„Dziady” cz. II A. Mickiewicza w wykonaniu klasy VII a

Kategoria: Informacje Opublikowano: środa, 13, grudzień 2023 Administrator

24.11.2023 r. uczniowie klasy 7a Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie przygotowali przedstawienie pt. "Dziady" cz. II Adama Mickiewicza.
Całe przedstawienie odbywało się w sali nr 1. Uczniowie dostali różne zadania. Część z nich była aktorami, inni zostali przydzieleni do zadań od sceny i efektów dźwiękowych. Role aktorskie były następujące: Widmo - Dawid Mórawski, Aniołki - Aleksander Lendzioszek (Józio) i Bartłomiej Zięba (Rózia), Kruk - Julia Grzegorczyk i Sowa - Julia Mierzejewska, Dziewczyna - Amelia Dawidowska, Guślarz - Tymoteusz Dudziec, Starzec - Filip Majkowski. Kostiumami zajęły się: Aurelia Dudziec i Maja Nadwodna, które z wielką starannością naszkicowały proponowane kostiumy. Muzyka i dźwięk należały do zadań Stanisława Milewskiego. W przedstawieniu rolę Chóru grali: Mateusz Wróblewski, Lena Grabowska, Cyprian Filipiak, Aleksander Kurak oraz Mateusz Dąbkowski. Reżyserowanie i przygotowanie rekwizytów przypadło w udziale Natalii Dobkowskiej, a organizacją, służąc również doświadczeniem i pomocą w przedstawieniu, zajęła się nauczycielka języka polskiego – Pani Agnieszka Kosiorek. Od przygotowania pokarmów byli: Aleksander Lendzioszek (głównie jego babcia) - pączki, Julia Mierzejewska – „ciasta, mleczko”, były też „i owoce i jagodki”.

Przygotowania rozpoczęły się o godzinie 08:00, a sam spektakl zaczął się około 09:30 i trwał do 10:00. Po wszystkim zjedliśmy pączki i ciasto, a także rozmawialiśmy o tym, co było dobre, a co należy poprawić. Jako podkład muzyczny użyliśmy następujących utworów: Dla Elizy -Ludwig Van Beethoven, Cztery Pory Roku - Zima, Wiosna, Lato oraz muzykę poważną Hendla. Dziady przedstawialiśmy po to, aby lepiej zapoznać się z lekturą, poznać tradycje przodków oraz poczuć się aktorami.
Przedstawienie było dobre, lecz nie wszystko poszło zgodnie z planem. Na sukces pracuje cała grupa. Niestety, nie wszyscy podeszli profesjonalnie. Okazało się, że jest sporo niedopracowanych kwestii. Postanowiliśmy powtórzyć spektakl za tydzień, w czwartek - 31.11.2023 r.
Tak też się stało. Tym razem byli zaproszeni Goście: Pani Barbara Grabowska – dyrektor szkoły, Pani Jadwiga Gołębiewska – wychowawczyni oraz Pani Bogumiła Lewicka – Mróz – katechetka. Przedstawienie wypadło zdecydowanie lepiej, chociaż dało się zauważyć tremę u „aktorów”, ale teksty wygłaszane były z pamięci, a to nie lada wyzwanie.
Gdyby miały taką formę, nauka w szkole byłaby o wiele przyjemniejsza.

Stanisław Milewski, ucz. klasy VII a

Odsłony: 2017