NA STYKU KULTUR

Kategoria: Informacje Opublikowano: poniedziałek, 19, czerwiec 2023 Administrator

Uczniowie klasy 6a, 6b i 7b pod opieką wychowawców - p. Jagody Gołębiewskiej, p. Doroty Skierczyńskiej, p. Małgorzaty Dobkowskiej oraz wicedyrektora – p. Marka Skierczyńskiego udali się dnia 6 czerwca 2023 r. na jednodniową wycieczkę objazdową na Podlasie.
Pierwszym punktem wycieczki był Białystok nazwany „Wersalem Podlasia”. Uczniowie zwiedzili Pa-łac Branickich. Spacerowali też po Rynku Kościuszki. Główny plac Białegostoku to serce miasta bijące żywym rytmem, powstałe za sprawą hetmana Jana Klemensa Branickiego, który przebudował je po pożarze miasta w 1753 roku. Uczniowie mogli podziwiać budowle z tamtych czasów. Zobaczyli ratusz z wieżą zamkową, katedrę, cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy.
Następnie uczniowie przemierzyli „SZLAK TATARSKI”. W Kruszynianach zwiedzający zobaczyli me-czet oraz cmentarz muzułmański. Opiekun meczetu przybliżył zasady kultury i religii. Po czym uczniowie dotarli się do Jurty Tatarskiej, gdzie u pani Dżenetty zapoznali się z kulturą i życiem tatarów polskich.
Ostatnim punktem programu była godzinna lekcja wychowania fizycznego w Jumper Park Trampolin w Białymstoku.

Dorota Skierczyńska