• Raperski koncert profilaktyczny „Ku wolności”.

  {gallery}image/stories/2018/kuwolnosci{/gallery}

  14 maja 2018 r. w naszej szkole zabrzmiał wspaniały raperski koncert profilaktyczny „Ku wolności”.
  Jego wykonawcami byli Jacek Zajkowski i Piotr Zalewski tworzący świetnie brzmiący duet pod nazwą „Wyrwani z niewoli”. Odbiorcami byli uczniowie klas VI, VII oraz gimnazjaliści z naszej szkoły a także zaproszeni na to wielkie profilaktyczne przedsięwzięcie uczniowie sąsiadującej z nami Szkoły Powiatowej. Pod wielkim wrażeniem tego znakomitego przekazu byliśmy wszyscy, nauczyciele i uczniowie. Natomiast aktywność i entuzjazm uczestniczących w wydarzeniu uczniów zachwycił prowadzących – Piotra i Jacka. Poruszyli oni bardzo ważne i trudne tematy, mianowicie kwestię braku akceptacji rówieśniczej i lęku przed odrzuceniem, kwestię nienaturalnego dążenia do idealnego wyglądu, kwestię braku zrozumienia i wsparcia przez najbliższych, kwestię szukania pocieszenia w ryzykownych zachowaniach i eksperymentowania z substancjami psychoaktywnymi. A tak naprawdę, każdy z nas potrzebuje miłości i wokół miłości to nasze życie się kręci. Koncert oraz świadectwo Jacka i Piotra oparte było na mocnych ponadczasowych wartościach jak właśnie miłość, rodzina i wiara. Interaktywne metody przekazu to był po prostu strzał w dziesiątkę. Cała sala uczniów wraz z opiekunami wznosiła ręce, powtarzała ważne hasła i śpiewała, kiedy trzeba było. Aktywność ta nie pozwalała na nudę i marazm. Wszyscy wyszliśmy z sali „naładowani” pozytywną energią unoszącą się w powietrzu podczas koncertu. Uczniowie i nauczyciele wyrażali swoje ogromne zadowolenie z możliwości udziału w nim.

  Organizator – Joanna Gryczka

  więcej
 • Konkursy podsumowujące pracę na zajęciach korekcyjno - kompensacyjnych.

  {gallery}image/stories/2018/paniewa{/gallery}

  W maju odbyły się w naszej szkole konkursy podsumowujące pracę na zajęciach korekcyjno - kompensacyjnych. Pierwszy, plastyczno - ortograficzny pod hasłem „Jak zapamiętać?”, polegał na wymyśleniu ortogramu ułatwiającego zapamiętanie wyrazów z trudnością ortograficzną. Drugi, ortograficzny „Z ortografią za rogi”, wymagał od uczniów wykazania się znajomością reguł ortograficznych i umiejętnością bezbłędnego pisania. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, laureaci nagrody książkowe, a pozostali drobne upominki.
  Gratulujemy uczniom odwagi w podejmowaniu wyzwań i osiągnięcia dobrych wyników.

  Ewa Mirowska

  Wyniki konkursu plastyczno - ortograficznego „Jak zapamiętać?”:
  I miejsce: Daniel Łazicki
  II miejsce: Emilia Ciskowska, Natalia Gąsior, Katarzyna Łępicka
  III miejsce: Patrycja Ciskowska, Kacper Kusik, Michał Zacharek
  Wyniki konkursu ortograficznego „Z ortografią za rogi”:
  I miejsce: Patrycja Ciskowska
  II miejsce: Emilia Ciskowska
  III miejsce: Daniel Łazicki

  więcej
 • Mistrzostwa Międzypowiatowe z Lekkiej Atletyki Młodzików i Juniorów Młodszych.

  {gallery}image/stories/2018/lekkoatletyka{/gallery}

  29 maja 2018 odbyły się Mistrzostwa Międzypowiatowe z Lekkiej Atletyki Młodzików i Juniorów Młodszych. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie, którzy uplasowali się na następujących pozycjach:
  1. III miejsce - Jakub Dziełak kula 5kg
  2. IV miejsce – Aleksandra Rutkowska 100m
  3. V miejsce – Patrycja Majkowska 400m
  4. VII miejsce – Patrycja Bodytka kula 3kg
  5. VI miejsce – Hubert Piątek 100m
  6. Jacek Pietras – skok w dal
  7. Przemysłąw Książek – 100m
  8. Jakub Sobotka – kula 5kg
  9. Łukasz Bełdycki – 100m
  Powyższe wyniki pokazują nam awans Jakuba Dziełaka do zawodów wojewódzkich. Gratulujemy awansu i dziękujemy wszystkim zawodnikom oraz panu J. Karpińskiemu za godne reprezentowanie szkoły.
  Ze sportowym pozdrowieniem
  Elżbieta Bieniecka

  więcej
 • 	Wymiana pocztówkowa - zakończenie

  {gallery}image/stories/2018/wymianapocztowkowa{/gallery}

  Akcja, do której w roku szkolnym 2017/2018 przystąpiła klasa 3c, dobiega końca. Przypomnę, polegała ona na wymianie pocztówek z innymi szkołami z całej Polski.
  Udział w akcji rozpoczęliśmy od wysłania 15 pocztówek. Potem były następne. Łącznie wysłaliśmy 94 pocztówki. Zwrotne kartki docierały do nas niemalże każdego dnia. Otrzymaliśmy 56 pocztówek od uczniów z innych szkół z całej Polski.
  Napisali do nas z: Glinika Polskiego, Radomia, Poznania, Lubonia, Opatowa, Piotrkowa Trybunalskiego, Katowic, Henrykowa, Włocławka, Suchacza, Szczecina, Żyrardowa, Głogoczowa, Wrocławia, Rawy Mazowieckiej, Luzina, Darłowa, Wieliczki, Piszu, Białegostoku, Giżycka, Torunia, Iławy, Kamiennej, Mławy, Sokołowa Podlaskiego, Ząbrowa, Puław, Kalisza, Jarosławia, Tych, Mogielnicy, Leśniowic, Kłodzka, Łochowa, Starogardu Gdańskiego, Lubonia, Rypina, Teresina, Cierpic, Chociczej, Cięciny, Czaplinka, Latowicza, Giez, Baborowa, Łodzi, Lęborka, Fromborka, Ząbek, Krakowa, Szamotuł, Tczewa, Siemianowic Śląskich.
  Cieszyliśmy się bardzo, kiedy na mapie Polski w innych szkołach pojawiała się nasza widokówka.
  W czasie trwania akcji otrzymaliśmy również 3 listy. Jeden od uczniów klasy 3d ze szkoły w Katowicach, drugi od uczniów klasy 3c ze szkoły w Szczecinie. Na wszystkie odpisaliśmy. Jednak najbardziej zaprzyjaźniliśmy się z uczniami klasy 3c ze Szczecina. Nazwali nas „bliźniaczą klasą”. Bardzo się nam to podobało i postanowiliśmy napisać listy do każdego ucznia. Byli zachwyceni i ponownie nam odpisali, też do każdego z nas. W ten to sposób nawiązała się przyjaźń pomiędzy uczniami.
  Mam nadzieję, że będzie trwała dalej.
  Należy nadmienić, że to rodzice uczniów klasy 3c sfinansowali zakup pocztówek (na początku były z widokiem Ostrołęki) i znaczków pocztowych. Za co bardzo dziękuję. Potem samodzielnie zaczęliśmy je wykonywać.
  Wysyłaliśmy widokówki nie tylko z pozdrowieniami, ale też karty z życzeniami świątecznymi.
  Udział w akcji był dla uczniów ogromną radością. Dzięki niej uczniowie poznawali miejsca w pięknym kraju, posługiwali się mapą oraz realizowali jeden z punktów podstawy programowej.

  Wychowawca Anna Kaczmarczyk

  więcej
 • Ogólnopolska Stypendiada Wczesnoszkolna

  Uczniowie klas II i III Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie po raz czwarty przystąpili do Ogólnopolskiej Stypendiady Wczesnoszkolnej.
  W czterech konkursach z zakresu edukacji czytelniczej, ortograficznej, matematycznej i plastycznej zmagało się 60 uczniów. Niektórzy przystąpili więcej niż do jednego konkursu.
  W konkursie czytelniczym „Abecadło”– uczniowie musieli wykazać się znajomością treści utworów literackich wybranych ze zbioru wierszy Jana Brzechwy:
  w klasie II – „Pchła Szachrajka”, „Kaczka-dziwaczka”, „Szpak i sowa”,
  w klasie III – „Szelmostwa lisa Witalisa”, „Stonoga”, „Mrówka”, „Kłótnia rzek”.

  Konkurs ortograficzny „Ortografek” – sprawdzał znajomość reguł ortograficznych - pisownię wyrazów z u – ó, ż– rz, h – ch.
  Konkurs matematyczny „Plusik” to zabawy dodawaniem i odejmowaniem w zakresie 40 dla uczniów klas drugich i w zakresie 100 dla uczniów klas trzecich.
  W konkursie plastycznym „Plastuś”– uczniowie mieli za zadanie wykonać pracę plastyczną na jeden lub więcej z zaproponowanych tematów:
  1. Jesienna pocztówka.
  2. Zakładka do książki.
  3. Zaproszenie urodzinowe.
  4. Znaczek pocztowy.

  więcej
 • Upamiętniliśmy stulecie Niepodległej podczas XIV konkursu recytatorskiego...


  Jak co roku 18 maja uczczono rocznicę urodzin Św. Jana Pawła II XIV konkursem recytatorskim. Uczniowie klas II i III gimnazjum w Goworowie, w tym roku także klasy VII szkoły podstawowej, recytowali "Najpiękniejsze wiersze polskie w hołdzie Św. Janowi Pawłowi II". Grupa projektowa z klasy II a (Zuzanna Szczęsna, Wiktoria Kuczyńska, Karolina Gruz, Natalia Zięba) przygotowała krótkie przedstawienie przypominające postać Wielkiego Polaka. Włączyła do inscenizacji p. dyrektora, Jacka Dobrzyńskiego, a także grono około 40 osób do wspólnego śpiewania. Kontury Polski, biało-czerwona dekoracja, flaga ułożona z goździków, maki i rumianki na stołach, stroje organizatorek, biało-czerwone ciasto oraz "Katechizm polskiego dziecka" w wykonaniu najmłodszych (J. Zalewskiej, M. Podlesia i M. Strzałkowskiej) były hołdem złożonym ojczyźnie i barwom narodowym.
  Rok 2018 jest rokiem obchodów 100-lecia Niepodległej. W kameralnym gronie, pod hasłem wygłoszonych podczas pierwszej podróży do Ojczyzny słów Papieża: "Ja, syn polskiej, ziemi…" przypomniano najpiękniejsze polskie utwory: A. Mickiewicza, C.K. Norwida, J. Słowackiego, K.I. Gałczyńskiego, Wł. Broniewskiego, W. Szymborskiej. Strofy o ojczyźnie, w sposób wyjątkowy ukazują trudną historię naszego narodu, ale także piękno polskiej ziemi. Poezja wyraża uczucia, przywołuje wspomnienia, tworzy obrazy. Ta patriotyczna, ma szczególne zadanie, przybliżyć przeszłość i wpajać miłość do ojczyzny. Tej miłości do polskiej ziemi uczyli zaproszeni na tę uroczystość nauczyciele – emeryci, którzy mieli okazję zobaczyć, że ich praca nie poszła na marne, a zadanie zostało należycie wykonane. Oto kolejne młode pokolenie rozumie sens słów: "Ja, syn polskiej, ziemi…"

  więcej
 • Zwiedziliśmy naszą stolicę Warszawę.

  {gallery}image/stories/2018/wycieczkawawafilia{/gallery}


  Dnia 22 maja 2018 r. odbyła się jednodniowa wycieczka do Warszawy. Pojechały na nią dzieci z oddziałów przedszkolnych, uczniowie z klas II–III ze Szczawina oraz uczniowie z klasy II b z Goworowa. Zwiedzaliśmy najciekawsze miejsca w stolicy, które przykuwają uwagę turystów.
  Do Warszawy wyjechaliśmy o siódmej rano, ale przedszkolaki wcale nie narzekały. Zwiedzanie stolicy rozpoczęliśmy od spaceru po warszawskiej Starówce od Placu zamkowego z Kolumną Zygmunta i Zamkiem Królewskim poprzez Rynek Starego Miasta do Pomnika Małego Powstańca. Następnie przejechaliśmy do Centrum Nauki Kopernik, gdzie w nowoczesnym Planetarium odbył się seans pt.: "Tam, gdzie żyły smoki". Pokaz dla najmłodszych uczestników prowadzony był na żywo i miał charakter interaktywny. Dzieci wyszły pełne zachwytu nad pomysłem takich zajęć.
  Potem autokar ruszył w stronę Zespołu Pałacowo – Parkowego Łazienek Królewskich, by dzieci mogły uczestniczyć w zajęciach edukacyjnych:
  - "Poznaj króla" uczniowie z klas II-III
  - "Zostań nadwornym artystą" dzieci z oddziałów przedszkolnych
  Warsztaty odbywały się w Starej Oranżerii, w trakcie których uczestnicy wzbogacili swoją wiedzę na temat insygniów i strojów królewskich oraz poznali warsztat pracy rzeźbiarza.
  Od godziny 14.00 zwiedzaliśmy z pilotem warszawskie ZOO, gdzie zobaczyliśmy różne zwierzęta
  m.in. lwy, słonie, hipopotamy. Najwięcej wrażeń i emocji wywołały kolorowe rybki i popisy małpek.
  Czas płynął szybko i niestety musieliśmy już wracać do domu. W drodze powrotnej zajechaliśmy do McDonalda na ciepłe frytki.
  Wycieczka była bardzo udana. Zobaczyliśmy wiele interesujących miejsc. Panowała miła atmosfera. Zrobiliśmy sporo pamiątkowych zdjęć. Pomimo zmęczenia oraz oszołomienia natłokiem wrażeń byliśmy zadowoleni.
  "Czekamy na następną wycieczkę" – mówiły dzieci wychodząc z autokaru.

  Barbara Rutkowska

  więcej
 • „Niech nam żyją nasze Mamy” – Dzień Matki w filii w Szczawinie

  24 maja 2018 roku uroczystego powitania mam dokonała kierownik filii Pani Barbara Rutkowska. Potem dzieci starały się oddać swoim mamom to, czym one obdarzają je przez cały czas tj. miłość, dobro i ciepło. Wszystko to wypowiedziały wierszem i piosenką, każda mama miała okazję zobaczyć swoją pociechę na scenie. Na zakończenie były wspólne życzenia dla mam, własnoręcznie wykonane laurki, prezenty, uściski, całusy i uśmiech. Życzenia wszystkim zebranym paniom złożył również pan dyrektor Jacek Dobrzyński, życząc uśmiechu i dużo radości ze swoich pociech. Całą imprezę zakończył miły, słodki poczęstunek. Wszystko udało się znakomicie!

  Eliza Skrzecz - Witkowska
  Katarzyna Bochenek

  więcej
 • NIEzwykła lekcja

  {gallery}image/stories/2018/niezwyklalekcja{/gallery}

  Dnia 13 kwietnia nasza klasa na lekcji języka rosyjskiego prezentowała różne dania kuchni rosyjskiej. Wykazaliśmy się niezwykłym zaangażowaniem, wytrwałością i pomysłowością. Nasza Pani podzieliła nas w małe grupy, z których jedne osoby przyrządzały jedzenie, inne zadbały o oprawę muzyczną, a jeszcze inne przygotowały prezentacje o tradycyjnej kuchni rosyjskiej. Na naszych stołach pojawiły się: sałatka "Olivier", "Sasiski w cieście" (parówki w cieście)- z sosem do wyboru oraz "Bliny" -podawane na słodko. Nie zabrakło również tradycyjnego napoju czyli "ciaja" z prawdziwego tulskiego samowara, w którym pyszną herbatę zaparzyła i podała nam w tradycyjnych szklankach Pani Ewa Lubiak. Uważam, że ta lekcja zostanie w naszych głowach na długo, a sam pomysł to ciekawa odskocznia od zwyczajnej lekcji w ławce.

  Sebastian Kraska IID

  więcej
 • 	VI Powiatowy Konkurs Piosenki Uczniowskiej „Nutka”

  Śpiewajmy wszyscy w ten radosny czas,
  śpiewajmy razem ilu jest tu nas.
  Choć lata młode szybko płyną, wiemy że
  nie starzejemy się.

  Słowami znanej wszystkim piosenki rozpoczęła się szósta już edycja Powiatowego Konkursu Piosenki Uczniowskiej „Nutka”. Odbył się on 23 maja 2018 r. w Szkole Podstawowej w Goworowie. Sala gimnastyczna zgromadziła liczną widownię, a uczestnicy – oprócz gospodarzy – przyjechali z Ołdak, Rzekunia, Łysych, Wąsewa, Pasiek, Ostrołęki, Borawego i Wykrotu.
  W sumie, w konkursie wzięło udział 21 wokalistów w czterech kategoriach wiekowych. W roli prowadzących w tym roku zadebiutowali uczniowie klasy III gimnazjum – Łukasz Borczon i Patrycja Majkowska. Spisali się świetnie.
  W skład komisji oceniającej weszli: pani Elżbieta Bogdanowicz, pani Władysława Niedźwiecka – jak co roku oraz pierwszy raz na konkursie w roli jurora – pan Tomasz Grześkowicz – przewodniczący. Poziom konkursu w tym roku był bardzo wyrównany, szczególnie w najstarszej kategorii. Zostały przyznane aż trzy miejsca ex aequo. Repertuar był dość zróżnicowany, ale trzeba przyznać, że wokaliści wybierają utwory trudne i tym samym, z roku na rok, wysoko podnoszą poprzeczkę. Jednak jak zawsze konkursowi towarzyszyła bardzo przyjazna i miła atmosfera.
  Swoją obecnością, jako gość specjalny, zaszczycił konkurs w tym roku pan Wojciech Dudkowski – lider zespołu Droga na Ostrołękę. Nawiązał wspaniały kontakt z publicznością, tą młodszą i tą starszą. Choć muzyka „country” jest wciąż gatunkiem niszowym, to pan Wojciech udowodnił, że można ją polubić i dobrze się przy niej bawić. To wszystko jednak dzięki temu, że jak sam o sobie mówi: „Muzyka gra we mnie”, dlatego z powodzeniem zaraził wszystkich swoim entuzjazmem i pogodą ducha.
  Komisja oceniająca przyznała w każdej kategorii wiekowej I, II i III miejsca oraz szereg wyróżnień.
  Pan dyrektor Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie ufundował – podobnie jak w zeszłych latach – statuetkę dla „Wschodzącej Gwiazdy Szkolnej Estrady”, którą komisja w tym roku przyznała Żanecie Dziełak ze Szkoły Podstawowej w Wąsewie. Dziewczynka odebrała nagrodę wśród zachwytu i radości mamy i pani opiekun. Żaneta wyśpiewała sobie też zwycięstwo w kategorii wiekowej kl. II-III piosenką „Motylem byłam”.
  I miejsce w kat. wiekowej kl.”0”-I komisja przyznała Aleksandrze Sówce ze Szkoły Podstawowej w Pasiekach, natomiast II miejsce – Karolinie Kukulskiej ze Szkoły Podstawowej w Goworowie. Były to jedyne uczestniczki w tej kategorii.

  {gallery}image/stories/2018/nutka{/gallery}

  więcej
 • Światowy Dzień Ziemi w filii w Szczawinie

  {gallery}image/stories/2018/dzienziemifilia{/gallery}

  Dnia 27.04.2018 r. w Filii w Szczawinie z okazji Światowego Dnia Ziemi który obchodzony jest 22 kwietnia odbył się „Ekologiczny pokaz mody”. Rodzice wraz z dziećmi wykonali stroje z materiałów przeznaczonych do recyklingu m.in. papieru, folii, rolek po papierze, gazet, butelek plastikowych, tektury, nakrętek, a następnie dzieci zaprezentowały je na przedszkolnym wybiegu.
  Jury oceniło, że najciekawsze przebranie z surowców wtórnych mieli: Marysia Wiśniewska , Amelka Parzych, Kacper Samoraj. Komisja nie miała jednak łatwego zadania, bo wszystkie stroje były fantastyczne, zaś dodatki takie jak: torebki, biżuteria, nakrycia głowy zachwyciły oglądających. Dzieci – modelki i modele prezentowały swoje stroje jak prawdziwe gwiazdy, przechodząc po wybiegu i pozując do zdjęć. Każda kreacja była piękna i niepowtarzalna. Za występ i zaprezentowanie swojego stroju dzieci otrzymały dyplomy i nagrody. To była świetna zabawa.
  Dziękujemy i gratulujemy pomysłowości. Szczególne podziękowania dla rodzicom za pomoc i zaangażowanie w przygotowanie strojów.

  Barbara Rutkowska
  Katarzyna Gałązka

  więcej
 • Tydzień zdrowia w świetlicy

  {gallery}image/stories/2018/trzymajforme{/gallery}


  Dni 9 - 13 kwietnia 2018 roku upłynęły w naszej świetlicy pod hasłem zdrowia. Głównym celem zajęć świetlicowych była promocja zdrowego stylu życia, właściwego odżywiania i profilaktyki medycznej, a także zwrócenie uwagi na ogromną rolę aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży. W "Tygodniu zdrowia" wzięli udział uczniowie klas 0 - IV, którzy spędzają w świetlicy najwięcej czasu.
  Poniedziałek - piramida zdrowego żywienia
  Zdrowy tydzień rozpoczął się od wyjaśnienia uczniom wyrażenia "piramida zdrowego żywienia". Nawiązuje ono do kształtu piramid egipskich. Na wierzchołku znajdują się te produkty, których musimy jeść najmniej, a podstawa - to te produkty, które powinny być najważniejszą częścią jadłospisu. W niej znajduje się też aktywność fizyczna i ruch. Dzieci oglądały w Internecie piramidę zdrowego żywienia i starały się zapamiętać jakie produkty znajdują się w poszczególnych jej piętrach. Kolejnym etapem zajęć było powklejanie i powycinanie różnych produktów na wycięty kształt piramidy. Świetliczaki poradziły sobie z tym zadaniem bezbłędnie.
  Wtorek - pierwsza pomoc przedmedyczna
  Dziewczęta z klasy III b należące do Harcerskiego Klubu Ratowniczego, pod opieką Pana Jarosława Karpińskiego, przeprowadziły szkolenie dla uczniów klasy 3c z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. W czasie zajęć dziewczęta przekazały informacje jak postępować z osobą, która jest nieprzytomna, nie oddycha lub praca jej serca została zatrzymana. Chętni uczniowie mogli przećwiczyć układanie poszkodowanego w pozycji ustalonej bocznej oraz na fantomie przeprowadzić resuscytację krążeniowo - oddechową (RKO). Myślę, że zajęcia podobały się i z całą pewnością wiele nauczyły naszych uczniów.

  więcej
 • Zabawy Młodego Einsteina

  {gallery}image/stories/2018/zabawywein{/gallery}


  Kierując się słowami Alberta Einsteina, że zabawa jest najwyższą formą nauki, powstał pomysł doświadczalnych lekcji otwartych pod tytułem „Zabawy Młodego Einsteina”, które odbyły się 23 i 24 kwietnia 2018 r. w świetlicy szkolnej Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie.
  Głównym wyzwaniem zajęć było opisanie w nieskomplikowany sposób prostych i zdawałoby się oczywistych faktów. Okazało się, że najlepszą formą zaspokojenia ciekawości dziecka są eksperymenty i zabawy badawcze, które stanowią podstawę wielokierunkowego rozwoju. Rozwijają one również umiejętność myślenia przyczynowo - skutkowego, porównywania i uogólniania.
  Fizyka i chemia na poziomie edukacji wczesnoszkolnej są piękne, fascynujące, mają w sobie coś z bajki i czarów. Otwiera to drogę pytaniom i ukazuje wiedzę w atrakcyjnym świetle.
  Przeprowadzone doświadczenia aktywizowały wszystkie analizatory mózgu dziecka i sprzyjały pełniejszemu przyswojeniu materiału wynikającego z podstawy programowej. Pozwalały dzieciom na samodzielne odkrywanie odpowiedzi i formułowanie wniosków.
  W zajęciach uczestniczyli uczniowie dziesięciu klas z oddziałów 0-III szkoły podstawowej wraz z nauczycielami. Na lekcjach dzieci poznały zależności między ziemią, wodą, tlenem czy dwutlenkiem węgla. Przekonały się, że napoje gazowane to nic dobrego oraz jak bardzo potrzebna nam jest czysta i zadbana planeta Ziemia.
  Równie ważnym punktem zajęć, było poznanie zasad bezpieczeństwa w pracy naukowca oraz unikanie wypadków związanych z zatruciem, spowodowanym przez substancje znajdujące się w nieoznaczonych pojemnikach.
  Uczniowie dowiedzieli się, że baterie są niebezpieczne dla środowiska i jak należy z nimi postępować. Dowodem na to jest pełen pojemnik zużytych baterii, które zostaną przekazane odpowiedniej instytucji.
  Wszystkim uczestnikom lekcji dziękuję za czynny udział i zaangażowanie.

  Anna Miłek

  więcej
 • Konkurs Piosenki Szkolnej

  {gallery}image/stories/2018/szkolnykpiosenki{/gallery}


  12 marca 2018 roku w Szkole Podstawowej w Goworowie odbył się „Konkurs Piosenki Szkolnej”. W tym roku na scenie zaprezentowało się 29 uczniów naszej szkoły z klas 0 -7
  Celem konkursu była popularyzacja śpiewania wśród uczniów, możliwość zaprezentowania swoich umiejętności i talentu muzycznego na forum szkoły a także uzyskanie nowych doświadczeń.
  Umiejętności wokalne wykonawców oceniało Jury w składzie: p. Jarosław Ptak -przewodniczący komisji konkursowej, p. Beata Ciepierska i ks. Andrzej Czyżewski.
  Po wysłuchaniu wszystkich uczestników festiwalu, Jury postanowiło wyróżnić następujących uczniów:
  Kategoria klas 0-1
  - Maja Dudziec
  - Karolina Kukulska
  Kategoria klas 2-3
  - Maja Stworzyjan
  - Marta Dymerska
  Kategoria klas 4-5
  - Paweł Twardziak
  - Emilia Ciepierska
  - Maja Strzałkowska
  Kategoria klas 6-7
  - Aleksandra Bochenek
  - Izabela Depta
  - Weronika Błaszczak
  Po odczytaniu werdyktu jury Pan Dyrektor Jacek Dobrzyński wręczył wszystkim uczestnikom dyplomy i nagrody.
  Serdeczne podziękowania kierujemy w stronę Rady Rodziców oraz Opiekuna Samorządu Uczniowskiego SP pani Edycie Furmaniuk za ufundowanie nagród rzeczowych.
  Gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim, którzy brali udział w konkursie.

  Organizatorzy:
  Beata Ciepierska
  Edyta Waszkiewicz

  więcej
 • Dbajmy o naszą planetę Ziemię!

  {gallery}image/stories/2018/dzienziemifilia{/gallery}


  Światowy Dzień Ziemi skłania szczególnie do refleksji nad stanem czystości wokół nas. Ekolodzy alarmują: „Dbajmy o czystość powietrza!”, „Szanujmy zieleń!”, „Nie zanieczyszczajmy rzek!”.
  W naszej szkole odbyła się pogadanka o ochronie zagrożonych gatunków zwierząt i roślin. Dzieci wykonywały plakaty o tematyce ekologicznej. Uczniowie z klasy III recytowali wiersze o wiosennej przyrodzie oraz opowiedzieli o parkach narodowych.
  Wszyscy spotkaliśmy się na placu szkolnym, by każda klasa i każdy oddział przedszkolny posadził swoje lipowe drzewko. Będziemy o nie dbać, aby wyrosły z nich piękne wysokie drzewa.

  Barbara Rutkowska

  więcej
 • II Międzypowiatowy Festiwal Piosenki Harcerskiej i Zuchowej Watra 2018

  {gallery}image/stories/2018/watra2018{/gallery}

  Dzień 23 marca 2018 r. rozpoczął się w Szkole Podstawowej śpiewająco, gdyż przyjechali do niej harcerze i zuchy najlepiej śpiewające w całym powiecie i nie tylko…
  Uczestnicy występowali w trzech grupach wiekowych jako soliści i zespoły. Zaprezentowali piosenki harcerskie, patriotyczne i turystyczne. Ich trud został nagrodzony dyplomami i upominkami ufundowanymi przez Starostwo Powiatowe w Ostrołęce oraz indywidualni sponsorzy.
  Laureatami w kategorii zuchów zostali: Aleksandra Sówka z SP w Pasiekach Zofia Kosek z 2 Ostrołęckiej Gromady Zuchowej Szare Wilczki i Adam Zalewski z SP w Goworowie. Najpiękniej zaśpiewały zespoły Szarych Wilczków i Słoneczny Parasol z Dzbenina.
  W kategorii harcerzy młodszych na podium stanęły: Alicja Obuchowska- przyboczna drużyny Szare Wilczki, tuż za nią uplasowały się Julia Plotzke z SP w Pasiekach i Zuzanna Niegowska z 7 Goworowskiej Drużyny harcerskiej Orzaki. Wśród zespołów nagrodę wyśpiewały druhny z zastępu Iskier z 7GDH ,,Orzaki.
  W grupie harcerzy starszych laureatkami zostały Izabela Depta z 7GDH Orzaki, Angelika Szablak i Anna Bednarczyk z gimnazjum SP w Łysych. Najlepiej śpiewające zespoły to dwie grupy harcerzy z 7 GHD ,,Orzaki” zastępy Ignis i Płomyki.
  Imprezę zorganizowała 7 Goworowska Drużyna Harcerska ,,Orzaki” pod opieką dh. Elżbiety Bienieckiej i p. Żanetty Korczakowskiej. Gospodarzem uroczystości był dyrektor Szkoły Podstawowej w Goworowie pan Jacek Dobrzyński, który zainicjował reaktywację drużyny harcerskiej po 22 - letniej przerwie. Obecny festiwal został zadedykowany pamięci harcerki - nauczycielki - Jadwigi Dudziec, uhonorowanej tytułem ,,Sprawiedliwego wśród Narodów Świata’’za ratowanie rodzin żydowskich. Jesteśmy dumni, że ta dzielna kobieta pochodziła z naszego regionu. Zapraszamy za rok!

  Czuwaj!
  E. Bieniecka, Ż. Korczakowska

  więcej
 • Szkolny konkurs ekologiczny

  {gallery}image/stories/2018/szkolnyke{/gallery}

  22 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi. Z tej okazji 26 uczniów klas I–III wzięło udział w szkolnym konkursie ekologicznym pod hasłem ,,Dbamy o nasze środowisko”.
  Celem konkursu było propagowanie wiedzy przyrodniczej, podniesienie świadomości ekologicznej uczniów, uwrażliwienie na estetykę najbliższego otoczenia oraz wyrabianie aktywnej postawy ochrony przyrody.
  Uczniowie klas I i II wykonali piękne prace plastyczne, w których przedstawili różnymi technikami wiele sposobów dbania o stan środowiska przyrodniczego.
  Klasy III pisały test sprawdzający wiedzę o ekologii i ochronie środowiska.
  Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:
  KLASY I
  I miejsce – Nikola Lenkiewicz kl. I a
  II miejsce – Dobromiła Nowak kl. I a
  III miejsce – Mateusz Dąbrowski kl. I a
  WYRÓŻNIENIE
  Maja Dudziec - kl. I a
  KLASY II
  I miejsce – Natalia Dobkowska kl. II a
  II miejsce – Bartosz Majk kl. II b
  III miejsce – Bartosz Pietras kl. II b
  WYRÓŻNIENIE
  Natalia Zalewska - kl. II a
  Kacper Krupa – kl. II b
  KLASY III
  I miejsce – Szymon Skrzecz kl. III c
  II miejsce – Oliwia Dudziec kl. III b, Sebastian Jagiełło kl. III c
  III miejsce – Nadia Zięba kl. III a, Bartosz Żebrowski kl. III a, Amelia Szczęsna kl. III b
  WYRÓŻNIENIE
  Rafał Kosiorek - kl. III b
  Wszystkim uczestnikom i laureatom gratulujemy oraz bardzo dziękujemy za udział.

  Katarzyna Chilicka
  Elżbieta Kucharczyk

  więcej
 • Krótka lekcja patriotyzmu dla najmłodszych dzieci.

  {gallery}image/stories/2018/teatrzykfilia{/gallery}


  Studio Artystyczne Teatr i Animacja „SSmyk” z Białegostoku przedstawiło dzieciom w Filii w Szczawinie program artystyczny pt. „Moja Ojczyzna”.
  Aktorzy w bardzo ciekawy sposób starali się wyjaśnić maluchom, co w dzisiejszych czasach może oznaczać patriotyzm. Swoją opowieść na ten temat snuła babcia, której nie zawsze chciał słuchać niesforny wnuczek. Starsza pani mówiła o Polsce, o Wiśle i o naszej stolicy - Warszawie. Podkreślała znaczenie symboli narodowych: biało-czerwonej flagi, Orła Białego, hymnu.
  Wkrótce jednak przekonał się, że popełnił wielki błąd. Odrabiając pracę domową nie potrafił prawidłowo odpowiedzieć na pytania na temat swojej Ojczyzny. Miał jednak trochę szczęścia, bo dzieci z naszej szkoły pomogły mu napisać odpowiedzi.
  Chłopiec zrozumiał, że warto słuchać starszych ludzi, którzy z pokolenia na pokolenie przekazują nam wiedzę o historii naszej Ojczyzny.

  Barbara Rutkowska

  więcej
 • Wiosenna uczta

  {gallery}image/stories/2018/owocewszkoleszczawin{/gallery}


  17 kwietnia 2018 roku uczniowie z Filii w Szczawinie w ramach programu "Owoce i warzywa w szkole" wykonywali kanapki z nowalijek. Dzieci przyniosły do szkoły niezbędne produkty i narzędzia potrzebne do ich przygotowania. Zanim jednak zabrały się do pracy panie prowadzące zajęcia zwróciły szczególną uwagę na to, jak ważna jest higiena i bezpieczeństwo podczas przygotowywania i spożywania posiłków.
  Uczniowie wykonując kanapki prześcigali się w pomysłach. Tu  wiosna dała o sobie znać, ponieważ na  świeżym pieczywie znalazły się warzywa ułożone w kształcie motyli, gąsienic, biedronek a nawet kwiatów. Gotowe i poukładane na talerze, znalazły swoje miejsce na szwedzkim stole, wokół którego skupili się zaproszeni na degustację rodzice naszych wychowanków.
  Kanapki nie tylko wspaniale wyglądały ale przede wszystkim były smaczne i pełne witamin.

  Agnieszka Podleś

  więcej
 • Finał Międzypowiatowy w Indywidualnych Biegach Przełajowych Dziewcząt i Chłopców.

  14 kwietnia 2018 r. w Ostrołęce nad Narwią odbył się Finał Międzypowiatowy w Indywidualnych Biegach Przełajowych Dziewcząt i Chłopców. Naszą szkołę reprezentowali: Aleksandra Rutkowska, Przemysław Książek, Krystian Subzda, Radosław Rurka, Julia Dąbkowska. Krystian Subzda zajął VIII miejsce i zakwalifikował się do zawodów na szczeblu wojewódzkim, które odbędą się w Kamionie gm. Młodzieszyn. Zawody organizowane są przez SZS Sochaczew w dniu 27 kwietnia 2018 r.
  Gratulujemy Krystianowi i życzymy zwycięstwa na Mazowszu.

  Ze sportowym pozdrowieniem
  Elżbieta Bieniecka

  więcej

Dzień patrona szkoły podstawowej

Kategoria: Informacje Opublikowano: poniedziałek, 19, luty 2018 Administrator

19 lutego 1473 roku przyszedł na świat wielki człowiek – patron naszej szkoły – Mikołaj Kopernik. Właśnie dlatego, dokładnie tego dnia, czyli 19 lutego 2018 roku, uczniowie klas czwartych wraz
z wychowawcami postanowili, że społeczność szkolna musi o tym usłyszeć. Było rzeczywiście głośno, gdyż chłopcy, przebrani za gońców prasowych z tamtych czasów, przechadzali się po wszystkich korytarzach szkolnych i za pomocą megafonu przekazywali informację następującej treści:

UWAGA! UWAGA!

SŁUCHAJCIE WSZYSCY!
545 LAT TEMU URODZIŁ SIĘ PATRON NASZEJ SZKOŁY – SŁYNNY ASTRONOM, LEKARZ I EKONOMISTA – MIKOŁAJ KOPERNIK!
CAŁY ŚWIAT SIĘ POMYLIŁ, A TO ON WŁAŚNIE UDOWODNIŁ, ŻE TO ZIEMIA KRĄŻY WOKÓŁ SŁOŃCA!
WSTRZYMAŁ SŁOŃCE, RUSZYŁ ZIEMIĘ, POLSKIE WYDAŁO GO PLEMIĘ!

Rozdawali przy tym ulotki z wiadomościami i ciekawostkami na temat słynnego astronoma. Wzbudzili ogromne zainteresowanie wśród kolegów i koleżanek, którzy tłumnym korowodem kroczyli za nimi.

Z ulotek można było się dowiedzieć wielu interesujących faktów na temat życia patrona. Oparte one były na opowieściach dr Jerzego Sikorskiego – jednego z największych w Polsce badaczy życia astronoma. Uczniowie naszej szkoły wiedzą bardzo dużo na temat Mikołaja Kopernika, nauczyciele dokładają wszelkich starań, aby szerzyć wśród nich wiedzę o patronie. Dlatego największym chyba zaskoczeniem była informacja, że astronom był najstarszym dzieckiem w domu państwa Koperników. Ojciec Mikołaja w wieku 38 lat ożenił się z Barbarą z domu Watzenrode, która pochodziła z zamożnej rodziny mieszczan toruńskich. Pięć lat później urodził się im pierwszy syn. „Ale nie był to Andrzej (mówił słynny znawca – Sikorski w wywiadzie dla Gazety Olsztyńskiej) i dowiódł tego prof. Mikulski. Najstarszym dzieckiem był Mikołaj. Są na to dowody, np. Mikołaj jako pierwszy poszedł na studia, dopiero później Andrzej. Drugim dzieckiem była Barbara, która wstąpiła do zakonu sióstr cysterek w Chełmnie, później Katarzyna, która poślubiła krakowskiego kupca. Ostatni urodził się Andrzej.” Zainteresowanych odsyłamy do strony internetowej: http://gazetaolsztynska.pl/336623,Kopernik-nie-nosil-sutanny-jadl-ryby-i-lubil-piwo.html#axzz57qp8aRkx. Ponadto, na długiej przerwie, wszyscy zebrali się na holu parteru, przy sztandarze i został odśpiewany hymn szkoły z towarzyszeniem chóru pod przewodnictwem pani Beaty Ciepierskiej. Tego dnia cała szkoła wyglądała bardzo uroczyście, co podkreślały galowe stroje uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły oraz gwiazdy błyszczące na specjalnie przygotowanej na tę okazję wystawce szkolnej.

Barbara Grabowska

Odsłony: 5119