Dzień patrona szkoły podstawowej

Kategoria: Informacje Opublikowano: poniedziałek, 19, luty 2018 Administrator

19 lutego 1473 roku przyszedł na świat wielki człowiek – patron naszej szkoły – Mikołaj Kopernik. Właśnie dlatego, dokładnie tego dnia, czyli 19 lutego 2018 roku, uczniowie klas czwartych wraz
z wychowawcami postanowili, że społeczność szkolna musi o tym usłyszeć. Było rzeczywiście głośno, gdyż chłopcy, przebrani za gońców prasowych z tamtych czasów, przechadzali się po wszystkich korytarzach szkolnych i za pomocą megafonu przekazywali informację następującej treści:

UWAGA! UWAGA!

SŁUCHAJCIE WSZYSCY!
545 LAT TEMU URODZIŁ SIĘ PATRON NASZEJ SZKOŁY – SŁYNNY ASTRONOM, LEKARZ I EKONOMISTA – MIKOŁAJ KOPERNIK!
CAŁY ŚWIAT SIĘ POMYLIŁ, A TO ON WŁAŚNIE UDOWODNIŁ, ŻE TO ZIEMIA KRĄŻY WOKÓŁ SŁOŃCA!
WSTRZYMAŁ SŁOŃCE, RUSZYŁ ZIEMIĘ, POLSKIE WYDAŁO GO PLEMIĘ!

Rozdawali przy tym ulotki z wiadomościami i ciekawostkami na temat słynnego astronoma. Wzbudzili ogromne zainteresowanie wśród kolegów i koleżanek, którzy tłumnym korowodem kroczyli za nimi.

Z ulotek można było się dowiedzieć wielu interesujących faktów na temat życia patrona. Oparte one były na opowieściach dr Jerzego Sikorskiego – jednego z największych w Polsce badaczy życia astronoma. Uczniowie naszej szkoły wiedzą bardzo dużo na temat Mikołaja Kopernika, nauczyciele dokładają wszelkich starań, aby szerzyć wśród nich wiedzę o patronie. Dlatego największym chyba zaskoczeniem była informacja, że astronom był najstarszym dzieckiem w domu państwa Koperników. Ojciec Mikołaja w wieku 38 lat ożenił się z Barbarą z domu Watzenrode, która pochodziła z zamożnej rodziny mieszczan toruńskich. Pięć lat później urodził się im pierwszy syn. „Ale nie był to Andrzej (mówił słynny znawca – Sikorski w wywiadzie dla Gazety Olsztyńskiej) i dowiódł tego prof. Mikulski. Najstarszym dzieckiem był Mikołaj. Są na to dowody, np. Mikołaj jako pierwszy poszedł na studia, dopiero później Andrzej. Drugim dzieckiem była Barbara, która wstąpiła do zakonu sióstr cysterek w Chełmnie, później Katarzyna, która poślubiła krakowskiego kupca. Ostatni urodził się Andrzej.” Zainteresowanych odsyłamy do strony internetowej: http://gazetaolsztynska.pl/336623,Kopernik-nie-nosil-sutanny-jadl-ryby-i-lubil-piwo.html#axzz57qp8aRkx. Ponadto, na długiej przerwie, wszyscy zebrali się na holu parteru, przy sztandarze i został odśpiewany hymn szkoły z towarzyszeniem chóru pod przewodnictwem pani Beaty Ciepierskiej. Tego dnia cała szkoła wyglądała bardzo uroczyście, co podkreślały galowe stroje uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły oraz gwiazdy błyszczące na specjalnie przygotowanej na tę okazję wystawce szkolnej.

Barbara Grabowska

Odsłony: 7400