W środę 20 listopada 2019 roku obchodziliśmy Dzień Marchewki. To kolejne działanie z zakresu promocji zdrowia w ramach programu ,,Szkoła promująca zdrowie”.
Tego dnia w szkole dominował kolor pomarańczowy, a tematem gazetek klasowych i wystawy szkolnej była marchewka.
Warzywo to jest znane i uprawiane na całym świecie. Najwięcej witamin dostarcza spożywane na surowo, dlatego też uczniowie pod opieką wychowawców wykonywali soki marchewkowo - jabłkowe, ucząc się przy tym obsługi sokowirówki.
Podczas wspólnego spotkania dzieci poznały osiem powodów, dla których warto jeść marchewkę (pod różną postacią). Dowiedziały się również, że nie każda marchewka jest pomarańczowa. Występuje bowiem w kolorze białym, żółtym, czerwonym, a nawet ciemnofioletowym.
Pani kierownik Barbara Rutkowska zwróciła uwagę na to, iż każdy z nas miał na sobie jakąś część garderoby, która była w kolorze pomarańczowym. Wśród uczniów najbardziej wyróżniały się stroje Zuzanny Gałązki i Aleksandry Rabuczewskiej. Dziewczynki w nagrodę za pomysłowość otrzymały soki marchewkowe.
Następnie podsumowaliśmy szkolny konkurs kulinarny (adresowany do dzieci i ich rodziców) na najciekawszy przepis, którego głównym składnikiem była właśnie marchewka.
Spośród dostarczonych prac komisja wyłoniła laureatów:
I miejsce: Zuzanna Gałązka – kl. I
II miejsce: Wiktoria Oleksiak – kl. ,,0”
III miejsce: Kacper Dziczek – kl. II
Pozostałe prace zostały wyróżnione.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody w postaci wyciskarek do soków i obieraczek do warzyw, których fundatorem była organizatorka konkursu – p. A. Podleś.
Rodzice nie tylko podzielili się z nami swoimi przepisami, ale także przygotowali polecane dania. Mogliśmy skosztować tych pyszności, m. in. ciasta marchewkowego, upieczonego przez p. Ewę Brzozowską, popijając je wcześniej wykonanym sokiem.
Serdecznie dziękuję dzieciom, rodzicom i nauczycielom, którzy włączyli się w organizację tego dnia.

opiekun SU – Agnieszka Podleś

Szachy w szkole

W Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie prowadzone się zajęcia szachowe dla grupy uczniów z klas czwartych w ramach projektu „Edukacja przez Szachy w Szkole”, który finansowany jest przez Polski Związek Szachowy.
Nauka gry w szachy jest doskonałą formą stymulowania rozwoju intelektualnego i emocjonalnego uczniów.
Dzieci bardzo chętnie uczestniczą w ww. zajęciach, poznają tajniki gry w szachy i świetnie się bawią.

Prowadząca zajęcia Anna Kaczmarczyk

Ratownik medyczny – zajęcia warsztatowe

W dniu 21.11.2019 r. gościliśmy w naszej szkole pana Andrzeja Gęsicha – ratownika medycznego. Spotkanie zostało zrealizowane w ramach zadań innowacji pedagogicznej „Magiczny świat zawodów”. Na wstępie nasz gość opowiedział o swojej pracy, a następnie opisał strój, w którym przybył na spotkanie. Zwrócił uwagę, że jego praca polega na udzielaniu sprawnej i profesjonalnej pomocy w sytuacjach nagłego zagrożenia zdrowia i życia człowieka. Dzieci otrzymały wskazówki, jak udzielać pierwszej pomocy. Wszyscy wykonywali ćwiczenia na fantomie. Ogromną ciekawość wzbudziła zawartość ciężkiej torby ratowniczej.
Spotkanie dostarczyło dzieciom wiele wrażeń, a także bardzo cennych wiadomości. Dziękujemy Panu Andrzejowi, który jest dziadkiem Amelki i Artura, za cenne rady i uwagi na temat pomocy medycznej.

Autorki innowacji: Barbara Rutkowska, Katarzyna Gałązka

Zaproszenie

"Góra grosza" 2019

W naszej szkole jest już tradycją uczestniczenie w ogólnopolskiej akcji „Góra grosza”. Zebrane środki będą przeznaczone na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, tworzenie i dofinansowanie nowych domów dla dzieci, rodzinnych domów dziecka, domów zastępczych oraz najbardziej potrzebujących domów dziecka.

Pośrednim, ale najważniejszym celem akcji jest działanie edukacyjne – pokazanie najmłodszym, jaką siłę stanowić może niewielka pomoc wielu ludzi i wspólne działanie dla dobra potrzebujących.

Edyta Furmaniuk

Teraz pierwszacy ślubowania czas!

Dzień 14 listopada 2019 roku był bardzo ważnym dniem w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie w Filii w Szczawinie. Pierwszoklasiści są już pełnoprawnymi uczniami, ponieważ tego dnia odbyło się uroczyste pasowanie na ucznia. Takie wydarzenie jest bardzo wyjątkowe nie tylko dla dzieci, ale także dla rodziców, dziadków i bliskich. Na uroczystości obecny był Pan Dyrektor Jacek Dobrzyński, Pani kierownik Barbara Rutkowska, grono pedagogiczne oraz rodzice.
Pierwszoklasiści pięknie ubrani i wystrojeni w birety zaprezentowali swoje umiejętności. Uczniowie ślubowali być dobrymi uczniami i Polakami, a także obiecali swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania Pan Dyrektor dokonał pasowania wypowiadając słowa: „Pasuję Cię na ucznia Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie”. Następnie wychowawczyni oraz Pani kierownik wręczyły dzieciom niespodzianki: dyplomy, książki, rożki obfitości. Rodzice dziękując za przygotowaną uroczystość, zaprosili na słodki poczęstunek. To był bardzo przyjemny dzień, który na zawsze zostanie w pamięci uczniów klasy I.

WYCHOWAWCZYNI: Magdalena Tuszyńska

OGŁOSZENIE

 
21 LISTOPADA 2019 r. (CZWARTEK) ZAPRASZAMY NA „WYWIADÓWKĘ” DO SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W GOWOROWIE W PROGRAMIE:
 
15.00 – 15.45 – SPOTKANIA RODZICÓW Z WYCHOWAWCAMI KLAS W SALACH LEKCYJNYCH WEDŁUG HARMONOGRAMU PRZYDZIAŁU - KLASY „0” – III SZKOŁY PODSTAWOWEJ. NAUCZYCIELE, KTÓRZY NIE MAJĄ WYCHOWAWSTWA POZOSTAJĄ DO DYSPOZYCJI RODZICÓW W GODZ. 15.00 – 16.00;
16.00 – 16.45 – SPOTKANIA RODZICÓW Z WYCHOWAWCAMI KLAS W SALACH LEKCYJNYCH WEDŁUG HARMONOGRAMU PRZYDZIAŁU - KLASY IV - VIII SZKOŁY PODSTAWOWEJ. NAUCZYCIELE, KTÓRZY NIE MAJĄ WYCHOWAWSTWA POZOSTAJĄ DO DYSPOZYCJI RODZICÓW W GODZ.. 16.00 – 17.00;
17.00 – ZEBRANIE DYREKCJI SZKOŁY Z RADĄ RODZICÓW W STOŁÓWCE SZKOLNEJ.
 
SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO UCZESTNICTWA!!!
 
Dyrektor SP im. M. Kopernika w Goworowie
mgr Jacek Dobrzyński

21 listopada 2019r. Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu



Dzień ten, przypadający w trzeci czwartek listopada, ma już ponad 30-letnią tradycję. Pomysł zrodził się w USA w Californii, gdzie w 1974 roku zachęcono ponad milion palaczy do odstawienia papierosów na jeden dzień. Oczywiście 24 godziny nie wystarczą – mają jedynie zachęcić do całkowitego porzucenia nałogu. Z czasem do walki z tytoniem dołączył cały świat – zaczęły pojawiać się podobne inicjatywy, jak na przykład Dzień bez Papierosa (obchodzony 31 maja).
Na całym świecie tytoń zabija ponad 5 milionów osób każdego roku – w tym ponad 600 tysięcy osób, które palą biernie, wdychając dym osób palących w najbliższym otoczeniu. Choć śmiertelne skutki tego nałogu są powszechnie znane, głównym problemem związanym z rzucaniem palenia jest fakt, iż papierosy zabijają powoli – palacz może nie odczuwać skutków swojego nałogu przez wiele lat. Niestety, kiedy już się pojawią, często bywa za późno. Choć ostrzeżenia „Palenie zabija” widoczne jest na każdej paczce papierosów, informacja ta – z racji swojej powszechności – szybko traci swój wydźwięk. Jak się jednak okazuje, dość skuteczne są „odstraszacze” graficzne – na przykład zdjęcia, nieraz makabryczne, zniszczonych organów wewnętrznych skutecznie zniechęcają młodzież do sięgania po papierosy oraz zwiększają liczbę palaczy, którzy decydują się zerwać z nałogiem.
W wielu krajach – również w Polsce – wprowadza się współcześnie zakazy palenia w miejscach publicznych. Niestety, jak wskazuje badanie CBOS-u, zmiany te nie wpłynęły na zmniejszenie liczby palaczy. Zakazy odgórne ogrywają zwykle niewielką rolę – znacznie lepiej działa bowiem motywacja wewnętrzna, którą każdy powinien odnaleźć w sobie. Każdy palący, czyli co trzeci Polak.
Warto się zastanowić !!!
Przemyśl, zanim sięgniesz po papierosa.

Koordynatorzy
PROGRAMU ANTYNIKOTYNOWEGO
„ZNAJDŹ WŁAŚCIWE ROZWIĄZANIE”

Pasowanie na ucznia

W czwartek 7 listopada w Szkole Podstawowej  w Goworowie odbyła się ceremonia Pasowania na Ucznia. Podczas uroczystości pierwszoklasistom towarzyszyli: dyrekcja szkoły, nauczyciele, starsi koledzy, rodzice, rodzeństwo oraz dziadkowie.
Na początku bohaterzy dnia zaprezentowali wiadomości i umiejętności, które dotychczas zdobyli w szkole.  Z dużym przejęciem recytowali wiersze i śpiewali piosenki. Mimo stresu, związanego z publicznym występem, świetnie poradzili sobie z debiutem, o czym świadczyły gromkie brawa publiczności.
Najważniejszym momentem uroczystości było złożenie przez uczniów uroczystego Ślubowania oraz ceremonia Pasowania na Ucznia, której dokonał dyrektor szkoły Pan Jacek Dobrzyński. Podchodził  do każdego pierwszaka i kładąc na ramieniu duży ołówek przyznawał mu status ucznia Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika  w Goworowie. Na zakończenie wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i słodkie upominki. Był też pyszny tort, przygotowany przez rodziców. Dzień ten  zapewne  na długo pozostanie  w pamięci tych wszystkich, którzy mieli okazję wspólnie go przeżyć. Był pełen wrażeń i emocji. Wszystkim pierwszoklasistom życzymy sukcesów w nauce!

Katarzyna Chilicka
Elżbieta Kucharczyk

„Czytam z klasą”


Uczniowie klasy II c Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie przystąpili do Ogólnopolskiego projektu edukacyjnego pt.: „Czytam z klasą – lekturki spod chmurki ”.
Projekt skierowany jest do szkół podstawowych z terenu całego kraju i wspiera rozwój czytelnictwa wśród uczniów klas I-III.
Projekt trwa od 1 października 2019 roku do 30 kwietnia 2020 roku i składa się z III modułów.
W każdym z modułów uczniowie wybierają jedną spośród czterech zaproponowanych lektur, do której wykonują wybrane przez siebie zadania.
Wszystkie wykonane zadania dokumentowane i publikowane będą na stronie internetowej projektu.
Realizację projektu rozpoczęliśmy od obejrzenia filmu wprowadzającego oraz ulepiliśmy z plasteliny Czytusie, które będą towarzyszyły nam podczas trwania projektu.
Do realizacji I modułu wybraliśmy książkę Justyny Bednarek „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)”.
Wykonane przez nas zadania to:
1. Wykonanie gazetki tematycznej dotyczącej realizacji projektu i modułu.
2. Słuchanie czytanej lektury przez wychowawcę, uczniów oraz Panią Anetę Gąsior – nauczyciela biblioteki.
3. Wykonanie zadań w „Moim lekturniku”, m.in. uzupełnienie metryczki książki, narysowanie przygody wybranego bohatera oraz gry na tablet.
4. Zaprojektowanie i wykonanie zakładek do książki.

Wychowawca Anna Kaczmarczyk

Święto Niepodległości - filia w Szczawinie

11 listopada 1918 roku był pierwszym dniem odzyskania przez Polskę niepodległości. Po 123 latach niewoli i nieobecności na mapie Europy Polska stała się samodzielnym państwem.
Rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości a wraz z nią uroczyste świętowanie tego wielkiego wydarzenia, na stałe wpisało się w kalendarz szkolnych uroczystości. W naszej szkole uroczystości związane ze 101 rocznicą tego wydarzenia miały miejsce 8 listopada 2019r.
Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia flagi narodowej i odśpiewania „Mazurka Dąbrowskiego”. Następnie uczniowie przedstawili program artystyczny o patriotycznym charakterze. W tym roku w części artystycznej uczestniczyli także nauczyciele, recytując poezję Z. Jerzyny, Cz. Miłosza i L. Wiszniewskiego.
Po programie artystycznym cała społeczność szkolna przyłączyła się do akcji ,,Szkoła do hymnu” i o godz. 11:11 odśpiewała cztery zwrotki ,,Mazurka Dąbrowskiego”.
Następnie odbyły się warsztaty plastyczne przeprowadzone przez opiekuna S U - p. A. Podleś, których uczestnikami byli uczniowie klas 0 - II ich rodzice oraz wychowawcy.  Wykonywane były kokardy narodowe, tym razem z białych i czerwonych kółeczek.
Uczestnicząc corocznie w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.

Natalia Zięba

Obchody Święta Niepodległości


Rocznice historycznych wydarzeń, świąt państwowych są doskonałą okazją do refleksji i wspomnień. Nie inaczej było 8 listopada bieżącego roku w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie.
Tuż przed 101 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości uczniowie klas IV – VIII przypomnieli o tym ważnym dla naszej Ojczyzny wydarzeniu. W czasie uroczystej akademii zaprezentowali wzruszający montaż poetycko – muzyczny, w którym przedstawili zawikłane losy Polaków i kręte drogi umiłowanej Ojczyzny do wolności. Uroczystość charakteryzował podniosły, patriotyczny nastrój wzmocniony przez  przemówienie wygłoszone przez dyrektora szkoły - p. Jacka Dobrzyńskiego oraz brawurowe wykonanie pieśni „Rogatywka” przez męską część chóru szkolnego.
Następnie cała społeczność szkolna, pod batutą p. B. Ciepierskiej, wykonała najpiękniejsze pieśni patriotyczne, dedykując je tym, którzy walczyli i przelewali krew  w obronie niepodległej Polski.
Apel zakończono odśpiewaniem (o godzinie 11.11 ) „Mazurka Dąbrowskiego”, włączając się tym samym w ogólnopolskie obchody Święta Niepodległości.

Małgorzata Dobkowska
Krystyna  Mucińska

Pan policjant ci pomoże!

 
W dniu 30.10.2019 r. zgodnie z harmonogramem innowacji "Magiczny świat zawodów" poznawaliśmy tajemnicę pracy policjanta.
Do naszej szkoły przybyli policjanci z Komisariatu Policji w Goworowie – asp. szt. Sławomir Subczyński i sierż. szt. Sławomir Galarski. Dzieci miały okazję dowiedzieć się na czym polega praca policjanta, jak wygląda mundur oraz jaki sprzęt jest potrzebny podczas służby. Pan Sławomir zapoznał z kryteriami, jakie należy spełnić, by wykonywać ten zawód. Przypomniał wszystkim jakie obowiązki ma  dzielnicowy. Goście opowiadali o zaletach i wadach wykonywanego zawodu. Największe zainteresowanie wzbudziły historie z codziennej pracy Policji. Uczniowie czynnie uczestniczyli w spotkaniu, dzielili się swoimi spostrzeżeniami i zadawali pytania. Funkcjonariusze rozmawiali
z dziećmi o bezpiecznym poruszaniu się po drogach i zwrócili uwagę na znajomość numerów alarmowych. Przypomnieli również, jak ważną rolę odgrywa noszenie odblasków. Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali odblaskowe opaski i zawieszki.
Serdecznie dziękujemy za przyjęcie zaproszenia.
 
Barbara Rutkowska
Katarzyna Gałązka

Galeria zdjęć świetlica

Zajęcia sportowo – rekreacyjne w Środowiskowym Domu Samopomocy w Czarnowie


Chcąc uaktywnić osoby niepełnosprawne i pobudzić ich do aktywnego spędzenia czasu połączonego z rekreacją ruchową w dniu 21.10.2019r. na terenie Środowiskowego Domu Samopomocy w Czarnowie odbyły się zajęcia sportowo - rekracyjne. W rozgrywkach wzięli  udział podopiecznymi ŚDS oraz uczniowie klas VI i VIII Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie.
Nad sprawnym przebiegiem wszystkich konkurencji czuwali nauczyciele wychowania fizycznego, panie: Elżbieta Reluga - Grabowska i Elżbieta Bieniecka oraz pracownicy ośrodka.
Nauczyciele przygotowali 12 różnorodnych konkurencji sportowo - rekreacyjnych, w których wykorzystano przybory typowe i nietypowe.
Uczestnikom zapewniono poczęstunek, promujący zdrową żywność. W ramach promowania zdrowego stylu życia podopieczni i pracownicy Środowiskowego Domu Samopomocy przygotowali wystawę pod hasłem „W zdrowym ciele zdrowy duch”.
Podstawą realizacji zajęć było zapewnienie osobom niepełnosprawnym pełnego uczestnictwa w życiu społecznym poprzez szeroko rozumianą integrację, zmianę postrzegania przez otoczenie oraz zwiększenie samodzielności. Szczególną rolę w tym dniu odgrywała młodzież ze Szkoły Podstawowej w Goworowie, która świetnie opiekowała się ekipami od początku do końca zawodów.
Dzień zakończył się meczem piłki nożnej oraz wspólnym biesiadowaniem przy ognisku. Wszyscy uczestnicy zmagań sportowych otrzymali pamiątkowe dyplomy.
Taka inicjatywa dała możliwość „wyjścia do ludzi”, pozwoliła zapomnieć o własnej niepełnosprawności, dała poczucie własnej wartości. Pozwoliła czerpać radość z życia, odzyskać wiarę we własne siły i możliwości, zwiększyła poczucie solidarności oraz przynależności do grupy.
Oby więcej takich dni.

Elżbieta Reluga - Grabowska

Europejski Tydzień Kodowania.


W  dniach 5 – 20 października 2019  r. odbył się Europejski Tydzień Kodowania. Hasło tegorocznej akcji w naszej szkole: Programowanie to super zabawa! Wydarzenie organizowane jest w wielu krajach w całej Europie i ma na celu pokazanie wszystkim zainteresowanym, że programowanie jest twórcze i przydatne. We współczesnym świecie programowanie zajmuje coraz szersze obszary naszego życia. Nauka kodowania pozwala lepiej zrozumieć otaczający nas świat oraz zwiększyć swoje szanse na znalezienie interesującej pracy w przyszłości. 

Nauczyciele prowadzący zajęcia przedstawili uczniom świat kodowania i inspirowali ich do działania i aktywności  na komputerach, urządzeniach mobilnych, w Internecie, jak i bez użycia komputerów. W ramach zajęć młodsi uczniowie tworzyli programy i animacje w środowisku Scratch, wykonywali plakaty. Zdecydowanie trudniejsze zadanie mieli starsi uczniowie, którzy zmagali się z zastosowaniem pętli i funkcji w środowisku Python, oraz tworzyli strony internetowe. Uczniowie mieli możliwość poznania środowiska do tworzenia aplikacji na urządzenia mobilne z systemem Android.
Dzieci i młodzież z wielkim zaangażowaniem rozwiązywali łamigłówki programistyczne w serwisach internetowych wprowadzających w świat kodowania. Nawiązała się nawet ciekawa rywalizacja. Najaktywniejsi otrzymali dyplom.

Jadłospis

 

 

Koszt obiadów za miesiąc luty - 34 zł

 

Konkurs informatyczny

Obchody Dnia Edukacji Narodowej na Mazowszu

 

Dnia 29 października 2019 roku w Auli im. Roberta Schumana Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych, resortowych i nagród z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
Święto to upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i zrealizowana przez Sejm Rozbiorowy 14 października 1773 roku.
Wyróżniono dyrektorów szkół i placówek, nauczycieli, pracowników administracji i obsługi z rejonu płockiego, ciechanowskiego oraz ostrołęckiego. Wręczono 340 wyróżnień, w tym Medale za Długoletnią Służbę – 94 złote, 68 srebrnych oraz 54 brązowe, Medale Komisji Edukacji Narodowej, a także nagrody Ministra Edukacji Narodowej i Mazowieckiego Kuratora Oświaty.
Gospodarzami wydarzenia, wpisującego się w obchody Dnia Edukacji Narodowej, byli: p. Aurelia Michałowska - Mazowiecki Kurator Oświaty oraz Wicewojewoda Mazowiecki – p. Artur Standowicz. Wśród gości, którzy przybyli na tę szczególną uroczystość można było zauważyć: p. Sławomira Adamca – Dyrektora Generalnego Ministerstwa Edukacji Narodowej, przedstawicieli samorządów terytorialnych, związku zawodowego NSZZ „Solidarność” Regionu Mazowsze oraz Związku Nauczycielstwa Polskiego.
W ceremonii uczestniczyli również pracownicy Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie, których uhonorowano odznaczeniami państwowymi przyznanymi na wniosek Dyrektora Szkoły – p. Jacka Dobrzyńskiego. Złote Medale za Długoletnią Służbę z rąk wspomnianych już gospodarzy Gali otrzymali: p. Krystyna Mucińska – nauczyciel języka polskiego, p. Danuta Gnys i p. Zdzisław Majk – pracownicy administracji i obsługi goworowskiej szkoły.
Ceremonię wręczenia odznaczeń, zasłużonym w rozwój mazowieckiej oświaty, uświetnił występ zespołu artystycznego „ART” z Zespołu Szkół im. Jana Śniadeckiego w Wyszogrodzie.

Krystyna Mucińska
Jacek Dobrzyński

 

Wycieczka klas III

 


Dnia 15 listopada uczniowie klas trzecich Szkoły Podstawowej w Goworowie wraz z wychowawczyniami wybrali się na wycieczkę do Ośrodka Edukacji Regionalnej w Lipiance.
Dzieci uczestniczyły w ciekawej lekcji na temat warstw lasu i jego mieszkańców, którą poprowadził pan Krzysztof Zgorzelski- leśniczy z Lipianki i pan Krystian Kowalczyk z Nadleśnictwa Ostrołęka. Z zainteresowaniem wysłuchały opowieści o życiu roślin i zwierząt w lesie. Spacerując leśnymi dróżkami obserwowały przyrodę i podziwiały jej piękno.Uczniowie doskonale już wiedzą, jakie znaczenie ma las dla człowieka i jak się w nim zachowywać. Na pamiątkę spotkania otrzymały budkę lęgową i karmę dla ptaków.
Odbyły się również warsztaty kulinarne, podczas których dzieci z dużym zaangażowaniem piekły słodkie rogaliki. Dowiedziały się wielu informacji i ciekawostek o pracy pszczelarza, życiu pszczół i ich ochronie oraz wykonały pachnące świece z wosku.
Wycieczka zakończyła się pieczeniem kiełbasek przy ognisku i degustacją rogalików. Był to wspaniały dzień, pełen wrażeń i atrakcji. Uczniowie wrócili do szkoły bardzo zadowoleni, bogatsi w wiedzę i nowe doświadczenia.

Katarzyna Chilicka
Elżbieta Kucharczyk

 

Turniej szachowy

Ogłoszenie

Gminne Zawody w Indywidualnym i Drużynowym Tenisie Stołowym.

23 listopada 2018 r. w Zespole Szkół Powiatowych w Goworowie odbyły się Gminne Zawody w Indywidualnym i Drużynowym Tenisie Stołowym. Do zawodów zgłosili się zawodnicy ze Szkoły Podstawowej w Pasiekach i nasi tenisiści. Otwarcia turnieju dokonał Dyrektor Szkoły Podstawowej w Goworowie Pan Jacek Dobrzyński i przywitał wszystkich przybyłych zawodników i opiekunów. Zawody rozegrano w trzech kategoriach wiekowych:
- klasy IV i młodsi dziewczęta i chłopcy
- klasy V – VI dziewczęta i chłopcy
- klasy VII, VIII i gimnazjalne dziewczęta i chłopcy
Sędzią głównym był niezawodny Pan Józef Dobrzyński, przeprowadził losowanie, które zadecydowało o kolejności rozgrywek. Pierwsi do stołów podeszli chłopcy z najstarszej grupy, następnie dziewczęta z tej kategorii, a potem zawodnicy z klas V – VI i klasy IV.

„Dzień ten w sercach nam zostanie, bo dziś będzie pasowanie”


W poniedziałek 19 listopada 2018 roku odbyła się uroczystość pasowania na uczniów klasy pierwszej, która zawsze wzbudza wiele emocji wśród uczniów, rodziców i nauczycieli.
Uroczystość pasowania rozpoczęła się od przypięcia dzieciom rozetek w biało - czerwonych barwach z godłem Polski. Będzie to pamiątka 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę.
Następnie dyrektor szkoły Jacek Dobrzyński skierował swoje słowa do pierwszoklasistów i ich rodziców. Uczniowie klasy pierwszej przedstawili program artystyczny, w którym zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie i wokalne.
Najważniejszym momentem uroczystości było złożenie przez dzieci uroczystego ślubowania oraz pasowanie na uczniów, którego dokonał dyrektor szkoły. W ten sposób pierwszoklasiści zostali oficjalnie włączeni do grona uczniów Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie – Filii w Szczawinie.
Na zakończenie wszyscy uczniowie klasy I otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz książeczki o Polsce. Nie zabrakło też życzeń od koleżanek i kolegów z klasy III.
„Chodźcie, śmiało do szkoły pierwszacy,
Do zabawy wspólnej do pracy.
Szkoła drzwi swe otwiera gościnnie.
Szkoła dzisiaj serdecznie Was przyjmie!”

Do grona społeczności szkolnej wstąpili: Kacper Dziczek, Julia Laskowska, Kacper Mech, Przemysław Jan Mateusiak, Antoni Robert Podleś, Kacper Samoraj.
Pierwszakom życzymy samych sukcesów w nauce!

Wychowawczyni: Barbara Rutkowska

„Dwa skrzaty - dwa światy”- przedstawienie o tolerancji i szacunku


Dnia 16.11.2018 r. w godzinach popołudniowych przedszkolaki i uczniowie z Filii w Szczawinie obejrzały spektakl „DWA SKRZATY-DWA ŚWIATY” w wykonaniu aktorów teatru Kameleon z Krakowa. Była to pouczająca historia małego, niezaradnego skrzata, z której dzieci dowiedziały się, że nie można nikogo wyśmiewać.
Miały okazję przekonać się, jak ważna jest tolerancja. Krasnal Miluś i Miłasia angażując dzieci do aktywnego udziału w przedstawieniu pokazali, małym widzom, że nie wygląd jest najważniejszy w życiu lecz mądre i właściwe zachowanie.
Przedstawienie odbyło się w Hali Widowiskowo – Sportowej im. A. Gołasia w Ostrołęce. Sponsorem tego wyjazdu był Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Goworowie.
Składamy serdeczne podziękowania!

Barbara Rutkowska

Pasowanie na ucznia klas pierwszych.

9 listopada 2018 r. uczniowie klas pierwszych Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie zostali oficjalnie przyjęci do grona społeczności uczniowskiej. Ślubowanie to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego ucznia, dlatego uroczystość miała bardzo podniosły charakter. Na Ślubowanie przybyli: p. Jacek Dobrzyński – dyrektor szkoły, p. Karolina Zacharek – v-ce dyrektor, p. Joanna Janowska-Milczarek – v-ce dyrektor, rodzice uczniów, a także młodsi koledzy i koleżanki z grup przedszkolnych.

Pierwszoklasiści ubrani w stroje galowe niecierpliwie oczekiwali na najważniejszy moment uroczystości – pasowanie na ucznia. Najpierw jednak musieli zaprezentować program artystyczny. Wspólnie ze starszymi koleżankami z klasy czwartej wzięli udział w przedstawieniu, w którym wykazali się umiejętnością recytacji wierszy i śpiewu piosenek. Zaprezentowane utwory wykonywane przez dzieci tematycznie związane były z obowiązkami ucznia, bezpieczną zabawą, radością uczenia się i poznawania świata. Zgromadzeni na uroczystości goście nagradzali dzieci gromkimi brawami.

W dalszej kolejności pierwszoklasiści ślubowali kochać Ojczyznę, być dobrym uczniem, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania dyrektor szkoły – p. Jacek Dobrzyński, dokonał symbolicznego pasowania na ucznia - życząc samych sukcesów w długiej karierze szkolnej. Tradycyjnie dzieciom wręczone zostały pamiątkowe dyplomy, przygotowane przez dyrektora szkoły. Uroczystość została zakończona słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców uczniów z klas pierwszych. Wszystkim pierwszoklasistom życzymy, by każdy dzień w szkole dostarczał im wspaniałych przygód z nauką, aby nasza placówka była dla nich miejscem, gdzie będą chętnie przebywać, znajdą nowe przyjaźnie, rozwiną swoje zdolności i zainteresowania.

 Wychowawcy klas pierwszych

Anna Kaczmarczyk
Dorota Późniewska
Krystyna Zacharek

Ogłoszenie

Informacja

Ogłoszenie

Obchody Święta Niepodległości – Filia Szczawin


Obchody 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości miały w naszej szkole wyjątkowy i podniosły charakter. Uroczystość rozpoczęliśmy od wspólnego oglądania "Legendy o Lechu, Czechu i Rusie", dzięki której przybliżyliśmy sobie początki powstania państwa polskiego oraz pochodzenie ojczystych barw narodowych. W dalszej części spotkania uczniowie kolorowali obrazki przedstawiające symbole narodowe.
Po zajęciach artystycznych spotkaliśmy się na uroczystej akademii, przygotowanej przez panie: Elżbietę Sobotkę i Dorotę Sobotkę. Dzieci poprzez recytację wierszy i śpiewanie pieśni patriotycznych przybliżyły nam historię naszego kraju, ukazując drogę Polski do niepodległości. O godz. 11:11 wspólnie odśpiewaliśmy 4 zwrotki "Mazurka Dąbrowskiego” włączając się w akcję "Rekord dla Niepodległej".
Kolejnym punktem obchodów były warsztaty rodzinne, prowadzone przez opiekuna Samorządu Uczniowskiego. Podczas zajęć, dzieci wspólnie ze swoimi rodzicami i babciami, wykonywały biało – czerwone kotyliony.
Na zakończenie uroczystości, wszyscy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek. Opiekun Samorządu Uczniowskiego, pani Agnieszka Podleś, w ramach podziękowań za udział w warsztatach i pomoc w realizacji przedsięwzięć, ufundowała dla wszystkich pyszny tort w barwach narodowych.

Elżbieta Sobotka, Dorota Sobotka

„Do końca niepodległa…” - uroczysta akademia w ramach obchodów 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Goworowie czynnie włączyła się w ogólnopolskie obchody 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Program obejmuje wiele tematycznych akcji edukacyjnych i artystycznych. Jedną z nich była uroczysta akademia przygotowana przez uczniów szkoły pod patronatem nauczycieli. Akademia uświetniła sesję Rady Gminy dnia 28.09.2018 r., która gościnnie odbyła się w Szkole podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie oraz 11.11.2018 r. w kościele parafialnym w Goworowie włączając szkołę w lokalne obchody święta. Był to montaż słowno – muzyczny w wykonaniu uczniów klas siódmych, ósmych oraz gimnazjum. Merytoryczny zakres zawierał się w okresie: od rozbiorów do współczesności. Na tle barwnej, wymownej dekoracji uczniowie recytowali utwory poetyckie opatrzone bogatym komentarzem historycznym, a patriotyczne pieśni w wykonaniu szkolnego chóru sprawiły, że akademia przybrała jeszcze bardziej uroczysty i patriotyczny charakter.
Program artystyczny przygotowali: Bożena Drabot, Michał Niechoda, Beata Ciepierska, Adam Dąbrowski, Dariusz Twardziak, Barbara Wójcik.

Bożena Drabot

Konkurs plastyczny „Lapbook o Polsce”


„Lapbook jest czymś w rodzaju teczki interaktywnej przypominającej papierowy teatrzyk mieszczący się na naszych kolanach, stąd właśnie jego nazwa”. Kacperek Dziczek i Antoś Podleś wzięli udział w konkursie plastycznym „Lapbook o Polsce” zorganizowanym przez Bibliotekę Pedagogiczną w Ostrołęce. Lapbook o symbolach narodowych i postaciach związanych z historią naszej Ojczyzny wykonany przez Kacperka został wyróżniony przez komisję konkursową. Uczeń wraz z wychowawcą uczestniczył w uroczystości ogłoszenia wyników oraz wręczenia nagród laureatom, która odbyła się 15 listopada 2018 roku w Ostrołęce. W ten sposób uczniowie z klasy I włączyli się w obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Barbara Rutkowska

Gminny konkurs plastyczny – filia w Szczawinie

"Nasze barwy narodowe na moim kotylionie" – to hasło Gminnego konkursu plastycznego zorganizowanego przez opiekuna SU – panią Agnieszkę Podleś i Gminną Bibliotekę Publiczną w Goworowie.
Celem konkursu było kształtowanie postaw patriotycznych wśród dzieci oraz włączenie w obchody 100 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Adresatami konkursu były dzieci z klas 0 – III szkół podstawowych z terenu Gminy Goworowo.
Spośród dostarczonych do organizatorów prac komisja wyłoniła laureatów w poszczególnych klasach:
I miejsce:
- Aleksandra Rabuczewska kl. "0" ze Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie – Filia Szczawin
- Kacper Samoraj kl. I ze Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie – Filia Szczawin
- Paweł Fidelis kl. II ze Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Pasiekach
- Natalia Dobkowska kl. IIIa ze Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie
II miejsce:
- Aleksandra Sówka kl. I ze Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Pasiekach
- Dawid Wasilewski kl. III ze Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie – Filia Szczawin
III miejsce:
- Aleksandra Parzych kl. IIIb ze Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie

Dnia 13 listopada 2018 roku w Filii w Szczawinie odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu. Na wszystkich uczestników czekały nagrody książkowe o tematyce patriotycznej, ufundowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Goworowie. Dodatkowo pani Agnieszka Podleś przygotowała dla dzieci pamiątkowe dyplomy, a dla ich opiekunów podziękowania. Wspaniałą atrakcją dla uczniów była również zabawa balonami w biało – czerwonych barwach. Na koniec zaproszeni goście udali się na skromny poczęstunek. Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy mnie wsparli i pomogli w realizacji zaplanowanych działań.

Agnieszka Podleś

Zaproszenie

Ogłoszenie


Szanowni Państwo, Drodzy uczniowie! 12 listopada 2018 roku (poniedziałek) jest dniem ustawowo wolnym od pracy. W wyżej wymienionym dniu nie będą prowadzone zajęcia dydaktyczno - wychowawcze oraz zajęcia opiekuńcze.

Dyrektor S.P. im. M. Kopernika w Goworowie
mgr Jacek Dobrzyński

„Jesienią, jesienią sady się rumienią…”


Dnia 30 października 2018 roku odbyła się szkolna wycieczka do pobliskiego sadu w ramach programu "Owoce i warzywa w szkole”.
Uczniowie z edukacji wczesnoszkolnej z uwagą słuchali Pana Ludwika, który z wielką pasją opowiadał o swoim sadzie w Szczawinie. Dzieci poznały kilka odmian jabłoni. Z ochotą próbowały różnych jabłek, które zachęcały smakiem i pięknymi kolorami. Ogrodnik opowiadał także o zabiegach pielęgnacyjnych prowadzonych w jego sadzie.
Zwiedzający podziwiali sad i z uwagą słuchali informacji na jego temat. Po powrocie do szkoły uczniowie klasy I poznali zasadę działania sokowirówki, a następnie odbyła się degustacja soku przygotowanego z przyniesionych z sadu jabłek.
Zachęcamy wszystkich do spożywania soków ze świeżych owoców. Smacznego!

Barbara Rutkowska

Powiatowe Indywidualne Biegi Przełajowe

30 września 2017 r. nad Narwią w Ostrołęce odbyły się w sportowej atmosferze Powiatowe Indywidualne Biegi Przełajowe. Zorganizowane zostały przez Szkolny Związek Sportowy. Po ukończonych biegach w poszczególnych kategoriach najlepsi zawodnicy otrzymali dyplomy i medale oraz uzyskali awans do zawodów międzypowiatowych. Nasi uczniowie też wzięli udział w tych biegach i zakwalifikowali się do zawodów na kolejnym etapie.
I miejsce – Krystian Subzda
V miejsce – Julia Dąbkowska
VI miejsce – Przemysław Książek
VII miejsce – Aleksandra Rutkowska
X miejsce – Radosław Rurka
Dziękujemy uczniom za godne reprezentowanie szkoły i gratulujemy zwycięstwa zawodnikom oraz dziękujemy opiekunom P. K. Zacharek i P. J. Karpińskiemu.

Ze sportowym pozdrowieniem
Elżbieta Bieniecka

My kochamy misie małe i duże


Z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia zaprosiliśmy do naszej szkoły misie małe i duże. Towarzyszyły dzieciom na każdych zajęciach. Dzisiaj były w centrum zainteresowania. Odbył się nawet szkolny konkurs plastyczny pod hasłem „Mój kochany miś”. Uczniowie opowiadali o tym, skąd mają swoje maskotki. Nie obyło się bez oglądania bajek, których głównymi bohaterami są misie.
Przedszkolaki miały wspaniałe pomysły na ozdabianie piernikowych ciasteczek.
Maluchy dostały pluszowe zabawki do swoich sal.
Największą atrakcją tego dnia był przepyszny tort w kształcie misia, który wywołał tyle pozytywnych emocji. Dzieci miały jeszcze inne słodkie upominki.
Dziękujemy państwu Romanowskim oraz rodzicom za wspaniałą niespodziankę.

K. Gałązka, M. Gołębiewska, N. Zięba

 

 

Artur Siódmiak CAMP Największa Lekcja WF-u


Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Największej Lekcji Wychowania Fizycznego na Torwarze 16 listopada 2017 r. Była to ogólnopolska inicjatywa Artura Siódmiaka, która buduje sportowe zaangażowanie wśród uczestników gdzie w asyście gwiazd sportu mogli stawiać swoje pierwsze krok na boisku, wyzwalając pozytywne sportowe emocje i skojarzenia. Takie doświadczenie to początek sportowej przygody.

Dorota Ciskowska

Program „Umiem pływać” 2017 zakończony


Uczniowie klas II i III SP Goworowa zakończyli naukę pływania w Parku Wodnym w Ostrołęce. Zajęcia były finansowane przez Ministerstwo Sportu i Turystyki w 80% oraz Urząd Gminy w Goworowie w 20%. W zajęciach nauki pływania uczestniczyli również uczniowie klas IV – VI Szkoły Podstawowej i I – III Gimnazjum, które były w całości pokryte przez UKS „TROPS” ze środków finansowych pozyskanych przez Urząd Gminy w Goworowie. UKS TROPS złożył ponownie wniosek na naukę pływania klas I-III na rok szkolny 2018 do Ministerstwa Sportu i Finansów. Jeżeli przejdzie pozytywną weryfikację kolejni uczniowie wezmą udział w bezpłatnej nauce pływania.

Dorota Ciskowska

Iza i Kacper w finale Sportowej Drużyn Marcina Gortata.


24 listopada 2017 w Hali Sportowej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Łodzi odbył się ogólnopolski finał sportowej drużyny Marcina Gortata „Mierz Wysoko”. Uczestniczyło w nim 60 drużyn z 6 województw, składających się z dwóch zawodników (dziewczynki i chłopca) biorących udział w projekcie. Naszą szkołę reprezentowali: Nicola Głażewska i Przemysław Dudziec oraz Iza Podolak i Kacper Damięcki. Po pierwszym etapie Iza i Kacper zajęli drugie miejsce i zakwalifikowali się do ścisłego finału gdzie walczyli o nagrodę główną – wyjazd do stolicy Stanów Zjednoczonych na mecz ligi NBA oraz spotkanie z Marcinem Gortatem.
Były ogromne emocje nerwowa atmosfera i walka do końca. Zmagania naszych sportowców uwieńczyło zaszczytne piąte miejsce (na 60 drużyn), ale warto podkreślić, że do wygranej zabrakło naprawdę niewiele sekund. Była to niesamowita przygoda i lekcja, która w przyszłości na pewno zaowocuje wygraną.

Opiekunowie projektu:
Dorota Ciskowska
Jacek Dobrzyński

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w naszej szkole.

   

     10 listopada w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika odbyła się akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Uroczystość ta miała na celu przypomnienie społeczności szkolnej jak ważne dla każdego Polaka jest święto obchodzone 11 listopada. Uczniowie klasy V b recytowali wiersze, chór szkolny śpiewał patriotyczne pieśni. Zaprezentowano film "Niezwyciężeni" przygotowany przez Instytut Pamięci Narodowej i animację dotyczącą symboli narodowych naszego kraju. Była to dla uczniów pouczająca lekcja historii, lekcja patriotyzmu. "Bo naród bez historii nie istnieje. To byłoby nie fair".

Michał Niechoda

Próbny egzamin gimnazjalny

Ogłoszenie dla uczniów
Próbny egzamin klas III gimnazjum z OPERON-em odbędzie się w dniach:
- część humanistyczna dnia 05.12.2017 r. o godz. 9:00
- część matematyczno – przyrodnicza dnia 06.12.2017 r.o godz.9:00
- część z języka obcego nowożytnego dnia 07.12.2017 r.o godz.9:00
Spotkanie wszystkich uczniów klas III z dyrektorem szkoły odbędzie się na holu – II piętro w gimnazjum o godz. 8:50.

Dyrektor SP im. M. Kopernika w Goworowie
mgr Jacek Dobrzyński

Ogłoszenie dla zespołów nadzorujacych
Próbny egzamin klas III gimnazjum z OPERON-em odbędzie się w dniach:
- część humanistyczna dnia 05.12.2017 r. o godz. 9:00
- część matematyczno – przyrodnicza dnia 06.12.2017 r.o godz.9:00
- część z języka obcego nowożytnego dnia 07.12.2017 r.o godz.9:00
Zebranie zespołów nadzorujących przebieg egzaminu odbędzie się w pokoju nauczycielskim w gimnazjum o godz. 8:45.

Dyrektor SP im. M. Kopernika w Goworowie
mgr Jacek Dobrzyński

List Mazowieckiego Kuratora Oświaty dotyczący Mazowieckiego Informatora dla Rodziców i Opiekunów Dziecka z Niepełnosprawnością.

Mistrz Ortografii 2017/2018

    3 listopada 2017 roku w Gimnazjum w Goworowie, na wzór dyktanda narodowego, odbyło się III Szkolne Dyktando Ortograficzne pod hasłem: „Mistrz Ortografii 2017/2018”.
   Zainteresowanie konkursem było bardzo duże. Do zmagań z językiem polskim przystąpiło 60 gimnazjalistów, 4 odważnych nauczycieli oraz 6 osób z zaprzyjaźnionych instytucji goworowskich. Uczestnicy pisali dyktando pełne „pułapek” ortograficznych.
    W trudnej rywalizacji zwycięzcami zostali ci, którzy wykazali się najlepszą znajomością zasad pisowni i umiejętności ich zastosowania w praktyce.
   W kategorii gimnazjalistów I miejsce i tytuł „Mistrza Ortografii 2017/2018” zdobył Cezary Miłek z klasy IIA. Mistrzem ortografii z nielicznej grupy nauczycieli została p. Bogumiła Lewicka-Mróz. Natomiast najlepiej z zaprzyjaźnionych instytucji napisała p. Sylwia Wilczewska.
    Podczas konkursu panowała wspaniała atmosfera. Nagrody dla zwycięzców zostaną wręczone podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego 2017/2018.
Już dzisiaj zapraszamy do kolejnych zmagań ortograficznych. Do zobaczenia za rok.

Agnieszka Dudziec
Joanna Gryczka

Wymiana pocztówkowa

 

W obecnych czasach pisanie do kogoś listów i wysyłanie pocztówek z pozdrowieniami odchodzi w niepamięć. Każdy woli napisać SMS-a lub e-maila, bo tak jest łatwiej i wygodniej.
Ale czy oby na pewno?
Chcąc od najmłodszych lat uczyć dzieci tej ciekawej formy komunikowania się, jaką jest wysyłanie listów i pocztówek, wspólnie z uczniami z klasy 3c zdecydowałam się dołączyć do ogólnopolskiej akcji i rozpocząć pocztówkową przygodę.
Akcja polega na wymianie pocztówek z innymi szkołami z całej Polski. Poza tym uczniowie zapoznają się z mapą Polski, promują własny region i świetnie się bawią.
Mam nadzieję, że poprzez taką akcję dzieci nie odejdą od tej wspaniałej formy komunikowania się z innymi i będą ją szerzyć dalej.

Anna Kaczmarczyk

Harmonogram spotkania z rodzicami w dniu 23.11.2017 r.

 

Zebrania klasowe z rodzicami uczniów Szkoły Podstawowej im. M. Kopernika w Goworowie odbędą się 23 listopada 2017 r. (czwartek) o godz.:
15.00 – 15.15 – spotkanie rodziców z dyrekcją szkoły w stołówce szkolnej;
15.15 – 16.00 – spotkanie rodziców z policją, pedagogiem i psychologiem w stołówce szkolnej (agresja, przemoc, cyberprzemoc, stalking, bezpieczeństwo w sieci);
16.00 – 16.30 – spotkania rodziców z wychowawcami klas (w klasach i pomieszczeniach według harmonogramu przydziału) – oddziały gimnazjalne;
16.30 – 17.00 – spotkania rodziców z wychowawcami klas (w klasach i pomieszczeniach według harmonogramu przydziału) – szkoła podstawowa;
17.00 – spotkanie dyrekcji szkoły z radą rodziców.
Nauczyciele, którzy nie mają wychowawstwa pozostają do dyspozycji rodziców w godz. 14.45 – 17.15

Przydział sal szkoła podstawowa

Przydział sal gimnazjum

Serdecznie zapraszamy

 

Dyrektor SP im. M. Kopernika w Goworowie
mgr Jacek Dobrzyński

XV Wojewódzki Przegląd Legend Mazowsza.

      16 listopada 2017 roku w Brzeźnie odbył się XV Wojewódzki Przegląd Legend Mazowsza. Na scenie zaprezentowało się 6 grup teatralnych. Naszych gimnazjalistów, już trzeci i niestety ostatni raz w tym składzie, reprezentowała grupa teatralna „Proskenion”.
     Pod czujnym okiem Pani Agnieszki Dudziec wystawiliśmy legendę Artura Oppmana „Syrena” - do której sami napisaliśmy scenariusz. Cieszy nas to, że Sylwia Orłowska – za rolę pustelnika Barnaby, zdobyła zaszczytny tytuł „Najlepszej aktorki”. Ponadto wszyscy otrzymaliśmy nagrody rzeczowe. Szkoda tylko, że jak bywało w poprzednich latach nie mogli przyjść na nasz występ uczniowie i nauczyciele naszej szkoły.

Uczennice klasy IIIC

Spotkanie z rodzicami - filia w Szczawinie

Szanowni Rodzice!
Dnia 22 listopada 2017 r. (środa), odbędą się zebrania klasowe z rodzicami uczniów/dzieci uczęszczających do Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie - Filii w Szczawinie

Harmonogram spotkań:
14:30
spotkanie z wychowawcą grupy „Biedroneczki” p. Natalią Zięba
spotkanie z wychowawcą oddziału przedszkolnego p. Agnieszką Podleś
spotkanie z wychowawcą klas II – III p. Elżbietą Sobotka
15:00 – spotkanie z dyrektorem szkoły oraz kierownikiem filii
15:30 - spotkanie z wychowawcą grupy „Misie” p. Mileną Gołębiewską

Kierownik filii Barbara Rutkowska

Plan zajęć korekcyjno - kompensacyjnych 2017/2018

PONIEDZIAŁEK
5g.l. kl. II a
6g.l. kl. IV c
7g.l. kl. V b, kl.VI a,
8g.l. kl. VII b, kl. VII c

WTOREK
5g.l. kl. III b
6g.l. kl. IV b
7g.l. kl. V a
8g.l.14:40-15:25 kl. VII a, kl. VII c,

ŚRODA
5g.l. kl. 0c, kl. I a,
6g.l. kl. II a, kl. I b ,
7g.l. kl. kl.VI a
8g.l. kl. VI b, kl. VI c
9g.l.15:20-16:05Gim. kl. III B, kl. III C

CZWARTEK
5g.l. kl. II b
6g.l. kl. II b
7g.l. kl. V b

PIĄTEK
5g.l. kl. III c
6g.l. kl. IV a
7g.l. Gim. kl. II B
8g.l. Gim. kl. II C,

Wszystkie zajęcia odbywają się w sali nr 24 SP

Ewa Mirowska

Nauka i zabawa

13 października 2017 r. uczniowie oddziałów przedszkolnych i klas I-III Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie rozpoczęły kolejne spotkania z Panią Muzyką.
Uczniowie uczestniczą w comiesięcznych spotkaniach prowadzonych przez profesjonalnych muzyków z Agencji Artystycznej „Mat” z Olsztyna. Celem tych zajęć jest przybliżenie uczniom twórczości słynnych kompozytorów, budowy i brzmienia instrumentów muzycznych, przekazanie wiedzy o muzyce, zaszczepienia u dzieci miłości do muzyki i zachęta do gry na instrumentach muzycznych.
Wspaniałą formą przekazu tej wiedzy jest bajka słowno-muzyczna z udziałem dzieci. Pozwala na przyswojenie treści w szybki i niezauważalny sposób, a także daje szansę rozwoju wrażliwości i estetyki dziecka.
Elementem mobilizującym do czynnego udziału dzieci w comiesięcznych spotkaniach jest konkurs z nagrodami w ramach: Turnieju Wiedzy o Muzyce, którego finał odbywa się zawsze w czerwcu oraz Konkurs Wokalny, który umuzykalnia dzieci.
Podczas pierwszego koncertu w Turnieju Wiedzy o Muzyce zmagali się uczniowie klas trzecich.

Anna Kaczmarczyk

 

Konkurs "Pani Jesień" – Filia w Szczawinie


Podsumowanie i uroczyste wręczenie nagród uczestnikom szkolnego konkursu plastycznego "Pani Jesień" odbyło się 8 listopada 2017 roku. Uczniowie klas 0-3 wzięli licznie udział w konkursie plastycznym pt "Pani Jesień" celem konkursu było rozwijanie i kształtowanie wyobraźni plastycznej, a także wrażliwości na piękno przyrody. Komisja wyłoniła spośród nich następujących laureatów:
I miejsce
Antoni Robert Podleś kl. O
Kacper Kordaś kl. III
Kacper Dziczek kl. 0
II miejsce
Kacper Pasterczyk kl. II
Aneta Pacuszka kl. II
III miejsce
Lena Brzozowska kl. III
Wyróżnienie
Przemysław Jan Mateusiak kl. 0
Julia Laskowska kl. 0
Łukasz Wierzbicki kl. III
Jakub Niegowski kl. II
Paweł Grabowski kl. II
Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody rzeczowe. Zwycięzcom gratulujemy!

Organizator:
Elżbieta Sobotka
Eliza Skrzecz-Witkowska

Znajdź Właściwe Rozwiązanie

„Znajdź Właściwe Rozwiązanie” to program profilaktyki palenia tytoniu dla uczniów starszych klas szkoły podstawowej i gimnazjum.
Celem głównym programu jest zapobieganie paleniu tytoniu wśród młodzieży szkolnej, zwiększenie wiedzy w zakresie szkodliwości dymu tytoniowego, kształtowanie umiejętności dbania o zdrowie własne i swoich bliskich, kształtowanie postaw asertywnych związanych z unikaniem czynnego i biernego palenia tytoniu.
Cele szczegółowe:
- Integracja grupy. Wyróżnienie liderów. Uzasadnienie i wzmocnienie postaw zobowiązujących do nie palenia.
- Ukazanie funkcjonowania ludzkiego organizmu i jego potrzeb, a przede wszystkim konieczność odpowiedniego odżywiania i czystego powietrza.
- Przekazanie wiadomości o zachowaniach asertywnych, uczenie się rozpoznawania swych zachowań oraz uświadomienie mechanizmów nacisku grupowego wraz z nauczaniem się sposobów odmowy.
- Uczenie rozpoznania odczuć przeżywanych w sytuacjach trudnych, uświadomienie mechanizmów konfliktu, jak również uczenie umiejętności radzenia sobie z problemami.
- Uczenie umocnienia poczucia własnej wartości w zbudowaniu pozytywnego myślenia o sobie i kształtowania ważnych umiejętności w kontaktach z ludźmi.
W roku szkolnym 2017/2018 program będzie realizowany w klasach VII szkoły podstawowej oraz II i III gimnazjum.

Elżbieta Bieniecka

Bieg po zdrowie

Bieg po zdrowieProgram Antytytoniowej Edukacji Zdrowotnej „ Bieg po zdrowie” jest projektem ogólnopolskim, został opracowany w Głównym Inspektoracie Sanitarnym we współpracy z ekspertami. Program będzie realizowany w klasach IV szkoły podstawowej.
Główne cele programu:
- Zwiększenie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów,
- Przekazanie dzieciom wiedzy na temat zachowań prozdrowotnych
- Kształtowanie podstawowych umiejętności w zakresie asertywnego zachowania.
Cele szczegółowe programu:
- Zwiększenie wiedzy u uczniów na temat palenia papierosów,
- Uzyskanie przez uczniów wiedzy na temat liczebności osób niepalących i palących w naszym kraju,
- Pokazanie dzieciom zalet nie palenia
Zajęcia w programie „ Bieg po zdrowie” realizowane będą za pomocą zróżnicowanych metod aktywizujących dostosowanych do wieku odbiorców. Podstawą zajęć będzie stymulowanie kreatywności i aktywności. Zdobytą wiedzę i umiejętności uczniowie będą mogli stosować w codziennym życiu.
Program powinien angażować nie tylko środowisko szkolne, ale i domowe uczniów oraz całe społeczności lokalne. Posłużą temu prace domowe, do których wykonywania angażowani będą także rodzice.

Elżbieta Bieniecka

 

Działalność UKS "TROPS" Goworowo

Działania Uczniowskiego Klubu Sportowego TROPS w 2021 roku.

UKS TROPS w roku szkolnym 2021 aktywnie uczestniczył sportowo. Realizował zajęcia sportowe z programu KLUB 2021 i SKS-u. Dokonał zakupu sprzętu sportowego ze środków finansowych otrzymanych od MSiT w Warszawie oraz Urzędu Gminy w Goworowie. We wrześniu 2021 UKS TROPS zorganizował Europejski Dzień Sportu Szkolnego - było to kolejne działanie programu Aktywnej Szkoły Multisport. Nawiązał współpracę z Fundacją Moniki Pyrek. 12 maja 2021 zorganizował lekcję wychowania fizycznego on-line z Moniką Pyrek – byłą lekkoatletką specjalizująca się w skoku o tyczce, medalistką Mistrzostw Świata i czterokrotną olimpijką.

Ponadto zorganizował wyjazdy na basen w czerwcu, wrześniu i październiku 2021 r. połączone z nauką pływania. Zawodnicy UKS TROPS uczestniczyli w zawodach sportowych: piłki siatkowej, nożnej i tenisie stołowym zajmując czołowe miejsca w powiecie i międzypowiecie. W grudniu 2021 r. UKS TROPS wspólnie z GOKSiR-em zorganizował Turniej Szachowy SZACH-MAT i Turniej MKOŁAJKOWY w piłkę siatkową. Oprócz tego odnowiliśmy współpracę z Fundacją Marcina Gortata uczestnicząc w trzy dniowym szkoleniu w Łodzi - WYCHOWAJ MISTRZA.

Dorota Ciskowska

 

Zarząd UKS TROPS
PREZES – DOROTA CISKOWSKA
Z-CA PREZESA – MICHAŁ NIECHODA
SEKRETARZ – GRZEGORZ DZIERZGOWSKI
SKARBNIK – EDYTA FURMANIUK
CZŁONEK – KAROLINA ZACHAREK
CZŁONEK – JAROSŁAW KARPIŃSKI

KOMISJA REWIZYJNA
PRZEWODNICZĄCA – ELŻBIETA BIENIECKA
Z-CA PRZEWODNICZĄCEGO – ELŻBIETA RELUGA-GRABOWSKA
CZŁONEK – KRYSTYNA GAJEWSKA

SEKCJE:
1. SIATKÓWKA
2. KOSZYKÓWKA
3. TENIS STOŁOWY
4. PŁYWACKA

UKS to klub zrzeszający dzieci, młodzież, rodziców, nauczycieli i sympatyków. Propaguje zdrowy styl życia, szerzy czynną rekreację i wpływa na rozwój sportu na terenie gminy. Uczestnicy zajęć wiedzą, że sport wychowuje, uczy pokory, cierpliwości i systematyczności. To doskonała forma odreagowania po obowiązkowych zajęciach w szkole. Natomiast element rywalizacji, aspekt zwycięstwa i porażki, pokora - to wszystko wpływa pozytywnie na rozwój dzieci. Działania klubu zmierzają do zainteresowania uczniów czynnym uprawianiem różnych dyscyplin sportowych ze szczególnym uwzględnieniem siatkówki, koszykówki, tenisa stołowego i nauki pływania oraz rozwoju kultury fizycznej w szerokim rozumieniu tego słowa.
UKS „TROPS” Goworowo czynnie uczestniczy w życiu kulturalno – oświatowym naszej gminy, ściśle współpracując z jednostką podlegającą Radzie Gminy i Wójtowi, Gminnemu Ośrodkowi Kultury Sportu i Rekreacji w Goworowie oraz Starostwu Powiatowemu w Ostrołęce. UKS TROPS podjął współpracę z Ministerstwem Sportu i Turystyki, Unią Związków Sportowych w Warszawie, Fundacją Marcina Gortata MG13 oraz Fundacją Artura Siódmiaka. Dzięki w/w partnerom możemy uczestniczyć w programach, pozyskując środki finansowe na naukę pływania i sprzęt sportowy.
W ostatnich latach UKS „TROPS” Goworowo organizował szereg imprez sportowo-rekreacyjnych o zasięgu lokalnym, powiatowym i międzypowiatowym – Liga Powiatowa w Piłkę Siatkową, Międzypowiatowy Turniej Szachowy „Szach – Mat”, Walentynkowy Turniej w Piłkę Nożną. UKS „TROPS” Goworowo współpracuje z innymi klubami sportowymi działającymi na terenie powiatu ostrołęckiego i innych powiatów ościennych.
UKS „TROPS” uczestniczy w programach: „Umiem pływać” – nauka pływania dla klas I-III, „Multi Sport”, „Junior Sport”, SKS, „Klub” , „Mierz Wysoko”, „Zimowy Narodowy”, „Największe Lekcje WF-u – Artur Siódmiak Camp”.

Dorota Ciskowska

 

Święci – przyjaciele z Nieba

„Święci są jak niezliczone małe lusterka,
w których przegląda się Jezus”
(Św. Jan Maria Vianney)

Uroczystość Wszystkich Świętych pobudza do refleksji nad własnym życiem, tym co dobre i piękne. Przykładem pięknego życia mogą być dla nas osoby beatyfikowane i kanonizowane.
Uczniowie w ramach katechezy o świętych otrzymali zadanie: przebrać się za wybranego świętego, mieć jego atrybut i opowiedzieć o nim w pierwszej osobie. Ci uczniowie (…i nie tylko uczniowie ;-)), którzy podjęli zadanie spisali się świetnie.
Na katechezę zawitali m.in.: św. Jadwiga, św. Cecylia, św. Piotr, św. Dominik Savio, św. brat Albert, bł. Karolina Kózkówna, św. Hiacynta, św. Patrycja, św. Sebastian, św. Zofia, św. Weronika, Najświętsza Maryja Panna, św. Marta, św. Łucja, św. Anna.
Dziękuję uczniom i rodzicom za zaangażowanie.

Bogumiła Lewicka-Mróz


"Święci nie przemijają. Święci żyją świętymi i pragną świętości"
(św. Jan Paweł II)

Dnia 30 października w naszej klasie odbyła się nietypowa i bardzo ciekawa lekcja religii. Przebieraliśmy się za osoby święte i rozmawialiśmy głównie o tym jak żyli i czym się zajmowali. Okazuje się, że większość prowadziła skromny tryb życia, a swoje życie poświęcili wyłącznie Bogu.
Na tej pomysłowej katechezie mogliśmy zobaczyć i poznać bliżej postać m.in. św. Anny, św. Weroniki, św. Królowej Jadwigi czy św. Piotra.
Ta lekcja na pewno pozostanie nam w pamięci na długo i poszerzyła naszą wiedzę o nowe wiadomości.

Wiktoria Iwańska
ucz. kl. II A gim.

Podróż po naszej Ojczyźnie – Polsce

10 listopada 2017 r., piątek filia w Szczawinie przybrała odświętny wygląd. Nauczyciele ubrani w stroje w barwach narodowych. Uczniowie i przedszkolaki, z daleka widoczni, w strojach galowych. Na szkolnym korytarzu piękna dekoracja – pociąg, mapa Polski, warszawska Syrenka…
Przebieg Narodowego Święta Niepodległości w naszej szkole:
1. Krótka informacja na temat Narodowego Święta Niepodległości. 
2. Wspólne oglądanie filmu „Kto Ty jesteś? Polak mały.”
3. Rozmowa o symbolach narodowych.
4. Oglądanie legendy o Lechu, Czechu i Rusie połączone z głośnym czytaniem tekstu.
5. Odśpiewanie hymnu Polski – „Mazurka Dąbrowskiego”.
6. Nauka słów oraz melodii piosenki pt. „Jestem Polką i Polakiem”.
7. Rodzinne warsztaty plastyczno – techniczne.
Mamusie, tatusiowie a nawet ciocie wspólnie z dziećmi wykonywali biało - czerwone kotyliony. Toczyły się rozmowy na temat barw narodowych.
8. Prezentacja prac.
9. Część artystyczna pod hasłem: „Podróż po naszej Ojczyźnie – Polsce”.
10. Quiz wiedzy o Polsce.

Dziękujemy wszystkim za piękną lekcję patriotyzmu!

Kierownik filii
Barbara Rutkowska

Mało nas, mało nas do pieczenia chleba…


Uczniowie filii w Szczawinie zastanawiali się jakie prace muszą być wykonane, żeby chleb znalazł się na naszym stole. Wycieczka do piekarni w Goworowie pomogła wyjaśnić wiele wątpliwości związanych z wypiekiem pieczywa. Okazało się, że praca piekarza jest bardzo trudna. Dzieci zobaczyły również jak funkcjonuje cukiernia. Słodkie ciasteczka są przepyszne, ale wymagają wysiłku wielu osób, żeby znaleźć się na sklepowych półkach.
Dziękujemy Państwu Romanowskim za zaproszenie!

Kierownik filii: Barbara Rutkowska

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie uczniów - filia w Szczawinie

W naszej szkole realizujemy wiele zadań związanych z bezpieczeństwem dzieci.  W ramach edukacji zaprosiliśmy policjanta - st. asp. Sławomira Subczyńskiego, który spotkał się z uczniami klas II-III i dziećmi z oddziałów przedszkolnych. Nasz gość omówił zasady bezpiecznego poruszania się po drogach. Przypomniał również o konieczności noszenia elementów odblaskowych przy ubraniu bądź plecaku.
Tematem spotkania było także bezpieczeństwo w sieci. Policjant przypomniał podstawowe zasady bezpiecznego korzystania z Internetu. Opowiedział o zagrożeniach czyhających w sieci oraz o tym, jak się przed nimi bronić. Zwrócił również uwagę na niebezpieczne gry, jakie można znaleźć w Internecie. Dzieci z dużym zainteresowaniem oglądały filmy edukacyjne na temat zagrożeń związanych z niewłaściwym korzystaniem z Internetu lub telefonu komórkowego. Prowadzący spotkanie wspomniał o zjawisku cyberprzemocy.
Uczniowie czynnie uczestniczyli w rozmowie, dzielili się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami oraz zadawali dużo pytań. W nagrodę otrzymali plany lekcji. Policjant zapoznał nauczycieli oraz dzieci z programem pod hasłem „Kręci mnie bezpieczeństwo przez cały rok”.
Dzięki spotkaniu uczniowie będą odpowiedzialnie korzystać z Internetu, co pozwoli im uniknąć wielu niebezpieczeństw.

Kierownik filii: Barbara Rutkowska

Pliki do pobrania

Dokumenty w opracowaniu

Karta organizatora imprezy - dyskoteki szkolnej.
Prośba o przybycie Rodzica do szkoły.
Spotkanie z rodzicami.
Zgoda Rodziców na przetwarzanie danych osobowych, wykorzystanie wizerunku ucznia i wyjście poza teren szkoły.
Klasyfikacja uczniów - zagrożenie ocenami niedostatecznymi.
Karta wycieczki (imprezy).
Zgoda rodziców/prawnych opiekunów na przejazd prywatnym samochodem osobowym.